Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Karakterleri Tanıyalım: Psylocke


Bone

Öne çıkan mesajlar

Marvel Dünyasında en bayıldığım kadın karakter.
Hem çok güzel, hem ninja, hem de psişik.. Daha ne olsun:

Elisabeth Braddock/Psylocke

Güçleri: Telepatik ve telekinetik güçleri vardır. Telekinesi gücü ile bir kılıç oluşturabilir. Psylocke bu psişik kılıcı yoğun bir psişik gücüyle herşeyi kesebilecek keskinliğe ulaştırabilir. Ayrıca telekinetik güçleri ile eşyaları kaldırıp hareket ettirebilir, fakat henüz bu yeteneğinde tecrübesiz olduğundan zorlanır.

Biyografi: Betsy Braddock'ın babası Dr. James Braddock bilim ve büyücülüğün bir bütün olarak varolduğu başka bir boyutun krallığında yaşamaktaydı. James Braddock dünyaya üstün yetenekli birisinin babası olması için gönderildi. İlk çocuğu Jamie süper güçlere sahip genleri almamıştı, ama o ve karısının daha sonra doğan ikizleri Brian ve Betsy babalarının görevlerini tamamlamış oldu. Brian, Captain Britain olarak ülkesinin dış boyutlardan gelebilecek saldırılara karşı savunucusu oldu. Betsy ise psişik güçlerini tüm dünyadaki en büyük uluslararası haber alma örgütü S.H.I.E.L.D.'in bir parçası olarak çalışan İngiliz örgütü S.T.R.I.K.E.'da çalışarak kullanmaya başladı. Dünyadaki en ünlü modellik dergilerinde kapaklara çıkan bir top-model olarak dünyayı dolaşmakta, ama aslında bu kılıfın altında ülkesine gizli bir ajan olarak hizmet etmekteydi.

Kardeşi Brian, Captain Britain olmayı bıkarınca Betsy onun yerini alması için görevlendirildi. Fakat kardeşinin düşmanı Slaymaster'a yenilerek öldüresiye dövüldü ve kör oldu. Telepatik güçlerinin görmeyen gözlerinin dezavantajını ortadan kaldırdığını farkeden Betsy iyileşmek için İsviçre'ye gitti. Burada başka bir boyuttan gelen varlık olan Mojo tarafından yakalandı. Mojo, Betsy'nin iradesini kontrolü altına aldı ve ona yapay gözler verdi. Betsy, Prof. X'in öğrencileri tarafından kurtarıldı. Betsy, Psylocke adı altında X-Men'e katıldı. Bir süre sonra çok sıra dışı bir dönüşüm yaşadı. Mandarin adlı Çinli bir suç lordu ve Spiral adlı başka boyuttan gelmiş bir büyücü tarafından zihni, suikastçi bir ninja olan Kwannon'a nakledildi. Aynı şekilde Kwannon'un zihni de Betsy'nin vücuduna geçti. İki kadın da birbirlerinin vücutlarına geçtikleri bu dönüşüm sonrasında eski yeteneklerini hala kullanabilmekteydi, fakat artık birbirlerinin yeteneklerine de sahip olmuşlardı. Beyni yıkanmış olan Betsy bir süre bir ninja suikastçiler klanı olan Hand'in lideri Lady Mandarin tarafından evlat edinildi. Kwannon, Legacy Virus yüzünden ölünce (Betsy'nin asıl vücudu ile birlikte) Betsy sonsuza dek yeni vücudunda kalmaya mahkum oldu.

Takım arkadaşı Angel ile bir süre sevgili oldular. Başka bir boyuttan gelen Crimson Dawn adlı bir varlıkla karşılaşınca Psylocke bir değişim daha yaşadı. Telepatik yetenekleri ve dövüşme yetenekleri artan Psylocke aynı zamanda gölgeden gölgeye kendi veya başkalarıyla birlikte teleport olma ve gölgelerle bütünleşme yeteneklerini de aldı. Ayrıca Crimson Dawn'ın bir sembolü olarak yüzünün sol tarafında kılıç benzeri kırmızı bir dövme belirdi. Psylocke daha sonra telepat bir suçlu olan Shadow King'i sonsuza dek hapis tutmak için psişik güçlerini feda etti, fakat bu telekinetik güçlerinin artmasına neden oldu. Bu olaylardan sonra Psylocke, Xavier malikanesini aralarında sevgilisi Thunderbird'ün de bulunduğu bir grup X-Men'le birlikte özel bir görev için terketti. İspanya'da Valencia'da iken düşmanları Vargas takım arkadaşları Rogue ve Beast'i yaralayınca onları korumak için Vargas ile ölümüne bir kılıç düellosuna girişti. Düello Vargas'ın kılıcını Psylocke'un karnına saplamasıyla son bularak Psylocke'un yaşamına son verdi.[hline]Nefret Ederim: Petek Dinçöz, Harry Potter, Electronic Arts
Hastasıyım: Şebnem Ferah, Wolverine, Blizzard
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

Real name: Elizabeth "Betsy" Braddock
Other aliases: (former) Captain Britain II, Lady Mandarin
Occupation: (current) Adventurer, (former) Fashion model, operative for S.T.R.I.K.E. Psi Division, (as Lady Mandarin) Assassin
Place of birth: Braddock Manor, England
Marital status: Single
Group affiliation: X-Men, (former) S.T.R.I.K.E. Psi Division (British division of S.H.I.E.L.D.)
Height: (both bodies) 5'11
Weight: (both bodies) 155 lbs.
Eyes: (original body) Violet, (current body) Blue
Hair: (original body) Blonde, (current body) Black (dyed purple)
History: Elizabeth "Betsy" Braddock is the daughter of Dr. James Braddock, who was once a denizen of Otherworld, an other-dimensional realm. A being who called himself Merlin (but who may not actually be the wizard of Arthurian legend) sent Braddock to Earth to father the champion who would be known as Captain Britain.
Living in England, Dr. Braddock became one of the United Kingdom's leading research scientists. He married a woman named Elizabeth and they bought the mansion they renamed Braddock Manor. There Dr. Braddock created a highly advanced computer complex called Mastermind (which is not to be confused with the two mutants of the same name).

Dr. and Mrs. Braddock's three children, the eldest, Jamie, and the twins, Brian and Elizabeth (nicknamed "Betsy"), inherited genes from their father that endowed them with superhuman powers. The children's powers, however, remained latent for many years.

Dr. and Mrs. Braddock were killed in an explosion in Dr. Braddock's laboratory at Braddock Manor that was caused by the malfunctioning computer Mastermind.

Brian Braddock eventually became the costumed champion known as Captain Britain. Betsy developed the psychic ability which she used in the service of S.T.R.I.K.E., a British division of the international law enforcement agency S.H.I.E.L.D. Betsy also developed a highly successful career as a fashion model. She knew of Brian's double identity, and the two siblings took up residence in Braddock Manor.

Members of a British government agency called R.C.X., knowing that Brian Braddock was Captain Britain, attempted to recruit him to work with them. Refusing to be exploited by the government, Brian Braddock gave up the role of Captain Britain. The R.C.X. agents then persuaded Betsy to become the new Captain Britain, working with them. Betsy used a costume taken from an otherdimensional counterpart of Brian, which magnified her strength to superhuman levels when she wore it and enabled her to fly. Another other-dimensional hero, Captain UK, trained Betsy to become a crimefighter, and the two acted as partners on missions together for many weeks.

Finally, Betsy launched her solo career as the new Captain Britain, which came to a quick end when she went into battle against two of the original Captain Britain's arch foes, the Vixen and Slaymaster. Wearing a battle suit that amplified his own strength, Slaymaster savagely beat Betsy nearly to death and blinded her. Sensing her telepathic cries of agony, Brian Braddock rushed to his sister's rescue and fought and killed Slaymaster. Realizing he could not forsake his responsibilities, Brian resumed his role as Captain Britain.

Betsy went to Switzerland to recuperate. While there she was taken prisoner by the other-dimensional creature known as Mojo. Mojo took control of Betsy and gave her new, artificial eyes, thereby restoring her sight. Betsy was rescued through the intervention of the New Mutants, a team of adolescent mutants. Having regained her free will, Betsy chose to remain at the New Mutants' home, Professor Charles Xavier's mansion in Westchester County, New York, which also served as the secret headquarters of the mutant adventurers called the X-Men.

Betsy proved her courage to the X-Men by resisting the attack of their enemy Sabretooth when he broke into the mansion. As a result she was accepted into the ranks of the X-Men, becoming a costumed adventurer once more under the code name Psylocke.

Later, Psylocke was captured by the crimelord Matsu'o Tsurayaba. Seeking to save the life of his lover, the female assassin Kwannon, Tsurayaba oversaw a process through which the minds of Kwannon and the X-Man Psylocke switched bodies. In the process Kwannon's mind melded with that of Psylocke, endowing each of them with the same memories and telepathic abilities. Tsurayaba brainwashed Psylocke and turned her over to one of Earth's most dangerous men, the Mandarin. Under the name of Lady Mandarin, Psylocke briefly served the Mandarin, but ultimately Psylocke regained her free will and returned to the X-Men.

Later Kwannon, in Psylocke's body, became an ally of the X-Men, calling herself Revanche. For a time there was confusion among the X-Men as to who was the "real" Betsy Braddock. Finally, Revanche learned that she was dying from the Legacy Virus and had Tsurayaba kill her. Thus Betsy's original body died, but she live
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

ne alakası var? mayo gıbı bısey.. :) cok guzel bı hatundur..
soylemıcektım bunu ama madem msg yazıyom :) "taşo"[hline]a.k.a. Duxus
---------
Ben de bir çöpümüz var diye heryerin çöp kokmasına karşıyım...
Nasıl alıntı yapalım?/Nasıl imza atalım?
---------
Allah kahretsin! Kış geliyor ve benim damarlarımda bahar dolaşıyor!
---------
My life? Working in Progress!
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

superrrrrrrrrrr bi hatundur
ozellikle golge kralla olan kapismasi jenerik olacak kadar guseldiiir ;-) :-)
ninja ve gusel olmasi konusunda electra ile yarisabilir ama psisik kuvvetleri ve tas vucudu onu kalbimizde elektradan yuksek bi yere oturtuyor (rogue da deil tabii ;-) )[hline]You will be fine, Chére. You got people watchin' over you."Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

×
  • Yeni Oluştur...