Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Paraşütçülük/Serbest Düşüş

Aegean

Öne çıkan mesajlar

efenim ben çok extreme takılan bir gencimdir, skateboard yaparım, bu sene windsörf öğrendim, her türlü extreme olaya ilgi duyarım, filmlerden felan göre göre içimde hasret oldu, esas isteğim serbest düşüş ama sonuçta paraşütçülük olduğundan sanırım ülkemizde böyle geçiyor, neyse ben nasıl başlayabilirim bu olaya sanırım bi organizasyonu varmış bunun türk hava kurumunun mu ne neyse bilgi lütfen :)[hline]In the grace... of the love
we rise in pain...
and death is not far away
soon we'll sleep
and never wake up again...
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle Eskişehir İnönü'de veya Ankara Etimesgut'da açılacak olan Paraşüt Başlangıç kursuna gitmen gerekiyor T10 paraşütlerle yaklaşık 2-3 atlayış yapıyorsun ama 1 hafta boyunca yer eğitimi, 5 nokta taklası vs. gibi zımbırtılar ile paraşütle atladığında seni yere sağ ve tek parça indirmek için gerekli olan eğitimleri alıyorsun..

Başlangıç eğitimini aldıktan sonra zamanları uyuyorsa Tekamül eğitimine katılabilirsin bu birkaç ay sürer bayaa bir atlayış yaparsın.. Kanat paraşüt tabir ettiğimiz daha pro paraşütler ile atlarsın.. Serbest düşüş Tekamül'de var fakat o kadar Xtreme Sports channel'da gördüğün gibi uzun süren birşey değil, 10 saniye kadar bir süren var..

Tekamül'den sonra devam etmek istersen bunu kısmi olarak meslek haline getirmen gerekiyor, yani eğitim ile yapabileceğin birşey değil..

Türkiyede maalesef serbest paraşütçülük veya sky dive team'leri yok bu işi yapan sadece ordu ve THK var.. O nedenle Tekamülü bitirdikten sonra ileri bir eğitimi daha var THK'nın ona da katıldıktan sonra THK'da hoca fln olabilirsin, yeteri kadar iyiysen Takıma girersin, onlar bayaa bir eğleniyor..

Heheh halfmumi'yi bilmem ama Advanture geçmişim hiç de fena sayılmaz..
ilk paraşüt atlayışımı ilk okulda babam ile birlikte Tandem yaptım sonradn birkaç kere daha atladım ama devam etmedim,
Planör eğitimi aldım, uçuş eğitimi aldım PPL ( Private Pilot Licance ) 'ı ucu ucuna kaçırdım Ulaştırma bakanlığı yeni bir yasa çıkartınca alabilmek için lisansı 20.000 dolar harcamam gerekti bende almadım..

Sonra üni'de dağcılık, kaya tırmanışı..
üni 2'de uluslararası lisanslı rafting, canyoning, cave rehberliği
yamaç paraşütü ( 3 yıl sürdürdüm bu mesleği )
birkaç yüksek irtifa kış tırmanışı..

o yıllarda adamın kanı kaynıyo ;)

Paraşüt vs ile ilgili sormak istediklerini çekinmeden sorabilirsin, babam THK'da denetleme değerlendirme heyet başkanıydı, Türkiye'deki ilk D brövesi olan milli paraşütçü ( paraşütle 100 atlayış tamamlamış olan ) hep bu ortamlarda büyüdüğüm için bayaa bir bilgim var :)[hline]
IT Geek, NooBi C# Developer, Network Associate, System Admin, VoIP Technician, Ex Online Gamer.. Addicted to Paticik.. Love to penguin

Sosyal ağlarda paylaş

çok iyi oldu valla thalion çok saol, ben baya paraşütçülük olayına meraklıyım yapmayı kafama koydum, sormak istediğim şey ankara etimesgut da inönü gibi bir tesis var mı yani gidip orda kalabiliyomuyuz?[hline]In the grace... of the love
we rise in pain...
soon we'll sleep
Sosyal ağlarda paylaş

Okulların paraşüt eğitimleri var. ODTUde paragliding yapmıştım askerden evvel ama freefall yaptırıyorlar mı bilmiyorum.
Birde geyik vardır Türkkuşu kendisinden eğitim alan paraşütçüleri askere bildirir ve savaş durumuunda bu eğitim almış olanlar ilk hava indirmeye seçilir diye.[hline]Kalplerdeki Kaymak Profocio Web Hosting
Sosyal ağlarda paylaş

Her sene eskisehir inonude hava senlikleri olur. Onlari felan iyice takip et, orada yamac parasutu, serbest dusus, planor ucuslari fln da yapabilirsin.

Ben hava izcisiyken hepsini yapmistik vakti zamaninda, imkanin varsa arastir aktif bir hava izci grubuna gir.

O çimlerde kamp yapip da sabah kalktigin gibi ucaga kosmaktan keyiflisi yoktur.[hline]The clash of honor calls to stand when others fall
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Ankarada etimesgut'da THK tesisleri var inönü kadar keyifli olmuyor ama yine de aynı eğitimi alıyorsun.. İnönü benim 1. tercihim çocukluğum tatillerde orada geçtiği için ayrı bir keyfi var girmediğim deliği kalmamıştı :) hangadaki uçaklarla oynardım kal olmuş planörlerle oynardık planör vinc'ine giderdim vs. zevkli günlerdi :)

Sadece eğitim alayım ortam o kadar önemli değil ben sadece atlamak istiyorum diyorsan Ankara Etimesgut işini görür ama yok ben atlama işini keyifli hale getirmek istiyorum akşamları köy/dağ havasında dere kenarında hatunlar vs. ile muhabbet fln istiyorum 200-300 kişi aynı anda eğitim almak istiyorum dersen de inönü'yü seç derim..[hline]
IT Geek, NooBi C# Developer, Network Associate, System Admin, VoIP Technician, Ex Online Gamer.. Addicted to Paticik.. Love to penguin

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Absolut, 11 September 2003 11:22 tarihinde demiş ki:
Okulların paraşüt eğitimleri var. ODTUde paragliding yapmıştım askerden evvel ama freefall yaptırıyorlar mı bilmiyorum.
Birde geyik vardır Türkkuşu kendisinden eğitim alan paraşütçüleri askere bildirir ve savaş durumuunda bu eğitim almış olanlar ilk hava indirmeye seçilir diye.[hline]Kalplerdeki Kaymak Profocio Web Hosting

Biraz daha farklı, adamlar askerde sorarlar sana pilot olan varmı paraşütla atlamış olan varmı cart varmı curt varmı diye.. sen orda söylersen ona göre acemilikten sonra dağıtımda sana uygun bir yer ayarlamaya çalışırlar.
Kuzenim pilot lisansı olduğu için allahın zittirettiği bir dağın başındaki uçak inmeyen bir askeri havaalanı'nın kulesinde 15'ay oturmuştu :)
Aynı şekilde bir arkadaşım da kamyon ehliyeti var diye güneydoğuda kamyon şöförü olmuştu hemen hemen aynı şey.. ama her kamyon şöförünü askerde kamyoncu yapmadıkları gibi her paraşütle atlayanı da askerde havacı yapmıyorlar maalesef..[hline]

Sosyal ağlarda paylaş

Ben bildiğim dağlarla ilgili olan kamplar ve maceralar:

Duncan FireStone ve Clan'ı uludağda bir yürüyüş düzenlicek. Biraz zorlu olucak ve yanınıza kılıçlarınızı baltalarınızı ve diğer eşyalarınızı almanız önemle rica olunur. Çünkü Bu yürüyüş sırasında ölüm tehlikesi olucak. Bir goblin kabilesinin uludağda bir yere yerleştikleri biliniyor. Adam başına bu ava katılacak olanlar 500 milyonla ödüllendirelecek.

Bide ilgelenen varsa şuan bizim apartmanın bahçesinde ebelemeç (!) oynayan bir grup küçük çocuk var. Eğer heyecan ve macerayı yaşamak isterseniz, bu zevkli ve kanınızı kaynatacak olan ebelemeç (!) oyununda onlara katılın. Bu oyunda ücersizmiş arkadaşlar. Ama ne zamana kadar devam eder bilemiyorum. İlgilenenler bu numaradan (numara: 0900 324 xxx xxx) ilgili teyzeyi arasın.

Bide 10000 metreden yere paraşütsüz korumasız bir atlayış düzenlenecek. İlgilenen manyaklar varsa buraya yazsın. Onlardan paticikten oldukları için para almam.

Aklıma başka saçmalık gelmiyor. Gelince yazarım bunun dışında extrem sporlar hoşuma gider fırsat buldukça günde 3 kere yemekten sonra suyla beraber yutarım..[hline][/b]F-R-P konuşmalı barbut oyunu...[b] Bla Bla Bla en iyisi FRP kardeşim ne konuşuyonuz ööle kocakarılar gibi. Cık Cık Cık...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Aegean, 10 September 2003 22:38 tarihinde demiş ki:
şehir ankara bu arada belirtmeyi unutmuşum :) hmmz araştırıyım öylese bi thk yı half mumi sende etradan bir şeyler biliyorsan eğer duy sesimi :P[hline]In the grace... of the love
we rise in pain...
soon we'll sleep

eheh

benim arkadaş gitti,1 atladı
2 ci sene bacaanı kırdı geldi :))

Extreme Süfer bişiydir...Ama Sağlam kaldıkca ;) Bende bir tane THK katalogu-kitapcıgı var her bisiyi yazıyordu orada ama şimdik bulamadım :p

Süferdir Paraşütcülük ama gidipte 10 kişiden 3 kişi(en az) bacak kırıyor dedi ark...

Sistemlerini(takla-düşüş) iyi bilmen gerekiyormuş..Bende gidecektim..Yemedi bacak kırmak ;)) (daha önce kırdığım için biliyorum nasıl bişi)[hline]Dream as u never die,live as you can die tomorrow
Always remember;death is only a Begining

Only in My Dreams Now...Curse!
Delikanlı deler geçer(!)[Kısa Zamanlı imza uzatması]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Aegean, 10 September 2003 22:30 tarihinde demiş ki:
efenim ben çok extreme takılan bir gencimdir, skateboard yaparım, bu sene windsörf öğrendim, her türlü extreme olaya ilgi duyarım, filmlerden felan göre göre içimde hasret oldu, esas isteğim serbest düşüş ama sonuçta paraşütçülük olduğundan sanırım ülkemizde böyle geçiyor, neyse ben nasıl başlayabilirim bu olaya .....[hline]

macerayı seven adam geldi aklıma bi anda. aegean bale de yapıyo musun? ;)[hline][i]
qu est ce que c'est:viande
Sosyal ağlarda paylaş

ehuehu :) vala kaykayda şekilden şekle giriyorum o da bale sayılabilir, dün yere düşüp ters takla atmıştım bi ismi varmı balede :P vala razıyım ben bacağı kırmaya, küçükken biraz hareketliydim 2 el bileğini de halletmişim evelallah :) bugun de kaykayım kırıldı hüzünlüyüm .([hline]In the grace... of the love
we rise in pain...
soon we'll sleep
Sosyal ağlarda paylaş

Öyle bir şey yok. Ayrıca genelde nerden duyduğunuzu bilmiyorum ama askerliği SAS veya SAT yapmak gibi bir şey imkansızdır. SAS veya SAT olabilmek için en az astsubay olmanız gerekir. Asker olarak sadece SAS veya SAt eğtim bölgelerinde hizmetli olarak askerlik yapabilirsiniz. Fakat SAS veya SAT komandosu olamazsınız. Bir SAS veya SAT olabilmek için Ast Subayların kaç tane sınavdan geçtiklerini bilmiyorsunuz herhalde.
Sosyal ağlarda paylaş

Kayser'de parasutcu olmala ilgilide ben biraz bilgi veriyim.

Benim babamda kayseride 6 senye yakin gorev yapti. Simdi artik eskisi akdar parasut olayi kalmadi ordularda. Artik suvarI birlikleri gibi prestij icin tutulmaya baslandii. Helikopterlerin gelmesiyle bayag bir sey degisti ordularda.

Ama hic unutmam bir askeri dunya atlayis sampiyonasi yapilmisti tadindan doyum olmamisti ben kuckken.

Sonra bir kac kisininde yere cakildigini bilirim orlarda oda ayri:)
Sosyal ağlarda paylaş

nasıl yani yahu, allahın dağı kendi paraşütünü getirsen adam atlattırmıcak mı? hayır yani paraşüt de ucuz bir şey olduğundan değilde işi ilerletmiş olsak mesela her seferinde 100$ bayılınmazki yaw :)[hline]In the grace... of the love
we rise in pain...
soon we'll sleep
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...