Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

opera nedir?

kaleidoscopic

Öne çıkan mesajlar

konu hakkında ayrıntılı fikri olan vardır diye umarak sorumu yöneltmiş bulunmaktayım. genel olarak ne olduğunu biliyorum(yani sahnede görünce opera olduğunu anlayabiliyorum haliyle) ama işin daha çok ayrıntısı lazım diyelim(terimler vs vs)
ansiklopedide tarihi bilgi vermiş, internette de adamakıllı arama yapamadım sinir oldum.
imdak! diyerek bitiriyorum.[signature][hline]Sözler sakız gibidir; çiğnedikçe yavanlaşır. Attığında da biri sağa sola çekiştirip üstüne yapıştırır.
Then I wake its kaleidoscopic mind...
bedava D&D 3.5 ed., maksat wizards batsın.tık, indir
Sosyal ağlarda paylaş

bu espriyi yapmayın diye not düşecektim tam da:) aman boşver:)
valla çok yardımcı olduğu için (cidden) bonechrusher arkadaşımızı canı gönülden kutluyoruz:)
*!canı gönülden kutlar*[signature][hline]Sözler sakız gibidir; çiğnedikçe yavanlaşır. Attığında da biri sağa sola çekiştirip üstüne yapıştırır.
Then I wake its kaleidoscopic mind...
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
ayrıntılı fikrim var diyemem ama devlet opera ve balesinin çocuk ve gençlik korosunda 3 sene bulunmuşluğum vardır....anladığım kadarıyla

opera : bir tiyatro metnin müzikal olarak bestelenmesi ve metinlerin şan tekniğine uygun bir şekilde yorumlanması, bunun yanında eserin dans ilizyon gibi sanatsal görsellikle süslenmesidir...

bunu ben söyledim ama şimdi ansiklopedik yoruma bakalım
---italyanca yapıt anlamına gelirsolo koro ve orkestra için sahnelenmek üzere yazılmış din dışı dramatik müzik yapıtıdır[signature][hline]mazeretim vaaaaar...
Sosyal ağlarda paylaş

17. yydan falan beri olduğunu düşünürsek binyıl abartı tabii:)[signature][hline]kaleidoscopic=Borbag
dilinizden utanmayın!
karakedi, 24 Haziran 2005 12:31 tarihinde demiş ki:
uno seni banlıcam da suan cok işim var, sen banlanmış RPsi yapsana şimdilik.

Sosyal ağlarda paylaş

said:
kaleidoscopic, 26 Eylül 2005 12:37 tarihinde demiş ki:
17. yydan falan beri olduğunu düşünürsek binyıl abartı tabii:)
operanın çıkışı tiyatrodan öncedir...hatta lisede okuduğum edebi metinler 2 dersinde öğrendiğim kadarıyla ilk tiyatro eserleri yunan tanrıları için yapılmış özellikle bağ bozum zamanlarında tiyatro oyunları oynanmış ve bunlar şarkı söyleyerek yapılmıştır....fakat "günümüz anlamında" ki ilk opera 1594 sensinde oynanan dafne operasıydı... yani senin dediğinde doğru tabi 100 yıllar derken abaarttım[signature][hline]mazeretim vaaaaar...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...