Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

MMORPG Oynamamak??

Davion

Öne çıkan mesajlar

said:
LiquiD, 24 Kasım 2005 00:15 tarihinde demiş ki:
para vererek oynamadıgımı söylemisim de, 2001'in yazında 3 ay oside para vererek oynamıştım. unutmuşum onu.

aynen mmo oynayıpta hayattan soğumayan insanlarda var 15 saat bende aralıksız oynadım ama bırakmasını bilmek önemli bence[signature][hline]Mademki Türksün,Gösterki ürksün !!!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Rai_Guy, 24 Kasım 2005 00:34 tarihinde demiş ki:
said:
LiquiD, 24 Kasım 2005 00:15 tarihinde demiş ki:
para vererek oynamadıgımı söylemisim de, 2001'in yazında 3 ay oside para vererek oynamıştım. unutmuşum onu.

aynen mmo oynayıpta hayattan soğumayan insanlarda var 15 saat bende aralıksız oynadım ama bırakmasını bilmek önemli bence

tabii ki abi ben yeri geldi abartı biçimde dediğim gibi oynadım yeri geldi sokağa çıktım,sinemaya gittim.

Mmorpg 'yi hayatında görmemiş kişilerin yorum yapmaması gerekir ve en önemlisi ;

Kafede UO oynayan arkadaşları izler "Bu ne iğrenç "derdim.Oynamaya başladım.Ben o lafı 4 sene önce söylemiştim hala oynuyorum bir yandan UO :)

Bunun gibi.İzlemek ile oynamak arasında çok fark var.[signature][hline]Eamer, 14 Kasım 2005 01:56 tarihinde demiş ki:
Superman'ın neden donunu dışarı giyeceğini ilerki bölümlerde öğrenebilecek miyiz?

Tık
Sosyal ağlarda paylaş

Eskiden insanlar grup olarak birşeyler yapardı, oynardı.

Örnek olarak tombala,isim şehir hayvan vs., kağıt oynamak, kızma birader, yakan top, saklanbaç, vs.

Bizim için mevzu olan şey aile içinde veya evde toplanıp oynanan sosyallestiren oyunlardır. Tombala,kağıt,kızma birader, son harfinden kelime türetmece, toplanıp birbirine bilmeceler sormak vs.

Şimdi TV lerin hayatımıza girmesiyle beyni çalıştırmayan insanların etkileşim içinde olmadığı televizyon izleme diye bir şey gelişti. Aptal kutusuna bakıp beyni çalıştırmamak zekayı geliştirmemek.

Bence bilgisayar oyunları bırakın mmo ları herhangi bir bilgisayar oyunu bile 8 saat televizyon izleyen bir toplumda insanın yapabileceği en güzel ev aktivitesidir.

Gelgelim mmo bu işte belkide insanların yeniden sosyalleşmesini sağlayan, beyninin analiz etme taktik kurma planlama gibi bölümlerini çalışmasına yarayan ve aynı zamanda sosyalleşmeyi grup olarak ortak bir zevkin paylaşıldığı şeylerdir.

Ben vakit buldukça evde her türlü oyunu ve mmo oymanaya çalışırım ve çevremi teşvik ederim.

İnsanlar işten eve gelip TV nin karşısında resmen aptallaşıyorlar ve aptlaca şeyleri izliyor ve dejenere oluyorlar.

Eskiden ailemle yaşarken sorunun bende olduğunu zannediyordum bu kadar bilgisayar oynadığım için ama artık bunun benim gelişimimde ne kadar büyük bir rol oynadığını görüyorum ve iyiki yapmışım diyorum.

Babam ilk 8 yaşımda almıştı C64 bana ve kendisi her defasında iyiki almışım bu bilgisayarı sana der durur.

Elbette insan ilişkileri bakımından bazen çevrenizdekilerden sizi eksi bırakıyor onlar kadar konuşma ve etkileme konularında başarılı olamıyorsunuz ama ben şunu gördümkü 5 ayda onlar kadar olmak mümkün. Bilgisayarın size kaybettirdiği o sosyal ilişiki yoksunluğunu , zeka ve analiz etme kabiliyeti taktiksel davranış refleks ve hızlı karar verme gibi belkide insanın sadece gelişimi devresinde kazanabileceği şeyleri veriyor.

Elbette herşeyin makul derece yapılanı güzeldir ve bunu başarmak en güzel şeydir.

İnsan bilgisayar oynamasa bile yapması gereken esas şeyler vardır. Spor yapmak, Ailesi ile ilgilenmek, Para kazanmak, dış dünyada gerektiği kadar zaman geçirmek, sanata ve edebiyata hayatında azda olsa yer vermek.

Bunları yaptıktan sonra bana sorarsanız bilgisayar mı yoksa televizyonmu ben bilgisayar diyorum. Zararı varmı tabiki yok.
Sosyal ağlarda paylaş

ben normal karsılarım 15 saat veya daha fazla oyun oynamalarını.tum arkadas cevreleri oynuyorsa neden kalınmasın.bende deli gibi ultima oynadım zamanında,oss girince bırakmıstım.3 senedir hic bakmıyorum bile,canım hic istemedi ondan beri :)

insanın degisik zamanlarında aslında girmesi lazım boyle oyunlara.kafa dagıtıyor,bir nevi ego tatmini olarak da oynamak lazım bea :)
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır mmo bir hastalık deil, ama sen onu hastalık yaparsan öyle olur.

BAşkaların da dediği gibi mmo'yu oynamadan ileri geri yorum yapmak yanlış. Bu single player bir oyundan çok farklı. Single player bir oyunda oyun sizi yönlendirir, belli bir çizgi vardır o çizgiden sapamazsınız. Ama mmo öyle deil. Mmo da kendi istediğinizi sizin için yaratılmış bir dünyada yaparsınız. Bu nedenle çok farklı ikisi birbirinden.

Ayrıca mmo anti-sosyalleştirio die bişey yok. Oyunu biryerde bırakmayı bilceksin. Bende WoW oynuorum ama aynı zamanda arkadaşlara dışarı da çıkıorum vs.

Ha şöyle bi durumda var. O evde oturup 15 saat durmadan oynayan arkadaşlar da bir şekilde sosyalleşior. sonuçta oynadıkları oyunu başka kişilerle paylaşıorlar. Yani ben oyuna girdiğimde bir günde onlarca kişiyle konuşuorum. Bu konuştuklarım da insan...

Yani demek istediğim mmo çok farklı bişey, denemeden yorum yapılmaması gerekli. Bağzıları sevmez ona bişey diyemem ama sıradan bir oyun gözüyle bakılmaması gerekli. Oyun içersinde insanlarla pazarlıkta yapıosunuz, şakalaşıosunuz, kızıosunuz, vs vs.

Tabii aşında 15 saat durmadan oturmak sağlıklı deil o da başka bir hikaye...[signature][hline]War, war never changes!!!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Davion, 23 Kasım 2005 19:16 tarihinde demiş ki:
Herifler aralıksız 15 saat oyun oynuolar OHA dedim duyunca. 15 saat bi bilgisayarın başında öle ekrana nası bakılır çözemedim valla.

...

Ulan oynamak içinde bi oyuna para verilir mi ya? Ne zaman sokağa çıksak elemanlarla hemen ptt'ye gidip kredi kartı ile wow aylığı yatırıolar. Böyle bi mantık yok yani hem oyuna para ver alırken bide oynamak için aylık ücret öde oha be.

Uzun süre oynama olayı kesinlikle oynayanına göre değşiyor, ben de mmo oynuyorum ama 15 saat aralıksız oynamıyorum. 4-5 saat oynarım, dışarı çıkarım,gezerim biraz sonra bir 4 saat daha oynarım. Ne zaman duracağını bilene zararı olmaz mmo türü oyun oynamanın.

Aylık ücret de oynadığın serverın maliyetini karşılamak için veriliyor. Ben de bazen "oha bunun 3 aylık ücreti ikinci bir oyun eder be" diyorum, ama oynadığın serverlar için her ay para harcanıyor, e senin de ödemen gerekir bu durumda.[signature][hline]GW:
Mortan Crone L15 E/Mo (aktif)
Demir Karaejder L10 W/E (ben kullanmıyorum)
Sosyal ağlarda paylaş

yaklaşık 1i5 aydır mo oynamıyorum sabah 7 de evden çıkıyorum gece 1-2 de giriyorum akşamları dışarıdayım etrafımda bir sürü güzel hatun var sinemadaki bütün filmleri gördüm klasik anlamda son derece " sosyal" bir yaşantım var ama eğlenmiyorum çünkü hep aynı şeyler insanlar değşiyor ama hayat aynı kalıyor.

git bir yere otur bir içki söyle bir kahve söyle yemek ye insanlar değişse bile muhabbetler hep aynı iş güç yaşam sevgililler hep dönüp dolaşıp aynı yere geliyorsun ve bir süre sonra acı gerçek dank ediyor klasik anlamda sosyallik aslında insanı bir süre sonra haraketli bir monotonluğa itiyor çünkü orada ne olursa olsun bir sonraki patch diye bir kavram yok günler hep aynı.

mmo bence zararlı çünkü bazen gerçekten gün ışığını görmeden yaşamanıza neden oluyor ama günde birkaç saatinizi ayırmak asıl sosyalleşme bu durmadan yenilenen bir dünya yeni insanlar yeni mekanlar yeni zorluklar bir sonraki bağlanışınız büyük oranlar şimdikinden oda daha sonrakinden farklı oluyor[signature][hline]Legions of Ebonlore
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece ilk yazılanı okudum ona gore yorum yapıcam, essek gibi odevim varken kasamadım acıkcası 3 sayfa ama yorum yapmadan da duramayacam.

Hic de yalnız degilsin. Hatta mmorpg oyanayan insan ne kadar var rki istanbulda turkiyede? Cok az. Sahsen mmorpg sevemiyorum ben. Bilgisayarda rpg oynayacaksam mutlaka single olmalı, cunku single oyunda (eger duzgunse) hikayeyi takip edersin belirli olaylar vardır kitap gibidir bi nevi. Mmorpg bundan farklı olarak level atla, guclen yaptan daha fazla bisey gibi gelmiyo bana.

Simdi buna itiraz edip de hayır orda rp kısmı da var diyenler olucak. Peki o zaman madem rp cok onemli, neden bu insanlar toplanıp da masaustu oyunu oynamıyolar? Hayatlarında kac kere powerplay olmayan, duzgun hikayeli adam gibi masaustu oyunu oynadılar? Neden wow ya da mmorpg oynayan insan sayısı masaustu rpg oynayandan cok daha fazla? Ben bunların hepsinin bu tip oyunlarda roleplay eksikliginden kaynaklandıgını dusunmekteyim. İnteraksiyonlu bi rpg oynamak isterseniz bunu en iyi yapabileceginiz ortam, insanların toplanıp da konusarak yapacakları bi oyundur. İnternet uzerinden oynanan bi oyun bunun yanına yaklasamaz bile, ki kendi mmorpg deneyimlerimde de bunu ogrendim.

Bi hafta oynadıgım uo'dan sıkıldım cunku sıkıcıydı. Eger amac level itemsa diablo oynarım, aksiyonsa ne biliym quake oynarım. 15 saat mmorpg oynamak yerine de 15 saat civ4 basına durabilirim mesela. Civ4'un bana sundugunu imkanları en fazla alternatif tarih nasıl oldurdu gibi bi derste alabilecekken, mmorpg dedigimiz olay sosyal bi masaustu oyununun dijital hale getirilmisidir. Ve adam gibi masaustu oyunları varken neden insanlar mmorpg oynarlar kesinlikle anlayamıyorum.

Single player oyunlar biraz daha farklı, cunku dedigim gibi onlar birer kitap gibidir. Belli karakterler vardır, belli olaylar vardır, olaylar belli sekilde ( ya da sekillerde ) ilerler. Bi kitap gibi kısıtlıdır, belli bi teması vardır vs.

Olayın sosyallikten farkı, eger insanlar cidden bu hayattan sıkılıp degisik alternatifler arıyolarsa bunun uzerine koca bi tur varken gidip de oyunlara atlamalıdır. İşte hata burda bence. Bu tür için: bilim kurgu ve fantazi edebiyatı, filmleri, masaustu oyunları.

Bi de sunu da sormak istiyorum: Kardesim isiniz gucunuz dersiniz, kız arkadasınız, izlemek istediginiz bi filminiz, yarına odemeniz gereken bi faturanız, uzerinde ugrastıgınız bi hobiniz, anneniz babanız aileniz yok mu? Eger varsa nasıl bu kadar vakit ayırabiliyo insanlar ona sasıyorum. ( Mmorpg ya da bilgisayar oyunları bi hobi deildir)[signature][hline]kaleidoscopic 20 Haziran 9:30 sularında Rockistanbulda demiş ki:

Zaten tekerleklere karşı ilgim var...

[Bu mesaj Venator tarafından 26 Kasım 2005 21:28 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Venator, 26 Kasım 2005 21:26 tarihinde demiş ki:
Mmorpg ya da bilgisayar oyunları bi hobi deildir.

TDK ya göre hobi:

Görev ve meslek dışında severek yapılan, dinlendirici, oyalayıcı uğraş, düşkü

Bir işi sevmeyebilirsin ama üstünde atıp tutma lütfen.[signature][hline]Work Hard.Play Harder.
Sosyal ağlarda paylaş

Mmorpg oyunlarinda sosyallik olmadigini kim soylemis.
Ben oynadigim mmorpg oyununda 100 e yakin kisiyle temas halindeyim(bu 100 kisiden bazilari yabanci),real dada gorusuyorum(yabancilar icin gecerli degil),sanal ortamdada konusuyorum.9 da baslayip 3 de yatarim yada mutluysam sabah 9 da yatarim oglen 5 de kalkarim,kimsede karisamaz.Hoslanmadiginiz seyleri tartisirken dikkatli olun[signature][hline]Logain Taron
Scylla The Elder
Everything for Dark Saga
Sosyal ağlarda paylaş

Yıllar geçtikçe şöyle bir mantık türedi bende,
kendini geliştirmek , her geçen takika kendin gibi gördüğün birşey üzerinde çalışmak oynamak , daha iyiye gitme hırsı ve sağlanan olanaklar her zaman online oynanan oyunları cazip kılıyor.
Artık oturup bilgisayara karşı, age of , sim city vs. oyunlar oynamak bana bir zevk vermiyor, sıkıyor ve beni şifre kullanmaya yöneltiyor.Yapay zekanın sana tasarladıklarını sende robot gibi tık tık oynuyorsun.
Ama online oyunlardaki yaratıcılık ve çoklu oyuncu ortamı başka.hadi eyvallah

haha kafiye hesabı oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

( Mmorpg ya da bilgisayar oyunları bi hobi deildir)

demişler..
Ki doğru demişler. Bu arada TDK feci çuvallamış. Aslında bizde hobi falan hak getire. Yok öyle hobi falan! Millete soruyorlar, hobileriniz neler diye. Gelen cevaplar şaka gibi; sinemaya gitmek, kitap okumak. Kitap okumak! HOBİ! dalga geçiyor olmalsın beah! Hobi dediğimiz şey kişinin asıl mesleğinin yanında, amatör gayret ile ve sadece zevk için sürdürdüğü uğraşıdır. Bilakis hobi denilen şeyleri eğlencenin kuruluğundan ve boşkuğundan ayıran da bu ince çizgidir. Hobiler aslında iş kolu dahi olabilecek ayrı dallardır. Yani profesyonel kapsam altındaki işlerin amatör olarak takip edilmesi ve ürün verilmesi/tecrübe edilmesidir.

Kısaca MMORPG oynamak hobi falan olamaz. Ha zevk için MMORPG haritası tasarlamak veya MMORPG oyunlarına amatör senaryolar yazmak hobi olabilir bittabi.[signature][hline]MONO(b)LOG

[Bu mesaj dasaaa tarafından 27 Kasım 2005 03:51 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

dasaa +1

Hobi dediginiz seyler fotografcılık, muzik aleti calmak, yemek yapmak, siir yazmak, maket yapmak gibi seylerdir. Buna mmorpg'lerde gmlik yapmak ve kod yazmak da girer, ha ben bunu seviyorum yapıyorum derseniz eyvallah. Hatta gmlik ya da coderlık gayet de hos seylerdir, madem insanlar bu kadar meraklılar boyle seylere bunlara yonelebilirler mesela.

Ama muzik dinlemek, kitap okumak, film izlemek ya da oyun oynamak hobi deildir. Cunku bunları zaten herkes yapar, eglence maksattır burda. Hobi dediginiz sey sizin cidden sevdiginiz takip ettiginiz ve caba sarfettiginiz bisey olmalı. Oyunlar da bi hobi olabilir, ama eger ugrasınız bunları oynamak yerine gelistirmek ise. Ya da pro-gamer olursunuz, paranızı burdan cıkarırsınız. İkisinin arasındaki cizgiyi ayırmak gerektigini dusunuyorum.

Ha bu arada yanlıs anlasılmasın, mmorpg oynamak anti-sosyal oldugunuzu gostermez. Mmorpg oynayıp da yine gercek hayatta bi suru aktivite yapabilirsiniz. Esas oyunu nası oynadıgınız ne kadar sosyal oldugunuzu gosterir. Roleplay konseptini bilen biri bunu oynadıgı oyunda da gormek ister, ve uygular. Fakat hepimiz de biliyoruz ki mmorpgler amacı level atlayıp item almaktan cok da oteye gitmeyen insanlarla dolu. Ben sahsen dayanamıyorum boyle ortamlara =)[signature][hline]kaleidoscopic 20 Haziran 9:30 sularında Rockistanbulda demiş ki:

Zaten tekerleklere karşı ilgim var...
Sosyal ağlarda paylaş

geçen senemi hatırladımda
nası wow oynuyordum eheh bıraktım aramıyorum yanı oynarken guzel
bırakıncada oyle koymuyorkı ya abartmamak lazım yani oynarken bende rahat butun gunum gıdıyordu ama o an zevk alıyordum bırakıncada aaa niye bıraktım falan fılan demedim aynen hayata devam

yani hayatla oyunu bırbırıne karıstırmayacaksın o zaman sorun yok
mmorpg lerınde tadına varcaksın bıraz[signature][hline]
a$k bir sabunsa
köpürt beni pakize

Sosyal ağlarda paylaş

MMORPG oynamanın artıları:

1. Eve geldiğinizde oyun rafınıza bakıp bugün hangi oyunu oynarım diye düşünmenize gerek yok. Çünkü kafanızda bir tek oyun var.
2. İşte veya okulda bugün ne yetenekleri alsam karakteri nasıl değiştirsem, nasıl taktikler kullansam diye düşünür durursunuz.
3. Craft yapıyorsanız bugün maden(çiftlik) ne kadar ürün çıkardı, fabrika ne üretmiştir, bunları kaç paradan satıyım, yeni tip maden kaynakları nelerdir diye kafanızı yorarsınız.
4. Her internet gördüğünüz yerde trade forumlarına girip kelepir bir şeyler düşmüş mü diye bakar, ve açık artırmalarınızı incelersiniz.
5. Oyuna girince gelen maillere bakarsınız, kimler online diye kontrol edersiniz. Bir iki tell atarsınız.
6. Savaşa girdiğinizde bir kaç koddan oluşmayan sizin gibi düşünen karnı acıkan bir insanla savaşırsınız. Çünkü onların da sizin gibi ihtiyaçları vardır. (Lavaboya gitmiş bir jedi'ı öldürmüştüm hihohoho)

Yani bir nevi ikinci bir hayatınız vardır. Bunları hiç bir single play oyunda yapamazsınız.

Eksileri:
1. Az dışarı çıkarsınız mevsimler bir haftada gelip geçer.
2. Yeni çıkan filmleri seyredemezsiniz, ya da siz seyrettiğinizde eskimişlerdir.
3. Single player oyunları çıktıkları gibi alamayınca kaçırırsınız, sonra birikmiş oyunları alırken oyun dükkanından bir çanta dolusu cd ile çıkarsınız.

SWG kendisi bitmeseydi, sanırım bırakamayacaktım onu. Ama her işte bir hayır varmış demek.[signature][hline]Alante / Arliyn
SWG - Eclipse
Sosyal ağlarda paylaş

Lisede hayvanlar gibi oynardim omrumden goturdu, 2 senedir hic oyanmiyorum( 2 ay kadar wow oynadim ama sarmiyor bir kere biraktiktan sonra). Bir nevi uyusturucu bence mmorpg'ler iyi veya kotu denmez bence gerekiyorsa oynanir.[signature][hline]With his holy cross raised high, he shouts a warcry against evil.
Sosyal ağlarda paylaş

valla bende deli gibi oynardim ama bi kere uzun süre birakinca hadi bir daha geri dönüyim diyip oyun başina oturduğunda çok fazla zamani boşa harcadiğim hissine kapilip direk tekrar siliyorum oyunu.
şöle bol aksiyonlu,günlerce xp falan kasilmadan direk aksiyona girilcek bişiler olsa tekrar oynarim.
biara cok kisa tekrar shadowbane oynamiştim hatta,orda cunku 2 gunde falan level kasabiliniyordu gerekli aksiyon icin.
sonra onlarda add-on falan cikarttilar milletin zamanini calmaya yönelik ,bende sildim direk oyunu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...