Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Akustik gitar teli sorunsalı!

Ferrero

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşlar ben akustik gitarıma tel yetiştiremiyorum tel demiyim de SOL teli yetişmiyor diyim. 1 ay dolmadan kendi kendine tel telleniyor. Cızırtılar duyuluyor bi bakıyorumki teller atmış kopmuş vs. 1 ay geçmeden oluyor bu. Hele ki bu ay Sadece SOL teli değil RE telide aynı olaya maruz kalmış
Savarez, D'addario ve son olarakta castilla denedim bişi değişmedi. Hep aynı hep aynı... Benim gitarı kılıfa koyma alışkanlığım yok. Kılıf toz içerisinde bir yerde duruyodur. Annem dedi ki gitarı kılıfa koymuosun o yüzdendir dedi. Bakın hele geçenlerde 4 gün gitar çaldım sonra 1 hafta tatile çıktım sonra bi geldim ki SOL teli gitmiş yine aynı şey olmuş. Yani fazla çalmayla alakası olduğunu sanmıyorum.
[spo1=Olay ŞUDUR!][/spo]
Yani şimdi bu kılıfa sokup çıkartmamakla mı alakalı? Ne yapmam lazım? Para dayanmıyor, birazdan yeni takım almaya gidecem... :(
(yazım hataları için pardon)[signature][hline]Beni öldürmeyen şey güçlü kılar...

Sosyal ağlarda paylaş

ilginç bir olay ilk defa bi akustikte telin o hale geldiğini gordum.
bence tam telde aşınmanın olduğu yerdeki perdenin sınırlarını belirleyen sap üzerindeki metal çubuklarda neydi ismi hatırlayamadım onlarda bi sorun olabilir yani bi çentik fln oluşmuş ise oralarda tellere zarar veriyor olabilir. onun dışında rutubet flnda olabilir. gitarının bulunduğu oda nemli ise zarar gelebilir tellere.[signature][hline]Feror ego veluti - sine nauta navis,
ut per vias aeris - vaga fertur avis...
Quidquit Venus imperat - labor est suavis,
quae nunquam in cordibus - habitat ignavis.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
sir, 05 Haziran 2005 17:24 tarihinde demiş ki:
evinizde çok rutubet olabilir, bence gitarı çaldıktan sonra kuru bir bezle silip, sonra kılıfına koymanda yarar var. ellerindeki terden dolayı da paslanma süreci hızlanıyordur. benim gitarın telleri de çok çabuk paslanırdı, bu yöntemler işe yaradı.

Rutubet olabilir evet çünkü deniz kenarı (Tekirdağ) fakat sadece SOL de oluyordu ki RE de de oldugunu gördüm fakat Kalın Mi telini 1 seneye yakındır kullanıyorum bir sorun olmadı, LA telide aynı. Kalın oldukları için mi acaba?[signature][hline]Beni öldürmeyen şey güçlü kılar...
Sosyal ağlarda paylaş

hayvanlar gibi calmadigina eminmisin?
belki kilifinda bi sorun vardir telleri asindiran bisiler vardir içinde iice bi bak istersen cunku rutubet 1 ayda ole bisi yapamaz bence[signature][hline]excuse me while jimmy kisses the sky
slash kotu solo yazmaz
[b]aaa banada sozlukte topic acilmis girin yorum yapin içinizi dokun nefretinizi bosaltin[b]
[b]boooys dooont cry[b]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Dela, 05 Haziran 2005 17:59 tarihinde demiş ki:
gitari bi luthiere goturup perdeleri duzelttirmeyi dene. rutubetten vs. o hale gelmez teller, rutubet olsa paslanirlar. perdelerin etkisidir.

Tekirdağ'da doğru düzgün gitardan anlayan biri olsunda bide lütiye olsun :([signature][hline]Beni öldürmeyen şey güçlü kılar...
Sosyal ağlarda paylaş

Kılıfla ne ilgisi var bunun yahu, gitar sapık senin :D. İstediği kadar rutubet olsun ya da hayvan gibi çal, her tel 1 ay sonra o hale gelemez bence. Dela'nın dediği gibi anlayan birine götür derim.[signature][hline]Icq: 50896214 / Msn & E-Mail: [email protected]
Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"
Sosyal ağlarda paylaş

Vibrasyon yapmanlada alakası yok bunun.
Ya cinler falan geceleri siz uyurken çalıp oynuyo o gitarla yada kedi falan :)
Fretlerde bişey olmadığına eminmisin?
Çalmaktanda bukadar olmaz.Sol telini çık sıkıyosan orası genel bi kopma ve gevşeme yeride olabilir.Akordu tiz çekiyosan fazla sıkı oluyo olabilir.
Ankarada olsan sana kenan abiye bi götür derdim.[signature][hline]o . o .. o/ . o/ .. o/ .. o/
|. | . /|/. /|/ .... |__ .. |__
_______/___/___/_____/____

Kuğu Gölü..
Made by Çukulatalı Korax
[Pati halay ve bale ekibi kurucusu]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Ferrero, 05 Haziran 2005 17:53 tarihinde demiş ki:
evet abi akşam 1 saat falan çalarım o kadar...

zaman olarak sormuyodum mesela ben cnm sklinca alirm bass penasini onla calarim hatta slap falan bile denerim o anlamda hayvanlar gibi calmadigina emnmsn demistim[signature][hline]excuse me while jimmy kisses the sky
slash kotu solo yazmaz
[b]aaa banada sozlukte topic acilmis girin yorum yapin içinizi dokun nefretinizi bosaltin[b]
[b]boooys dooont cry[b]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Ferrero, 05 Haziran 2005 18:07 tarihinde demiş ki:
said:
sir, 05 Haziran 2005 17:54 tarihinde demiş ki:
ince mi veya si telinde de oluyo mu peki?

Hayır onlarda olamaz ki zaten telleri çıkıyor üzerindeki sarmal teller onlarda yok ki...

benimkinde olmuştu ince mide. isteyene resmini koyabilirim.[signature][hline]böyle iyi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...