Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Traktor DJ 2.5.3 Anlatım(Resimli)

Xaero

Öne çıkan mesajlar

http://www.nativeinstruments.com/ adresinden indirebilirler demosunu.
Traktor dj 2.5.3 aşağıdaki resimde görüldüğü gibidir.

Tabii ki her yazılımın olduğu gibi Traktor'unda çalışabilmesi için gereken sistem gereksinimleri vardır,bunlar;

Minimum: Windows 2000/XP, Pentium/Athlon 1 GHz*, 256 MB RAM

Tavsiye: Windows XP, Pentium/Athlon 1.6 GHz, 512 MB RAM

diye yazılmış native'in sitesinde ancak benim şu anda kullandığım 128 ram pIII 800 işlemci,windows 2000,çok performanslı
olduğunu söyleyemem ama en azından çalışıyor.
Önemli noktalardan biri ve en çok yaşadığımız sorunlardan biride ses kartıdır,traktor 2.0 ve sonrasında 1. versiyondaki gibi
çift ses kartı desteklenmiyor,artık çift line çıkışlı ses kartlarını destekliyor,yani 3+1 4+1 falan gibi,bunların ayarlarına
aşağıda deyineceğim,şimdi genel ayarlar menumüzde neler var onlara bir göz atalım ve temel ayarlarımızı yapalım;

ilk olarak Audio sekmesinden başlayalım;

Bu bölüm ses kartımızı,yada harici bir mixer kullanıyorsak onu aktif edeceğimiz bölümdür.

Audio Device,başlığı altındaki Device bölümünden çok çıkışlı ses kartımızı seçiyoruz,buradaki önemli nokta "DS" ile başlayanı
seçmemizdir,bu direct sound demektir ve ses işlemleri donanım üzerinde yapılmaktadır,"MME" ise ses işlemelerini yazılımsal
yani windows aracılığıyla yapar bu olay ekstra olarak ram ve işlemci tüketir ve tavsiye edilmez.

Latency,yazılımdan gönderdiğimiz işlemin ses kartına gönderilmesi,ses kartının bunu algılaması,istenen veriyi işlemesi ve
tekrar işletim sistemi üzerinden speaker'ımıza göndermesindeki işlem dizisinde bulunan gecikme süresini belirtir ve
ses kartı,ram,işlemci ve işletim sistemi ile direk olarak alakalıdır,bu aygıt ve yazılımlardaki performanslarımız ne kadar
iyi ve yüksek olursa latency'i o kadar düşer ve yaptığımız işlemlerden o aldığımız performans gerçeğe yakın olur,
ör:sol deck'imizde çalan şarkıyı sağ taraftaki ile mix'lerken,sağ taraftakini doğru zamanda bırakmış ve beatlerin üstüste
oturması gerekirken kaçması,latency problemlerine örnektir,yada traktor'de scratch atarken scratch sesinin gecikmeli

gelmeside
buna bir örnektir,peki bu değeri nasıl ayarlayacağız derseniz,bunu tamamen deneme yanılma yoluyla anlarsınız,latency değeri
ne kadar düşük olursa o kadar gerçek zamanlı çalışırsınız ancak başta ses kartınız ve sisteminiz buna yeterli değilse,
çısırtılar ve takılmalar yaşarsınız,2002 ve sonrası çıkan ses kartlarında en ucuz ses kartı bile olsa,sisteminiz ortalama
bir sistemse bu değeri 70-100 arası tutmanız iyi olabilir,ancak bilgisayarınızın performansı çok iyise ancak ses kartınız
çok iyi değilse bu değeri 50-80 arası hem sisteminiz hem ses kartınız çok iyise bu değeri 10-40 arası ayarlamanız performans
açısından önemlidir,ancak dediğim gibi sizin için en doğru ayarı deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz.

Bu bölümdeki "sample rate" ayarı sesin çıkış kalitesini belirten khz değeridir ve ses kartınızın performansına göre değişir
genelde ortalama sistemlerde kullanılan 44100 khz'dir iyi bir ses kartı ve makinanız varsa ve yüksek ses kalitesi

arıyorsanız,
bu ayarı dahada yükseltebilirsiniz.

"Channel Setup" bölümünde master ve monitor yani sesi alacağımız speaker için(master) ses kartı sağ ve sol kanalı ve
diğer parçayı dinleyip mixing yapmak için kulaklığımızın(monitor) sağ ve sol kanalı ayarlarını yaparız.
Standart olarak 0,1,2,3(0,1 master,2,3 monitor) şeklinde ayarlanır.
Şimdi bu bölümde ses kartı bağlantılarımızı nasıl yapmamız gerekir onu inceleyelim,benim ses kartım piyasada,10-15$
bulabileceğiniz 4 kanal çıkışlı C-Media Ses kartıdır,bağlantılarımı speaker için Line Out(Yeşil delik) kulaklık için ise
Rear Out(Mavi delik) kullandım ve daha sonra ses kartımın driverı ile gelen minik yazılımda kullanmak istediğim ses düzenini
seçtim,burası çok önemli çünkü ses kartınızın 4 kanalımı kullanacağı,2 kanalımı kullancağı ayarları bu olayı etkiler ve
eğer 4 kanal kullandırtmazsak traktor'da işlevini göremez.

Sizinde ses kartınızın muhtemelen bu tür ayarı vardır.

Preferences sekmesiyle devam edelim;

adındanda anlaşılacağı gibi,program ile ilgili ayarların olduğu bir seçenek penceresi,

Player tabı altında birçok ayar var;

Reset Deck On Load:Bu seçiliyse,deck'imize(bunun türkçesini çıkaramadım) her yeni şarkı attığımızda,bir öncekinde,yaptığımız
low,mid,high,filter,tempo,bpm gibi ayarlar sıfırlanır,yani seçili değilse bir önceki parçanın değiştirmişsek bpm ayarları,
bu yeni parçayada uygulanır.

Auto Load Next Track:Bu seçiliyse,bir deck'teki bir parça bittiği zaman playlistimizdeki çalan parçadan sonraki parça,deck'e
yüklenir ve çalmaya hazır olarak bekler.

Lock Playing Deck:Bu seçiliyse
Sosyal ağlarda paylaş

ellerine saglık kardeşim mukemmel bi emek var..[signature][hline]Cmabridge Üinversitesi
Cmabridge Üinversitesinde yaıpaln bir arşaıtrmaya gröe, bir kleimedkei hafrlrein hnagi sıarda didizlikleri dğeil, ilk ve son hafrlrein dğoru yedre olamalrı öenm tşamıatkadır. Geirsi taammen kamradaşır ve ynie de surosnuz olraak okubanilir. Buunn sbeebi isnan benyinin her hafri tek tek dieğl kemileelri bir btüün oralak omukadısır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...