Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kilo nasıl vericem? :)

Skymaster

Öne çıkan mesajlar

ghaldsar ın bunca lafının üstüne sormaya utanıyorum ama
kilo değil de yağ atmaya yönelik fikirleri olanlar var mı??

ilk gelecek şeyin "terle" gibi bi şe olacağına dair korkularım var içimde umarım yanılıyorumdur[hline]
With their tanks and their bombs
and their bombs and their guns
In your head in your head
They are dying
The Cranberries-Zombie

[b]Bi de tıklayın da murada ereyim
Sosyal ağlarda paylaş

beyler ben hemen kilo vermek istiyorum ama. :( doktora gittim bi diet çıkardı, öldüm gittim ya....

.ittiret diyeti, o seyleri hergün gidip, alıcam. Kepekli ekmek fln. Ben normal ekmek almayan bir adamım gidip kepekli ekmeği nerden alıcam :PP

Bol Su içicem, Günde 5 Dk beden hareketi yapıcam, öğle yemeği veya aksam yemegi yemicem. elimden suyu düşürmücem, acıkınmca basıcam yarım litre suyu :P
İrademe sahip olucam. Zayıflayıncada yemek diyeti vericem (yani vicudumu alıstırcam) 1 ay fln alıştırma diet'i yapıcam.....(o düzene alıscam)
Miydeyi daraltıcam, fazla yemicem (öz ama az yicem........)
bizim binadaki doktor, böle dedi bana.hızlı sekilde böle zayıflarsın dedi.....

tam vitamin devresine girioduki....asansor zemine gelmisti(OHHH!!!) o şeyleri duymadıgım iyi oldu. Dierleri gibi konuscakdı yoksa :PPPPP. Neyse taktiği kaptım :PPPP[hline]E-Mail : Skymaster
Icq Uin : 740943 | Web site : Skymaster Offical Web Site
Sosyal ağlarda paylaş

1-Sakın o gazetelerdeki aptal rejimleri yapmayın , çünkü o tarz rejimlerde rejim sonrası verilen kiloların fazlası geri alınır bunun nedenlerinden biride rejimin içinde spor olmamasıdır...
2-Zayıflamak için en büyük şartlardan biri spordur , sporla yapılan rejim %50 ; hatta daha fazka etki sağlar..
3-Spor gereklidir dedik , spor salonuna gidemiyorsanız günde 1 saat tempolu koşu ve yürüyüş ardından yarım mekik ( tam mekik zararlıdır ) becerebiliyorsanız leg rase , şınav ve barfiks yapabilirsiniz.Eğer yazlıktaysanız yüzün hatta suda yürümeyi deneyin.
4-Zayıflamada önemli unsur az ve sık yemekten geçer bunun mantığınıda kimse tam açıklayamaz ben açıkliyim : Vücuttaki beslenme savunma mekanizması açlık hissini duyunca bu dürtüyü bastırmak ister ve eğer vücut bu dürtüyü bastıramazsa savunma mekanizması devreye girer ve ölüm korkusuyla sizin bir öğünde alabilceğinizden daha fazla yağ üretir.Bu yüzden vücut aç kalmamalılıdır sürekli , ancak az yenilmelidir.
5-Fast food , kızartma , her türlü şekerli içecek , sakız , şeker , çukulata , kuruyemiş , cips hatta dondurmada dağil tüm abur cuburlar , ekmek ve bilimum karbonitrat ,yağ ve şeker barındıran ürünler kesilmeli yerine protein ağırlıklı beslenilmelidir ,protein alımı fazlalaştıkça spor dahi yapmasanız (ki yapsanız daha iyi) her hareket vücuttaki protein fazlalığından kasa dönüşçektir ki kaslar yağ barındırmana imkan vermez.Kısacası ne kadar çok protein o kadar az yağ..(En çok protein balık , tavuk , hindi , süt , yumurta akı ve beyaz peynirde bulunur.)
6-Kesinlikle akşam saat 6'dan sonra öğün yenmemelidir , meyve olabilir ve unutulmaması gereken bir unsur daha ; yedikten sonra ya yürüyün yada dik bi şekilde oturun sakın yatmayın ! NOT:Bi arkadaş bütün gün bilgin başında otur demiş , bu olay kesinlikle vücut hamlığına yol açar..
7-Genede sen pek kimseye kulak aldırma ve bir beslenme uzmanına git onlar öncelikle boyunu , kilonu , vücuttaki yağ oranını , su oranını ve kas oranını ölçerler ve yaşına uygun bir diet verirler , kulaktan dolma rejimler her yaşa hitab etmeyebilir , yere yığılıp kalırsın bu sıcaklarda..
8-Ben bunları nerden mi biliyorum ? 8 aydır sporla uğraşıorum ilk 3 ayında fazla kilolarımı verdim 5 aydırda vücut çalışıyorum 6. ayıma gircem vücudumdaki yağ oranı %10.3 ..[hline]*!Direct Drive*
Sosyal ağlarda paylaş

tam olarak cevap teskıl etmesede temel kural ;

harcanan kalori > alınan kalorı ...

rejımle spor yaparsan daha sekıllı olursun ...

ama sporu bırakınca bır mıktar kıloyu tekrar alırsın spor yapmak hayat stılın degılse bulasma cok fazla (saglıklı kalmak ıcın yap ama kalorı harcamak ıcın yapma) cunku HARD spor yapıp bırakırsan vede vıcudun kılo almaya meyıllıyse SPORU bıraktıgında aloya hıc baslamamıs gıbı bıle olamazsın ...
orn ben sporu bıraktım 1 yıl ıcınde 72 -> 89
orn bırbaskası 6 ay ıcınde 89 -> 110
orn bırbaskası 2 yıl ıcınde 80 -> 115

spor vucudu fazla kalorı yakmaya alıstırdıgı gıbı fazla kalorı almayada alıstırıyor ager alıp yakmazsan ???
*yag ve seker den uzak dur ...
*yemek yıyıp yatma ...
*ogun sayını arttır (ıyıce acıkıp 3 ogun yıyecegıne bol meyva ıceren daha sık 5 ogun ye ) ...
*mumkun oldugunca sulu seyler ye (salatalık karpuz gıbı)...
*kahvaltı onemlı degıl (ıyı ye) ...
*ogle yemegı orta ye (agır kacmasın)...
*aksam az ye (unutmakı uyurken kalorı yakmıyorsun pek fazla yakmayacagın kalorıyı alma )...
*mumkunse aksam 6 dan sonra yamek yeme (aksam yemegını 6 da ye) sonra yatana kadar sadece meyva ve su ...
*VE EN ONEMLISI :
EN ONEMLI SEY SENIN SAGLIGIN ,NE KILO NE O NE BU NE SU DIYET YAPACAM DIYE PSIKOLOJINI BOZMA ,OLAKI KILO VEREMEZSEN BUNU KAFANA TAKMA VE DIYETI KESINLIKLE COK FAZLA ONEMSEYIP BASARISIZ OLURSAN YADA DIYETI DELERSEN KENDINI IRADESIZLIK SU BU GIBI SACMA SEYLERLE SUCLAMA SADECE MUTLU VE SAGLIKLI OLMAYA CALIS ...[hline]* cehennemde yer kalmayınca oluler yurumeye baslayacak ...
* merhaba anne ben geldım ...

[Bu mesaj The_Delucian tarafından 03 July 2003 02:18 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

ha bide kosarak kılo veremezsın ınanılmaz az kalorı yakar keza yuruyerekte ...
rıtmık tempolu bırseyler bol egılmelı kalkmalı hoplamalı zıplamalı (futbol da olmaz ama basketbol olur) bırseyler yada kas gelıtırme (body vs ...) olabılır ...
yıne tempolu calıstıran ve gozunun yasına bakmayan bır uzakdogu sporları salonu da olabılır (shoto-kan karate harıcı karate turlerı ,tekwando gibi)...
yada gures ...[hline]* cehennemde yer kalmayınca oluler yurumeye baslayacak ...
* merhaba anne ben geldım ...
Sosyal ağlarda paylaş

Raistlin, kilo atmak zaten yağ atmaktır. Yani vücudundaki kiloları kaslarını eriterek atmak diye bir şey olmaz.

Narin anlattıklarının çoğu doğru. Fakat bazı ufak hatalar ve eksikler var. Ama temelde çok doğru.

Kilo verme olayı çok basit bir matematiğe dayanır. Her insan vücudu bütün gün uyusa dahi en az 2100 klaori harcar. Bu tabii ki hareketlerle artar. Eğer bir de kilonuz fazlaysa yapacağınız hareketler daha fazla kalori harcamanıza neden olur. Bu toplu insanlarda ortalama 2700 kaloriyi bulur. Her yiyeceğin bir kalori miktori yani verdiği bir enerji miktasrı vardır. Eğer bu enerji harcanabilirse problem değil fakat harcanamadığı noktada depolanır yani bir süre sonra yağa dönüşür.

Şimdi eğer siz günde 4000 kalori alırsanız o zman şişmanlarsınız. Hem de bayağı hızlı bir şekilde. "Aaa yok ben yemeyi kesmiyeyim spor yapayım kilo vereyim" derseniz. 4000-2700=1300 kaloriden fazla kalori harcamanız gerekir. Bunun için saatte 10 kilometre hızla 2 saat koşmak veya durmadan saatte 5 kilometre hızla 2 saat yüzmek zorundasınız ki bu kiloyu koruyabilin. Bu da imkansız olacağı için sizin diet yapmanız gerekir.

Kalori almak çok kolay ama harcamak çok zordur. Bu yüzden sizin 1000 kalorilik bir rejime girmeniz gerekir ki vücut 1700 kalorilik ihtiyacını vücutta daha önceden depoladıklarınızdan yesin. Bu da sizin yağlarınızın parçalanması ve doğal olarak dışarı atılması demektir. Fakat bunu az öğünle değil 6, 7 öğünle becermek zorundasınız. Yani bu 1000 kaloriyi bir şekilde 6 öğüne pay etmelisiniz. Bunun yanında vücut bu esnada normalden daha fazla bir su ihtiyacına gireceği için 3-5 litre su içmek zorundasınız(sıvı değil su). Bunun yanında tabii ki farklı sıvılar da alabileceksiniz. Tabii ki bunu pay ederken eşitleyerek değil günün belirli saatlerine göre dağıtacaksınız. Bu da tabii ki uzmanların işi. Tabii ki bu öğünleri tamamen dağınık değil, öğün şeklinde ve hergün düzenli ve aynı yada en azından yakın saatlerde olması zorunlu. Son öğün yatmadan en az iki saat önce alınmalı ve her öğünün arasında en az 2 saatlik bir ara bulunmalı. Gece 12 de yattığınızı düşünürsek son öğününüzü 10.00 da yemeli (genellikle meyve öğünüdür) ve akşam yemeğinizi de en geç saat 8.00 de bitirmiş olmalısınız. Yani en son öğün akşam 6.00 da olursa açlıktan ölürsünüz.

Hiç şeker almamak da büyük bir hatadır. İnsanların şekere ihtiyaçları vardır. Bunun da miktarını tabii ki uzmanlar karar verebilir. Ama eğer hiç şeker almazsanız bu size çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Vücudunuzun ihtiyacı olan şekere göre günde yemeniz gereken meyve türlerine göre miktarlar belirlenir ve vücudun şekeri meyveden alması sağlanır.

Bu arada çok öenmli bir yan bilgi de diet esnasında sakız çiğnemenin kesinlikle yasak olmasıdır. Vücut sakız çiğneme esnasında yemek yediğini farzederek yemek yemeden sonra yaptığı aktiviteleri yapar. Fakat aslında siz yemek yemediğiniz için bunu boşuna yapar. Bir insanın aç olduğunu anlaması midesinin boşalmasından değil midesinin asit salgılamasındandır. Yani mideniz bomboş bile olsa mide asit salgılamadığı sürece açlık hissetmezsiniz. Sakız yüzünden ise beyin sizin yemek yediğinizi zannederek mideye asit salgılamasını emredeceği için bu sizi acıktıracaktır. Ayrıca boş mideye salgılanan mide asiti de daha sonradan size gastirit ve ülser olarak geri dönebilecektir.

Bu arada kası da oluşturan ana yapı taşı proteindir. O yüzden kas geliştirmek istiyorsanız proteinsiz bu mümkün değildir. Eğer yüksek miktarda protein alırsanız ve çalışırsanız kas yaparsınız, fakat çalışmazsanız bu size kas olarak geri dönmeyecektir. Eğer bu proteini alırken aldığınız besinlerin kalorilerini harcayamazsanız o zman da kilo vermeniz çok zorlaşacaktır.

Eğer vücut geliştirme gibi bir sporla zayıflarsanız da bazen zayıflamadığınızı zannedebilir ama çok zayıflayabilirsiniz. Yaktığınız yağların yerine kaslar geldiğinde önemli bir noktayı unutmayın ki yağ kasdan hafiftir.

Yine son olarak bir yan bilgi daha vereyim. 45 dakikayı geçmeyen düzenli hareketler yağ parçalamada hiç bir anlam ifade etmez. Dietlerin yanında verilen ufak hareket kürleri tamamen vücudun hareketsiz kalmaması açısından veriliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam en güzeli vücüt geliştirme ben 1.90 115 kilodum 1 ay gittim ve suan 110 kiloyum şimdi 5 kilo çok az diceksin belkim ama ee yerine kas geldi yanlız ben biraz dengesiz çalıştım yani kafama göre bazen 30 kiloyla bazen 40 kiloyla felam işte ondan pek etkilide olmadı sınav var diye bırakmıştım şimdi yeniden başlıcam harbi güzel oluyor ama ordaki kas meraklısı tiplere taw olurom aynanın karşında 10 saat kaslarını inceliolar zouahah
Sosyal ağlarda paylaş

ghaldszarcm 2100 demişsin ama o yaşa göre değişir hatta 18-19 yaşında bi çocun vücudundaki yağ oranına göre bile değişir..Misal bnm yağ oranım %10.3 günde 2000 kalori yakıorum benden daha kaslı biri daha çok yakabilir , bu yaşlarda max 2400-2500 olur.
Ör:Vücuttaki yağ oranı yüksek olan 18 yaşındaki bi çocukla az olan bi çocuk arasında fark vardır , çünkü yağ vücutta ne kadar fazla ise kalori yakımı o kadar azalır ; kısacası yağlı çocuk günde 1900 kalori yakarken aynı yaştaki kaslı çocuk 2500 çok rahat yakabilir ki günde çift antreman yapan insanların 3 ekmek rahatlıkla yediklerini biliyorum..
Ayrıca çok haklısın vücut geliştirme kilo vermenizi sağlamaz , vücuttaki yağı atarsınız ancak kilonuz da artar çünkü ghalında dediği gibi kas yağdan daha ağırdır.[hline]*!Direct Drive*
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...