Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Medieval: Total War - Adım Adım Moğolları püskürtmek..

Sam

Öne çıkan mesajlar

said:
Mosquito, 13 September 2003 01:23 tarihinde demiş ki:
sam varsa bir kaç tane de attack ederken ki videolardan koysana ( karşındaki ordu dandik olmasın ama)
saldırdığım ordunun yarısı okçu yarısıda piyade arada bir kaç birlikte atlı oldu mu sapıtıyorum, dağılıyor ordum her yere sonra tek tek kaçmaya başlıyor adamlar.

karşıdaki ordu zaten bana denkse (daha kötü birimler olabilir ama komutanı çok iyidir, mesela bizans'la savaştım bu gece, birimlerim de daha iyi sayım da daha çok ona rağmen yenemedim çoğunda, tek bir kataphraktos {prens alexius} iki ayrı savaşta 300 kişi öldürdü! [peasant falan değil yani spearmen, ghazi infantry, bedoin camel, desert archer, horse archer filan, iki tane komutan da dahil biri 3 biri 5 yıldızlı] ama sonra sayı farkıyla denize çekilmek zorunda bıraktım ve 5 yılda 2 imparator ve 2 prens kaybettirdim :-p) asla saldırmam, expert'te bilgisayar benden daha iyi oynuyor her zaman.. :) istediğin gibi bir video yok elimde, en iyi sonuçları savunmada aldığım için hemen hepsi savunma videoları. belki sorununu biraz daha net açıklayabilirsen tavsiye vermeye çalışırım..[hline]"I love the Hong Kong style of action movies, but that only looks good for small guys. The reason why the whole style was developed over there was because those guys were very puny guys ... they had to learn a technique that small people can do that are as effective as the big guy's strength. So that's where the martial arts came from."
Sosyal ağlarda paylaş

yaw okçular bir işe yarıyormu?(1 kere ok atıp çekiliyorlar savaştada ok attırmıyorum)Aslında şu arbaletersin range uzun olsa süper olurmuş=Dün 20 kişilik Bilmemne Guardlar(Ghazi galba atlı olan) saldırıyorlardı arbaletciler 1(evet 1) atış yaptılar ghzilerden 3 kişi öldü ve kaçmaya başladılar:) ama arkadan gelenlere 1 kere bile ateş edemediler.Özellikle gunnerlar hiç işe yaramıyor.(bence)Lütfen okçu kullanmayaı öğretin.[hline] Never was and never will be..

When no falcons fly, beware the sky
Sosyal ağlarda paylaş

mesela 200-300 kişilik okçu grubu geçmiş bi tepenin başına hemen arkasında da bi o kadar da piyade var.Sonra en arkada 1-2 tane atlı birim koymuşlar.
işte böyle savaşlarda %70 yeniliyorum eğer adamlarımın bariz bi güç üstünlükleri yoksa. benim ordumda onlarında kine benzio baya. ya işte böyle saldırı sırasında kullanılacak taktikler nasıl olmalı?
Sosyal ağlarda paylaş

Almohadlar bir ordu yapmış ben(ingiltere),fransa,almanya haçlı düzenledik.Sınır savaşında hepimizin ordularını harcadılar oha dedim kısaca:) Spy showla baya azalttım ordularını ama baştan başlıcam bug gibi bişi oldu adamların 20 tane fln peasantsız(!!!) orduları var vede hep aynı yerde dolaşıyorlar![hline] Never was and never will be..

When no falcons fly, beware the sky
Sosyal ağlarda paylaş

zlowrf: okçu kullanmak çok kolay, arbalester zaten long range ve missiles very good vs armour olduğundan muhteşem. hele savunmadaysan karşı tarafın işi var. benim moğol videosunda görebilirsin nasıl kullanıldığını, yüzlerce adam harcadılar çok az kayıpla. püfler:

- bow'lar hızlı ateş eder, çabuk cephane bitirir (karşı tarafın takviyeleri varsa ilk güce yeterli gelir ancak) ve iyi zzırhlı birimlere karşı zayıftır ama early age için iş görür. bazı bow kullanan birimler fast olduğundan (örn bulgarian brigands, desert archers, turcoman foot) düşmanın yer değiştirmesine çabuk cevap verebilirsiniz

- crossbow'ları geçiniz arbalest varken ama birim özellikleri arbalester'larla aynıdır ranged silahları dışında, bence çok iyidir armoured ve good defence olayı ikisinde de

- arbalest kişisel tercihimdir, uzun menzillidir, ateş etti mi birim farkettirmeden kesin ağır kayıp verdirir ama çok yavaş ateş eder. düşmanın doğrudan süvari ya da piyade saldırısına karşı her an tetikte olun.

- longbow ise bow'un arbalest range'li ve daha ağır kayıp verdiren versiyonudur, crossbow gibidir bir bakıma. düşmana çabucak kayıp verdirir ama bunların da cephanesi hızlı biter ve arbalest kadar ölümcül değildir

teknikler:

- haritada tek bir yükseklik bile olsa okçular hep yüksekte durmalı düşmandan. düşman çevreden dolaşırsa daha da yukarıya çıkın çıkabilirseniz ya da çıkmasına izin vermeyin hemen uygun bir yerden ateşe başlayarak. savaş başamadan önceki deploy durumunda heryeri iyice inceleyin okçu konuşlandırmaya uygun. saldırırken de düşman yukarıda duracaktır aynı şekilde, çevreden dolaşıp onların üstüne çıkmaya çalışın. büyük ihtimalle yer değiştirecekler ve avantajlarını kaybedeceklerdir, saldırırlarsa yakın savaşa hazır olun.

- pavise birimleri düşmanda da okçular varsa çok iyi savunurlar kendilerini, eğer düşmanda pavise kullanıcısı varsa boşuna ok harcamayın süvari hücumuyla pozisyonlarını bozmayı ya da çabucak yakın dövüşe girmeyi düşünün çünkü arbalest vs pavise arbalester = her zaman pavise kazanır. fakat aşırı yavaş hareket ettiklerinden (ve hareket ederken pavise işe yaramıyor) düşmanın yer değiştirmelerini önceden kestirip konuşlandırın çok önceden

- formations altında 'two lines' var, ikili okçu grupları yapmıyorsanız benim gibi işinize yarayabilir. deneyerek size uygun olanı seçin

- okçuların arkasında her zaman piyade beklesin ama onlara atılan oklar piyadelere isabet ediyorsa azıcık daha geride tutun. düşman süvari ya da piyade hücumuna geçerse onlar okçulara ulaşmadan önce arkadan çıkıp saldırın (kanatlardan da piyade {anti-cavalry'e karşı} ya da süvarilerle {normal piyadeye karşı} çevirirseniz düşmanın sizden çok daha iyi olması gerek yenilmeniz için.

- bir diğer teknik var moğolllara karşı oynarken geliştirdiğim, moğol videomda görebilirsiniz. özellikle pavise okçuları için çok gerekli. ok birimleri default olarak skirmish'tedir (melee birimleri yaklaşınca geri kaçarlar) ama bu düşmanı son ana kadar oklamalarına engel olur ve 3-5 süvari bile saldırsa yüzlerce okçunun formasyonunu bozabilir, siz de yeniden düzenleyemeden bilgisayarın tüm ordusu tepenize biner okçu kullanamadan. bu durumda hold formation ve hold position'ı seçiyoruz ve okçularımız spearmen gibi olduklaı gibi kalıyorlar saldırıya uğrasalar da. fakat bunu yaparken bir üstümdeki taktiği kusursuz uygulamanız gerek yoksa bütün okçularınızı kaybedersiniz bir süvari akınında..[hline]"I love the Hong Kong style of action movies, but that only looks good for small guys. The reason why the whole style was developed over there was because those guys were very puny guys ... they had to learn a technique that small people can do that are as effective as the big guy's strength. So that's where the martial arts came from."
Sosyal ağlarda paylaş

mosquito:

bir yukarıda mesajda yazdığım gibi, adamlar bir tepede konuşlanmışsa dağın etrafından dolaşıp üstlerine çıkmaya çalış, sen savunmadayken de bilgisayar onu yapmayı deniyor. ama bilgisayarın yaptığı hatayı yapıp çok yakınından dolaşma, mümkün olduğu kadar uzaktan dolaş. çok az tepe ya da dağın her koşulda savunmacıya avantaj sağlayan tek noktası var, iyi inceleyince mutlaka bulursun onlarla eşit koşulda savaşabileceğin. anti-süvari piyaden varsa atlılara karşı onları kullan yoksa normal piyade ya da süvari ile kanatlardan ya da geriden vurmaya çalış, anti-süvari'ye karşı normal piyade, piyadeye karşı okçu ve okçulara karşı da süvari kullan..[hline]"I love the Hong Kong style of action movies, but that only looks good for small guys. The reason why the whole style was developed over there was because those guys were very puny guys ... they had to learn a technique that small people can do that are as effective as the big guy's strength. So that's where the martial arts came from."
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sly-One, 13 September 2003 11:56 tarihinde demiş ki:
1 minigun olucak her türlü orduya yeter :p[hline]Güçlü ve şanslı olanlar genellikle yalnız olanlardır... -Xar
Baturaabi 8 Eylül 2003 Saat 22.21 de demiş ki :
Ya resmen Kamp kuruyollaw ya..

Bir çöpümüz var diye heryerin çöp kokmasına karşıyım ben de...

amcam geçenlerde braveheart'ı izlerken demişti, "bir savaş helikopteri yollayacaksın şimdi şunlara" diye, nefis olurdu valla tek minigun'la dünyayı fethederdin.. :-p[hline]"I love the Hong Kong style of action movies, but that only looks good for small guys. The reason why the whole style was developed over there was because those guys were very puny guys ... they had to learn a technique that small people can do that are as effective as the big guy's strength. So that's where the martial arts came from."
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Faerdun, 13 September 2003 12:13 tarihinde demiş ki:
Expertte Haçlı Seferi düzenleyip Kudüs ü alan ve koruyabilen varmi?

1500-2000 kisilik orduyla Antakyaya variyorum,adam karsima 3500 kisilik ordu cikariyor...[hline]No time for tears
No time to run and hide
No time to be afraid of fear
I keep no time to cry

5-6 tane expert oyunu denedim, ispanya'yı oynamadığım her oyunda ispanya almohad'ları ve mısır'ı bozguna uğrattı ve doğru zamanda gönderdiysem aldım tripoli ya da palestine'i. istersen 5000 kişiyle git (ki zaten haçlı seferine 2000'den fazla adam koysam yola çıkarken gene o sayıyı geçemiyor ve sağlam adamları yolda bırakıp peasant topluyor aptal sistem) gene deviriyorlar çünkü karşında 5-6 yıldızlı generaller oluyor, senin peasant adamınkine denk değil yani. benim bildiğim en iyi seçenek gideceğin yere kadar denize gemi döşeyip crusade'i doğrudan istediğin yere çıkarman kendi istediğin adamları ve komutanı yerleştirerek, anlamı kalmıyor ama en etkilisi bu.. :) bunu saymazsan bizans'ın karadeniz'de gemisi varsa ben bulgaristan'a gidip (bizans'tan geçerken acayip asker kaybı oluyor ne biçim saçmalıksa) ermenistan üzerinden güneye inmeye çalışıyorum. düşman başka haçlılarla ya da sınırında başka savaşlarla uğraşmıyorsa hemen hiç şans yok. hele sen vardığında kaleye birkaç adam koyarsa pek ümit kalmaz.

crusade ya da jihad başarısızlığa uğrayınca hükümdarın influence 2 puan düşüyor, dikkat edin iç savaş çıkmasın. ben haçlıları yenince çoğu zaman ülkelerinde iç savaş çıkıyor, hep fransız hem alman haçlılarını aynı yıl püskürttüm, ikisi de dev gibiydi ikisi de dağıldı ertesi yıl ben de bıraktım oynamayı.. :-p.[hline]"I love the Hong Kong style of action movies, but that only looks good for small guys. The reason why the whole style was developed over there was because those guys were very puny guys ... they had to learn a technique that small people can do that are as effective as the big guy's strength. So that's where the martial arts came from."
Sosyal ağlarda paylaş

EHeh Sam bak expertte 2.perioddan fransa ile basladigini farzediyorum o zmn elinde kibris,triploi ve antioch la basliosun zaten oralari max 50-60 sene savunabiliyorsun imkansiz ya adam her turn saldiriyor sana,,

ha iste dedigim gibi ilk period fransayim
etrafimdaki kimseye bulasmadim sirf hacli seferi kasayim diye
almohadlar gene geldi ispanya sınırına bu sefer onlarla baris yaptim,neyse 2 tane haçlı seferi yaptım hepsi antioch a egyptler nasildir nedir hepsini öyle bi püskürttüler ki,ben haçlı ordusuyla ilk turn geliyorum antakya yi alip kaleyi kusatiyorum obur turn adam 3 tane full dolu ordu gönderiyor üzerime
2500 kisiye karsi 3500 kisi savaslari yonetmek de o kadar zor ki su reinforcemenets olayi yüzünden,tam defans yapmisim düsman önümden kaciyor ben kovaliyorum hoop adam reinforcements cikariyor bu sefer o beni kovaliyor,en iyi ihtimal savasi kazansam bile o kadar asker kaybiyla orayi ne kadar savunabilirm ki?

birde Fransa nin objective lere bakinca oha dio insan yok tripoli de citadel kur, :) homeland ler triploi antioch palestine

birde bilgin bi sacmaligi var iki tane crusade ordusu mesela Antakya yi hedef aldilar ve ayni anda vardilar,orada yaziyor iste baris icinde ülkeyi teslim edin,
sen teslim etsen bile ordun retreat edecek yer olmadigi icin orada kaliyor ve hristiyan ülkesiyle savaşa giriyorsun[hline]No time for tears
No time to run and hide
No time to be afraid of fear
I keep no time to cry

Sosyal ağlarda paylaş

ben expert early age'de fransa'yla iki kere oynadım, (ikisinde de çok güçlendim sıkıldım, kimse saldırmıyordu bile) ikisinde de kutsal toprakları aldım ama ispanya'yla savaşıyordu mısır, türk'ler de bizanslılarla. müslümanlar oynadığım her oyunda yokoldu şimdiye kadar türk'leri oynamadıysam. dediğim gibi crusade olayı gerçekten zor. son defasında bizans izin vermedi, italyan haçlıları da istanbul'da takılmış, bizans'la bir olup benim haçlıları yokettiler.. :-p

dediğim gibi eğer garantiye almak istiyorsan haçlı olayını ele geçirmek istediğin yere kadar gemi döşeyip nasıl adam isitiyorsan kendin koyup tek turn'de göndereceksin. yoksa yoldan toplanan salt peasant'larla olacak iş değil. ben türk'lerle ve bizans'la oynarken haçlılar sınırıma gelip bekliyordu hiç saldırmadan, kendi kendilerine yokolana kadar macaristan'da duruyorlardı.. :)

hani oyun başlar başlamaz gönderebilsen neyse ama ilk haçlıları vardırana kadar 2000 kişiyi hallaç pamuğu gibi atacak savunmayı kuruyorlar, dediğim gibi ümitlenme adamlar çok sıkıntıda değilse.. (tripoli'de citadel yapmak da zor değil 1160-70 gibi ele geçirsen vakit yeter de artar)[hline]"I love the Hong Kong style of action movies, but that only looks good for small guys. The reason why the whole style was developed over there was because those guys were very puny guys ... they had to learn a technique that small people can do that are as effective as the big guy's strength. So that's where the martial arts came from."
Sosyal ağlarda paylaş

Early le başlamıştım 1202 de filanm. Kaydetmeyi unuttuğum bir savaş vardı tam izlenip ders çıakrılacak.
Khazar'ı korumaya çalışan ordularıla Novgord ordusu.

2 ordu yolladım biri çok güçlü, diğerinde ise yarım kalmış birlikler var bazılarında 10 asker var o kadar rezil yani ama reinforcements olur işe yarar dedim.
SAvaşbi başladı. 3 okçu birliğim 1,5 atlı birliğim ve önümü hiçbir saldırıda korumaya yetmeyecek 40 - 50 saracen, muhawid, spearmen kombosu var.
komutan urban militia 60 kişi, birkaç ghulamı yanına koruma diye bıraktım.
Dedim araziym bu savaşta - karşı taraf boyar kaynıyor (ki okçu ve full zırhlı birlikler yani tek biri10 spear alabilir ) birde generalleri 6 yıldızlı.

Bakltm dağlık alan dizdim adamları dağın zirvesinde tam yokuşun önüne Okçularla bayağı dövdüm filan.
Arazi vadi gibi ortada yol geçiyor iki yan dağ. Düşman öbür dağa geçti.
Öbür dağın tepesine çıkmadı orta yerde benim karşımda aynı yükseklikte bekledi.
Ben bayağı dolaşarak o dağın üstüne çıktım. Gene ok yağdırdım.
Biraz reinforcement desteği ve taktikle yendim. (gelen reinforcementlar hala yarım ordudan birlik getiriyordu ama yokuyş yukarı avantajı ile gereken zamanı kazanıyorsunuz)
Bir ara haritanın en ucuna dağın zirvesine çekilmiş olsamda, yoğum okçu ateşi ve sonra gelen 3 tane 2. derece zırhlı ghulam cavalary ile saldırarak boyarlarını bitirdim. Generalleri kaçarken ki etrafı sarılıydı arkasında ghulam cavalaryler önünde Saracern infantryler, hiçbirşey olmamış gibi 6-7 tane saracerni sinek gibi aldı . Neyse capture ettim. Eder etmez tüm esirler kestim.
Lakin sonradan öğrendiğim kadarı ile esir başına 25 florin verdiler. Komutanları için yüklü bir fidyeyi kaçırmış oldum.
Sosyal ağlarda paylaş

bir de bilgisayarın gözünü korkutmak önemli..

mesela benim moğol videomda dikkat ederseniz adamın tonlarca mongol heavy cavalry'si var ama doğrudan saldırmaya çekiniyor çünkü benim birimlerim hem kuvvetli (armour upgrade, morale upgrade ve kendi güçleri) hem de valour'ları çok yüksek komutan nedeniyle, (savaş başlarken 4 valour 7'ye çıktı varangian'larımda biterken) okçularla zayıflatmaya çalıştı ama beceremedi. taktik hatam şuydu en büyük:

başlarken "ilk orduyu kaçırdım mı 'enemey is fleeing the field' yazar bitiririm olayı" diye düşündüm ama mükün değil çünkü horse archer'ları kaçırtamadım fast olduklarından. yok yere peşlerinden gönderdiğim byzantine cavalry'lerim haşat oldu o yüzden. yani sonuna kadar savunmada kalıp olabildiğince çok zarar verdirmek gerek adamlara, sonra gene savaşacaksınız çünkü kaçanlarla..[hline]"I love the Hong Kong style of action movies, but that only looks good for small guys. The reason why the whole style was developed over there was because those guys were very puny guys ... they had to learn a technique that small people can do that are as effective as the big guy's strength. So that's where the martial arts came from."
Sosyal ağlarda paylaş

Evet düşmanın yedek güç yollayıp kaçarken durumu tersine çevirebileceğini unutmamak gerekiyor.
Böyle bir durumda düman kaçarken bir iki süvari birliği dışında ki adamlarınızı , birliklerinizi savunma yaptığınız yere çekin.
Düşmanın hilal taktiğini yemeyin.

Özelikle piyadelerle hiç kovalamayın, bırakın saflarınızı korusunlar, pozisyonlarını korusunlar. Ha tabi düşmanın yedek kuvveti yoksa tarumar edin ama 5 birliği bile varda sabırlı olun.

Hem vakitten kazanırsınz, hemde ordunuz dinç kalır.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
ii topicmiş, geride kalmış yazık..
nese ben de bir total war manyağı olarak yazayım bari bir şeyler =) geçen gün itibariyle İspanya ile tüm dünyayı ele geçirmiş durumdayım =) bu oyunda en sevmediğim olay ekonomik dengesizlik.. özellikle army support cost olayı çok gıcık geldi bana.. iki tane lancer çıkardım 2200 florin bayılmışım zaten üstüne bi de support cost çakınca her el direk düşmana saldırtmak zorunda kaldım herifler de geberdi tabi =) en mantıklısı hep chivalricler de kalmak.. hem men-at-arms, hem de sergeants çok iş yapıyor.. bir de bu oyunu bizanslarla oynayın mutlaka.. early age'de oyunun en ilginç pozisyonu onlarda.. ve birimleri de güçlü epey.. 2 yılda çıkan bi unitleri wardı hatırlamıyorum şu an ama çok güçlülerdi ve hep yıldızlı çıkıyolardı.. ha bi de bi soru, iki senedir shogun + medieval oynuyorum, ama bu heriflerin neye dayanarak yıldızlı çıktığını çözemedim bi türlü, bilen var mı?
Sosyal ağlarda paylaş

ispanyayla oynamak bişi değil expertte dahi ispanya kolay bir ülke,zaten eğer dünyada senn dışında bir süper güç kalırsa bu ya almohaddlar yada ispanyollar oluyo :)
bizans komutanları yıldız bakımından güçlü çünkü bizansların pek unique ünitesi yok,kataproki(bilmiyom yazmasın
:P) ve varangian dışında bi işe yarıyan pek güçlü unique adamlar yok ayrıca bizanslar çoğu zaman 3 cephede birden savaşmak zorunda bu yüzden adam gibin komutanları olmasa baya güçüsz olurlar

a bu arada besleyemiyeceğin adamları yapma,ispanyolların başlangıç konumu ticarete çok uygun ama tarımda biraz batıyo ama fransa-ingiltere savaşıcağından doğa et fransızlar execominite olsunlar o zaman rahatça zengin fransız bölgelerini ele geçirirsin

bu arada oynaması en zevkli olan ülke bence fransa,türkler yada bizanslar gibi dünyanın yarısını 150 yılda alamıyosun vede çok or oluyo zevkli oluyo,exocominite beklemek çok zevkli:)[hline]tık!
Infernal_Reborn
, 30 July 2003 23:02 tarihinde demiş ki:
yaşım 15 bi adam daldı o da hafifçe dokundu yani

[Bu mesaj DoGMeaT tarafından 01 October 2003 23:37 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...