Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

total war lar ...

The_Delucian

Öne çıkan mesajlar

medıeval ı oynamamıstım ...
gıttım aldım + vıkıng ınvasıon ...
oynuyorum fenada gıtmıyorum ...
sorum sudur kı ...
bu bırımlerın sagında solundakı rakamların manalarının matemetıksel acılımı nedır (armor upgrade edınce ıyı hos da ne? yada valour tamam yuksek ıyı de nereye kadar ne etkılıyo keza komutanlar prensler falan da etkınlıklerı neler rakamsal olarak ) ...
moral nerde yazıyo ?
bızans komutanları top mu ?[hline]* tells "drizzt" wıth fear ...
* tells "do'urden" wıth the head of man who said 'drizzt' ...
*sevdaki ,onu egilmeden tasıyabilene yakısır ...
*kazanmak neye yararki , kaybeden oldugunda ...
Sosyal ağlarda paylaş

Valourun yorumunu biraz tecrübe olarak açıklıyabilirim sana Komutanların command becerisine görede Ünitelere Valour bonus verme olayı war şöyledir onun matamatiksel hesaplaması.
O valourlu bir ünite
3 commandlı bir general ile 1 Valour sahibi olur
4 " " " ile 2 Valour sahibi olur.
Bu böyle dewam eder durur
Sosyal ağlarda paylaş

her bir armour upgrade defense ve armour'u arttırır o oranda, her weapon upgrade attack arttırır aynı oranda, her morale upgrade +2 verir morale, her valour +1 attack, + 1 defense ve +2 morale verir. herşeyini max'larsan birimlerinin (ispanya iken özellikle çok kolay bolca iron bulunduğundan) 960 adamla 5000 kişiyi kaçırtabilirsin savaşmadan expert'te, bilgisayarın upgrade'e fazla önem vermemesinin abuk sonuçlarından biri.. :)

spy'lar, assasin'ler vb ne kadar çok yıldızlı olursa o kadar iyi, (yaptıkları işlerle deneyim kazanıp yıldız alıyorlar) kendin kestirebilirsin zaten şöyle bir deneyince..

bizans top mop değil, rastgele perversion vb alabiliyor kumandanlar. vices and virtues olayında rastgele geliyor bazı şeyler. onun dışında bizans'tan oyunun en iyi kumandanları çıkıyor, 8 ve 9 yıldızlı adamlar kafadan +4 valour veriyor ki yönettikleri birimlere, dandik byzantine infantry 0 valour'lu chivalric men-at-arms'dan daha iyi oluyor![hline]Sabahları napalm kokusunu severim, çöp kokusunu değil..
Sosyal ağlarda paylaş

ha bıde yaralı unıtler (bırım sayısı azalmıs) ...
ne oluyor 20 unıte den 5 unıteye dusmus 4-5 valour lu unıte yı naapcaz ...
dısband mı ? merge kıvamında bısı varmı ? yada ne bılım ıste anlayın ?
sormak ıstedıgım 100 peasant mesela bunların herseyı 0 ıken atıyorum 100 atak 100 def oldugunu varsayalım ...
bu peasantlar 2 valour 1 armor kazandıgı zaman atak ve def %kac degısır derdım bu ...
haclılar geldı dagıttım ama 20 unıteyle 60 a yakın unıte vardı spawn poıntlerını ele gecırınce ıs katlıama donustu ...
bıde combatta general oldurme taktıgı nedır ?
(BİDE ıle baslayan cok cumle kurdum ozur dılıyorum ) ...
homeworld 2 nın yanı sıra greyhawk ta cıkmıs ılk yorumlar HW2 ıcın 8.7 greyhawk ıcın 8.3 bakalım ...[hline]* tells "drizzt" wıth fear ...
Sosyal ağlarda paylaş

merge var, mesela normali 100 adam olan peasant'lar 30 kişi kalmış, bir de 60 tane peasant'lık bir birim var. birini taşıyıp öbürünün üstüne bırakırsan ikisi birleşip 90 kişi olur, sıkı combat edip adam kaybetmiş birimlerin valour'u artıyor bayağı, (savaş deneyimi yani) bunları da kaybetmemiş olursun. ayrıca mesela elinde valour'u süper ama armour, morale vb upgrade'leri az üniteler varsa bunları retrain edip en son ekipmanla donatabilirsin. fort'a koy, train penceresini aç ve alttaki karelere sürükle. ölmüş adamlar da yenilenir süper olur ama eklenen adamların valour'u default'tur. yani 1 adam varsa 9 valour'lu, bunu retrain edersen de 20 kişi olursa 1 valour'a filan düşebilir ama yapacak bişi yok, mantıklı.

savaş esnasında dersen general öldürmek için, benim bir taktiğim yok başlar başlamaz öldürmek için. düşman ordusunu yeniyor hale gelirsen zaten kumandan birimi de savaşa katılacaktır büyük ihtimalle, (çok az adam değilse) o sırada abanıp üstüne öldürebilirsin. ama herifin valour'u filan çok yüksekse ve +health veren vice'ları varsa öldürmek aşırı zor olabilir, tek bir kataphraktos (9 valour'lu ve 8 yıldızlı bizans generali) benim 300 adamımı ve 2 kumandanımı öldürdü tek başına! herif tek başına savaş kazandı ve bende birkaç yüz adam varken! bizans'lı kara murat oldu herif resmen.. :-p[hline]Sabahları napalm kokusunu severim, çöp kokusunu değil..
Sosyal ağlarda paylaş

generalı o yuzden oldurmek lazım zaten ...
abartı guclu bızans generallerı ...
sumuk gıbı 15 adam + general olunca oha oluyo ...
neyse saol anladım ...
yaw keske menuler koysalarmıs actonlar ıcın her bırımın actıon ları falan ...[hline]* tells "drizzt" wıth fear ...
Sosyal ağlarda paylaş

öyle generalleri pek öldüremezsin kolay kolay, kasma demek istedim ben yani. ordularını yenmeye bak, nasılsa sayı farkı + generalle üstünlük sağlarsan adam savaşmadan geri çekiliyor. bizans'la 4 savaş yapıp ikisini kaybettim ama 4-6 yıldızlı adamlarla ve iki-üç katı güçte ordularla (salak zaten peasant falan basıyor, urban militia'yla bile ezersin güç farkı olarak) üstüne gidince geri çekiliyor. bulgaristan ve yunanistan'da sıkışıp kalmıştı imparatoru ve 2 prensi, (6-8 yıldızlı hepsi) ikisine birden saldırdım. 1000 kişiyi geri çekmek istedi bulgaristan'dan, yunanistan'da da 60 tane adamı var, :) 60 kişiyle savaştı salak adamlarını kurtarmak için. yenilince de hepsi rehin düştü ve parası olmadığından kestim hepsini, 4 yılda iki imparator değiştirdi.. :-p

upgrade'lerin yüzde olarak güç arttırma olayı yok, hesap şudur: (savaş anında ya da başlamadan önce f1'e basınca görürsün değerleri, [modifikasyon farklarını unutma] net'te tabloları da var)

mesela ghazi infantry'nin attack 5, (excellent) defense -3, (very weak) armour 2, (normal) morale 8'dir. (excellent) üstteki mesajımda anlattığım rakamları bunlara ekler ve kıyaslarsın. bir de bonus vs armoured troops, (baltalı, gürzlü, polearm'lı arkadaşlar genelde) including shield, (shield konusundan tam emin değilim, biraz karışık) extra ranks (spearmen, pikemen vb için sadece) filan hedelerini de göreceksin,o hesapları da yaptın mı medieval'da tavsiyeye filan ihtiacın kalmıyor.. :)[hline]Sabahları napalm kokusunu severim, çöp kokusunu değil..
Sosyal ağlarda paylaş

shield oklara(arbalesters,crossbowman,archers vb)daha fazla dayanıklılık sağlıyo,
ayrıca galiba düşman charge yaparken charge puanını düşürüyo,bazı ünitilerin "large shield"ları var(feudal sergeants) onlar -2,normal shieldlar -1 veriyomuş diye duydum emin değilim[hline]less talk,more glock!
infected, 30 July 2003 23:02 tarihinde demiş ki:
yaşım 15 bi adam daldı o da hafifçe dokundu yani
Sosyal ağlarda paylaş

zaten kral savaşa katılırsa orduyla ordudaki komutan kaç rütbeli olursa olsaun ordunun komutanı savaşta kral oluyo,1 grup spearmen veya türevisini önden,diğerini arkadan saldırt,aralarında sıkışan kral,komutan fln geberir bu kadar basiiiit:)[hline]less talk,more glock!
Sosyal ağlarda paylaş

biznas prensi tek başına güzel,zırhlı 300 armenian cavalary'mi öldürmüştü,ne küfür yemişti benden,amaaan,saracen inf'in kesemediği kral yok[hline]less talk,more glock!

[Bu mesaj DoGMeaT tarafından 20 September 2003 00:06 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

osmanlı default alt takı yerde cıkan 40 lık deve gurubu olan komutan amcaya rum valılıgını verıp zaten var olan attaker ına yuklenerekten specıal attacker vsvs ...
yaparak ofansta rank ı 9 yaptım 4 gıbı bır valour gelıyodu herkese ...
son savasta aldım bızans kralını ortaya 4 grup 5 valour lu deve 100 tane de 4 valourlu pıkeman ı sıkısık formatta koydum ıcıne adamın haraket edebılse bısıler yapabılcektı ama ...
kendı ve butun ogullarını aynı savasta aldım ...
sankı tekrar feth ettım bızans ı ...
mutluyum gururluyum mısırlıların ıpnalık yapmasına bozuldum hadı hayırlısı ...

*soru : eheh bu sıege weap ların (genel olarak butun ranged unıtelerın) mermılerı (ammonları) bıtıyor ?
bıtmesını engellemek ,ammo mıktarını arttırmak vsvs bır yol varmıdır ?
kalenın 2 duvarını anca yıkıyo 2 balısta ...
bıde sıege ve kale kusatması ıcın ne onerırsınız ?[hline]* tells "drizzt" wıth fear ...
Sosyal ağlarda paylaş

onu arttırmanın bi yolu yok ama mangoneller rahat 3-4 duvarı yıkar cephaneleri bitmeden
bu arada dün akşam castle içindeki 57 kişiye bilgisayar 1080 adamla saldırdı v yenildi ben 17 zaiyat verdim onların ordusu dağıldı hehehehe[hline]less talk,more glock!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
DoGMeaT, 19 September 2003 16:43 tarihinde demiş ki:
shield oklara(arbalesters,crossbowman,archers vb)daha fazla dayanıklılık sağlıyo,
ayrıca galiba düşman charge yaparken charge puanını düşürüyo,bazı ünitilerin "large shield"ları var(feudal sergeants) onlar -2,normal shieldlar -1 veriyomuş diye duydum emin değilim[hline]less talk,more glock!

işte benim anlamadığım şu noktalar:

- f1 listesinde armour yanında da defense yanında da $ ibaresi olabiliyor, ya ikisinden birinde ya da ikisinde birden oluyor. hangisi neye yarıyor?

- daha dandik birimlerde shield varken en iyi birimlerde shield olmayabiliyor, (gothic kinghts mesela) avanatj mı kaybediyor daha iyi olabilecekken? ama tarihsel gerçeklik olarak gothic zırhlar çıktığında her türlü silaha karşı muhteşem koruma sağladığından kalkan htiyacı ortadan kalkmış ve bunun yerine iki elli daha ağır silahlar kullanmaya başlamıştır şövalyeler, (flamberge gibi) oyun mantığındaki yeri nedir? chivalric knights'ın feudal knights'dan daha zayıf olması charge'a karşı mantıksız olur mesela..

delucian zaten kalelere saldırırken ballista filan kullanma, en azından catapult olmalı. 2-3 catapult fort, keep filan dağıtır zorlanmadan, castle ve üzerine karşı da trebuchet ya da mangonel kullanacaksın ama döndürülemediğinden deployment aşamasında ateş edeceğin yere önceden döndürmen gerek. crew'leri sürekli loose tut ki kaleden edilen ateşlere daha çok dayansınlar. sonlara doğru da toplar geliyor zaten dalga geçiyor fortress ya da üstü değilse..

ammo cart gibi bişi yok, adamlar yanlarında taşıyor işte ne kadar lazımsa.. :-p[hline]Sabahları napalm kokusunu severim, çöp kokusunu değil..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...