Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Masa tasarımı

Chemical

Öne çıkan mesajlar

çelik dübel var 4 tane, bunlarla sabitlemeyi düşünüyorum, en sağ duvara 2 tane, ayağın bağlandığı yere de 2 tane. Toplam 4 tane destek noktası ile ayakta duruyor zaten bi masa, en sağ duvardaki 2 dübel sağ ön ve arka ayakları, soldaki dübel ve çapraz ayak da sol ön arka ayakların işini yapıcak.
Dübeller tutarsa beni rahat taşır masa, Sağ duvardaki 2 dübele binen kuvvet aşağı doğru dübeli duvara sokucak şekilde olduğu için sorun yok ama soldaki ayağa ağırlık binince dışarıya doğru sökmeye çalışıcak dübeli, duvar beton, sökmesi zor biraz, düzgün takmak gerekiyor tabiki dübelleri, 1cm çelik ya tutsun lütfen plx. Duvardan sökülmesine karşı iki tane dübel olacak orada.
Dübel dübel dübel dübel.

[ Mesaj 19 Ağustos 2007, Pazar - 03:33 tarihinde, Chemical tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

zincirli halinden güzel olmuş da hala o masa öyle durmaz gibi geliyor. duvardan destekle durması için en az 2 karşılıklı taraftan destek gerekir bence, şuan raf yaptığın tarafta hiç bir destek yok. oraya biraz ağırlık gelince inmesin aşağı?

sağ tarafta hem alttan hem üstten destek yapıp bu problem çözülebilir belki.

(ayak güzel olmuş bu arada, onun içinden bi zımbırtıyla yüksekliği ayarlanabilir kamera da güzel durur oraya :P)
Sosyal ağlarda paylaş

ayak yapmadan boru gibi dayanır. papağan gibi aynı lafı söleyip durmayın :) ama o üçgen desteklerden sağda duranı var ya, onu soldakiyle simetrik yapmışsın tasarlarken (heralde sağdaki duvara sabitlerim diye düşündün), onun yerine bu üçgeni daha büyük yapıp arkadaki duvara daya bence. ordan vidalarsın. bi de -zaten düşünmüşsündür gerçi ama- üçgenleri biraz daha aşağıya uzat ki destek daha güçlü olsun. bi de kolay gele.

edit: bişey deil :P

[ Mesaj 19 Ağustos 2007, Pazar - 22:01 tarihinde, Mr_Hand tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

tamam tamam takiliyorum ya..

aslinda gercegi soylemek gerekirse benim algimin disinda dolanan raf tasarimlari var chem'in. Sagolsun ipleri o kadar cok ve sIkI yapiyoki, onlarca kitap sikistirabiliyosun iplerin arasina.. arkada kalan bosluguda degerlendirmek istiyosan ipler gecmeden once icine esyalar koyuyosun. cunku ipler gerildikten sonra imkani yok aralayamassin o kadar.. oylesine ip dusmani..
Sosyal ağlarda paylaş

sağdaki kısım simetrik çünkü simetrik olmasa rahatsız eder.
Göz kararı ve duvara dayamalı masa bilgime dayanarak söylüyorum bu masa beni taşır. Yeter ki çelik dübeller tutsun betonu. Ki 2-3 tane çelik dübeli sırf ayakta kullanıcam. Tutsun ya.
Mesela balkondaki çalışma masam sadece duvara dayalı ayak ile duruyor. Üstüne çıkınca taşıyor ve çamdan yapılmış. Duvar tuğla ve çakılan dübeller plastik dübel. O bile sökülmüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya şimdi sağ taraftaki duvara takılan vidaların her biri yukarıdan aşağı doğru olan 200-300kiloluk ağırlığı kaldırabilir diye biliyorum. Onlarla bir sorun yok.
Tek sorun çapraz destek.

İlla hesaplamak istiyorsanız.
Dübeli dışarıya doğru çekicek kuvveti hesaplayın buradan.
Masanın ucuna ben oturuyorum, 80kilo olarak düşünün beni.
Dübele sağa doğru çeken kuvvet kaç kilograma denk?

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...