Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Ring(Halka) - Vizyonda :D

Mortis

Öne çıkan mesajlar

Şu an iki film birden indiriyorum, birisi Cube2 diğeride Hair
*! Fedaykin Nefr'e göz kırpar*
Onları indirmem bir bitsin hemen başlıcam o filmi aramaya[hline]
I get knocked down
But I get up again
You're never going to keep me down

YALNIZ BİREY GÜÇLÜ BİREYDİR - BİRLEŞİK SAP HAREKETİ
Sosyal ağlarda paylaş

Benim dediğimin Amerikalıların gerizekalı olması gibi bir anlama gelmediğini yeniden açıklamam gerekiyor sanıyorum. Benim bahsettiğim Amerikan sinema seyircisinin zor filmleri karışık konulu açık olmayan filmeleri sevmediği ve burdan yola çıkarak filmlere kafa yormayı sevmemeleridir. Eğer Amerika top 250' e bakarsanız zor filmleri sevmediklerini anlayacaksınız. David Lynch' in anlaşıması zor diye nitelendirebileceğim 2 filmi(Lost Highway, Mulholland Drive) vardır ve ikisinin de U.S. Box Office top 250 de yer almadığını hatırlatmama gerek yok sanırım. Zaten David Lynch' i ünlü yapan yapıtları arasında (Twin Peaks, Blue Velvet, Dune, Elephant Man) anlaşılması zor bir film hatırlamıyorum. Bu yüzden de özellikle benim söylediğim ile David Lynch örneğinin hiç bir bağlantısını da göremiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

abi bence halen alakasız. Amerikan seyircisi hakkında böle genel bir yargıya varılacak bişi yok ortada.
benim tanıdıgım bütün amerikalılar türklerden fazlasıyla fazla düşünüyor. belki cogu akademik düzeyde oldugundan ama olsun..
sonucta sacma bi yorum bence halen :)
Sosyal ağlarda paylaş

said:
CEDAY, 06 Mart 2003 02:28 tarihinde demiş ki:
benim tanıdıgım bütün amerikalılar türklerden fazlasıyla fazla düşünüyor. belki cogu akademik düzeyde oldugundan ama olsun..

Senin tanıdığın tüm Amerikalılar senin tanıdığın tüm türklerden gördüğün kadarıyla daha fazla düşünüyorlar" diyecektin herhalde. Bu belki doğru olabilirdi. Diğeri tamamen yanlış bir yargı olmakla beraber eleştirmiş olduğun yargımdan çok daha saçmadır.
said:
CEDAY, 06 Mart 2003 02:28 tarihinde demiş ki:
abi bence halen alakasız. Amerikan seyircisi hakkında böle genel bir yargıya varılacak bişi yok ortada.

Eğer sen yukarıdaki şekilde bir yargıya varabiliyorsan Box-Office' lere bakarak da çok rahat bir şekilde dediğim anlam çıkartılabiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Genel anlamda diyorum iki kelime fazla yazmısım ne fark eder, sonucta ne demek istedigim anlasılıyodur sanırım. Düşünce yapısı olarak Amerikalılarla Türkler arasında bariz bi fark var.
Bunun da Türklerin lehine oldugunu pek zannetmiyorum :)
Sosyal ağlarda paylaş

O 2 kelime cok seyi farkettiriyor be Ceday. Onlar anlamıştır diyerek geçiştirilecek bir şey de değil. Ayrıca Amerikalıların neden Türklerden zeki olmak zorunda olduğunu da anlamıyorum. Bir avuç Amerikalı tanıdığın tanıdığın Türklerden daha zeki diye bütün Türklerden daha zeki olmak zorunda mı? "Türkler çok zekidir Amerikalılar salaktır" diye bir düşünce tipini benimseyen Türklerden felan sanma sakın beni ama kalkıp da yine de Amerikalıların Türklerden çok zeki olduğunu kabul edecek bu forumlarda Türkler aptal yerine koydurtacak değilim. Çok çalışmak hiç bir zaman zeka değildir. Bir milletin diğerinden zeki olması da bana çok saçma geliyor. Sayıca baktığında Amerikada çok daha fazla IQ su düşük adam görebilirsin ama oran olarak baktığında Türkiyeden biraz daha fazla bir orana sahip olduğunu görebilirsin. O zman bu istatistiki bilgilere dayanarak ben Amerikalılar Türklerden salaktır diyebilirim ama bu saçma olur çünkü sayılar karşılaştırmlarda uygun olmayabilir. Bu tip istatistiki bilgiler tek yönlü olduğundan yanıltıcıdır.
Anlattığımın, son kez söylüyorum, Amerikalılarla Türkleri karşılaştırmakla hiç bir alakası yoktur. Ben sadece Amerikan sinema seyircisinin kendilerini zorlayan filmleri seyretmeyi sevmedklerini söylüyorum. Bunun da Box office listelerinde rahatlıkla görülebildiğini söylüyorum ki bu istatistik felan değil net rakamlardır.
Sosyal ağlarda paylaş

taam da mesela fedaykinin alıntı yaptıgı yazıda, "Amerikalıların fazla zeki olmadıgından dolayı" gibi bişiler denmiş, bunun eş anlamlısı düşünme özürlü gibi bişi demek :)

Bunu da sadece bir filme bakarak sölemek sacma bişi..

Senin dedigine gelince, Box Office e bakarak Amerikalılar bu tür filmi sevmiyorlar gibi bişi de bence yine anlamsız şöle ki; zaten bu filmler hemen hemen her ülkede zaten belirli bir kesime hitap eder. % olarak zaten seyircinin %100ne hitap etmedigi icin sıralamaya falan girmesi de oldukca zordur.
Herseye ragmen belki de bu %lik kesim Amerikada belki de diger ülkelerden fazladır? ya da azdır, bunu bilemeyiz..sonuc olarak direk Box Office e bakıp da iki veya daha fazla ülke icin karsılastırma yapmak pek mantıklı deil.
Şimdi Japonlarda bu film cok ünlü herkes biliyor ama falan derseniz de Japonyada zaten 1 film yapılıyosa, ABD de 1000 tane. Yani bu tür bi karsılastırma yapmak biraz haksızlık.

Yani ABD halkı düşünmeyi sevmiyor demek nonsense bişi. Böyle bişi dendiginde sanki "genel anlamda bütün halkı düşünen bir ülke" var da ABDdekiler düşünmüyor gibi bişi ortaya cıkıyor..
Ben böyle bir ülkenin oldugunu da düşünmüyorum yani. Anca sinema seyircileri arasındaki bu tür filmleri izleyenlerin %lik dilimde ne kadar pay aldıkları karsılastırılır ki, bunu da yapmak cok zor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...