Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Company of Heroes

Gimli

Öne çıkan mesajlar

Ya realism diosanız olay close combat serisidir zaten. Normalde at gunların hiçbiri bu kadar kuvvetli değildir. (88 lik dahil)

Niye diyecekseniz at gun'ın olayı bi noktada kamufle olup (yıkık bina içi, ağaçların arası vb) bi tankın en zayıf noktasını vurmayı beklemektir. Yani AT gunların "aha tankı gördüm o da beni gördü hodri meydan" gibi bi çatışma prensibi yoktur. Bu durumda kalan AT gunlar ve mürettebatlarının saliseler içinde tarandığı öldüğü ve feci şekilde can verdikleri gözlemlenmiştir.

Heh alman tankları allied tanklara oranlarsak oyunda AŞIRI güçsüzler. Gerçek halleri düşünüldüğünde, Panther 2. dünya savaşında üretilmiş en iyi tank. Shermandan normalde 15 km kadar daha hızlı, turret dönme hızı iyi, zırhlı, bugünkü alman harikası leopard II nın atası bi tank. Gel gör ki oyunda shermanla aynı hızda hantal bir tank olarak resmedilmiş.

Diğer taraftan Tiger şebek olmuş bu noktada. AT gun tecavüzüne uğrayabiliyor kolaylıkla. Normalde 7.5 cm lik bir merminin Tiger'ın ön zırhını delmesi mümkün değilken shermanlar çatır çatır vuruyor zavallı tigerı.

Kabaca adamlar almışlar sırf denge kuracaz oyunda diye, gitmişler savaşın en şebek tankı olan shermanı en kullanışlı tank yapmışlar. Alman tanklarıysa ancak veterancy upg leriyle adam olabiliyor. (mg42 ve sideskirt ekleniyor tanklara)
Sosyal ağlarda paylaş

close combat serisinin az oynanıp, bilinmemesi bu gercekciliginden zaten. Sonucta oyun bu, belgesel degil.

Mesela close combat'da her askerin mermi sayısını, tankınızın HE (patlayıcı) ya da AP (zırh delici) sayıları ve yine her askerin madalyaları hatta her bir askerin ayrı olarak isimleri, int, str gibi değerleri bellidir.

Close combat'da askerler yanyana geldikleri zaman birbirine silahların kabzalarıyla saldırırlar, mermisi biten bir rus askeri yerden öldürdüğü bir alman'ın stg 44'ünü alıp savaşmaya devam edebilir. (alman taaruz tüfeği). Askerleriniz korkudan çıldırabilir, teslim olabilir, fanatikleşebilir ya da bir köşeye saklamabilir.

Tanklarınız çamurda giderken saplanıp kalabilir ya da soğuktan motoru donabilir hatta yeterince supply getiremediyseniz, benzini bitebilir.

Ha tüm bu gerçekciliklerine rağmen çok çok az satış yapan bir seridir, ben ve murat'tan başka oynayana da rastlamadım daha. (arada birbirimize karşı oynuyoruz bekleriz oynamak isteyenleri)

Çok satış yapmasının nedeni oynanabilirliğinin olağanüstü düşüklüğüdür, çoğu dakikalar boyunca ekrana bakarsınız; keza close combatta düşmanının yerini bilmek çok önemlidir, iki tarafta minik bir öncü bölüğünü gizlice yerden süründürerek (close combatda değişik hareket modları vardır, koşman, sürünmek yürümek gibi) diğernin mevzisini anlamayı böylece, pususuna düşmeden karşı tarafı egale etmek ister..
Sosyal ağlarda paylaş

kesinlikle gimliye katılıyorum
o tiger tankın ünlü 88lik topu sivrisinek vızıltısı olmuş
tarihtede tankçılar arasında bi deyiş vardır sherman tiger gördümü şapka çıkarır ( bi vuruşta taretini uçurur).
tiger resmen bi shermanla kafa kafaya kapışıyorki genelde bi tigerı almak için 6 yada 8 sherman gerekiyodu
Sosyal ağlarda paylaş

Bu tanklarin zayif olmasinin sebebi oyunun pazarlanmasi. Normalde tanklar Gimli nin dedigi gibi cok daha etkili ama sayilari o kadar cok degil. Simdi her bolumde bir veya iki tank basilan bir oyun bu kadar popuer olamaz. Daha cok tank daha cok gurultu daha cok satis.

Tabii Amerikan tarafinin almanlarla mucadele edebilmesi icin bire alti sayi ustunlugu kurmasi lazim normalde ama o zaman oyun olmaz.

[ Mesaj 20 Haziran 2007, Çarşamba - 21:13 tarihinde, ombakkombak tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

oynayabilirlik için gerçekcilikten kısılmış, burada tü kaka bir durum yok.

gerçekcilikten az taviz veren ikinci dünya harbi oyunlarının satışları ortadan zaten (close combat, hearts of iron)

normalde tank savaşlarının 1-2kilometre gibi mesefalerde olduğunu düşünürsek, zaten coh'ın böyle bir gayesi olmadığını anlayabiliriz. (close combat'da map 1-2 kilometre civarındadır mesela)
Sosyal ağlarda paylaş

bu oyunun aman herşey cok gercekc olsun gibib iderdi yok yanı o iş için cloce combat var üstte denildiği gibi, arada oynuyorum başımı ağrıtıyo iki saat sonunda kapatıyorum ben mesela.

company of heros daha seri daha akıcı bi oyun, yanı sizde bi hoşsunuz.

savaş alanının ortasında 30 metra kare yerde tank nasıl üretiyoruz diye sormuyosun neden tigerın tareti yavaş dönüyo neden zırhı bı kadar kıytırık diye soruyosun.

ayrıca tiger'ı saydım cayırı mevlam kayıra gibi bi durudam yok yanı, poiner, granadier mortar destekli tiger kapı gibi druyo axis ordusunun önünde hem ateş cekiyo hem siğer oluyo hemde ateş gücüde az değil hanı hiç.

yanı ona bakarsan o tiger'ın 15-20 metre yakınındaki hiç bi piyadeyi vuramamasıda lazım ama vuruyo catır cutur tarıyo hepsini, hani benzinmiş mermi sayısıymış gibi etkenleri gectim tankların min range'i yok oyunda.

bunları kafanıza takmayın iki taraf dengelimi, ezici bunaltıcı tkatikler üretiebiliniyormu ona bakın ha yoksa böle durumlar ok o zaman oyun güzel demektir, ha bu size ters geliyosa almanlar ezmeli eşit şartlarda ally ları diyorsanız zaten yanlış oyundasınız demektir.

edit: mesela bana sorasanız oyun piyadeler fazlasıyla bile hızlı pinned oluyolar direk etkisiz eleman haline geliyolar, işlevlerini büyük ölcüde kaybediyolar. ha gerceklilik bakımından deriz tabiki lan adamlar manyak gibi zaten heryere sokuyosun deli gibi emrmi altında koşuyo cocuklar, ama oyun mekaniğinde dahada tırsak olsalar iyice manasızlaşırlardı mesela. yanı bunları düşünmek lazım.

6vs1 tanksavaşını gectim, oyunda o kadar cok ordan burdan fırlatılacak zımbırtı varki, 4vs1 de tek kalmış tank en ufak bottleneck sağlasa zaten tarumar etme şansı var diğer 4 tankı roketme moketle sacnhell falan, e oyunundaki haritalar öle bi yaılmışki zaten bottleneck'e zorlamıyosa 4 tankı hata zaten. e şimdi ne diyicez? haritaları genişletin acın obstacleların arasınımı diyicez diyemeyizki acılsa biraz daha şehirler sakinleşse iyice cöl gibi olur o zaman ortalım.

oyun yapılırken gercekciliğe saplanıp kalmak cok manasız bir cok noktada.

close combatta başarılı bi oyun değil bence, ilk versiyonlar biraz iyidi ama sonra sacma sapan olmaya başladılar.
tabi şahsi fikrim bu benım

[ Mesaj 21 Haziran 2007, Perşembe - 10:48 tarihinde, Cuce tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Bende close combat oynuyorum ama dedikleriniz bazılarına katılamayacağım. Mesala xp'de close combat 3 çalışmıyor :). Onun özel bir patch'i vardı onu da yapamadım ama çalıştıramadım sonuçta.

Ayrıca 2. dünya savaşının en güçlü tankı dediğin alet aslında t-34 sonrasında alman'ların uğradığı bozgunun bir ürünüdür. Panther ile t-34'ü yan yana koyarsan taret alçaklığından genel gövde yapısına kadar bir çok şeyin benzediğini görebilirsin çünkü t-34'ün bir kopyasıdır o tank.

En işe yarar tanklardan biri de değil çünkü tiger gibi fazla üretilemedi. En güçlü tank da değil. Güç diyince aklıma Rusları JS-2 tankları ve Js-3 tankları geliyor. King Tiger, hatta Jagdtiger bile yanında halt etmiş onların.

1944-45 gibi tanklarda "russian supreme power" var biraz.

Tarih bir yana CC III 'ü xp de nasıl oynayabileceğimi söyleyin kapışalım biraz.
Sosyal ağlarda paylaş

ferdinand peynir ekmek gibi yiyor o js'leri.

Bilmiyor musun, close combat serinin yenisi çıktı (cross of iron), hem pek çok yeni ünite eklemişler de xp'de çalışma sorunu çözmüşler.

Bir sürü mod kurabiliyorsun üstüne, 700 - 800 mb'lık modlar var hatta. Finlandiya savaşı veyahut sadece bir askeri bölüğü yönettiğin modlar var : )

Elde edebilirsen cross of iron'ı, bekliyoruz oyunlara.
Sosyal ağlarda paylaş

Alin size en guclu en agir WWII tanki, http://en.wikipedia.org/wiki/Panzer_VIII_Maus
Panzer VIII Maus
ama savas alaninda hic kullanilamadi. Panther dedigi gibi en guclu tank degil, en gucluleri Sovyet IS-1, IS-2 IS-3 modelleri. Tiger da Pantherden daha guclu bir tank. Tiger II ise yer yer Sovyet agir tanklarinada ustun gelen bir tankti, ama IS serisi tanklar kadar yaygin kullanilmamis. Yani siralama Panzer IV - Panther - T 34 - Tiger - IS 1,2 - Tiger II seklinde olmali. Amerikan tanklarini bosver zaten ise yarar birsey yok aralarinda.

ferdinand Tank destroyer sinifinda bir zirhli aractir Panzerjäger Tiger (P) Elefant tam adi. Tareti donmedigi ve savas alaninda hareket kabiliyeti cok az oldugu icin oldukca basarisiz bir model olarak degerlendirilir. Kursk savasinda ozellikle makinelisi veya piyadelere karsi savunmasi olmadigi icin peynir ekmek gibin avlandilar.

[ Mesaj 24 Haziran 2007, Pazar - 18:26 tarihinde, ombakkombak tarafından güncellenmiştir ]

[ Mesaj 24 Haziran 2007, Pazar - 18:26 tarihinde, ombakkombak tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Yok hayır öle olmamış.Bir yerde o sherman'ın komutanının acıklamasını okumuştum.3 sherman firefly ve 3 tiger karşılaşmışlar.Adamın söylediğine göre Michael Wittman çok kötü savaşmış o gün.

Edit:Yazıyı buldum: http://vxstllrm.blogspot.com/

...
"D-Day'in ardindan gelen gunlerde Etkins ve murettebati -Ingiliz birlikleri Alman defansini yarmak icin cabalarken- bir kopru basinda 6 haftadir sikismis halde bekliyordu.

"En sonunda gece yarisi sira halinde Alman hatlarinin 4 mil icine dogru ilerleyebilmistik. St Aignan de Cramesnil yakinlarindaki bir meyve bahcesinde sabahlamaya karar verdik ve iste o sabah Alman karsi saldirisi baslamisti.

O sabah en az uc tane Tiger gordum. Bizimse sadece 3 Sherman 1 adet de Sherman Firefly'imiz vardi."

Sherman Firefly, normal Sherman'in guclendirilmis versiyonu olup Tiger'in kalin zirhini delebilecek guce sahip tek tank idi o siralarda ve o cephede...

"Birligimizin 2 adet daha Firefly'i vardi ve Tiger'lara karsi bize yardim etmek icin gonderileceklerini ummustum ancak birlik komutani yardim etmek yerine bizi yalniz birakti.

Meyve bahcesinden aniden firladik ve saha kalkmis ucuncu siradaki Tiger'a iki el ates ettim. Aninda patladi. Hemen ardindan diger Tiger'lara karsi pozisyon almak icin geri donmeye basladik ancak ikinci Tiger bizi aninda gordu ve bize iki uc sefer ates etti. Taretimizin goz kapagini vurmustu. Orada tank kumandanimiz vardi ve kafasina yara almis oldugu icin tanki terketti. Bu yuzden yerini piyade subayimiz aldi. Kisa sure sonra yeniden ortaya ciktik ve o ikinci Tiger'a ates ettik ve o da aninda alev aldi. Hemen tekrar farkli bir savunma pozisyonuna gecmeye baslamistik ve bu sefer geriye kalan son Tiger iki dost murettebatini kaybettiginin farkindaydi.

Hepsini iki topla ve 12 dakikada yok ettik. Daha sonra bir tank daha vurduk ancak biz de vurulduk.

Bu carpismadan sonra hepimiz farkli tanklara dagitildir ve beni topculuktan alip tank telsizciligi gorevine atadilar. En iyi topcunuzu gidip telsizci yapmaniz biraz garip degil mi!!!

Ancak yine de sansliydim cunku sonraki sekiz ay basimizdan cok sey gecmesine ragmen sag kalabilen "o durumda" az sayidaki kisilerden biriydim.

8 Agustos 1944'deyse vurdugum Tiger'lardan birinin icinde Michael Wittman oldugunu ise ancak savastan 8 sene sonra ogrendim. Ancak bu pek bir sey ifade etmedi, cunku onu daha once hic duymamistim!

Megersem kendisi cok unlu ve cok basarili bir tank subayi imis. Ancak nasil biri olursa olsun o 8 Agustos sabahi kesinlikle kendinde degildi!

Genellikle 1 Tiger'i yok etmek icin 5 tane Sherman gerekir ancak Firefly'larda durum cok farkliydi. Cunku daha guclu yapilandirilmislardi.

Savastan sonra konsantrasyon kamplarini duyunca artik yaptigim herseyin gercekten bunca zorluga degdini anladim. Cok gururluyum. Wittman'da en basindan beri bir Nazi idi - bu yuzden de o kamplari biliyor olmaliydi."

Etkins simdi 82 yasinda ve savastan sonra evlendigi Gwen ile yasiyor."

[ Mesaj 25 Haziran 2007, Pazartesi - 00:08 tarihinde, hikmetozsahin tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

cross of iron'ı hatırladım ve neden almadığımı da hatırladım. Çünkü microsoft oyunu başka firmaya satmıştı ve bende o ara orjinal yun alma hastalığı vardır. Kopya çalışıyorsa bilemem tabi de netten indiririm.

Elefant/Ferdinand süper tanklar da ben CC IIı2e göre konuşmuyordum :). Oyundaki en eğlenceli bulduğum tank Elefant ama gerçekte 122mm topu olan JS serisi tankları gerçek birer felaket. :). Ben de Alman tankları hayranıyım hatta Leopard 2 FTW diyorum :). Gerçi t-90 da pek hoş hani.
Sosyal ağlarda paylaş

Sovyet ordusunun kahramanligi hep amerikan propagandasi yuzunden asagilanmistir. Afrika da iki panzer tumenine karsi savasan Ingilizler yuceltilirken. Alman, Italyan, Rumen. Bulgar, Fin, SLovak ve Macarlarin topladigi ayrica gonullu ispanyol ve portekiz tumenlerinin olusturdugu 120 Alman tumeni ile basa cikan ruslar yerin dibine batirildi. Ruslar oyun piyasasina girmese Amerikan kahramanligi sayesinde ruslarin kurtulduguna inanmaya devam edecektik ama artik dertlerini anlatabiliyorlar bari.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...