Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kaç kişi şuan linux kullanıyor ?

Dev

Öne çıkan mesajlar

Net süper hızlı. Virüs yok. Herbi win uygulamasını da çalıştıran aplikasyonlar var. Ofis beleş. Gaim çok rahat... vb...vb...[signature][hline]Devhochi'ydim ben aslında...
karakedi, 24 Haziran 2005 12:31 tarihinde demiş ki:
uno seni banlıcam da suan cok işim var, sen banlanmış RPsi yapsana şimdilik.

DEF Klanı'nın Gücü !
Sosyal ağlarda paylaş

hiç zorlanmıyorum. photoshop yerine gimp var. e mame gibi uygulamalar için win aplikasyon çalıştırıcılar var. cdden çalışan knoppix var şuan ama normalde gnome ubuntu guzel diyor farko. Ben daha once mandrake kullanmistim o da guzel. Ama ubuntu inince onu kullanicam. Ha diosan bi deniiyim once knoppix indir. Cd ye bas. Cdden calisiyor. Direk boot yapiyor. Biostan cd boot sectinmi olur...[signature][hline]Devhochi'ydim ben aslında...

DEF Klanı'nın Gücü !
Sosyal ağlarda paylaş

Uc gun once makinamı iki partition'a ayırıp debian yukledim xp'nin yanında, ama resmen işkence cektim. Birincisi nette hicbi farklılık goremedim hatta xpde kullandıgım opera daha hızlıydı vs. Openoffice'i ilk yuklemede yukleyemedi, ben de netten cekeyim dedim ama bikac programla da gordum ki linuxta biseyi kurmak resmen kasıs. Hayır makinaya her yeni bisi yuklemeye calıstıgımda konsola bi suru komut yazıyorum vs.

Ses kartımı da tanıyamadı mesela, muzik dinleyemiyorum o yuzden. Windows partition'ında olan muzik dosyalarımı linux'a gecireyim dedim, hani saatlerimi harcadım en sonunda captive diye bi programla mp3leri kopyalamaya basladım; ama 40ıncı sarkıda mı ne sistem coktu. Hani daha ugrassam olur herhalde ama bunu windowsta yapmam saniyelerimi alırdı. Windowsta tak kur calısıyor sonucta hersey, daha rahat. Programlama konusunda cok iyi ama, sadece onun icin su anda sistemde tutuyorum zaten.

Kısacası, linuxtan da linux fikrinden de sogudum. Belki daha yeniyim alısırım vs ama bi tıkla yapacagım bisey icin uzun uzun komut yazıp ugrasıcaksam napıcam o isletim sistemini. Zaten symantec sagolsun ne virur sorunum var ne bisi, browser olarak da operanın bir kere bile spyware yedigini gormedim tıkır tıkır calısıyolar. Bi server kurucaksanız ya da programlama icin cok ideal guvenli ama masaustu kullanımı icin ı ııh.[signature][hline]kaleidoscopic 20 Haziran 9:30 sularında Rockistanbulda demiş ki:

Zaten tekerleklere karşı ilgim var...
Sosyal ağlarda paylaş

Valla tek tıkla bir sürü işimi hallediyorum şimdi. mp3 ripten tutta, cd çekmeye, video ve müzik izlemeye/dinlemeye, ya da aklınıza gelecek başka herhangi bişey. arada canım sıkılınca da cedega ile wow u açıyorum. mis. -9,10 fps daha düşük windows a oranla ama doğal olarak.

bunun dışında hiç problemim yok, ha bu hale getirmek için uğraştım mı ? evet biraz uğraşmak gerekebiliyor başlarda, ama sonradan kullanırken "lan acep bu network ışığı niye yanıyor ?" diye düşünmüyorum. sistemimde ne var ne yok herşeyi biliyorum çünkü, benden izinsiz hiçbirşey yapmıyor.

çok mutluyum. slackware current kullanmaktayım.[signature][hline]Those who don't understand Linux are doomed to reinvent it, poorly.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya işte alışmak için harcadığım süreye değecek mi bilmiyorum, sonucta daha ogrenmem lazım vakit emek isteyen bisi. Bi de su da var ki, su anda kurdugum debian'ı netten cektim o yuzden icinde bi suru eksik var cıkıyo su ya da bu sekilde. Tam olsa bu kadar cok ugrastırmazdı. Tam bi cd seti bulabilirsem bi daha bastan yuklemeyi dusunuyorum.[signature][hline]kaleidoscopic 20 Haziran 9:30 sularında Rockistanbulda demiş ki:

Sosyal ağlarda paylaş

@sharky: benim hep takıldığım nokta bu. herhangi diğer bir işletim sistemine o kadar vakit ayırırsan aynı performansı alırsın zaten. buna windows xp bile dahil.

shakir hatırlayacaktır, daha önce bu konuyu beşyüzbinmilyon kez tartışmıştık zaten :D benim görüşüm hala aynı.. benim için bilgisayar bir amaç değil, araç. işbu yüzden bilgisayarımı modifiye etmeye o kadar vakit ayıramam valla.

tabii ki de linux'un diğer üstünlüklerini ve stabilitesini tartışmıyoruz. ev kullanımını tartışıyoruz.[signature][hline]en ince yerim bileğim..!?!

Syphex [WoW:Burning Legion] Undead-Mage
i am a paper.. rocks are fine, nerf the scissors
Sosyal ağlarda paylaş

ubuntu kullanıyorum.
bayağıdır linux'la haşır neşir oluyorum.

windows'culara söyliyeceklerim:
linux'un ne kadar sınırsız bir işletim sistemi olduğunu en az bir kaç ay kullandıktan sonra anlayabilirsiniz. bir süre kullanmadan, iki dakika bakıp "ne biçim OS lan bu, açarım windows'umu, tıklarım setup.exe'me" demek olmaz.
başta nefret ede ede sabredin. sonrası gelecektir. ben şu an bi windows makinenin karşısındayken deliriyorum. ne kadar amatör ve ne kadar "kötü" bi OS olduğunun farkına yeni yeni varıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

desktop pc de debian sarge
laptopta ubuntu kullanmaktayım
yanlız neden bu linuxten şikayet eden arkadaşlar benim yazdığım ve açtığım topicleri açıpta nasıl kurulum yapayim nerden yardım alayim diye bakmamaktalar
debianda alsa yüklemeniz gerekir vakit harcamanız gerekir
EĞER diyorsanız ki vakit harcayıp kurcalamadan linux le tanışayım
UBUNTU kurun arkadaşlar kendimi boşa kürek çekiyormuş gibi hissediyorum[signature][hline]Welcome to Linuxland, in silent nights you may hear the windows machines rebooting sound...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Venator, 18 Ağustos 2005 16:33 tarihinde demiş ki:
Ya işte alışmak için harcadığım süreye değecek mi bilmiyorum, sonucta daha ogrenmem lazım vakit emek isteyen bisi. Bi de su da var ki, su anda kurdugum debian'ı netten cektim o yuzden icinde bi suru eksik var cıkıyo su ya da bu sekilde. Tam olsa bu kadar cok ugrastırmazdı. Tam bi cd seti bulabilirsem bi daha bastan yuklemeyi dusunuyorum.

venator
madem debian sürümüne takılmışşsın
debian ana sayfasından debian net install cd si çekilir
net install linki var kocaman official olanı çek
expert26 şeklinde kuruluma başlanır
muhtemelen ayarları yaparsın
en son temel sistemi kur dersin
ve önüne hiç bir şeyi olmayan temel debian sisteim açılır
apt-get update
apt-get upgrade
apt-get install x-window-system-core
apt-get install gdm
apt-get install gnome-core
şeklinde babalar gibi her şeyin minimumunu yüklersin
ardından
www.debian.org tr adresinden kendince nasıl modifiye edebileceğini debian sistemini anlarsın
biraz google yaparsan
alsa sistemini nasıl kurabileceğini görebilirsin
yada burda linuxu yaymak için bir tarafını yırtan arkadaşlara özel mesajla ulaşıp yardım isteyebilirsin[signature][hline]Welcome to Linuxland, in silent nights you may hear the windows machines rebooting sound...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Venator, 18 Ağustos 2005 16:04 tarihinde demiş ki:
Uc gun once makinamı iki partition'a ayırıp debian yukledim xp'nin yanında, ama resmen işkence cektim. Birincisi nette hicbi farklılık goremedim hatta xpde kullandıgım opera daha hızlıydı vs. Openoffice'i ilk yuklemede yukleyemedi, ben de netten cekeyim dedim ama bikac programla da gordum ki linuxta biseyi kurmak resmen kasıs. Hayır makinaya her yeni bisi yuklemeye calıstıgımda konsola bi suru komut yazıyorum vs.

Ses kartımı da tanıyamadı mesela, muzik dinleyemiyorum o yuzden. Windows partition'ında olan muzik dosyalarımı linux'a gecireyim dedim, hani saatlerimi harcadım en sonunda captive diye bi programla mp3leri kopyalamaya basladım; ama 40ıncı sarkıda mı ne sistem coktu. Hani daha ugrassam olur herhalde ama bunu windowsta yapmam saniyelerimi alırdı. Windowsta tak kur calısıyor sonucta hersey, daha rahat. Programlama konusunda cok iyi ama, sadece onun icin su anda sistemde tutuyorum zaten.

Kısacası, linuxtan da linux fikrinden de sogudum. Belki daha yeniyim alısırım vs ama bi tıkla yapacagım bisey icin uzun uzun komut yazıp ugrasıcaksam napıcam o isletim sistemini. Zaten symantec sagolsun ne virur sorunum var ne bisi, browser olarak da operanın bir kere bile spyware yedigini gormedim tıkır tıkır calısıyolar. Bi server kurucaksanız ya da programlama icin cok ideal guvenli ama masaustu kullanımı icin ı ııh.

bu dediğin herşeyi eğer tek tıkla yapmak istiyorsan red hat gibi sistemlerde yapabileceğin gibi
ubuntu ve debian sürümlerindede yapablirsin
ayrıca windowsta kırk bin klick te yapabileceğin şeyleri ubuntu ve debian altındada apt-get ve synaptic programlarıyla tek klickle yapabileceksin
ama önemli olan öğrenme isteğin ve bir şeyleri araştırıp bulma isteğin[signature][hline]Welcome to Linuxland, in silent nights you may hear the windows machines rebooting sound...
Sosyal ağlarda paylaş

cok ilginc bi fenomen bu "yeni linuxcu"lar. ben de yasamistim bunu zamaninda. kraldan daha cok kralci oluyor insan. yaptiginiz isi (linux kullanmak) "justify" edebilmek icin linuxu cok fazla yuceltiyorsunuz, abartiyorsunuz bazen.

OS nedir ne degildir bilmeden, uzerine dogru durust bi kitap okumadan "zindoz ne bicim os lem linuz gral gibi" diye hemen hukme variyorsunuz.

ne yapacaganiza, ne amacladiginiza bagli olarak degisir ne kullanacaginiz. "linuz uber alles" diye bir durum yok.[signature][hline]hold the line
does anybody want to take it anymore?
Sosyal ağlarda paylaş

windozdan iyi gibi ama alışmak lazım...[signature][hline]Devhochi'ydim ben aslında...

Christoph_Vassel, 13 Ağustos 2005 09:44 tarihinde demiş ki:
koreliler ve japonlular uzaylı..ben 1-2 senedir kesinlikle inanıyorum artık..

DEF Klanı'nın Gücü !
Sosyal ağlarda paylaş

said:
wanderer, 18 Ağustos 2005 18:48 tarihinde demiş ki:
OS nedir ne degildir bilmeden, uzerine dogru durust bi kitap okumadan "zindoz ne bicim os lem linuz gral gibi" diye hemen hukme variyorsunuz.

walla +99 diyorum
bu "garip" kişiler linux kullandıklarında sanki elit bir programcı kitlesine katıldıklarını falan düşünüyorlar. Ve sanki kendileri yazmış gibi (ki genelde bundan çoooook uzaktırlar) abuk sabuk savunmalar yapıyorlar.
Kernel mode ile user mode ayıramayanlar gelip mutli tasking kısyaslıyor... vb.. vb... vb...[signature][hline]Home Page
Yitirdiği yola kavuşan,ve o zamana dek boşuna dolaştığını anlayan biri gibi yürüyorduk ıssız vadide.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Angelfire, 18 Ağustos 2005 17:27 tarihinde demiş ki:
said:
Venator, 18 Ağustos 2005 16:33 tarihinde demiş ki:
Ya işte alışmak için harcadığım süreye değecek mi bilmiyorum, sonucta daha ogrenmem lazım vakit emek isteyen bisi. Bi de su da var ki, su anda kurdugum debian'ı netten cektim o yuzden icinde bi suru eksik var cıkıyo su ya da bu sekilde. Tam olsa bu kadar cok ugrastırmazdı. Tam bi cd seti bulabilirsem bi daha bastan yuklemeyi dusunuyorum.

venator
madem debian sürümüne takılmışşsın
debian ana sayfasından debian net install cd si çekilir
net install linki var kocaman official olanı çek
expert26 şeklinde kuruluma başlanır
muhtemelen ayarları yaparsın
en son temel sistemi kur dersin
ve önüne hiç bir şeyi olmayan temel debian sisteim açılır
apt-get update
apt-get upgrade
apt-get install x-window-system-core
apt-get install gdm
apt-get install gnome-core
şeklinde babalar gibi her şeyin minimumunu yüklersin
ardından
www.debian.org tr adresinden kendince nasıl modifiye edebileceğini debian sistemini anlarsın
biraz google yaparsan
alsa sistemini nasıl kurabileceğini görebilirsin
yada burda linuxu yaymak için bir tarafını yırtan arkadaşlara özel mesajla ulaşıp yardım isteyebilirsin

Zaten net install ile yukledim, o kısmı beni delirtti. CD ile elimde olsa hersey catır cutur yukleme imkanına sahibim, ama download bekleye bekleye kurudum ekran basında. Soyle diyim, desktop acıldıktan sonra bi iki program yukleyeyim dedim. apt-get ile vs indirdim ama programlar calismiyo. Neden, kernel headerım yokmus mesela. Upgrade ediyorum, onu yapamiyo cunku ncurses libraryim yokmus. Oyle devamli bisiler indiriyorum =) Neyse alistim artik iyice, zaten bi sure sonra tamamlamis olucak hersey kurcaliyorum.

Su anda kernelimi 2.6.5.12'ye cekeyim diyorum mesela, herseyi yaptım ama compile ederken hata veriyo bu sefer : Sorun ne onu da anlamadım. Alsa da kullanamiyorum cunku yok. Kernelim gercekten eski 2.4, kurulumda 2.6yi sectigimde hata verirken 2.4'u secince mis gibi kurmustu.[signature][hline]kaleidoscopic 20 Haziran 9:30 sularında Rockistanbulda demiş ki:

Sosyal ağlarda paylaş

apt-get ile install ettiğin dosyalarda library hatası olmaması gerekli çünkü gereken library lerle birlikte download ediyor
bence sen yine net install cd sinden yüklemeye devam et
ama net install cd sinden paket seçimleri fln oluyor ya
onların hiç birini işareteme
cd de hiç bişi kurmasın
ve kuruluma expert 26 seçeneği ile başla ki 2.6 kerneli yüklü olsun[signature][hline]Welcome to Linuxland, in silent nights you may hear the windows machines rebooting sound...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...