Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Paticik Kütüphanesi (Kitap Tavsiyelerimiz)

horacegoesskiing

Öne çıkan mesajlar

Paticik FM madem var böle bişi niye yok die düşündüm. Hem okudumuz kitapları buraya ufak veya büyük bi tanıtımla koyar faydalı oluruz. Hem burayı biraz daha canlı tutarız belki, hem teşvik edici olur hemi de yeri gelir bakarız aa bunları okumulum o gün filan diye. İyi bi fikir gibi geldi.

Başlıyorum:

Sven Hassel-Onlar Ölürken*****
Sven Hasselın okumadığım son kitabıydı okudum rahatladım. II. Dünya savaşında almanlar tarafında savaşmış, ölüm taburunun bir askeri Sven Hassel. Tutuklular yarı melezleri ilan böle ölünesi yerlere veriyodu da Almanya. Neyse işte. Yemin etmiş yaşıycam ve burdaki vahşeti deliliği herkese anlatıcam diye. Anlatmış. Süper kitaplar. Ve roman tadında. Fantazya olsa bile okunası.[hline]Şu anda iş yapıyor olmam gerekiyodu...
Sosyal ağlarda paylaş

şahane bi fikirmiş gerçekten :)

hemen yazıyorum:

Michael Moore - Aptal Beyaz Adamlar
Michael Moore'u "bowling for columbine"dan ve/veya "the awful truth"tan tanıyanlar bilir adamın tarzını, çok light, komik, hicivci bir dille çok ciddi amerika politikaları ve saçmalıkları anlatır. bu kitap da öyle. george bush'un nasıl olup da başkan olduğundan başlıyor, amerikan toplumunun zencilere, kadınlara, gençlere yaklaşımından geçiyor, corporationlardan, yukarılarda dönen dalaverelerden çıkıyor. güzel bir dille yazılmış (ben ingilizcesini okuyorum, malum ingiltereye gittik yakın zamanda ama duyduğuma göre çevirisi de fena değilmiş), çok çabuk ve rahat okunan, "güldürürken düşündüren" (:P) bir kitap. tavsiye ederim.

buna başlamadan önce umberto eco - baudolino okuyordum, tatilden dönünce yarım kalmıştı. istanbul'da okuyamadım, araya da yukardakini soktum, ama bunu da tavsiye ederim.
baudolino diye saray çevrelerine oldukça yakın profesyonel bir yalancının büyük avusturya imparatoru friedrich zamanında karıştırdığı işlerle ilgili, pek keyifli bir eco romanı. ben eco pek severim, hatta en çok eco severim sanırım, beni yine yanıltmadı, çok tatlı kitap. çevirisine azıcık takılmıştım ilk başladığımda, ama sonardan ya alıştım, ya da sonraları daha iyi. bunu da tavsiye ederim :)
Sosyal ağlarda paylaş

said:
bir üstteki mesajı quotelamayınız lütfen. /ema

Aptal Beyaz Adamlar cidden hoş bir kitap. Çok ilginç istatistikler ve Amerika B.D. de dönen dolaplar ile ilgili birçok bilgi var. Ayrıca bazı yerlerde adam cidden çok ince ve süper espriler yapmış.

Ubik: Philip k. Dick amcamın süper romanını bitirdim az önce. Bir başyapıt, bilimkurgu sevenler kesin okumalı.[hline]Korkmamalıyım, korku akıl katilidir...

[Bu mesaj Emaleth tarafından 15 October 2003 14:12 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Bende en son Stupid White Meni (Aptal beyaz adamlar) okudum.

Ama hayatımda okuduğum en iyi kitap diyebileceğim bir kitabı tavsiye etcem.

Chuck Palahniuktan Survivor.

Şu an aynı anda iki kitap okuyorum.

Birisi Film yapımı hakkında 160 soru (İngilizceden çevrilince böyle oluyor).

Diğeri

Joseph Stiglitzin Globalization and its discontents.

Gayet iyi bir kitap IMF komedisini anlatıyor.

[Bu mesaj mountaindew tarafından 15 October 2003 15:31 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

George Orwell-1984

Muhteşem bir kitap. Bilimkurgu ve politikadan hoşlananların mutlaka okuması gereken bir kitap. Insanların gelecekte yoğun psikolojik baskı ve bilgisizleştirmeye dayanan bir sistemle tarihin değiştirilerek insanların yönetildiği totaliter bir rejim hakkında karanlık bir ütopya.[hline]Ben eskiden, evimin hemen arkasındaki top oynadığım boş araziyi geri istiyorum. Yıkın üstüne yapılan evleri
Bir çöpümüz var diye heryerin çöp kokmasına bende karşıyım

Her şey forum için! Her şey forum için!
Sosyal ağlarda paylaş

The Athenian Democracy
Ödev yapmak için almıştım içine gömüldüm.Atena'daki sözde demokrasi eşitlik kavramlarini anlatan bir kitap tarihi sevenlere tavsiye ederim.

Dönüşüm - Kafka
Böcek korkusu olanlar okumasin lütfen.İlk okuduğumda [orta okuldaydim] üstümde bir etkisi olmamıştı belkide asıl anlatmak istediği yıkımı anlamamıştım şimdi kitabi tekrar elime alinca gerçekten etkilendim.Vahşi kapitalisme kurban giden bir ailenin draminin "böceksel" anlatimi okumazsaniz olmaz!(Bu kitabi bitirip adamin hayati hakkında biraz araştırma yapın gerçekten ilginç şeyler bulacaksiniz)

Kötülüğün Seffaflığı - Baudrillard
Ağır bir kitap, ta geçen sene yılbaşında almiştim ancak şimdi bitirebildim.Hala bazı bölümlerini anlamadim itiraf edeyim.Anladığım kadari ile adam aşırılıkların kötülüğünü boğuculuğunu anlatmak istemiş, bunlara kendi kültüründen[batı] bir çok örnek vermiş bilmiyorum pek tavsiye etmiyorum..[hline]Mors certa et hora certa
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar.. Konsept şöyle. En son okuduğunuz kitap. Okuduğunuz kitaplardan bazıları diil. Kitap tavsiyesi de diil tam olarak. En son bunu okudum olayı yani... Bikaç kitap birden bitirdiyseniz bile sırayla yazsanız daha şahane olur.[hline] Bütün dünya buna inansa, bir inansa, hayat bayram olsa...
Sosyal ağlarda paylaş

Stephan King den ''Hayatı emen karanlık''
gerçekten hoş bir konusu var.

Balzac&suc ve ceza da önerilir...[hline]§Tanrıdan önce karanlık vardı...§
What if God was one of us
Just a slob like one of us
Just a stranger on the bus
Trying to make His way home
....................................................
Sosyal ağlarda paylaş

Balzac ve suc ve ceza yazsaydım anlam karmaşası dogucagını dusundum ama boylede farklı bırsey anlasılıcagını dusunmemısım
Yanı
Sen dedıgınde haklısın yanlış yazmışım.

Balzac okuyun ve suc ve ceza okuyun denılebılır herhalde ;)[hline]§Tanrıdan önce karanlık vardı...§
What if God was one of us
Just a slob like one of us
Just a stranger on the bus
Trying to make His way home
....................................................
Sosyal ağlarda paylaş

Sonunda bitti.
Richard Dawkins-Kör Saatçi *****
Süper bi kitap diye başlıycam öncelikle. Sonra da anlatcam. Özellikle evrim teorisinin karmaşıklık problemini açıklamak üzere yazılmış ve fazlasıyla devam eden bir kitap. Yazarı Gen Bencildir adlı önceki kitabından tanıyorum. Bilimsel konuşmaların aza indirgendiği, herkese hitap edebilecek, ve bir avukatmışçasına yazılmış bir kitap. Tıpkı evrim teorisinin kendisi gibi kitapta da çoğunlukla tümden gelim şekli tercih edilmiş, başarılmış. Çok ikna edici olduğunu da belirtmeliyim. Okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.[hline] Bütün dünya buna inansa, bir inansa, hayat bayram olsa...
Sosyal ağlarda paylaş

Alman Gizli Servisi:
emekli alman gizli serisi başkanı W. Walter Nikolay tarafından yaılmış olan kitap, kamer yayınlarının yakın tarih seridinden olmakla birlikte, 1. dünya harbinde almanların savaş ve barış süreçlerinde, düşmanlarına ve müttefiklerine karşı verdiği gizli serviş savaşını anlatmaktadır... almanların yetersiz haberlama servisleri ve bunun yapılnmasını anlatan kitap, ilk olarak 1925 de istanbulda matbaai askeriyede bastırlımış ve sonrada tekrardan emrullah tekin tarafından düzenlenerek kaleme alınmıştır.. basılmadan önce tekrar TSK nın elinden geçtii için kitabta o dönedeki almanların müttefiki olan osmanlılara ait istihbarat servisi hakıkıdna bilgiler köreltilmiş... yakın tarihle veya siyasetle ilgilenenler yada benim gibi uluslar arası ilişkiler okuyan biri için altın değerinde bir yapıt olduğunu söyleyebilirm...[hline]Design is a life! I'm a designer. So, am i god? .::. Graphicer® :hrr: Vadaaaa!..
Sosyal ağlarda paylaş

selam dünyalı ben türküm diye bi kitap vedat özdemiroğlu
türkiyedeki olaylarla felan t@$aK geçen bi kitap orda yazanların bazıları nette geyiği dönen yazan şeyler
220 sayfa ama 1 günde hemen okunuyor bi kaç yer dışında pekte komik değiL
9 milyon vermeye değmez ama kolayca okunacak ve zaman geçirilcek kitap aranılıyosa alınabilir
Sosyal ağlarda paylaş

karlın kervanları-jean cristoph ruffin
oldukca hos ve surukleyiciydi,uslubunu da begendim yazarım zaten konu olarak da guzeldi(18.yy. da habeşistan üzerinden oynanan, cizvitlerin diplomatik ayak oyunları)

bu arada umberto eco sevenleri kacırmasınlar bu adam tuyap kitap fuarına gelicek bu sene(bi aksilik çıkmazsa)yazar olarak aşmış olmasının yanı sıra tam bir modern aydındır kendileri
Sosyal ağlarda paylaş

daha ço distopya, daha çok kara ütopya isteyenlere tavsiye:
1984,1985, cesur yeni dünya, cesur yeni dünyaya dönüş, fahrenhait 451, makine duruyor...
Ayrıca son okuduğum kjitap Philip k Dick'in Ubik'idir ki mükemmel bir romandır. Her Bilim-kurgucunun okuması gerekir...[hline]Korkmamalıyım, korku akıl katilidir...
Sosyal ağlarda paylaş

konsepti bozmayalım lütfen. kitap tavsiyeleri için ayrı bi topic vardı yanlış hatırlamıyosam...

Michaela Mihriban Özelsel-Halvette 40 Gün *****
Alt başlık: Psikolog Dervişenin Halvet Günlüğü ve Bilimsel Çözümlemesi

Kitap fuarında sadece isminden dolayı aldığım bir kitap. Sanırım (ve yayımcı da benimle hemfikir) bir ilk. Yayınevi de beğendiğim bir yayınevi (kaknüs) olduğu için alırken tereddüt etmedim.

Psikolog bir dervişenin, halihazırda müslüman iken girmiş olduğu halvetteki günlüğü. Subjektif düşünceleri. Arı bir dil ile yazılmış. Takip eden bölümlerde (ve kısmen halvette de) olayın bilimsel yorumlanması, kültürlerarası yorumlamalar ile zenginleştirilmiş güzel bir kitap. Zikrin nörolojik etkileri, halüsinasyon fizyolojisi gibi bölümler altında beyin ekseninde anlatımlar var. Hitap ettiği kesim geniş bir kesim. Algılar dünyasında ilgilenenler için önemli olabilecek bir kitap.[hline] Bütün dünya buna inansa, bir inansa, hayat bayram olsa...
Sosyal ağlarda paylaş

Bu bölüm konsepti gereği işi biten kitapların yazılması esasına dayanıyo. bu vesileyle bir kez daha tekrarlamış oliim. ayrıca tabi veririm. ayrıca senin gibi saçlarını ağartmış andropoz olmuş bi kart patinin bunu bana pm ile haber vermeyi akıl etmesi gerekirdi diye düşünüyorum sufican.[hline] Bütün dünya buna inansa, bir inansa, hayat bayram olsa...
Sosyal ağlarda paylaş

kitabın sırasına girmeye niyetli başkaları da varsa (şekil 1a: jinni) benim yazıldığımı bilsin de tırssın diye öyle davullu zurnalı yaptım horız biraderim. ayrıca saçlarım simsiyah, bazen kahverengi falan da olabiliyor :-p. ayrıca buna da kulp takarsan ben o kulbu da çıkarmaya çalışırım. uzar gider yani. sonra ghald gelir tozları almaya kalkar. birsürü zahmet çıkar yani.[hline]Her hakkı mahfuzdur. ©2003
Sosyal ağlarda paylaş

Genç Bir İşadamına - Emre YILMAZ

Kitap adından da anlaşılacağı gibi genç işadamlarına ve işadamlığına soyunacaklara hitaben yazılmış. Dili zaman zaman sertleşse ve bayanların pek de hoşuna gitmeyecek satırlar içermesine karşın, bana birşeyler kattığına inanıyorum. İşletme vb. bölüm öğrencilerinin ve yöneticilik pozisyonunda olan yada olacakların okuması gereken kitaplardan birisi bence...[hline]Profocio Hosting
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...