Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ikinci Vatandaslik Alma Tutorial'i

nedanko

Öne çıkan mesajlar

Arkadasin birisi özelden soru sormus, cevap vermistim ama ilerde belki baskasinin da isine yarar diye buraya kopyaliyorum.

Ren said:

Forumdaki Yazıya Hitaben: http://forum.paticik.com/read.php?25,1914235,1914284#msg-1914284

Korax said:

Arkadaşlar genel olarak zaten aynı ülkelere gidiş yolları.
Norveç çok zor göçmen alıyor.Evlilikleri çok sıkı kontrol ediyor.Danimarkada aynı şekilde.24 yaşını doldurmuş falan olmak gerekiyo evlilik için.İçlerinde kolay olanları isveç ve finlandiya.Hernekadar kolayda desek onlarında dünya kadar zorluğu var.
Toefl'dan gerekli puanı tutturup isveçte bi üniversiteye başvurabilirsiniz mesela.Okul okumak ücretsiz..
Ukrayna ve slovenya zaten fakir çok zengin olmayan ülkeler.Çok tekin ülkeler değil yani.
İngilterenin de anlamsız zorlukları var diye hatırlıyorum.

bu bana mantıksız geldi ya. hadi diyelim toefldan aldık puanı, bankaya para atıp öğrenci vizesine başvurduktan sonra atlayıp isveçe gidip üniversite kapısına dayanıp beni alın lan mı diyoruz.

ne bileyim hiç demiyorlar mı mesela, yetenek ile ilgili bölüm okuyacaksın, kalas olmadığını kanıtla? ya da türksün abi sen, askerlikten aldırırlar seni kapıdan? diye.

Nesi mantiksizki? Sureci bilmediginden dolayi sanirsam sana mantiksiz geldi. Neyse bi de 5 yil önce yazdigim bi yazi o.. Isvecte okul okumak önceden ucretsizdi, suan ucretli oldu, EU vatandaslari icin halen ucretsiz. Bahsettigim sey master programlari icin gecerli buarada. Direk lisans programida okuyabilecegin bölumler var ama her bölumun kendine göre sartlari var. Bu sartlar universiteden universiteye farklilikta gösteriyo.

Atiyorum A bölumunu okumak istiyosun. X universitesinin sayfasinda bölumle ilgili giris sartlarinin en basinda SAS A ya da B dedigi an o bölumun egitimi sadece isvecce demektir. Lisans egitimini ingilizce veren belli basli bikac bölum var secenekler cok kisitli ve genelde ingilizce oldugu icin parali. Lisans egitiminin %90i falan isvecce. Sas A-B dedigi isveccede baya boru yani, en iyi sartlarda 1.5 yillik bi egitim lazim o derece icin. Bu bilgilerin hepsine studera.nu adresinden ulasilabiliyo buarada.

Master programlari cok daha mantikli ama okadar parayi isvec gibi biyere gömmek cok mantikli degil.

Bi de toefl'i alip isvece gitmek diye bisey söz konusu degil. Okumak istedigin bölumun sartlarini okuyosun, toefl'dan nekadar puan istiyo, diger sinavlar icin ne istiyo orda butun gereklilikler yaziyo. Sen hepsine sahipsen belgeleyip basvurunu yapiyosun internet ustunden ya da posta ile. Kabul görursen eger, kabul belgenle falanla filanla vizeye basvuruyosun(buralari yuzeysel anlatiyorum, daha baska detaylarida var).

Askerlik mevzuna gelince; eger master yapiyosan zaten egitim musavirligi araciligiyla askerligini tecil ettiriyosun. Lisans okuyup bitirip sonra tekrar lisans okuyosan, tecil etmiyolar. Isvecteki universite senin askerliginle ilgilenmez, keza saydigimiz bi cok ulkede bizimki gibi bi askerlik proseduru yok. Bizim ulkedeki prosedurude iplemezler zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Orasi oyle. Bir yerlerden haber beklemesi calismaktan cok daha stresli cok daha yorucuymus onu ogrendik. Agzimiza sicti resmen.

Haha daha yeni basladin :) O bekleme omurden omur goturuyor, cok kotu ve bence isin en kotu yanlarindan biri.

Off vize cikti mi , cikmadi mi? Neden 1 senedir cikmadi? Neden beklettiler? Boyle oldu soyle oldu off cidden kotu.

Ne kalici oturum alinca ne de vatandaslik alinca hayat degismiyo cidden hic bi acidan. Ben en az permanent vize zorunlu denen yerlerde calistim, hem de permanent yokken. Yani ne is anlaminda ne baska bisi acisindan hic ama hic bisi degismedi.

Degisen sey bu belirsizlik, ve ustunden 1 ton yuk kalkiyo.
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar avrupada okul okumak ile ilgili ben de bildiklerimi paylaşmak istiyorum almanyadan şu an haber bekliyorum master sonucu ile ilgili

öncelikle belirtiyim avrupada avrupa vatandaşı değilseniz ücretsiz eğitim diye birşey yok benim bildiğim. hele iskandinav ülkelerinde mümkünatı yok o beleş eğitimler sadece vatandaş için geçerli mesela danimarkada ilkokuldan üniversiteye kadar herşey bedava hatta başarılı ol ya da olma üniversiteye girdiğinde devlet burs da bağlıyor.

yengemin kuzeni isveçte okudu tam hatırlamıyorum bölümünü ama gayet kösüle kösüle okudu. çok araştırdım gerçekten bunu ama yok öyle birşey 2 sene önce norveçte okullar bedavaydı daha doğrusu kayıt harcı yoktu o da yurtiçinden çok yurtdışından başvurular yığıldığı için kaldırıldı.

örnek teşkil etmesi sebebiyle avrupada master okuyanların dostu siteyi ekliyorum aşşaa

mastır

hatta bu da bir örnek

Application Deadline: January 16
Annual Tuition Fee: Free - Details ≈ € 15,000 (non-EEA)
Duration: 24 months Start Date: August
Educational Form:
Taught
Education Variants:
Fulltime
Credits (ECTS): 120
Languages: English

kısacası isveç üniversiteleri yabancı öğrencilere 'gelmeyin' diyor gelirseniz 'düdükleriz' diyor.
Sosyal ağlarda paylaş

BlackLabelSociety said:

arkadaşlar avrupada okul okumak ile ilgili ben de bildiklerimi paylaşmak istiyorum almanyadan şu an haber bekliyorum master sonucu ile ilgili

öncelikle belirtiyim avrupada avrupa vatandaşı değilseniz ücretsiz eğitim diye birşey yok benim bildiğim. hele iskandinav ülkelerinde mümkünatı yok o beleş eğitimler sadece vatandaş için geçerli mesela danimarkada ilkokuldan üniversiteye kadar herşey bedava hatta başarılı ol ya da olma üniversiteye girdiğinde devlet burs da bağlıyor.

yengemin kuzeni isveçte okudu tam hatırlamıyorum bölümünü ama gayet kösüle kösüle okudu. çok araştırdım gerçekten bunu ama yok öyle birşey 2 sene önce norveçte okullar bedavaydı daha doğrusu kayıt harcı yoktu o da yurtiçinden çok yurtdışından başvurular yığıldığı için kaldırıldı.

örnek teşkil etmesi sebebiyle avrupada master okuyanların dostu siteyi ekliyorum aşşaa

mastır

hatta bu da bir örnek

Application Deadline: January 16
Annual Tuition Fee: Free - Details ≈ € 15,000 (non-EEA)
Duration: 24 months Start Date: August
Educational Form:
Taught
Education Variants:
Fulltime
Credits (ECTS): 120
Languages: English

kısacası isveç üniversiteleri yabancı öğrencilere 'gelmeyin' diyor gelirseniz 'düdükleriz' diyor.

İsveç 2 sene önce geçirdi bu naneyi, önceden aga olmayana da beleşti.

almanya fln iyidir aslında ya, abitur fln yapabilirim diyorsanız lisansta, onun dışında da yüksek lisans'ta beleş gibi bir şey aslında.

500 euro dönemlikti yanlış hatırlamıyorsam, ki bunu 3 eyalet uyguluyor yalnızca. diğerlerinde öğrenciler geri aldırmış harçları...
Sosyal ağlarda paylaş

valla ben son 1 yıldır bu işin içindeyim master başvurusundan ötürü o yüzden öncesini pek bilmiyorum

almanya iyidir özellikle mühendislik için ancak işletme gibi branşlar için almanya zayıf kalıyor aslında var master bölümleri ancak 30 40k euro diyolar o_O

master da dediğin gibi oldukça ucuz bazı üniversiteler komple beleş bazıları da sembolik ücret alıyolar 500 euro gibi o yüzden resmen öğrenci dostu memleket
Sosyal ağlarda paylaş

=)

Ne zaman basvurdugunu soylersen daha ne kadar bekleyecegini soyleyebilirim asagi yukari.

Hatta bazi haberler vereyim;

Home Office, prosedur degisikligi, olimpiyat yogunlugu, grevler gibi cesitli gerekcelerle 5 ay kadar tek bir dosyaya bile elini surmedi. Haziran sonuna dogru ECAA basvurularini Eylul'den ve Ocak'tan itibaren olmak uzere ikiye ayirarak incelemeye basladi.

Eylul-Aralik dosyalarinda durum nasil bilemiyorum ama Subat sonunda basvuran insanlar haber almaya baslamislardi en son. Bir de 9 ay sonra haber aldim diyen iki kisiyi biliyorum internet'ten. Biri vizesini aldi, digeri red aldi. Daha Mart ayindan haber alani duymadim ne yazik ki -ki Mart ortasinda basvurmustum.
Sosyal ağlarda paylaş

• 7 ay sonra ...
  • 2 ay sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra ...
Şirket kurup işi oraya taşımayı düşünüyorum NL için. İş kuranlara genelde oturum vs veriyorlarmış.

USA düşünüyorum keza o da o şekilde, biraz daha zor ve ekstra şartları var.

Bir de Letonya vardı aklımda , ona da ya yine şirket kurarak ya da direkt ev satın alarak oturum almayı planlıyorum.
Aklımdaki ilk 3 seçenek bunlar olduğu için yollarına bakmıştım.

NL şu an en olası gibi görünüyor , o yüzden onu sordum
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...