Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Matrix 'i anlayanlar Kurulu [fan thread]

Nebuch

Öne çıkan mesajlar

hepiniz yanıldınız. işte cevap

Neo nun uçtuğu sahneleri izleyin. Her zaman giysisinin alt kısımları sallanıyor... Şimdi akılcı düşünelim. Neo nun Matrix deki en hızlı hareket eden kod bütünlüğü olarak görürsek (link 'in dediklerini hatırlayın) Giysisinin bu kadar hıza dayanamayıp yırtılması gerekir. hatta gözlüğünün kırılması ve yüzünün yamulması gerekir. Neden bunlar olmuyor? çünkü Neo orada bir koruma alanı oluşturuyor. Peki hiç mi hava girmiyor bu alana? giriyor çünkü Neo nefes Almalı. nefesine yetecek kadar hava -ki tüm dövüş sanatlarını biliyorsa ne Yoga da biliyordur, yoga ustalarının ne kadar az havayla yaşadıklarını biliyoruz.- giriyor ve bu hava onun yüzünün yamulmamasına sebep oluyor. Tüm uçtuğu sahnelerde etrafındaki cisimler dalgalanıyor ve alana girmiyor. izleyin. Smith ile Neo 'un son dövüşünde bir ara cam parçacıkları içinde havada dövüşüyorlar... hiçbirinin yüzünde kesik oluşmuyor. biliyorum kabul etmöesi biraz zor ama dediğim gibi bu fikir için bir hafta tartıştım.[signature][hline]Sizin sayenizde Bay Anderson, ben hayatın anlamını bulmuş bulunuyorum. Hayatın anlamı "sona ermektir".
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada bishop, Morph öyle bir şey demiyor.

eeee o zaman bir soru daha sorayım:

* Matrix e bağlı insanlar Matrix de zarar gördüğünde Gerçek dünyada da görüyorlar. (neo nun dudağının patlaması, Mouse 'un kan kusması... vb.) bunun nedenini, ayrıca Mouse 'un o kadar memrmi yemesine rağmen sadece kan kusmasının nedenini, neo nun son filmde zarar gormesine rağmen gerçek dünyada görmemesinin nedenini anlatın, ben de alnınızdan öpeyim bea. :)[signature][hline]Sizin sayenizde Bay Anderson, ben hayatın anlamını bulmuş bulunuyorum. Hayatın anlamı "sona ermektir".
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Nebuch, 09 Temmuz 2004 21:03 tarihinde demiş ki:
hepiniz yanıldınız. işte cevap

Neo nun uçtuğu sahneleri izleyin. Her zaman giysisinin alt kısımları sallanıyor... Şimdi akılcı düşünelim. Neo nun Matrix deki en hızlı hareket eden kod bütünlüğü olarak görürsek (link 'in dediklerini hatırlayın) Giysisinin bu kadar hıza dayanamayıp yırtılması gerekir. hatta gözlüğünün kırılması ve yüzünün yamulması gerekir. Neden bunlar olmuyor? çünkü Neo orada bir koruma alanı oluşturuyor. Peki hiç mi hava girmiyor bu alana? giriyor çünkü Neo nefes Almalı. nefesine yetecek kadar hava -ki tüm dövüş sanatlarını biliyorsa ne Yoga da biliyordur, yoga ustalarının ne kadar az havayla yaşadıklarını biliyoruz.- giriyor ve bu hava onun yüzünün yamulmamasına sebep oluyor. Tüm uçtuğu sahnelerde etrafındaki cisimler dalgalanıyor ve alana girmiyor. izleyin. Smith ile Neo 'un son dövüşünde bir ara cam parçacıkları içinde havada dövüşüyorlar... hiçbirinin yüzünde kesik oluşmuyor. biliyorum kabul etmöesi biraz zor ama dediğim gibi bu fikir için bir hafta tartıştım.

Iyi de nebuch o zaman helikopter binaya carpinca neden dalgalaniyor, orda korumayla alakasi yok bence o iş matrixden kaynaklanan birşey.
Sosyal ağlarda paylaş

oradki dalgalanmanın sebebi tamamen einstein fizik kurallarına uygundur. cismin tam ortasına yapılan baskı ortadan geçen doğrulara (yani her yöne) dağılır ve cisimin esnekli
ğiyle doğru orantılı olarak geri yansır. sıvı ların basıncı heryana iletmesini burada katıların tek yönlü iletmesi olarak karşımıza çıkıyor. esneklik sıvı lara yaklaşmaktır.[signature][hline]Sizin sayenizde Bay Anderson, ben hayatın anlamını bulmuş bulunuyorum. Hayatın anlamı "sona ermektir".
Sosyal ağlarda paylaş

nebuck senin dedigin olayda bazı prüzler var.

etrafında bir hava kalkanı varsa ve hiçbirşey giremiyorsa buraya tırların üstünden morp ile keymaker ide kurtaramazdı o zaman. üzerlerine gittiginde onlarda ileri fırlardı.

birde benim sorum var .o tır sahnesinde neo okadar hızlı bir şekilde morp u ve keymaker ı elbiselerinden çekerken o elbiselerin yırtılması yada adamların bitaraflarının kırılması gerekmiyormu. onlarıdamı kalkanın içine alıyor[signature][hline]"All those moments will be lost in time, like tears in rain..."
Bish'in akıllara durgunlık vericek görüntüsü !
Sosyal ağlarda paylaş

bu benim duyduğum en ağır hakarettir. ben fazla ingilkizce bilmem ve yabancı forumlara katılmam. şu anda sinirden ağlamak üzereyim. bunları senin gibi yetenekli ve bilgili birinden duymak çok acı verici. ben hayatımın beş yılını bu üçlemeyi anlamak için verdim. bu forumda beni tanıyanlarında bu mesajını okuyduklarında sinirleneceklerine eminim. evet şimdi ağlamaya başladım bile. seninle bir daha muhattap olamayacağım. pardon.[signature][hline]Sizin sayenizde Bay Anderson, ben hayatın anlamını bulmuş bulunuyorum. Hayatın anlamı "sona ermektir".
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Nebuch, 09 Temmuz 2004 21:09 tarihinde demiş ki:

* Matrix e bağlı insanlar Matrix de zarar gördüğünde Gerçek dünyada da görüyorlar. (neo nun dudağının patlaması, Mouse 'un kan kusması... vb.) bunun nedenini, ayrıca Mouse 'un o kadar memrmi yemesine rağmen sadece kan kusmasının nedenini, neo nun son filmde zarar gormesine rağmen gerçek dünyada görmemesinin nedenini anlatın, ben de alnınızdan öpeyim bea. :)

hmm şöyle diyelim. matrix in gerçeklige ayna tadındaki yakınlıgı bu elemanların fiziksel dünyada etkilenmesine neden oluyor.
fakat neo 2ve3üncü filmlerde artık tam bir seçilmiş kişi karakterine girmiştir.matrix neo için artık sadece code lardan ibarettir.yani matrix in aldatmacaları neo ya işlemez
ben böyle düşündüm.[signature][hline]"All those moments will be lost in time, like tears in rain..."
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Nebuch, 09 Temmuz 2004 22:14 tarihinde demiş ki:
bu benim duyduğum en ağır hakarettir. ben fazla ingilkizce bilmem ve yabancı forumlara katılmam. şu anda sinirden ağlamak üzereyim. bunları senin gibi yetenekli ve bilgili birinden duymak çok acı verici. ben hayatımın beş yılını bu üçlemeyi anlamak için verdim. bu forumda beni tanıyanlarında bu mesajını okuyduklarında sinirleneceklerine eminim. evet şimdi ağlamaya başladım bile. seninle bir daha muhattap olamayacağım. pardon.

nedirki bu hassaslık
forum burası sakin. sonuna smile bile koydumki ciddiye alınmasın diye.[signature][hline]"All those moments will be lost in time, like tears in rain..."
Sosyal ağlarda paylaş

ciddi söylemediysen sorun yok. gerçekten çok sinirlendim. zaten bugün moralim bozuk konu dışında açtığım topic i okursan anlarsın. benim için en büyük hakaret beynime yapılanıdır.

soru hakkında yazdıklarına gelelim:

-pürüz yok sahneyi bir daha izle Neo onları yakalamadan önceki sahnede yavaşlıyor, ayrıca yavaşlamasına gerek yok çünkü, evet onları da alan alıyor. zaten alan Neo nun giysilerini de aldığına göre bilinçli olduğunu ve hücre zarı gibi seçici olduğunu söyleyebiliriz. (anagram) alanın büyüklüğüne gelince... neo nun Trinity i kurtarmadan önceki (reloaded) sahneyi inceleyelim. sokakların arasından geçiyor veeee. alanın büyüklüğünü görüyoruz.

- ikinci soruda ise dedikiklerinin bir kısmı doğru. neo ya sökmemesinin sebebi kodlardan oluşması değil (neo son filmde insan değildir. açıklayabilirim.) beyninin kontrolünü tamamen ele geçirmesidir. hem zaten sorunun tümüne cevap versen daha kolay çözeriz. zaten bak kopya vermişim[signature][hline]Sizin sayenizde Bay Anderson, ben hayatın anlamını bulmuş bulunuyorum. Hayatın anlamı "sona ermektir".
Sosyal ağlarda paylaş

wachowskiler onaylamıyor ki.bunları bir tek burada yazdım. akla yatkın olan yanıtlar veriyorum sadece o kadar.

Neo neden insan değil:

reloaded ın başında ajanlar analizlerinin sonucu onun hala insan olduğunu buluyorlar. neden böyle bir analiz yapma gereği duyuyorlar. neden? bir insan dna sı telekinezi gücüne beyinde belirli bir kısım ayırmıştır, bu kısım ancak küçük cisimlerin hareketine olanak verir. ama Neo sentinel gibi ayrıntılı bir şeyi durdurabiliyor ve 01 savunmasını aşabliyor. bu şu demek: makina tarlalarında dna oynaması yapılabiliyor ve Neo bunun açık örneği. Neo bir mutasyon geçirmiştir, bu devrime kadar saklanmış yeteneklerinin ortaya çıkmasından anlaşolabilir.[signature][hline]Sizin sayenizde Bay Anderson, ben hayatın anlamını bulmuş bulunuyorum. Hayatın anlamı "sona ermektir".
Sosyal ağlarda paylaş

reloaded başında ajanların -hala insan yorumunu yapmalarının nedeni neo nun 3 ajan tarafından sıkıştırılıp kurşunlanıp öldürülmesine ragmen ayaga kalkıp smith i parçalamasındandır diye düşünüyorum.

ayaga kalktı ajanları yendi ama hala insan..sadece işe yaramaz bir et parçasından oluşan insan. progranmlar robotlar daime insanlardan üstündür sentezi.

neo nun matrixte sınırları aşması fiziksel dünyada sentinelleri devirmesi filmde onun seçilmiş oldugu kült üzerine kurulu.sen çok farklı yorumlamışsın.mimar farklı yorumluyor bi kesimde mesih olarak yorumluyor.
film zaten birbir yoruma acık bir şekilde bitiyor.

senin acıkladıgın yoldada neo sonuçta insan :) dna larıdaki degişiklik onun insan oldugu dogrusunu degiştirmez.[signature][hline]"All those moments will be lost in time, like tears in rain..."
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Nebuch, 09 Temmuz 2004 21:28 tarihinde demiş ki:
oradki dalgalanmanın sebebi tamamen einstein fizik kurallarına uygundur. cismin tam ortasına yapılan baskı ortadan geçen doğrulara (yani her yöne) dağılır ve cisimin esnekli
ğiyle doğru orantılı olarak geri yansır. sıvı ların basıncı heryana iletmesini burada katıların tek yönlü iletmesi olarak karşımıza çıkıyor. esneklik sıvı lara yaklaşmaktır.

ilk filmdeki helikopter sahnesi (ve morp un konuşması vardı bu konuda cd olmadıgı için bakamıyorum neden böyle yazış bişey hatırlıyımki ? ) neo nun ucma sahnelerini hatırlattıgı için cogu insan bi kalkan olarak düşünmemiştir. neo nun kızı yeri esnetiyor olarak düşünülmüştür.

bir de morp egitim alanında neo ya soludugunun hava oldugunumu sanıyorsun gibi bir sözü vardı. ve neo duraklıyordu.
belki neo matrixte zihinsel gücünü tamamen kullaındıgı için nefes almak gibi bir ihtiyaç duymuyordur. sadece fiziksel mekanda koltugunda nefes alıyordur.

zaten kablolar olmadan matrix e girerek zihnini nasıl ucurabildigini gösterdi[signature][hline]"All those moments will be lost in time, like tears in rain..."
Sosyal ağlarda paylaş

1- Daha önce de dediğim gibi, aynı dalgalanma'yı başka rebel'lerde de görebiliyoruz ve bunun Helikopter sahnesi ile hiç alaksı yok.
Joe'nin ve Neo'nun iniş kalkışlarındaki dalgalanmalar Nebuch'un anlattığı biçimdedir. Bunu Animatrix içinde bir kaç küçük (çok çok çok küçük) yer de daha görebilirsiniz. Unutmayın ki asi'ler asla şans eseri seçilmiyor. Kader ağlarını örüyor, ve daima parapsikolojik yetenekleri olan insanlar ağırlıklı olarak seçiliyor. ki bu ayrı bir konu...
Helikopter çarpması sonucu dalgalanma ise matrix'in orada anlık bir fizik kuralını matematiksel olarak kodlamasıdir. Ve aslında insan gözü bunu göremez. Yani Ajanların mermilerden nasıl kaçtığını göremeyenler göremez.
2- "Neo mesih'tir bidibidibidi" gibi Ceviz kabuğu'na bile düşmeyi başarmış muhabbet'ler doğru değildir. Daha önce de söylediğim gibi asiler parapsikolojik yetenekleri olan insanlar ağırlıklı olarak seçiliyordu. Neo'nun "seçilmiş" kişi olmasının sebebi de tüm parapsikolojik güçleri kullanabilen tek insan olmasıdır. Diğer tüm asiler ise Neo'yu bütünler. Neo onların yaptıkları ve yapabileceği herşeyi kapsamaktadır. Her biri Neo'nun bir özelliği taşımaktadır. Keşfetmek ya da kullanmak ise tamamen onların iç yüzleşmelerinde yaşayacaklarına bağlıdır (Bu özellikleri tek taşımayan ama Neo'ya en denk Asi ise Hope'tur. Farklı olarak o, Neo gibi değil, ajanlar gibi [ama biraz farklı olarak] insanların içine girebilmekte ve kendi şekline bürünmeden onların şekli ile yaşayabilmektedir). Eğer bir Parapsikoloji kitabına bakarsanız bunun tamı tamına bir Neo'nun Karakter Kağıdı olduğunu görürsünüz. O Parapsikoloji'yi komple kullanmayı başararak beyninin de tamamını kullanmayı başarmıştır. Bu da saf enerji'ye(Makineler ne kullanıyor demiştiniz??) eşittir....

Soruyu ise yine cevaplamıycam. Burada yaşanan beyin fırtınasını sevdim :)
[signature][hline]
Reality Isn't What You See
Reality Is What You Feel
Sosyal ağlarda paylaş

mesih dir bıdı bıdı dedigin şeylere bak bi :)
filmde ki benzetmelere bak

neo nun kıyafetinden , kör mesih benzetmesine , İsa nın suda yürüyüşünü anımsatan sahneye , son sahnede gögsünden cross cıkmasına , seraph (seraphim, archangel) a , ordan matrix tarihleri ile paskalyanın tarihlerinin benzerligine kadar bi ton benzetme var.tabi yorumlayana göre degişiyor işte.[signature][hline]"All those moments will be lost in time, like tears in rain..."

[Bu mesaj Bıshop tarafından 10 Temmuz 2004 22:59 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Morph "Soluduğunun hava olduğunu mu sanıyorsun?" dedikten sonra bir daha nefes almamıştır bence Neo. Yani güç alanının içine hava almasına ihtiyacı yok.
Ben de o dalgalanmayı zıplayabilmesi için ihtiyacı olan tepki diye düşünüyordum. Bize 5-6 sn gibi görünen zıplama olayı aslında 1 snden az bir sürede gerçekleşiyor. Aynen Trinity'nin havada attığı tekme gibi. Yani o sahnede arka planda bi saat olsaydı saniyesi sadece birt tık edecekti ama o tık ediş anını biz 5sn'de görecektik..[signature][hline]Unique|MF (eski) >> CS ---- Wololo (yeni) >> CS ---- Padaone >> Sanane (JK2)
Celeis >> Elan Realms (UO) ---- Celeis Sirion >> Dark Venue (UO)
Webmaster >> www.FAOTO.com
Sosyal ağlarda paylaş

Morph un esneklikle ilgili birşey dediğini hiç duymadım gerçekten.

Şimdiiii. Neo hava solumuyordu bu doğru. ama bir düşünelim Neo nun aslında orada yumrukları ve tekmeleri de yoktu. olmayan birşeye gerek duymasaydı, Morph U nasıl yenecekti? Hava yoktur bu doğru ama havanın kullanıldığı sahnelere bakın. Cypher öksürmeseydi, Morph kelepçelenebilir miydi? Neo sadece soluduğunun hava olmadığını biliyor, ama Matrix de program lanması için bu hava görünümlü kodları soluması lazım.

Ayrıca uçmak, atlamak, hızlı vurmak... bunların yapılabilmesi için ne lazım? Odaklanmak... Focus... odaklanabilmek için ne lazım? az düşünmek... zihni özgür bırakmak... Neo gibi biri (one olduğu için zeka fışkırması lazım.) nasıl az düşünebilir ki? Neo nun beyninin sadece odaklanmaya yatkın olduğunu söylüyorum ben size. Kahin 'i hatırlayın:

-pek zeki değilsin.

Neo nun beyni bütün analizden çok nokta odaklı analiz yapar. Neden Smit le olan dövüşünde yenileceğini bile bile dövüştü? Seçtiği için mi? Hiç sanmıyorum. Sadece savaşı bitirmek için neden 01 e gitmeye kalktı? olacakları önceden gördüğü için mi kendini böyle bir ölüme attı? hiç sanmıyorum. Bir şeye odaklanmıştı... Savaşı bitirmek. Neo un dna larının değişik olması onu seçilmiş yaptı. size bir replik hatırlatayım:

-senden öncekileri de benzer şekilde tasarlamıştık.

şimdi ise bilimsel bir gerçek aktarayım: beyinsel rahatsızlıkları olan insanların fiziksel görünüşleri birbirine benzer. Bu insanların Dna çiftlerinin sayısı Normalden farklıdır ve bilimsel olarak insan değildirler. Neo insan değildi. En azından insan beynine sahip değildi. StRencher ın belirttiği de böylece daha kolay açıklanabiliyor.

Gelelim dalgalanmaya... neo nun neden nefes alması gerektiğini anlattık. güç alanına hava girmesini de anlattık. Neo nun neden uçmak için gerilmeye ihtiyacı olmadığını anlatalım:

Neo yetenekliydi. bunu merv bile söyler. ilk filmin sonunda Neo ekranın önünden uçarak geçerken görüntü dalgalanır. Yani bu olay sonradan icat değil en baştan tasarlanmış bir şeydir. peki Neo binaların arasından geçerken de mi gerilmeye ihtiyaç duyuyor? neo mermileri durdurmak için de mi gerilmeye ihtiyaç duyuyor? hayır. sadece alan oluşturuyor. Tekrar canlandığı zamanı hatırlayın... kendini biraz sıktığı bir sahne var burda da koridorun duvar ları dalagalanıyor. bu esneklik olabilir mi? bir şeye dokunmadan onu nasıl esnetirsiniz? güç alanınızla tabii ki.

Mermiden konu açılmışken bir dikkat sorusu daha sorayım:
* mermiler namludan çıktıklarında neden 0ooo0ooo0ooo0 biçiminde ilerlerler? bu halkaların neden bazıları büyüktür?[signature][hline]Sizin sayenizde Bay Anderson, ben hayatın anlamını bulmuş bulunuyorum. Hayatın anlamı "sona ermektir".

[Bu mesaj Nebuch tarafından 11 Temmuz 2004 18:30 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

işte yanıt:
mermilerin dönerek çıktığını biliyoruz. sorunun ilk kısmını bunu söyleyerek yanıtlayabiliriz. ikinci kısmı biraz daha karışık: her mermi çekirdeğinin üstünde bir sayı vardır. bu sayı kaç milimetre olduğu hakkında az da olsa bilgi verir. (çekirdek çarptığı için ezilir ve genelde bu sayı okunamaz hale gelir.) mermi havayı aerodinamik bir şekilde yardığı halde bu yazı havaya direnir. hava akımı tüm mekanı kaplamaz. merminin üstünden veya altından geçmesi gerekir. mermi turu her tamam ladığında bu yazı merminin altından veye üstünden geçen hava akımına direnir ve daha büyük bir tur yapmasını sağlar. mermi yavaşlar. büyük halkaların sebebi budur.[signature][hline]Sizin sayenizde Bay Anderson, ben hayatın anlamını bulmuş bulunuyorum. Hayatın anlamı "sona ermektir".
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada ilk defa cevap bu kadar erken geldi.

*bir bilgi sorusu sorayım: wachovski ler matrix kodlarının akış biçimini neyden ilham alarak yapmışlardır?[signature][hline]Sizin sayenizde Bay Anderson, ben hayatın anlamını bulmuş bulunuyorum. Hayatın anlamı "sona ermektir".

[Bu mesaj Nebuch tarafından 11 Temmuz 2004 21:25 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...