Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İşyerine mini (nano) deniz akvaryumu

Absolut

Öne çıkan mesajlar

Becerebilirsem google videoya evdeki akvayumumdaki mürenin kaçış videosunu upload edicem ama nedense bir türlü upload olamadı gitti.
Becerdim ama kendim izleyemiyorum çok yavaş DW :)
http://video.google.com/videoplay?docid=-3312895942180852401
İzleyebilen var mı?
[ Mesaj 19 Ekim 2007, Cuma - 16:44 tarihinde, Absolut tarafından güncellenmiştir ]

[ Mesaj 19 Ekim 2007, Cuma - 16:59 tarihinde, Absolut tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiyede hatta dünyada deniz balıkları üretimi yapan çok az tesis var.Türkiye'de oldugunu sanmıyorum.Deniz akvaryumu için alacagınız balık direk resiflerden yakalanıp getiriliyor.Yakalanma aşamasında mercanlara zarar verilmesi kaçınılmaz.Doğadan koparılıp gelen balıklar deniz akvaryumlarına adapte edilmeye çalışılıyor.Mercanlardan tutulup getirilen balıkların %60 ı bu aşamada telef oluyor.
Deniz akvaryumlarına doğaya zarar verdikleri için karşıyım.
Ancak tatlı su akvaryumları böyle değil.
Aldıgımız tatlı su balıkları zaten dogadan yakalanmıyor.Belki bundan 60-70 sene evvel bu böyleydi fakat şimdiki satılan balıkların %99 u üretim çiftliklerinde akvaryumda üretiliyor.yani bu balıklar doğadan koparılmıyor zaten akvaryumda yetişiyor.aşağıdaki etik konusunu okumanızı tavsiye ederim.
Hangi balıklar tercih edilmeli?
1. Tatlısu türleri
2. Hakkında yeterli bilgi bulunan tanınmış türler; hakkında az bilgi ve tecrübe bulunan ekzotik türlerden kaçınmalı
3. Doğadan yakalanmış değil, akvaryumda üretilmiş türler
4. Uzak yerlerden taşınmamış balıklar; mümkünse yerli üretim balıklar
5. Sosyal açıdan uyumlu, barışçı türler
6. Sıcaklık, pH, GH, bakteri oranı gibi su kalitesi konusunda benzer gereksinimleri olan türler
7. Piyasada yaygın olarak bulunan kuru yemleri yiyen, yem konusunda seçici olmayan türler
8. Kolayca hastalanmayan, su kalitesindeki küçük salınımlara karşı dayanıklı türler
9. Normal hareket edebilen balıklar; seçici üretimle yüzgeçleri aşırı geliştirilmiş tül kuyruklu balıklardan sakınmak gerekir.
10. Derisinde tümör, şişkinlik, leke gibi herhangi bir hastalık belirtisi olmayan balıklar

Acemi balığı hurafesi
Her hatayı kaldıracak bir acemi balığı gerçekte yoktur; sadece su kalitesindeki salınımlara karşı göreceli olarak daha dayanıklı balıklar vardır. Örneğin komando çöpçü (Corydoras paleatus), platy, tetrazon ve bakır tetra gibi... Buna rağmen her akvaryum sahibi bu göreceli olarak kolay türlerin dahi gereksinimleri konusunda kendini iyice bilgilendirmelidir; ortada bulanıklık, belirsizlik bırakmamalıdır. Doğal türlerin ve doğal yaşamın korunması gerektiği düşünülerek bakımı zor veya akvaryumlar için fazla büyük türlerden uzak durulmalıdır. Uzak durulması gerekenlere deniz balıkları ve doğadan yakalanmış balıklar da dahildir.

Neden çok renkli mercan balıklarını barındıran deniz akvaryumlarından uzak durulmalı?
Tuzlusu akvaryumlarının, özellikle de mercan balıklarının bakımı hem parasal hem de zamansal açıdan fazlaca masraflıdır. Daha da önemlisi, deniz akvaryumlarında beslenen canlılar çoğunlukla doğadan yakalanıp satışa çıkarılıyor. Bütün önlemlere rağmen hala dünyaca yaygın olan dinamitli ve kimyasal maddeli avlanma yöntemleri, sadece yakalanan balıklara değil, geniş çevreye ve hatta bazen bir mercan kolonisinin tamamına onarılması çok güç zararlar veriyor. Bu konuda Hawaii Deniz Akvaryumu Topluluğu'nun (Hawaii Marine Aquarium Council MAC) çalışmaları var. Bu topluluk, mercan ekolojilerine zarar verilmeyecek şekilde (ve sayıda) kepçeyle yakalanmış balıkları MAC sertifikasıyla satmayı hedefliyor. Böylece alıcının da deniz balığı satın alırken vicdanı rahat olabilecek. Ancak henüz İsviçre'de MAC sertifikalı balık pek bulunmuyor. Ayrıca yoğun fiyat rekabeti ve sahte sertifikalar, daha da önemlisi, piyasadaki müşterilerin çoğunluğunda aynı balığa MAC sertifikalı diye daha fazla para ödemeye razı olacak kadar doğal yaşamı kollama bilincinin olmaması, bu tür iyi niyetli projeleri uygulamada zora sokuyor.

Neden az bulunur egzotik türlerden uzak durulmalı?
Akvaryumculuğa yeni adım adan bir kişi, hakkında bolca bilgi ve tecrübe bulunan, yaygın olarak beslenen "göreceli kolay" türleri tercih etmelidir. Az bulunur tüleri besleme hırsının bedelini genellikle balıklar öder. Uygun besleme şartları bulunana kadar deney malzemesi yerine geçen bu balıkların akibeti genellikle yavaş bir ölüm olur.

Neden mümkün oldukça ithal değil, yerli üretim balık?
İsviçre'de satılan balıkların çoğu Güney Amerika veya Uzakdoğu Asya'dan ithal edilmektedir. Bu tip tropik bölgelerde süs balıkları genellikle açık hava havuzlarında üretilirler. Bu balıkların ne şartlarda üretildiği, hangi ilaçlarla yaşatıldığı, hangi balıkların nasıl bir seçimden sonra gönderildiği çoğunlukla bilinmez. İlaçlar sayesinde satışa kadar sağlıklı kalan bir balık kısa sürede hastalanıp ölebilir, daha da kötüsü, gittiği akvaryuma kendisinin bağışıklı olduğu yabancı hastalıklar bulaştırabilir.

hadi eyv.
/fistan
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün akvaryumcundan gelen haber eşliğinde kırılmış mercan yatağını Nature's Ocean aragonite kum ile değiştirdim ve en sonunda protein skimmerımda geldi. Direl okyanus tabanından toplanmış ki daha çok zarar versin diye :) PSyi yarın çalıştırcam çünkü şu an kum fırtınası yaşıyorum akvaryumda :)
Kum fırtınası

Nano PS
Sosyal ağlarda paylaş

ortaya dogru yüksekçe yıgsan iyi olur bence. sağında solunda rahat gezer balıklar.böle her türlü üstte gezinmek zorunda olacaklar.deniz balıkları dip sever en azından sağı ya da solu az acık bıraksan iyi olur filtre su girişi tarafını falan.
deniz akvaryumu işte ama içim gidiyor arkasındaki gerçekler nedeniyle.

benimde nano bi akvaryumum var, içinde brichardi besleyip üretiyordum.aha yavru brichardilar nano akvaryumda :)

nano

Sosyal ağlarda paylaş

Sıfırdan canlılar olmadan yaklaşık 900 civarı tuttu. Canlılar konusu apayrı bir olay yani ben 3 balık max koyucam çünkğ ufak akvaryum. Balıklar 100-120$ tutar. Bundan sonraki canlılar ise yani karides, salyangoz yaklaşık 100$ tutar. Ve en son ise mercanları koyucam ki onların tanesi 80-100$ tutuyor. Herhalde başlangıçta 2-3 mercan sonra ise 5-6 mercana çıkmayı planlıyorum. Ama mercan konusu çok datey yani ciddi tecrübe lazım yoksa yazık oluyor canlıya. Bu nano akvaryum için tahmini bi fiyat. Akvaryum boyutu büyüdüğünde yani yaklaşık 500 lt falan olduğunda katlar fiyatı ve 1000lt olduğunda ise iyice uçuk oluyor fiyatlar çünkü büyük akvaryumların bir çok extra mekanizması oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...