Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Overclocking Guide

UrZa

Öne çıkan mesajlar

Ekran kartına hızaşırtmak işlemciden daha kolay.
Hemen "rivatuner" isimli programı indiriyoruz. Main tabından => "driver settings" => "enable driver-level overclock [% 1 ihtimalle sorun çıkarsa low-level ayarlardan yapabiliriz] diyor frekansları (3d-performance) yavaşça arttırıyor. Her artırmadan sonra 3dmark2k3 veya 2k5 sonucu alıyoruz. Alıyoruz çünkü yüksek frekans her zaman yüksek hız demek değildir. Görüntü de bozulma vs olmadıysa, 3dmark puanı da arttıysa tamamdır, frekansları biraz daha artırabiliriz. GPU ve hafızayı sırayla yükseltin ki, daha fazla gidemediğiniz de hangisi engel oluyo anlayabilesiniz.[signature][hline]
Sosyal ağlarda paylaş

ARKADAŞLAR CELERON 2.4 CPU VE ASUS P4V800-X ANAKARTIM VAR...BU CPU YA OC DENEMESİ YAPTIM VOLTAJA ELLEMEDEN %6 OC YAPABİLDİM...VOLTAJI ARTTIRMAK İSTEDİĞİMDEYSE İKİ ALTERNATİFLE KARŞILAŞTIM YA AUTO VOLTAJ YADA OVER VOLTAJ SEÇENEGİNİ TERCİH ETMEM GEREKİYOR... YANİ KAFAMA GÖRE 1,675 OLSUN DİYE YAZAMIYORUM... BU SORUNUMLA İLGİLİ BİR ÇARE BİLEN ARKADAŞLARIN YAZILARINI BEKLİYORUM...İYİ GÜNLER...
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Son overclock denememi yazayım size. Elimde 128mb Leadtek WinFast A360 TDH var (FX 5700) normalde default değerleri 425/557 haliyle biraz zorlayayım dedim ve şuanda 505/700'de gayet stabil çalışmasına devam ediyor. Sıcaklık 42 derece civarında. Bu ekran kartından olup da bundan daha iyisini yapan varsa yazsın ona göre tırsmadan arttırmaya devam edelim.

not: Buradaki değerler bende düzgün çalıştı ama sizde çalışmayabilir hatta ekran kartına zarar verebilir bu durumda hiçbir şekilde mesuliyet kabul etmem.[signature][hline]"Zayıflar, bizi kendi gücümüzden utanmaya zorladıkları için kazandılar." - Friedrich Nietzsche.
Sosyal ağlarda paylaş

benim anakart Asus A7N8X-E Deluxe. nvidia controller la fsb 332mhz görünüyor dual ddr takılı ikiside kingston 256-400mhz.
yukarı çekiyorum fsb yi kitleniyor makine?
işlemcim athlon 2800+.
ekran kartım HIS ati radeon 9600. 256mb.

napayım ben bu makineyi overclock etmek istiyorum ekran kartını falan.
bana bilgi verecek msn de sorularımı yanıtlayacak arkadaş varmı? eheh[signature][hline]i love this game!
youth only zone!
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
said:
Fistan, 04 Ocak 2005 12:28 tarihinde demiş ki:
benim anakart Asus A7N8X-E Deluxe. nvidia controller la fsb 332mhz görünüyor dual ddr takılı ikiside kingston 256-400mhz.
yukarı çekiyorum fsb yi kitleniyor makine?
işlemcim athlon 2800+.
ekran kartım HIS ati radeon 9600. 256mb.

napayım ben bu makineyi overclock etmek istiyorum ekran kartını falan.
bana bilgi verecek msn de sorularımı yanıtlayacak arkadaş varmı? eheh

dh_overclock.sitemynet.com/

şöle bir site buldum, belki işene yarar[signature][hline]be the vanquisher, to forgive
Sosyal ağlarda paylaş

hmm bütün millet soru sormuş cevaplayan yok :),ben bildiğim kadarıyla bir kaç noktaya değinicem genel olarak, çok iyi bildiğimden ama diil bildiğim kadar anlatıyim

arkadaşlar overclockda 2 aşama var biri software mod

bunlar hardwareinizin firmalarının yada dışardan başka elemanların yazdıkları softwareler, amaçları optimum performansı sağlamak yada stock değerlerinin üstüne çıkmak

belli bi yerden sonra a soğutmanızın iyi olup olmadığı çok önemli ilk başlarda düşük miktar overclockta o kadar önemli değil belki ama %20 ,30 luk artışlara kalkıştığınızda farkediyorsunuz.
software modla bir yere kadar overclock edebiliyosunuz

mesela benim anakartım asus ,işlemci overclocku için aibooster denen asus un bir programı var onu kullanıyorum ama %40 artışın üzerine çıkamıyo çünkü FSB çarpanını filan belli bir yere kadar arttırabiliyor

işte bu noktadan sonra daha ileri gitmek için 2.aşama donanımsal olarak müdahele ediyoruz v_mod yani voltaj modding olayına giriyoruz bu sefer elimize lehimleri alıp bide bu benim liseye gittiğim zaman bizim fizik laboratuvarında voltaj ölçen aletler filan vardı bide onlardan alıp işlemcinin ekran kartının vs voltajıyla oynuyoruz ama bu çok tehlikeli iş ,yani yaptığınızı bilmiyosanız parçayı kaybedersiniz[signature][hline]ama kopuktu kopuktu zincir olduramadım......
Sosyal ağlarda paylaş

gf2mx 400 64 mb. kartımı o/c yaptım :D 200 / 286 hızından 235 / 330 hızına yukselttim baya bi değişme var saolun beyler ama yarın gidip yeni ekran kartı alcam zaten niye yaptıysam :)[signature][hline]My girl, my girl don't lie to me
Tell me where did you sleep last night
Sosyal ağlarda paylaş

okadarmı ben gf 2 mx 200 32mb ekran kartını 265'e 180 de çalıştırıyorum :D
Ramler yarı yarıya oyüzden düşük 2. rakam :D[signature][hline]o . o .. o/ . o/ .. o/ .. o/
|. | . /|/. /|/ .... |__ .. |__
_______/___/___/_____/____

Kuğu Gölü..
Made by Çukulatalı Korax
[Pati halay ve bale ekibi kurucusu]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...