Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türk dizileri (hoşlanmıyorum)

dasaaa

Öne çıkan mesajlar

Ben türk malı izlemem havalıyım şuyum buyum.

kaygısızlar,sıcak saatler,tatlı hayat,bir demet tiyatro ve süper baba hakkatten kilometre taşıdır türk dizi tarihinde,mükemmel yapımlar
fakat
şuankilerin hepside abarttığınız kadar kötü değil.oturup dizi izlemeye vaktim yok ama görüyorum az çok-eğlence dizilerini-;
Avrupa yakası,yabancı damat vs gayet güzel eğlendiriyor insanı,ha bazen konuyu tekrar izliyormuş gibi oluyorsunuz ama

125civarı bölüm yaptı bu diziler e günlük 1,5saat
e friends 30dakika
90dakika/30dakika=3 bölüm

125*3=375

böl 1sezondaki dizi vaktine,

375/24=15,625 sezon ediyor.

e bırakında bu kadar sezon -konu olarak- sıksın insanları

The L Word'ü izledim geçenlerde,hoş bir dizi,ama 2.sezonun ortalarında baydı beni.
Aynı şekilde malcolm in the middleda da feci bayıldım,artık kimin ne espri yapıcağını tahmin eder hale geldim..
Ha böyle olmayan mükemmel yapımlarda var,Coupling,Friends vs. ama bunlar çok üst limitler,ilk paragrafta saydığım türk dizilerinle eşdeğer anlamda kilometre taşı diziler.
Yani -komedi dizileri- gayet güzel gidiyorlar bunca sezona göre.Komedi dizileri dışında güzel bir yapım çıkmıyor zaten türkiyeden,bunu kabullenelim.lostun,prison breakin,4400ün yerini tutabilicek birşey beklemiyelim boşuna

[ Mesaj 06 Nisan 2007, Cuma - 11:23 tarihinde, _-_ShadowSong_-_ tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

kaygısızlar, sıdıka (komedi), kasırga insanları (aşk), sır dosyası (korku) alanında gayet iyilerdi. yani isteyince oluyor bütün dizilere önyargılı bakmamak lazım. cnbc e de de birçok dandirik dizi yayınlandı (taa kanal e zamanından beri izlerim) hebisine sarılmamak lazım "ben cnbce izliyoruaam" demek için. ama şöyle güzel bi dizi kanalı olsa adam gibi diziler çekse izlerim belki dicem de, hayal tabi bu dediğim. spor da, belgeselde hiçbişeyde adam gibi kanalımız yok zira.

[ Mesaj 06 Nisan 2007, Cuma - 11:49 tarihinde, calimero tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

bizimkiler superbaba ikinci bahar klasik ve gelmis gecmis en guzel diziler bence birde ekmek teknesi vardı oda güzel ve hoştu bence

son zamanlarda avrupa yakası ve yabancı damatta zaten iyice abarttı saçmaladı ne gülüyorum ne koltuğuma yapışıp başlamasını bekliyorum yabancı diziler cok daha guzel ve sürükleyici komik (altıma işiyordum azkalsın gülmekten friends dizisini izlerken) belkide daha kısa süreli olmasından dolayıdır :)
Sosyal ağlarda paylaş

öncelikle (kesinlikle üzerime alınmayarak ve böyle dendiğini de düşünmeyerek) olası akıl karışıklıklarına karşı "Ben türk malı [dizi] izlemem havalıyım şuyum buyum." gibi bi olay olmadığını ve hatta öyle bir sebep olsa bu başlığın ve analizin bile burada olmaycağını belirterek başlayayım.

olası akıl karşıklıklarına mahal vermemenin hemen ardından -dizi sürelerine değilinilmiş- o konuya biraz eğilelim. Çünkü -evet bu konuda da iki üç kelam edeceğim. zati etmeyecek olsam klavye tıkırdatmazdım di mi benjamin?

konuya balıklama dalmak gerekirse; 'dizileri siz izleyesiniz diye değil, süre dolsun reklam alsın mantığı ile yapıyorlar' şeklinde belirtebileceğim bir düşüncem var. şöyle ki, dizileri -ne yayınlarsa yayınlasınlar- elbette birileri izliyor ve bu diziler bir şekilde reklam alan, kanalların gelir kaynaklarına dönüyorlar. kısa tanımımızdan sonra açalım biraz olayı. Diziler dünyada paket olarak alınırken (artık 13bölüm müdür yoksa 24bölüm mü ona kanal ve yapımcılar karar veriyor) bizde ise dizi tutmadı kaldır politkası yüzünden az stoklu ve değişken senaryonu çekim yapılıyor. Ayrıca çok fazla reklam arasına sahip dizi, yüksek gelir demek

daha uzun yazarım aslında ama canım sıkkın çok.. kısa kesmek gerekirse; uzun dizi=iyi dizi yanlış hatta uzun dizi süresi=saçma sahneler demek.. ben 1001gece denilen dizide ki esas rol oyuncusu kadının (saçlarını arkadan toplayan esmer kadın) çocuğuyla 5dk oynadığını gördüm! tam5dk! maksat süre dolsun... başka bi amaç yok

ayrıca dizi süreleri ile karşılaştırma yapmak da ilginç olmuş.. bir nevi kur değişimi.. hatta elmaları ayakkabı cinsinden belirtmek! ama yaratıcı bir bakış açısı(!) Her neyse işte.. önemli olan (benim konuda bahsetmeye çalıştığım) konu bütünlüğü ve konunun akışı (plot), aynılıktan uzak durmak, tekrardan kaçınmak (dizinin kendi bölümlerinin bir önceki bölümlere çok benzemesi, gelişmemesi durumu), parlak fikirleri hayata geçirebilmek ve oyuncu seçimi (salak karakterler size ilginç geliyor olabilir. ancak her dizide salak tiplerin olması inanın hoş değil.. [bak aklıma geldi kaygısızlarda da eleman mı ne vardı salak tip olarak] papaz her gün pilav yemez!)

kaçmadan önce şunu yazalım hemen.. kriteri sadece abd dizileri ile yapmak olayı baştan anlamamak.. at gözlüğü ile dolaşmaktır sadece.. dizi çeken tek ülke onlar olmadığı gibi güzel dizi çeken tek ülke de onlar değil elbette..

falan filan.. neyse daha sonra da yazarım bişiler.
Sosyal ağlarda paylaş

Uzun süre bence negatif etken.
Yani bölüm olarak ele alırsak, tamamen saçmalık bence. Denildiği gibi sırf araya reklam sokuşturmak için uzun tutuyolar maksat kanal dolu görünsün.Dizi dediğin kısa sürücek, izledin mi içine oturucak ya bu çok çabuk bitti keşke 2 saat filan sürseydi dedirticek, ter döktüre döktüre gelecek bölümü bekleticek.
Bizdekiler tam tersi, sinema filmi gibi dizi izle izle bitmiyo tabii uzadıkça o büyüsü de kaçıyo. Bi yerden sonra da bıktırıyo zaten.

Bi de genel olarak ele alalım: Dizi beğenildiği zaman cıvıtıyolar aha bak bu tuttu, manyak para kırarız hadi bikaç sezon daha çekelim. Hadi bakalım çekiştir senaryoyu çekiştirebildiğin kadar..

Takip ettiğim pek fazla dizi yok o açıdan buna benim verebileceğim tek örnek Avrupa Yakası'dır. Eski bölümleri oldukça başarılıyken şimdiki bölümleri gülümsetemiyo bile, dizi de ancak eskisinin posası olucak halde.
Dizinin kalitesi aynı da ben mi bıktım, yoksa cidden kalitesi mi düştü bilmiyorum. Ama eskiden gayet yerinde espriler yapılırken, esprilere de uygun karakterler varken(maço abi volkan, tikky selin vs...) şimdi açığı psikopat karakterlerle doldurmaya çalışmışlar mesela.

Neyse, kısacası bizim kanalların dizi anlayışını sevmiyorum. Nasıl olsa millet salak, nasıl olsa yapıcak başka bişeyleri yok onun için s... s... izliycekler işte mentalitesiyle abuk subuk diziler yapıyolar yayınlıyolar. Birisinin ciddi anlamda senaristleri kılıçtan geçirmesi lazım. Hmm bidaha düşündüm de önce yapımcılar...
Sosyal ağlarda paylaş

turk dizilerinin en buyuk eksigi adam gibi bir konu yok olsada orjinalitesi yok
senaristin uzun donemli bir projesi yok akrakterler secilip taslak hazirlaniyor sonra tutarsa devam ederiz baba modunda
sevmiyorum bu tip dizileri devamli toplumsal mesaj verme bisi ogretme sevdalari ise cabasi

CNBC-e de takiliyordum ama yabanci dizilerdede aradigimi bulamiyorum ayni sebebpten oturu
hikaye ve atmosferden cok oyuncualr ustune calisiyor diziler
CNBC-e de galactica,rome ve heroes dan zevk adim bitek
ha komedi derseniz ayri komedi dizilerinde konudan cok karakter onemli oldugu icin eglendiren bissuru komedi var

ama konu hikaye olunca animasyonlara gomerim kendimi
oyuncu kisitlamasi ve set gereksinimi olmadigi icin tamamen yazarin hayalgucu calisiyor adam istedigini sana kendi hayalgucu nasil istiyorsa anlatabiliyor
Sosyal ağlarda paylaş

valla yabanci kanallardada bi ton kıytırık dizi var. 100lerce diziden 10 tanesi takib edilmeye değer belkide (lost, heroes vs). acik konusuyum artik aile sit-com larindan köylü dizilerinden daha cok nefret eder oldum :p. yani türk tv lerine, dizilerine sövmenin cok bi mantığı yok bence :).
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...