Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

fortress forever çıktı

knoxville

Öne çıkan mesajlar

bu fortress forever sanırsam tfc'nin remake'i gibi bişey yanlışsam düzeltin. TFC'nin fanıydım resmen tüm gün tfc oynadığımı bilirim, telefon faturalarını kabartan oyundu. yıllar yıllar sonra tf 2 çıktı ve ben şu anda tfc'nin nekadar eksik bir oyun olduğunu görüyorum. TF 2 popülaritesinden değil, TFC'den kat kat başarılı olmasından kazanıyor diye düşünüyorum. bu yüzden fortress forever'ın oyuncusu olmamasına şaşmamak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

ya tfc de demoman, pyro hatta neredeyse scout etkisiz elemanlardı özellikle pyronun hiçbi işe yaramadığını hatırlıyorum. tf 2'nin tfc'yle pek alakası yok tabiiki çok çok fazla farkları var ama tfc'deki classlar tf 2 'de de var ve hepsinin kendine has özellikleri var, hiçbiri dengesiz değil (belki biraz pyro) ayrıca hepside gayet kullanılabilir classlar. tfc'de durum böyle değildi yahu benmi yanlış hatırlıyorum?

tfc'den çıkardıkları 1 özellik beni rahatsız etmişti o da armor olayı. engineer'ların ingiliz anahtarlarıyla takım arkadaşının armorunu doldurması falan hoştu. granade'leri çıkarmaları rahatsız etmiyor mesela manasız geliyordu açıkçası tfc'deki granade'ler.
Sosyal ağlarda paylaş

Xenocide said:

ya tfc de demoman, pyro hatta neredeyse scout etkisiz elemanlardı özellikle pyronun hiçbi işe yaramadığını hatırlıyorum.

sen en son 56k modem doneminde tfc oynamissin sanirim ama senin publicde oynadigin tfc ile bizim tfc arasinda cok buyuk farklar var. ve scout uber derecede etkili. her macta asgari 1 tane scout oluyor vs..

ve evet ff oynamak tf2den daha zor. bu yuzden daha bos olmasina sasirmiyorum.

serverlara ilk defa oyunu denemeye girip yanlarindan ucarak gecen ya da kendisini havada tartaklayan adamlari goren pek cok oyuncunun bir daha oyunu acmadigina eminim zaten lol.
Sosyal ağlarda paylaş

Ne açıdan daha zor? Oyunu öğrenmenin daha zor olduğu doğrudur. Ama her iki oyun da iyi seviyelerde oynamak için baya teknik gerekiyor.

İki oyunun temposu ve amacı da farklı. Dolayısıyla zorlukları ve iyi oynamak için gereken teknikler de farklı. FF pek oynamadım ama TFC'den bahsedersek tüm olay cj ile ordan oraya uçmaktan ibaretti. Tamam yazıldığı kadar kolay değil, yetenek ve çalışma istiyor falan fıstık ama sırf CJ'nin iyi teknik gerektirmesi TFC/FF'yi iyi oyun yapmıyor.

Hatta FF'cileri kızdıracak bir iddia atayım. "Kaç sene CJ çalıştık. TF2'ye başlasak boşa gidecek, (alışana kadar) ezicekler bizi" diyerek FF savunuyorlardır şimdi bunlar öhö öhö.
Sosyal ağlarda paylaş

@aente

scout'un etkisizliğinden bahsederken dikkat edersen "neredeyse" kelimesini kullandım. yani scout'un etkisi vardı evet ancak tf 2'deki kadar olduğunu sanmıyorum. tf 2'de kendi başının çaresine bakabilecek bir class scout tfc'de ise ancak diğer takım elemanları tarafından desteklenecek, karambol ortamından scout bayrağı kapıp götürecek. başka bi ulvi görevi var mıydı scout'un?

sadece scout'u savunduğuna göre demoman ve pyro'nun etkisizliği konusunda hemfikiriz sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

tfcde scout da concjump ilk çıktığında kullanılmadı ki. medic kullanıldı hayvan gibi. millet iyice pro olunca scout da girdi devreye. class rotasyonu da 7v7 8v8 olmasına rağmen baya düşüktü ama temposu çok yüksekti. tf2de 6v6 genelde maçlar ama daha çok class kullanılabiliyor. temposu da daha düşük. tercih meselesi (:
tf2 ilk çıktığında tfc oynayanlar çocuk grafikli gibi saçma sapan şeyler söylemişlerdi.

bu arada eren ilk defa bi konum uplanmış öpüyorum en tatlı yerinden
Sosyal ağlarda paylaş

gidisimdan op eril fidjsfds..

tek duzelik oyunun sorunu gibi gozukuyor anlasilan..

simdi pyro sniper bosa giden 2 class mac duzeni icin. bilmiyorum tf2 de cj olmadigina gore yer alabilir defans icin belki de. map dizaynlarini pek gormedim tf2nin

FF de /ve eskiden TFC de/ maclar class kombinasyonundan ziyade mapin yapisina gore sekilleniyor orasi dogru ama;

yani kimi mapde hw ile defans yaparsin kimisi musait olmaz

kimisinde demoman uyar

atackda spy olunacak dakikalar ya da flagin konumu itibariyle spyin flag rooma sizabilecegi uygun yerler olur kullanirsin..

/counter da cok silah var da noluyor colt keles dgl awm oyunun dongusunun buyuk kismiydi sonradan galil famas geldi biraz hadi.

3-3 3-4 4-7 5-1 1-5 1-4 2 serisi vs bunlar hep bosa silahlar misal../

ff in daha zor oldugunu iddia etmemdeki sebep de oyunun hizi zaten.

simdi hic cj ve bunny yapmadan ustunuze gelen bir adami vurmak ile havadan ucarak gelen ve motor gibi hizla kacip giden adamlari catir catir vurmak arasinda elbette ki bir yetenek farki oluyor.

zira soldierin airshot atmasi -bala degil ciddi ciddi ucan adamlara buyuk yuzdelerle roketi yedirebilen adamlardan bahsediyorum- inanin cok zor ve her mape gore ayri ayri antreman yapip yer tutmanizi gerektiriyor.

simdi ben oturup kasayim soldieri her kosarak gelen adama 4 de 4 roket atabileceksem.. ki bunny yapan adamlara bile yapiyordum bunu.. bu durumda beni cok zorlamaz oyun bence..

ha oyun da daha fazla takim oyunu daha fazla classin etkinligi vardir o konuda daha basarili olabilir ama tempo olarak beni tatmin etmezse basit kacar..

zamaninda adrenaline gamer kasmis bir insan olarak yurumek bize ters aga fdsgdf..
Sosyal ağlarda paylaş

tf2de tfcdeki gibi bir ucma durumuyo, olmasında zaten olmasına gerek yok.

tf2nın güzelliği, fakrlı classların fakrlı işler yaaprak takım oyunu kurması değil, fakrlı classların bir arada, bir işi yaparak takım oyunu yaratması.

bu arada, pyro'yu defansdada offense'dede kullnılıyolar. butun classlar nerdeyse ikisi içinde uygun zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Mirage said:

İyi de Eren sen bilmiyosun, TF2'de scout'lar deli gibi uçuyor. Gel soldier ol, roketleri scout'ların kafasına kafasına döşe seni tanrı diye anarlar. :)

eh be guzel kardesim desene bana o zaman ucuyorlar bir sekilde diye fdsfd.. benim cj sorma sebebim o zaten. yani bir sekilde hizla ilerlemelerini saglayabilecek farkli bir ozellikleri var demek ki guzel iste..

valla tfcyi birakmadan onceki son aylarimda defans tanrisi olmustum cidden fdsg..su orange box muhabbeti indirimi tekrarlanirsa alicam gelir kasarim. tnx for info m8s..
Sosyal ağlarda paylaş

Uçuyorlar dedim de TFC'deki CJ'ye eşdeğer bir uçma söz konusu değil. Scout'larda double jump diye bir hadise var. Havadayken ikinci kez zıplayıp, zıplarken de yönünü istediğin tarafa değiştirebiliyorsun. Scout update'iyle gelen silahla birlikte triple jump da mümkün oldu hatta. Bu sayede karşıdaki soldier yeterince iyi değilse maymun edebiliyorsun adamı.

TFC'de CJ yaparken baktığın yönü değiştirerek ve strafe yaparak uçmana yön verebiliyorsun ama genelde CJ yapılan yerler belli olduğu için alıştırma yapan soldier'la iyi air shot atabiliyordur. Scout double jump ile işler biraz daha karışık. CJ gibi sayılı da değil.

Scout zıplıyor diyelim, soldier olarak düşeceği yere roket atıyorsun, çat adam ikinci kez zıplıyor alakasız bir yere dönüyor. Düşeceği yere roket atmazsan double jump yapmasına bile gerek kalmıyor zaten. Double jump sonunda düştüğü yere ilk roketi doğru atabildiysen şanslısın, ama ikinci roketi atamadan adam tekrar havalanıyor. Scout'un yerde kaldığı süre çok az yani. O yüzden soldier ile scout almak (bana göre) çok zor geliyor. (edit: Double jump yaparken yön değiştirebildiği için airshot çok iyi tahmin yeteneği istiyor)

6v6 lig maçlarında da 2 scout oluyor çok büyük ihtimalle. TF2 scout'ların silahları, TFC'dekilerle kıyasla, çok etkili. Bir medic'i yakın mesafeden iki mermide alabiliyorsun. Demin soldier vs scout zorluklarından bahsettim. Maçlarda soldier + medic birlikte geziyor genelde. Hadi iyi soldier'sın diyelim. Aniden gördüğün bir scout'ı medic'ini öldürmeden öldürebilmek pek de kolay olmuyor.

Sonuçta public TF2'den zevk alır mısın bilmem ama maçlardaki zorlukları seveceğine eminim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...