Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rome Total War [Tartışma Alanı]

Alexi_Septimus

Öne çıkan mesajlar

anladık sen roma'ya gıcık kapmışsın da bu kadar uçmanın alemi yok.. :) swat takımlarından çevik kuvvete kadar polis güçlerinde roma savaş taktiklerinin kullanıldığı görülebilir. tahta kazıklar vietnam'da bile yaygın olarak kullanıldı, kombine güçlerin etkin kullanımı zaten tarihin en büyük askeri icatlarından biri. spartalılar dümdüz hoplite basarken romalılar menzilli, mobil, piyade birimlerini ayrı ayrı etkin bir biçimde kullandı. gladyatör filmindeki savaşta görülür bunun en güzel örneği, adamların belirgin bir zayıflığı ya da açıklığı kalmamıştı. romanın düşüşü de ordunun kalitesinin belirgin şekilde düşüşüne bağlıdır, jül sezar vaktinin roma'sı belki yine dayanabilirdi kavimler göçü'ne. ortaçağ'da bir sürü teknikleri yeniden keşfetmiştir avrupalılar, bizans bile uzun süre daha ilerisinde kaldı avrupalıların..

spartalılar karşısında ezilemeleri için thermopylae geçidinde karşılaşıp romalıların da ellerinde pilumlarını almak gerek. gene de ezilme ihtimalleri pek yok, savaş ilerlemez kalırdı öylece.. sen pers çapulcularıyla bir sandın galiba lejyonerleri..

oynatmadınız bana oyunu be, yeterin artık.. :-p[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

Siz yunanlıları gecin belki de doneminin en parlak generali hannibal'e bakın adam ordusuyla 14 yıl italyada dolastı onune cıkan her orduyu yendi ama kıytırık bi roma ordusu Marsilyayı ele gecirip kartacayla baglantısını kesince kaldı oyle. Sora kartaca ile numidyalılar arasında savas cıkınca geri donemk zorunda kaldı (tesadufe bak).

Romalılar ustun askeri taktikleriyle deil pratik zekalarıyla ne biliym ufak seylerle imparatorluk oldular. Hannibal yunanlılara karsı savasıyo olsaydı yunanlılar paso hoplite basar spartalılar savas alanına allah allah diye gelir sonra fil yemi olurlardı, ama iste romalılar cok agır kayıplar vermelerine ragmen alternatif bi plan dusunebiliyolar. Onları caglarının ustune tasıyan da bu yonleri yok lejyonermis, zırhmıs deil. Ondan dolayı sam SWAT takımları roma taktiklerini kullanır, generaller deil.[signature][hline] Experience is the worst teacher; it always gives the test first and the instruction afterwards.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam 3e 1sin pes et artık spartalılar seni döver :p

hem ''spartans don't ask how many, they ask where is the enemy'' hesabıda var :p
[signature][hline][b]''Nindyn vel'uss malar xuil phindaren zhal'la lor ulu uk uktan 'udtila naut doera natha phindar. Ka dos l'inya verve wund l' rendan l' rendan mziln l'inyan wund dos.''

[Bu mesaj Ardeth tarafından 02 Kasım 2004 23:35 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

sırf spartalıların dar görüşlülüğünün sonucu olan güce hayransınız diye lejyonerleri küçük gördüğünüz çok belli oluyor, ben esasen birazdan "berserker'ler nasıl yenemez romalıları, kılıç işlemezdi derilerine" diyenleri de görmeyi bekliyorum.. :)

saendul günümüz savaşları menzilli olduğundan ve meydan savaşları şeklinde geçmediğinden roma teknikleri haliyle kullanılamıyor ama kalkanları barikat şeklinde kullanan çevik kuvvet, lorice segmenteta misali hareketi kısıtlamayan gövde zırhı ve görüşü kısıtlamayan miğfer, köşeli ve vücudu kaplayan kalkanlar hepsi doğrudan roma'dan alınma. belki 15 yıl öncenin swat takımlarında bunlar görülemezdi ama en yakın örneklere alın bakın. 2000 yıl var arada, bu rastgele birşey değil. 200 yıl önce bulunup da bugün kullanılan kaç teknik sayabilirsiniz?[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 02 Kasım 2004 23:48 tarihinde demiş ki:
"berserker'ler nasıl yenemez romalıları, kılıç işlemezdi derilerine"

A hakkaten ya neden?[signature][hline][b]''Nindyn vel'uss malar xuil phindaren zhal'la lor ulu uk uktan 'udtila naut doera natha phindar. Ka dos l'inya verve wund l' rendan l' rendan mziln l'inyan wund dos.''
Sosyal ağlarda paylaş

baktılar ki viking invasion'da abartı güçlü oldular, burada olmaları gerektiği gibi olmuş ama zayıf kalıyorlar bu sefer de. gerçi olmaları gerektiği gibi olmuş bir bakıma, donla gezen adam ne yapsın yani tanka.. :) bunların charge değerleri 15 felan olacaktı ancak işe yaramaları için ehe

ekleme: yahu hepsi bir kenara biz esasen ballista ve türevleri okçulardan neden bu kadar daha az işe yarıyor onu konuşmamız gerek. ya da bana mı öyle geliyor?[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:

[Bu mesaj Sam tarafından 02 Kasım 2004 23:54 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Ballista ile Onager aslında toplu halde bulunan (phalanx ve testudodaki lejyonerler) unitelere cok feci koyuyor. Ozellikle testudodaki lejyonerleri veya kare(ya da sekizgen) seklinde dizilmis phalanxtaki spartanları uzaktan almanın en rahat yolu onager kullanmak. Yoksa iki formasyon da okculara yeteri kadar dayanıklı ve yakın savasta yenmesi neredeyse imkansız (bi de flank olmuyo kareyle sekizgen formasyonu), ki anca fillerle balista turevleri alabiliyor.[signature][hline] Experience is the worst teacher; it always gives the test first and the instruction afterwards.
Sosyal ağlarda paylaş

Bronze u demirden daha ıyı gostermeye calısmayın arkadaslar..Demır her sekılde sılah yapımına daha uygun bı maden bunu ben degıl tarıh soyluyor...Roma lejyonları demısız,spartalılar demısız...hangısı dover mantıgı gercekten cok yanlıs,ehh bunun yanına bıde yenıcerılerı ve ıngılızlerın yesıl berelılerını koyalım hatta ve hatta Conanın kara ejderlerını koyalım...nası bır kıyaslama yapabılırsın bronzela yapılmıs bır sılah ıle demırle yapılmıs bır sılah arasında,elbettekı teknolojının getırdı farklar olucak tekrar dusunelım lutfen...[signature][hline]Magic.Yes,I know you think you know what it is,and how it works.You don't.You are an ignored fool,just like all the others.

Khelben 'Blackstaff' Arunsun
Sosyal ağlarda paylaş

Ya tamam roma spartayı doverde ;
konu o degılkı.
Konu spartan hoptiles ın urbanları dovememesı
ve
phlanx dısında cerez olmaları.
Dun denedım
benım normal hoptile birligim vs alman bagıran kadınlar
benım bırlık + armor ve sw vardı..
kadınlar dovdu nme dıyım..[signature][hline]tAKA, 21 Ekim 2004 00:04 tarihinde demiş ki:
düşünüyorum bulamiyorum parlak fikirlere açığım
inşaata götürüp en tepeden aşşa itecem aslinda çarptım süsü vererek yok olmaz ilac katsak anlasilir hmm vurdursak ceteye yiksak yine anlasilir ee nasil olacak bu iş?

sheref, 21 Ekim 2004 01:02 tarihinde demiş ki:
bana gönder ona hayatımı anlatayım..
--------------------------------------------
http://forum.hepdurgun.com
Sosyal ağlarda paylaş

konu ile biraz alakası yok ama şöyle bir sorunla karşılaşan arkadaşlar varmı öğrenmek istedim. sorunum şu:

Sp2 li Winxp Eng kurdum driverları kurdum
tüm win update lerini yaptım
son sürücüleri dx i kısaca gerekli olan herşeyi kurdum
Rome tw yi kurdum , oyun açılıyor intro yu izliyorum ardından tık oyun phalanx formatında dizilmiş adamların olduğu kırmızı ekranda kalıyor ve bilgisayara restart etmek zorunda kalıyorum (win masaüstüne geri dönmüyor)

dün akşam win i kurdum ve bu sorunla karşılaştım. bu sorunla karşılaşan yada şunu yap hallolur diyebilecek birisi varmıdır , tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkür.[signature][hline] Where are you tonight?
Wild flower in starlit heaven
Still enchanted in flight
Obsessions lament to freedom.......

[Bu mesaj Daggerfall tarafından 03 Kasım 2004 14:06 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Suark, 03 Kasım 2004 11:21 tarihinde demiş ki:
Ya tamam roma spartayı doverde ;
konu o degılkı.
Konu spartan hoptiles ın urbanları dovememesı
ve
phlanx dısında cerez olmaları.
Dun denedım
benım normal hoptile birligim vs alman bagıran kadınlar
benım bırlık + armor ve sw vardı..
kadınlar dovdu nme dıyım..

ya zaten roma spartayı döver ona laf yok ama spartalı asker kalitesi romadan daha iyi.
Valla spartalılarda kaybetmiyorum.urbanın azına eden Bull warrior ları küçük bir taktik hatam olmasaydı kayıpsız yeniyorum.
Eğer falanj ın bozulmasına izin vermezseniz kontrolünüz de iyiyse spartalıyla herhangi tek tip adamı yenebilirsiniz.

Sam : oyunda balista ve okçular birazcık güçsüz olmuş ama onager kesinlikle roma kutu formasyonunun yegane ezicisi[signature][hline]"Kaybetmek ölmektir.Binlerce savaştan galip çıkabilirsin ama sadece bir savaşta malup olursun"
Zaknafein Do'Urden
Sosyal ağlarda paylaş

Ya o onagerı kullananlar kor fln heralde..
Adamlara tıklatıyorum sehrın merkezıne sallıyor:)..
Hanı ılk bı kac atıs oyle olsa neyse..
Ya bide macedon atlılarının hoptıles a karsı muthıs bır ustunlugu var anlayamadım gitti..Adamlar mızrak fln dinlemiyor..
greeklerde ınanılmaz ekonımı var yakında 1m olcak para kı usreklı bına bırım yapıyorum kıllık olsun dıye her seferınde mercenary alıyorm ama para azalmıyor :)..
Bu arada garip bir sey oldu;
oynun basından berı ermenılerle muttefıkız,adamlar hala muttefık hatta yardım fln ıstedıler cok hosuma gıttı..[signature][hline]tAKA, 21 Ekim 2004 00:04 tarihinde demiş ki:
düşünüyorum bulamiyorum parlak fikirlere açığım
inşaata götürüp en tepeden aşşa itecem aslinda çarptım süsü vererek yok olmaz ilac katsak anlasilir hmm vurdursak ceteye yiksak yine anlasilir ee nasil olacak bu iş?

sheref, 21 Ekim 2004 01:02 tarihinde demiş ki:
bana gönder ona hayatımı anlatayım..
--------------------------------------------
http://forum.hepdurgun.com
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Daggerfall, 03 Kasım 2004 14:06 tarihinde demiş ki:
konu ile biraz alakası yok ama şöyle bir sorunla karşılaşan arkadaşlar varmı öğrenmek istedim. sorunum şu:

Rome tw yi kurdum , oyun açılıyor intro yu izliyorum ardından tık oyun phalanx formatında dizilmiş adamların olduğu kırmızı ekranda kalıyor ve bilgisayara restart etmek zorunda kalıyorum (win masaüstüne geri dönmüyor)

dün akşam win i kurdum ve bu sorunla karşılaştım. bu sorunla karşılaşan yada şunu yap hallolur diyebilecek birisi varmıdır , tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkür.

oyunun bozuk olabılır bende [nazar degmesın valla] tık etmıyor oyun..
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Suark, 03 Kasım 2004 17:23 tarihinde demiş ki:
Ya bide macedon atlılarının hoptıles a karsı muthıs bır ustunlugu var anlayamadım gitti..Adamlar mızrak fln dinlemiyor..
greeklerde ınanılmaz ekonımı var yakında 1m olcak para kı usreklı bına bırım yapıyorum kıllık olsun dıye her seferınde mercenary alıyorm ama para azalmıyor :)..
oynun basından berı ermenılerle muttefıkız,adamlar hala muttefık hatta yardım fln ıstedıler cok hosuma gıttı..

yaw mancınık bu güdümlü füze değilki :)[signature][hline]"Kaybetmek ölmektir.Binlerce savaştan galip çıkabilirsin ama sadece bir savaşta malup olursun"
Zaknafein Do'Urden
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sparkcaster, 03 Kasım 2004 18:00 tarihinde demiş ki:
said:
oynun basından berı ermenılerle muttefıkız,adamlar hala muttefık hatta yardım fln ıstedıler cok hosuma gıttı..

yaw mancınık bu güdümlü füze değilki :)

ya iyide bu kadarda okuz olunmazki :)..
ben atsam o gulleyı daha ıyı vururum..
Hele medievalda neydi oyle..kuzeye at dıyosun topu top aya gıdıyor;guney batıya fln gıdıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

said:

Onagerlar gayet de iyi walla cagına gore hareket etmeyen hedeflere karsı daha etkili yoksa kesin kacırıyo.

Makedonlar rullz! Atlıları guzel onden hoplite kesemiyo ama arkadan cok guzel kesiyo :) Light lancerlar cok hos uniteler daha ilk binadan cıkıp 22 attacklı cok az unite vardır oyunda, ama dikkat etmezseniz 5 armorla sapır sapır dokulebiliyolar. Esas güzel uniteler phalanx pikeman ile baslayan pikeman serisi makedonlarda. Armored spartan dinlemiyo walla mızrakları daha uzun oldugu icin o pozisyonda tutuyor hatta iyi kullanırsanız kayıp vermeden zayıflatıyor rakiplerini, sonra da arkadan gelen bi light lancer charge'ı ile darmadagan oluyo hoplitelar. Daha guzeli ise artemis tapınakları okculara attack bonusu veriyo. 2-3 sehri okcu fabrikası olarak seciyosunuz aslan gibi okcularınız oluyo, zaten iyi olan cavalry ve pikemanların yanında dengeli ve guclu bi ordunuz oluyo. Oyle spartanmıs urbanmıs yok yani boyle cok daha zevkli bence oyun hakkındaki butun goruslerim deisti :)[signature][hline] Experience is the worst teacher; it always gives the test first and the instruction afterwards.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Suark, 03 Kasım 2004 17:24 tarihinde demiş ki:
said:
Daggerfall, 03 Kasım 2004 14:06 tarihinde demiş ki:

dün akşam win i kurdum ve bu sorunla karşılaştım. bu sorunla karşılaşan yada şunu yap hallolur diyebilecek birisi varmıdır , tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkür.

oyunun bozuk olabılır bende [nazar degmesın valla] tık etmıyor oyun..

oyunum bozuk değil, 2 haftadır sorunsuz oyunu oynayabiliyordum taki dün akşam win kurana kadar[signature][hline] Where are you tonight?

[Bu mesaj Daggerfall tarafından 03 Kasım 2004 20:57 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Saendul, 03 Kasım 2004 20:03 tarihinde demiş ki:
said:

Onagerlar gayet de iyi walla cagına gore hareket etmeyen hedeflere karsı daha etkili yoksa kesin kacırıyo.

Makedonlar rullz! Atlıları guzel onden hoplite kesemiyo ama arkadan cok guzel kesiyo :) Light lancerlar cok hos uniteler daha ilk binadan cıkıp 22 attacklı cok az unite vardır oyunda, ama dikkat etmezseniz 5 armorla sapır sapır dokulebiliyolar. Esas güzel uniteler phalanx pikeman ile baslayan pikeman serisi makedonlarda. Armored spartan dinlemiyo walla mızrakları daha uzun oldugu icin o pozisyonda tutuyor hatta iyi kullanırsanız kayıp vermeden zayıflatıyor rakiplerini, sonra da arkadan gelen bi light lancer charge'ı ile darmadagan oluyo hoplitelar. Daha guzeli ise artemis tapınakları okculara attack bonusu veriyo. 2-3 sehri okcu fabrikası olarak seciyosunuz aslan gibi okcularınız oluyo, zaten iyi olan cavalry ve pikemanların yanında dengeli ve guclu bi ordunuz oluyo. Oyle spartanmıs urbanmıs yok yani boyle cok daha zevkli bence oyun hakkındaki butun goruslerim deisti :)

sonuna kadar haklısında şu salgın hastalık mahfetti beni ya.buna karşı ne yapabiliyoruz.oyunun başında 9 yıldızlık general hastalığa kapıldı.napıcamı bilemiyorum.yardımlarınızı bekliyorum
Sosyal ağlarda paylaş

sonuna kadar haklısında şu salgın hastalık mahfetti beni ya.buna karşı ne yapabiliyoruz.oyunun başında 9 yıldızlık general hastalığa kapıldı.napıcamı bilemiyorum.yardımlarınızı bekliyorum

Ya Public Health bonuslu binalar yapacaksın (bath vs. vs.)
yada Public Health bonuslu Temple yapacaksın ki bunu tavsiye etmem, trade bonusu yada armory , weaponry bonuslu temple lar varken.[signature][hline] Where are you tonight?

[Bu mesaj Daggerfall tarafından 03 Kasım 2004 21:40 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...