Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rome Total War [Tartışma Alanı]

Alexi_Septimus

Öne çıkan mesajlar

Germnler dışında ki kuzey avrupa ırklarında Warband, germenlerde ise Spear (yada Pike olabilir) warband varki adamlar militia hoplitesdan bir miktar daha iyi (hem pikeları uzun hemde sayılaır fazla) bu konuda %100 eminim adamlar oyunun başlarında hayatımı kurtardı ama ekonomimi çökertti :p[signature][hline][b]''Nindyn vel'uss malar xuil phindaren zhal'la lor ulu uk uktan 'udtila naut doera natha phindar. Ka dos l'inya verve wund l' rendan l' rendan mziln l'inyan wund dos.''
Sosyal ağlarda paylaş

ya bende ilk düzenli olarak greek yıkılıyo sora selcuid alla alla bide bunları ben yıkıyorum.adamlar bi saldırıyo tüm orduları benim surlarımda yaradana kavuşuyo.sora daldığımda 500 adamla capital i savunuyolar ne iştir ya.yapay zeka sux.
bide historical battles da river of trebia varya ondaki taktii uyguluyorum barbarlarda önümde duran yoq.saolasın hannibal barca
Sosyal ağlarda paylaş

oHA YA greeklerde ekonomım uctu..lejyonerlerle cebellesirken bi baktım 500000 altınım var!!
mısırlılar yunanlılara cok sorun cıkarıyorlar..Bu arada oyunun basından berı ermenılerle muhtesem bı ıttıfak ıcındeyız.cok yardım edıyorlar ya :)..[signature][hline]tAKA, 21 Ekim 2004 00:04 tarihinde demiş ki:
düşünüyorum bulamiyorum parlak fikirlere açığım
inşaata götürüp en tepeden aşşa itecem aslinda çarptım süsü vererek yok olmaz ilac katsak anlasilir hmm vurdursak ceteye yiksak yine anlasilir ee nasil olacak bu iş?

sheref, 21 Ekim 2004 01:02 tarihinde demiş ki:
bana gönder ona hayatımı anlatayım..
--------------------------------------------
http://forum.hepdurgun.com
Sosyal ağlarda paylaş

Yunanlılar kasıyomus ya onu da ogrenmis olduk :) Hopliteları sagdan soldan flankleri kapatacak sekilde koyuyodum hep atlılar yaklasamaz diyodum ki az onceki oyunda 8 tane macedonian cavalry iki flankten girince ordu mordu kalmadı ekran basında aglıyodum bi anda 160 armored hoplite gitti flankler acıldı. 10 saniye sonra da onde kapısan armoredlarım arkadan atlıları yiyince onlar da gitti... O kadar kastım bi de falanjlar arasına bi bosluk bile yoktu falanjlarla flanklerimi kapatmıstım ama yok yani yandakilere resmen onden girdi ama bi anda eritti adam armoredları. Atlı gibisi yok ya herseyi eziyolar.[signature][hline] Experience is the worst teacher; it always gives the test first and the instruction afterwards.
Sosyal ağlarda paylaş

bazı bölgelerde (iskitlerin ve çevresinin gaul ve çevresinin briton ve çevresinin dahil bazı yerlerde) kale yapılamaması kötü olmuş. benim gibi kale savunması nı seven insanlar için kötü bir haber
mesela ben briton ile oynamak istiyorum ancak kale yapılamadığı için (stockade savunmada son nokta) oynamıyorum.

surların üzerine okçuları dizemediğimiz için de doğru düzgün savunma yapılamıyor.[signature][hline] Where are you tonight?
Wild flower in starlit heaven
Still enchanted in flight
Obsessions lament to freedom.......
Sosyal ağlarda paylaş

abi yunanlılarla oynamasını bilirsen yönetirsin hehe. Spartan üzerine tanımam ha teke tekte Urbanlar Spartalıları alıyor phalanx formationda bile olsa ama büyük savaşlarda imkansız çünkü kapışmaları uzun sürüyor os ırada sağdan soldan mutlaka adam çekebilirsin.[signature][hline][b]''Nindyn vel'uss malar xuil phindaren zhal'la lor ulu uk uktan 'udtila naut doera natha phindar. Ka dos l'inya verve wund l' rendan l' rendan mziln l'inyan wund dos.''
Sosyal ağlarda paylaş

ya germenlerle veya gaullarla başlıcam ama abi ekonomi sux.bana bikaç tiyo verin.en slave yapıyorum,peasant yapıyorum tax lar full,hatta kendi şehrimden asker çekip isyan ettirip en slave olarak geri alıyorum ama olmuyo.ya hiç barbarlarla oyun bitiren yoq mu?
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Saendul, 01 Kasım 2004 14:48 tarihinde demiş ki:
Yunanlılar kasıyomus ya onu da ogrenmis olduk :) Hopliteları sagdan soldan flankleri kapatacak sekilde koyuyodum hep atlılar yaklasamaz diyodum ki az onceki oyunda 8 tane macedonian cavalry iki flankten girince ordu mordu kalmadı ekran basında aglıyodum bi anda 160 armored hoplite gitti flankler acıldı. 10 saniye sonra da onde kapısan armoredlarım arkadan atlıları yiyince onlar da gitti... O kadar kastım bi de falanjlar arasına bi bosluk bile yoktu falanjlarla flanklerimi kapatmıstım ama yok yani yandakilere resmen onden girdi ama bi anda eritti adam armoredları. Atlı gibisi yok ya herseyi eziyolar.

phalanx formasyonu esasen sadece piyadelere karşı kullanılırdı zaten, duruşları itibariyle de belli bu. çevrelediklerini görünce phalanx'dan çıkarırsan daha iyi sonuç alırsın. düz piyadeler atlıları daha rahat deviriyor, atlılar da kral değil oyunda önden çarpıştığın sürece, hatta ve hatta zayıf kalıyor medieval'a göre bu dönemin atlıları. zaten süvariler de popüler değildi ağır saldırı birimleri olarak.. lejyonerlere ve armored hoplitelere kafadan dalan her süvari ağır kayıp verir eğer ciddi fark yoksa upgrade ve exp bakımından..

sadece charge değeri 15 olan süvariler tehlikeli ki (en komiği de light lancer'lar, 7 attack 5 defense ile öyle kayıp verdiriyorlar ki sırf charge değeri sayesinde, çarpışmadan hemen sonra buharlaşsalar dahi düşman neymiş farketmeden ağır kayba neden oluyorlar) onlar arasında da kendini kurtarabilen sadece cataphractlar var, ama yine de geri çekilmezse hemen çarpışmadan sonra birşey beceremez. ha ayrıca rakip birim de dandik değilse geri çekilirken gene kayıp verdirir ciddi..

phalanx'ların süvarilere karşı esas sorunu şu: mızraklarını sadece phalanx formasyonunda kullanıyorlar. oyunda medieval'daki gibi ana silahı mızrak olup cavalry bonusu olan (barbarların warband'i güya mızrak kullanıyor ama süvari bonusu yok) çok az birim var. triarii, auxilia gibi çok sınırlı birimler var. öyle chivalric/gothic sergeants yapıp düşmanın en ağır süvarisini dahi devredışı bırakamıyorsun..

evil iyi de yani gerçek bu yani, barbarların adı üstünde, adamlar lağım nedir bilmiyorlarken epic wall yapabilmeleri ilginç olurdu.. :)[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Ardeth, 31 Ekim 2004 21:31 tarihinde demiş ki:
Hmm yunanlılarla şehir savunması çok kolay ama şehir alması zor. Onun dışında germenlerle 10 birlik barbarian warchief 10 birlikte barbarian horsemenden oluşan bir ordu kurdum hepsi işte 5-6 experiencea falan geldi. Hoplite,pike ve fil dışında ordunun karşısında 3-4 dkdan fazla kalabilen kimse olmadı. Genellikle ilk chargeı yedikleri an ordularının yarısı gidiyor diğer yarısıda kaçmaya başlıyor hehe. Asıl germenlerle başta oynaması çok zor çünkü adamlarda şehirler maksimum 3 seviye ticaret binaları ise max. 2 seviyeye çıkıyor (birde kalanlar bile var) bu yüzden başta millet size sürekli saldırıyor ve finansal açıdan sürünüyorsunuz kendinizi savunmak için (yukardan birtanya soldan gaul, barışlar çok kısa süreli oluyor) başta pikeman abanacaksınızki germenlerin diğer kuzey avrupa ırklarına karşı en büyük avantajı onlar. Adamlar tükenincede horseman basacaksınızki(upkeep : 90) zaten germenler bir süre sonra tavşan gibi üremye başlıyor.Germenlerde önemli olan üniteler geliştikçe birlik sayısını azalması ve upkeeplerinin azalması o yüzden başlardaki axemanlerden fazla ürtemek sizi zorlayabilir.
[signature][hline][b]''Nindyn vel'uss malar xuil phindaren zhal'la lor ulu uk uktan 'udtila naut doera natha phindar. Ka dos l'inya verve wund l' rendan l' rendan mziln l'inyan wund dos.''
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Cuce, 01 Kasım 2004 15:38 tarihinde demiş ki:
Tabı bu arada senı kıcı kalkıl pıs gobeklı burokrat romalı olarak kabul ettım pek tabıkı sende gaul falan olabılırsın.

Rome ile veryhard/veryhard oynadım ama bana oyun çok kolay geldi bende bunun üzerine bir daha rome ile oynamadım şu anda mesela selucid (yanlış yazım olabilir) ile oynuyorum ve baya terletiyor :) baya da zevkli
Rome oyunda aşpmış kuvvetlere sahip önüne geleni deviriyorsun bunların üstüne birde 3 tane ally ın varkı aman yarabbım :)[signature][hline] Where are you tonight?
Sosyal ağlarda paylaş

Sam,
epic wall değil ama en azından bir stonewall yapsalardı süper olurdu (largestone wall dahi istemiyorum:) )

okçuları surlara dizememek ne kadar kötü birşey tahmin edemezsin (ve benim gibi okçu hastası bir çok insan varken)[signature][hline] Where are you tonight?
Sosyal ağlarda paylaş

Bugun acı bır sekılde mısırlıların charıotlarının lastıklerınde keskın cıkıntılar oldugunu fark ettım..oyun ne kadarda gercekcıymıs(tabi spartalıların urbanlara yenılmesı harıcınde ya bunlarda 300 tanesı 120000 pers liye dayanmıs 2 kıcı kırık ormalı:) onları kesıyor).
Bu arada sakın phlanxdan cıkmayın arkadaslar(Sadece oklanma durumları dısında[kalkan mevzuu])Cunku koca savascılar bırden peasent gucune ınıyor..[signature][hline]tAKA, 21 Ekim 2004 00:04 tarihinde demiş ki:
düşünüyorum bulamiyorum parlak fikirlere açığım
inşaata götürüp en tepeden aşşa itecem aslinda çarptım süsü vererek yok olmaz ilac katsak anlasilir hmm vurdursak ceteye yiksak yine anlasilir ee nasil olacak bu iş?

sheref, 21 Ekim 2004 01:02 tarihinde demiş ki:
bana gönder ona hayatımı anlatayım..
--------------------------------------------
http://forum.hepdurgun.com
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Daggerfall, 01 Kasım 2004 17:46 tarihinde demiş ki:
Sam,
epic wall değil ama en azından bir stonewall yapsalardı süper olurdu (largestone wall dahi istemiyorum:) )

okçuları surlara dizememek ne kadar kötü birşey tahmin edemezsin (ve benim gibi okçu hastası bir çok insan varken)

ben de duvar düşkünüyüm ama adamlar ilkel işte.. :)

said:
Bu arada sakın phlanxdan cıkmayın arkadaslar(Sadece oklanma durumları dısında[kalkan mevzuu])Cunku koca savascılar bırden peasent gucune ınıyor..

birime bakar, dandik adamlarsa doğrudur. ama armored hoplite filansa lejyoner kadar kuvvetli olmaları gerek, esasen phalanx'tan çıkmamaları dezavantajlarına olur eğer düşman tarafından sarılıyorlarsa. phalanxtan çıkıp düşmanın yerine göre yeniden yapılanması pek kayıp vermeden kaybedilmesi kesin savaşı çevirebiliyor..

said:
evet o spartalıların urbanlara yenilmesine nasıl gıcık oldum anlatamam

tersi olsa saçma olurdu, sparta hopliteleri roma lejyonerleri karşısında demode olmuş bir ordu. yeniçerilere karşı profesyonel avrupa orduları gibi bir durum ve urban cohort da en üst düzeydeki özel birimler, eğer yenemeselerdi komik olurdu zaten ki spartalıların hp dışında hiçbir yönden üstünlüğü yok. bence gayet iyi yansıtılmış bu durum..[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

Gerçeğe gore;
Spartalılar gelmiş geçmiş en guclu askerler..
Adamlar sadece çorba ile beslenıyorlar(gereklı malzemeler alınsın fazlalaık olmasın[kı corbayı bunlar kesfetmıs]).
Kendilerini tamamen savasa adıyorlar;korkusuzlar ve neredeyse yenılmezler..
Hanı troy da myrmıdonlar vardı ya aşilin askerlerı ıste onlar bu askerler..
Zaten sayıları az olmasaydı ve mal yunanlılar bırbırlerını yemeselerdı bu adamları kımse alamazdı..
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 02 Kasım 2004 04:46 tarihinde demiş ki:
said:
evet o spartalıların urbanlara yenilmesine nasıl gıcık oldum anlatamam

tersi olsa saçma olurdu, sparta hopliteleri roma lejyonerleri karşısında demode olmuş bir ordu. yeniçerilere karşı profesyonel avrupa orduları gibi bir durum ve urban cohort da en üst düzeydeki özel birimler, eğer yenemeselerdi komik olurdu zaten ki spartalıların hp dışında hiçbir yönden üstünlüğü yok. bence gayet iyi yansıtılmış bu durum..

Aıl bu durum cok sacma, roma ordusu dısıplınlıydı ıyı kuzeyde ve batıdakı en ıyı ekıpmana sahıptı, ama Asla Spartalı askerler kadar egıtımlı degıllerdı, burda 5 yasında egıtıme alınan bı "ınsan" dan bahsedıyoruz. En ıyı roma askerini savas sırasında akılını zorlıyarak buldugu yaptıgı "zekice" seylerı bu adamlar ıcgudusel olarak yapıyor. Adamlara ıskence yaptırıyolar kole oldurtuyolar, acımasız ruhsuz olmayı ogretıyorlar. Bu adamların bagları yok ailelerı yok. Dunyadakı Tek bagları Ares'le. bırakcakları tek iz Ares adına yaptıkları savaslar.

Lejonerler para ıcın savasıyor, bu adamlar yaşamıyor sadece savaşıyor.

Ekipman dersen roma denen adamlar Bronze ıslemeyı beceremıyor, serı uretım demır zırh sılah verıyor askerlerıne, O sırada yunanlılar Mızraklar uckarını bronzedan dovup saplarını bronzela guclendırıyor, kılcılarını brozne demır alasımından yapıyor, kalkanları zaten ayrı bır mevzu.
Brozne la demır arasındakı fark nemı? Ever demır belkı daha saglamdır ki oda ıyı ıslenıp celik dedıgımız seye yaklasırsa, bu na karsın Bronze egılıp bukumeye ezılmeye demirden cok daha dayanıklıdır. Demırden ıse yarar bı kalkan yapmak mınumun 3-4 kılo demektır, aksı taktırde ılk balta agır kılıc darbesınde egılır ok yedımı delınır, demıden kalkan yapmak pek makul bır sey degıldır.

Spartalı bır asker herhangı bır lejonerden cok daha ıyı egıtılmıstır, cogu sart altında daha ıyı bır ekıpmana sahıptır, psıkolojısı yoktur, ama her zaman vucudunun sınırlarıdna savasır, bır lejoner charge etmeden once bunu aldıgı paraya deyıp deymedını dusunur.

urban cohort nedır tarıhte varmıdır, aradın taradım bulamadım bırı olduguna dagır bır kaynak gosterırse sevınırım. Sehırlerı koruyan elemanlar denmıs oyunda ama sehırlerı normal lejonlardan farklı elemanlar korumuyor, Pretorianlar ki bunlar en elit elemanlar bır romadaki cogu zaman ordulara katılmazlar Roma da falan durup yok ımparatoru yok senatedeki elemanları falan korurlar, sayılaırda ole 1000'ı falan gecmez.

Takmıssın bır "Roma Ezer" ama neden anlamıs degılım.
[signature][hline]

[Bu mesaj Cuce tarafından 02 Kasım 2004 14:02 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrca oyundakı atlılar cok guclu, sadece kataphorikeler degıl oyundakı cogu atlı charge yaptııg anda olmuyor, sadece chargeın etkısı gecmeden, chargeı yıyen ınfantry kendını toparlamdan cekılmen gerekiyor, ole 40 urban cohortada, 40 milita cavalryle daldım bı ıse yaramadı demek cok sacma, 2 boluk liht lancer dedıgın adam legionery cohort (nasıl yazılıyo unuttum) dover.[signature][hline]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...