Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

[OPEN TTD] - oyun tanıtımı

Black_Lupin

Öne çıkan mesajlar

Open TTD eski adıyla bazılarınızın bildiği transport tycoon'un deluxe edisyonu.

İlk yapımcısı ve yaratıcısı olan Chris Sawyer'den alınan döküman ve oyun dinamikleriyle yeniden hayat bulan ve olağan üstü bir gelişim gösteren aynı zamanda adından da belli olduğu gibi açık kaynak kod desteği bulunan! Türkçe dahil bir çok dil desteği bulunan bu versiyonu sizlere göstermek istedim.arattırdım bulamadım forumda dedim direk açıp eski hayranları varsaki vardır mutlaka onları bu konudan haberdar edeyim..

Şimdi eski transport tycoon'u hatırlayanlar yenisine yapılan eklentileri duyunca delirecekler...

Sıralayalım

1_Sahip olduğunuz oyun aynı zamanda bir client görevi görüyor ve internet üzerinden açılan sunuculara bağlanıp o sunucunların desteklediği senaryolara göre oyun oynayabilmenizi sağlıyor.

2_2000 senesinden sonra çalışmalarına başlanan yeni grafik modulleri için ufak bir ayar mandalı bulunuyor. Bu sayede resimde göreceğiniz şekillerde eklentileri anlık yapabiliyor ve oyun arayüzünü kendi istediğiniz şekilde değiştiriyorsunuz...

örk;
[spo][/spo]

3_Oyun sadece bu versiyon ile devam etmiyor bu alt yapıyla desteklenen ve yeni grafik motoru yazılan bir çok türevi var.

4_Yeni eklenen bir çok özelliğe binayen;
*Yapay zeka inanılmaz geliştirilmiş
*Şehir populasyonuyla ilgili hatalar giderilmiş ve birebir şehir yaşamı eklenmiş (şehir eskiden 20000 kişilik bir şehir bile olsa belli bir yerden sonra büyümüyordu) artık büyüyor
*Eski versiyonda sadece büyük orta küçük gibi seçenekler varken şimdi 2000000x4000000 karelik oyunlar yaratabiliyor ve harita düzenini istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.(raminize bağlı)
*Eski Deluxe versiyonunda da bulunan ama hatalı olan elektirikli tren desteği düzeltilmiş

*Araçlar açısından en büyük eklenti;Yama ayarlarında bulunan ve kullanıcıya kolaylık sağlayan;
-toplam kullanım süresini x yıl geçen araçlar otomatik olarak garajlara gitsin ve değiştirilsin..
-yolcu taşımada kullanılan araçların hepsini değiştirilmesini istediğiniz araçla eşleştirebiliyorsunuz ve araçlara tek tek müdahale etmeden hepsinin kendi başına değişmelerine şahit oluyorsunuz.

*Hava alanları için eklentiler inanılmaz ... resimde gözüktüğü gibi...

örk;

normalde büyük küçük olarak bildiğimiz hava alanlarına şimdi kıtalar arası (eğer yeni eklentiler yaparsanız dahada büyütebildiğiniz hava alanları) gibi seçeneklerde eklendi.

*Deniş taşımacılığı kendini aşmış durumda resimde göreceksiniz..

örk;

normalde maksimum 100 kişi taşınabilen gemilerde şimdi 500 kişiye kadar (posta dahil değil) taşıyabildiğiniz koca koca gemiler..

aynı zamanda;yine deluxde hatalı olduğu için tam anlamıyla kullanılamayan boğaz ve kanal geçişleri...

örk;

*Oyunun içeriğiyle neredeyse tamamen oynayabildiğiniz bir kontrol paneli var. örnk;Petrol rafineleri denizden kaç kare içerde olabililer,trenlerin gerçekci hızlanmalara ve yavaşlamaları sahip olması,duraklarda gerçekci malzeme yüklenmesi

*Neredeyse sadece bir kaç para biriminin eksik olduğu bir para skalası eklemişler içinde YTL bile var!..

*En güzel olaylardan birisi bankadan alınan borç miktarının stabil değil dinamik olması şöyleki;Şirket değerinize paralel olarak artan bir borç yapabilme imkanınız var..

örk;

*Şirketle ilgili en büyük yeniliklerden birisi araç türlerine göre renk atayabilmeniz.

Trenlere/tren türlerine kendi içlerinde
araçlara
uçaklara
kendi standart şirket renginiz...

gibi daha zengin bir seçenek eklenmiş...

*Mantık hatalarından birisi olan deluxe versiyonunda tam manasıyla çalışmayan özellikse..

Açısı ters olan noktalara bina koyayamamaktı.Bir ölçüde koyulabiliyordu ama oda yeterli değildi.artık eğimi ters olan noktalara bile yol yapabiliyor bina koyabiliyorsunuz...

*Yine düzeltilmiş ve yeniden eklemeler yapılmış ayarlardan birisi çoklu tren yollarında trenlerin birbirine girmesini yada bir trenin başka bir trenin durağına girmesini engellemek amaçlı koyulmuş waypointler ... bu özel noktalar sayesinde trenin standart yolunu belirleyebiliyor ve yolundan şaşmasını engelleyebiliyorsunuz...

örk;

*Ben kullanmıyorum ama yine eklenen özelliklerden birisi oyunu hızlandır.Tek kademeli olan bu olay oyunu normalinden 2 kat hızlandırıyor.

*Yine oyun kurulumuyla ilgili bir eklenti;oyunu istediğiniz tarihten başlatabiliyor ilk renkli gazetenin çıkış tarihini belirleyebiliyor yapay zekanın özel zeka ayarlarını yapabiliyor (tren kullansın,araba kullanmasın vs vs vs..) yine yeni eklentileri indirerek oyundaki doğal afet oranını istediğini şekilde belirleyebiliyorsunuz...

*Oyunun en güzel desteklerinden biriside internet üzerinden oynarken sunucu ayarlarına göre isterseniz var olan bir şirkete yeni ortak olarak eklenebiliyor isterseniz yeni şirket açıp şirket hisselerini satılığa çıkartabiliyorsunuz...

daha yazılabilecek o kadar çok şey varki...

ha birde oyun açık kaynak kodlu C ile yazılıyordu hatırladığım kadarıyla internetten indirip üzerinde istediğiniz değişikliği yapabilir oyuna eklediğiniz yeni özellikleri yapımcılarla paylaşabilir ve oyuna eklenmesini sağlayabilirsiniz...

site;http://www.openttd.org/
http://wiki.openttd.org/

edik:desteklediği işletim sistemleri
#Windows ""
# Mac OS X (universal, for 10.3 or newer only)
# Debian/Ubuntu i386

[ Mesaj 16 Haziran 2007, Cumartesi - 12:14 tarihinde, Black_Lupin tarafından güncellenmiştir ]

Sosyal ağlarda paylaş

@Masticore

abi yukarda yazdıklarım arasında şöyle bir açıklama yaptım okudunmu bilmiyorum...

*Araçlar açısından en büyük eklenti;Yama ayarlarında bulunan ve kullanıcıya kolaylık sağlayan;
-toplam kullanım süresini x yıl geçen araçlar otomatik olarak garajlara gitsin ve değiştirilsin..
-yolcu taşımada kullanılan araçların hepsini değiştirilmesini istediğiniz araçla eşleştirebiliyorsunuz ve araçlara tek tek müdahale etmeden hepsinin kendi başına değişmelerine şahit oluyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
BonePART
üye [şikayet et]
§ 19 Haziran 2007, Salı - 03:12 [ özel msj ]
arkadaslar eksik dosya dedikleri
oyunun orjinal dosyalari
oyun bi patch gibi bisi
orjinal dosyalar olmadna calismiyo
oyunun
ttd abandonware
ya da
transport tycoon delue abandonware

diye aratip nette bulabilirisniz

90'lı yıllardan kalma bir oyunun Mac versiyonunu nereden buluyim şimdi :(
Sosyal ağlarda paylaş

1950-2020 ye kadar oynamistim ben 5-6 defa, sonra bayip kapatiyor insan(cok uzun suruyordu zaten deluxe'de)

trenlerle basla, komur tasimaciligi iyidir + powerplantlar zirt pirt kapanmaz.

agac kesilen yerlerden(adini hatirlayamadim) sawmill'lere de tasiyabilirsin, cikan goods biraz sorun teskil edebilir ama onu da ilerde sehirlerine dagitirsin.

boyle bi 3-4 sene oynadiktan sonra cidden yayilabilirsin zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...