Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Güneş tutulmasının fotoğraflanması...

Apis

Öne çıkan mesajlar

Güneş tutulmasını bir Canon AE-1 (Dijital değil) ile fotoğraflamak istiyorum. Ama ne tür bir ayar ve filtre kullanmam gerekli? ASA olarak kaç tercih etmeliyim?

Standart bir UV filtre işimi görür mü? Bu UV filtrelerin bir standartı var mı?

Kısacası; bir tutulma nasıl fotoğraflanır?
Sosyal ağlarda paylaş

manuel'le cekmiştim ben standart bi uv filtre yeterli oluyor ama renk bozuluyo yine daha uygun filtreler var, ben 2 makineyle farklı ayarlar yaparak 2dk boyunca durmadan deklanjore basıp ayar değiştirerek cekmiştim,

yalan olmasın ilk1 dakka boyunca dumur olmsu bu şekilde tutulmayı izledim, herkezin yaşaması gereken bişey para olsa yine gider yine izlerim
Sosyal ağlarda paylaş

Sanırım sorunum teleobjektif yokluğu olacak. 50 mm ile sadece siyah bir nokta çekeceğim düşününce... Yani anlamsız kaldı bütün sorularım.

200 mm birşey lazım en az...

Neyse, en azından ağaçların aldtında gözükecek hilalleri fln çekerim artık...
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.zaman.com.tr/?hn=270017&bl=haberler&trh=20060327

Türkiye’de gerçekleşecek tam Güneş tutulmasını görüntülemek isteyen fotoğraf meraklıları hazırlıklarını tamamlıyor. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) Genel Sekreteri Turgay Bilge, bu tarihi anı görüntülemek isteyenlere tavsiyelerde bulundu. Bilge, Güneş tutulmasının fotoğrafını çekerken, metal görünümlü folyo, renkli şeffaf jelatin kağıt ve röntgen filmi parçalarının, objektif önü filtresi olarak kullanılabileceğini söyledi. Fotoğraf sanatçıları gibi amatör fotoğraf meraklılarının da bu ilginç doğa olayını fotoğraf sanatı açısından görsel güzelliğe dönüştürebilmek için sabırsızlandığını vurgulayan Bilge şöyle konuştu:

“En güzel tutulma görüntüsü, tele olarak tabir edilen, 500-1000 milimetre odak uzaklıklı objektiflerle elde edilebilecektir. Yaklaşık 4 dakikalık sürenin en verimli şekilde değerlendirebilmesi, hızlı ve net sonuç elde edebilmek için 200-400 ASA'lık filmler kullanılmalı, dijital fotoğraf makinelerinde ise ASA bu değerlere yaklaştırılmalı.” Tam tutulma anında ise ışık miktarı azalacağı için herhangi bir koruyucu ya da efekt filtresi kullanımına gerek olmadığını belirten Bilge, ''Tam tutulma anına 20-30 saniye kala filtreyi kaldırmak yeterli olacaktır. Göz sağlığı ve özellikle dijital makinelerin zarar görmemesi için parçalı tutulmaya geçildiğinde filtre yeniden kullanılmalıdır.'' diyor
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...