Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bütün Zamanların En Iyi 100 Filmi

Gangren

Öne çıkan mesajlar

said:
BlaCk
üye [şikayet et]
§ 23 Haziran 2007, Cumartesi - 22:30 [ özel msj ]
Kaldı ki diyorsun ki, amerikan emperyalizmi, kendilerini yucetlme cabası vs.

En basit ornek olarak o donemkı charlie chaplin'in amerikada cektıgı filmlerine bakıldıgında amerikan kapitalizmiyle nasıl dalga gecıp elestirdigini gorursun.
last.fm/user/Blackdagger/

bak iste sende buradada yanılıyorsun .İletişim dersinden Amerikan Sinemasını ders olarak goruyorum ve hocalarında anlattırlari şey Amerikanın öz eleştiri'yi yaparken hep biryerde durması aşırıya kaçmamasıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

ya
said:
Sinema tarihi Sovyet sinemasıyla başlar.
deyip sonra cevırmek olmuyo.

neyse bak, reklam yapılması degıl olay, daha oncekı mesajlarımdada soyledım. Ne kadar iyi bir senaryon olursa olsun yada ne kadar iyi bir yonetmen olursan ol bazı şeyler için para sermaye olanak vs. gerekli. Bu kitlelere filmini izlettirmek olmasa bile, iyi birşeyler yaratabilmek ilede alakalıdır dogrudan.

Bu yuzden yazılmış olan daha guzel senaryolar filme çevrilemediklerinden yada olanak yetersizliginden duyulmazken öbür taraftakiler avantaj zenginligi ile ön plana cıktılar.

Sonuc olarak, kimse kimseyi ezmeye calısmamıs orada, Olmuş olanı tarihte olup bitmis cekılmıs olan filmleri degerlendirmisler.
Sosyal ağlarda paylaş

dönüm noktası kabul ama 1 numarayı hak eden bir film değil bence godfather.

Kalitesi,oyunculuğu,yönetmenliği,senaryosu tartışılmaz ama tartışılmayacak birçok dönüm noktası olmuş,sinemaya yön vermiş yapıtlar var.Asıl bunlar ilk üçe oynamalı bana kalırsa.

örnek verilebileceklerden bazıları bana göre;
Citizen Kane
2001
Otomatik Portakal
vs. vs.

[ Mesaj 24 Haziran 2007, Pazar - 01:54 tarihinde, DarKRideR tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Ben devrim yaratan dönüm noktası olan bir film olması açısından demedim. Gerçekten kurgu, senaryo, oyunculuk, yönetmenlik, müzikler herşeyiyle mükemmel bir film. 2001 iyi ama kitabı kat kat daha iyi ve bir sinema filmi olarak bence ilk üçü hak etmiyor. Otomatik Portakal da bence hak etmez ama Citizen Kane belki. Ayrıca ilk 3te olmayı hak eden belki 30 film var. Bence bu kadar muhteşem sanat eserlerini sıralamak yanlış. Çünkü Godfather, Shawshank Redemption falan harika yapıtlar ama başka harika yapıtlar da var o sıralarda olabilecek..
Sosyal ağlarda paylaş

ya zaten vs. vs. dedim sonunda aklıma ilk gelenler :) Tabii ki devrim yaratan filmleri 3-4 tane ile sınırlandırmak saçmalık olur.

Gerçi neye göre devrim,kime göre dönüm noktası.Herkese göre bir dönüm noktası vardır,ben Godfather'i şahsen ilk 3 olarak görmüyorum.Hmm mesela ilk üçe girebilecek bir diğer aklıma gelende Dr.Strangelove olabilir.(kubrickçiyim evet :) )

Son İmparator'un da benim gözümde yeri büyüktür mesela ondan sonra aklıma ilk gelenlerden Pyscho mesela vs. vs.

Aslında oylama yapabiliriz böyle :)

edit:
tekrar okudumda kötü bir cümle kurmuşum kusura bakmayın değiştirdim. :)
o yazılan film örnekleri ile üstteki cümle arasında bağlantı yok,sanki o cümleye örnek veriyormuşum gibi durmuş.

[ Mesaj 24 Haziran 2007, Pazar - 01:54 tarihinde, DarKRideR tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

İyi,kötü,çirkin konmazmı be.

bu bakışlar bu muzik Clint Eastwood in muhteşem oyunu hangi film'de var.

Özellikle estasy of gold müziği muthiştir. binlerce askerin yattığı mezarlıkta çalısı içimi hep çız ettirmiştir :) http://spaghettiwesterns.1g.fi/music/Ennio_Morricone_-_The_Ecstasy_of_Gold.mp3

http://spaghettiwesterns.1g.fi/music/Ennio_Morricone_-_The_Trio.mp3

http://spaghettiwesterns.1g.fi/music/Ennio_Morricone_-_The_Good_the_Bad_and_the_Ugly.mp3

[ Mesaj 24 Haziran 2007, Pazar - 10:40 tarihinde, Masticore tarafından güncellenmiştir ]

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Film tarihini incelersek kinetoscope'a kadar gitmemiz gerekir. İlk ilkel film projektoru. Bunun temellerinide edison atmıştır. Kinetoscope un avrupaya yayılmasından sonra gelişmiştir sinema
Kinetoscope projektör değil, kutu gibi içine bakılan birşey, sonradan projeksiyonlusu yapılıyor. İlk projektör cinematographe, lümiyerlerin.
Sosyal ağlarda paylaş

bütün zamanların en iyi filmleri olmadığı açık listenin. daha çok en iyi 100 holywood yapımı olarak hazırlamış sanırım.
listedekilerin hepsi amerikan filmi, listede hiç bağımsız sinema örneği yok ve son dönem filmlerine hiç itibar edilmemiş. onun dışında kendi içinde tutarlı bir liste.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...