Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

nota bilgisi ve gitar üzerinde anlatımı

metboy

Öne çıkan mesajlar

şimdiii yazıya direk giriyorum:

7 temel nota vardır. do re mi fa sol la si.
bunlar uluslarası olarak c d e f g a b olarak gösterilirler. (sıraylan yazılmıştır, c=do, d=re....)

kendimize ses diye bir ölçü alalım. notaların arası 1 sestir. örnek: do-re arası 1 ses, re-mi arası 1 ses...
sadece iki tane çıkıntı nota aralığı vardır.

mi-fa, si-do arası yarım sestir. bu çok önemlidir.

şimdi notalar arası ses aralıklarını anlatan genel bir tablo yaparsak şöyle olur:

do - 1 - re - 1 - mi - ½ - fa - 1 - sol - 1 - la - 1 - si - ½ - do

yada:

do+1=re
re+1=mi
mi+½=fa
fa+1=sol
sol+1=la
la+1=si
si+½=do

şeklindede gösterebiliriz.

şimdi bunu gitar üzerinde anlatalım:

normal bir gitarda 6 tane tel vardır. bu telleri hiç bir perdeye basmadan çalarsanız notalar yukarıdan aşağıya doğru şu şekildedir:

mi(en üst tel)
la
re
sol
si
mi(en alt tel)

gitarda her perde arası ½ sestir. yani 1. perdeden 2. perdeye geçerken, 2. perdeden 3. perdeye geçerken notayı hep yarım ses inceltirsiniz. aynı şekilde 3. perdeden 2. perdeye, 2. perdeden 1. perdeye geçerken notayı yarım ses kalınlaştırırsınız.

bütün bunlara göre; gitarın en üst telini boş çaldığımızda "mi" sesini elde ediceğimizi biliyoruz. eğer en üst telde 1. perdeye basarsak nolur? nota ½ ses kalınlaşır değilmi? ( her perde arasının ½ ses olduğunu sölemiştik, burdada 0. perdeden 1. perdeye geçiyoruz.) mi notası ½ ses kalınlaşıyor ve ne oluyor? (yukardaki tablodan hemen bakıyoruz mi'den yarım ses gidince ne geliyor) "fa". mi-fa arasının yarım ses olduğunu sölemiştik. mi'den yarım ses ilerledik ve fa notasına geldik.

şimdi yine en üst teldeyiz. bu sefer 3. perdeye basıyoruz. boş tele vurduğumuzda "mi" , 1. perdeye basıp vurduğumuzda ise "fa" notasını elde etmiştik. bu sefer 3. perdeye vuruyoruz. 1. perdeden 3. perdeye geçerken ½+½=1 ses ilerlemiş oluyoruz. yani fa notasından 1 ses ilerliyoruz. (tablodan bakıyoruz - hatta bakmayın artık ezberleyin-) "sol" fa notasından 1 tam ses ilerleyince sol notasına geliyoruz.

aynı şekilde 5. perdeye basalım, 3. perdeden 5. perdeye geçerken 1 ses ilerlemiş oluyoruz. sol notasından 1 ses ilerisi neresi? la notası.

peki şimdi ortaya yeni bir sorun çıktı. 3. perde yerine 2. perdeye bassaydık nolurdu?

1. perde "fa", 2. perdeye basarsak ½ ses ilerlemiş oluruz, fa'dan yarım ses ilerleyince ne oluyor? (malesef tabloda yok bakmayın =p)

burda işe arızalı notalar giriyor? #, b (diyez ve bemol)

not:bemol işaretini bulamadım biraz yamuk bir "b" işte

diyez önüne geldiği notayı yarım ses inceltir.
bemol ise önüne geldiği notayı yarım ses kalınlaştırır.

şöle diyelim fa+½=fa#
fa#+½=sol
sol+½=sol#

......

burda tekrar mi-fa ve si-do arası yarım ses olduğu için mi# ve si# gibi notaların olmadığını görüyoruz. aynı şekilde fa bemol ve do bemol de yoktur.

ayrıca fa#=sol b (fa diyez = sol bemol)
ikiside aynı şeydir. çünkü biri fa notasının yarım ses inceltilmişi, diğeri ise sol notasının yarım ses kalınlaştırılmışıdır. ikiside aynı şey olur.

bütün bu bilgilere göre ses aralıklarının olduğu bir tablo yaparsak:

do - ½ - do# - ½ - re - ½ - re# - ½ - mi - ½ - fa - ½ - fa# - ½ - sol - ½ - sol# - ½ - la - ½ - la# - ½ - si - ½ - do

sonuç: 12 nota vardır. 7 temel 5 arızalı.

sonraki yazı: süre, ölçü vs.

not: lütfen biri gelip "ses: bir nesneden yükselen hareketin eşit aralıklı ve periyodik titreşim sonucunda hava akımı yoluyla kulağımıza kadar gelen sıkışım dalgalarıdır. ne biçim anlatmışsın" demesin. en pratik ve kısa şekilde anlatmaya çalıştım.

not2: hemen yazıverdim, hatam varsa söyleyin düzelitiriz =)[signature][hline];;suitfly icq
Sosyal ağlarda paylaş

harika yazmışsın metboy eline sağlık. anlatımın çok basit olmuş, herkes anlayabilir. hatta gitarın ne olduğunu bilmeyen biri bile eline gitar alıp kavrayabilir neyin ne olduğunu, o derece =p.

bir sonraki yazılarından bir şeyler kapabileceğimi düşünerekten, hevesle bekliyorum. tekrer tişkürler.[signature][hline]Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"
Sosyal ağlarda paylaş

nota bilgisi çok önemli gerçekten çoğu durumda hönk diye kalıyo insan yoksa. taba alışmamak lazım Allahtan hocam beni zorluyo bu konuda bi iki şey öğreniyom[signature][hline]Uzun bir süreden sonra sakallarını kesen sharky, 13 Temmuz 2004 01:53 tarihinde demiş ki:
Eerrm bu daha cok boyle nasi diyim. Limp Bizkit in solisti gibi oldum yau..
No one knows what it`s like diye baslayasim geliyor her aynaya bakisimda.
Jarlaxle, 15 Temmuz 2004 10:51 tarihinde demiş ki:
Markası Asus sa normaldir.İçinde cd olmasa bile bazen efkarlanıp böğürmeye başlıyo.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Alexi_Septimus, 02 Ağustos 2004 15:11 tarihinde demiş ki:
Nota bilgisi ve tab arasında en ufak bir alaka bile yok.
Tab'a alışmayın, tembelleşirsiniz.

notalarda bana göre değil diyeceksin kulakla cıkar eh...[signature][hline]_o_ _o_ _o_ _o_ _o_
..|....|.....|.....|....|
./ ./ ../ ./ ./
Tey,Tey,Teyyy..
Soldan Sağa:Paskal,Koraks,Tora Llama ve Erutan,Paticiğin Resmi,Tescilli Halaycıları
MAFYAMIZA KATILIN ULAYN!!! Kurtlar_Vadisi
Sosyal ağlarda paylaş

abi tab kolaya kaçma falna diosun da, Tab varken gitarı böle notalarla kasmak kasabilir..

Ama şöle bu nota olayını bilirseniz , yaptığınız herşey size daha mantıklı gelir. Örneğin matematikde bi formul ezberliosunuz. Bu forumulu bi ezberleyip kullanmak var bir de formulun nerden geldiğini bilerek çözmek var.

iki yöntemle de çözülür o soru fakat formulun nerden geldiğini bilmek sizin gelişmeniz için çok daha faydalıdır.[signature][hline]Fear.. Fear attracts the fearful
The Strong. The Weak. The Innocent.
The Corrupt.

Fear.. Fear is my Ally!
Sosyal ağlarda paylaş

tab bana daha mantıklı geldi ama eğer kendiniz şarkı yazıcaksanız tabi notalar işe girio demi? :) (tabi guitar proyu fln saymazsak :D)[signature][hline]_o_ _o_ _o_ _o_ _o_
..|....|.....|.....|....|
./ ./ ../ ./ ./
Tey,Tey,Teyyy..
Soldan Sağa:Paskal,Koraks,Tora Llama ve Erutan,Paticiğin Resmi,Tescilli Halaycıları
MAFYAMIZA KATILIN ULAYN!!! Kurtlar_Vadisi
Sosyal ağlarda paylaş

bakın nota ŞART.eğer müziği okumak anlamak duymak istiyorsanız nota bilgisi şarttır.nota bilmiyorsanız enstruman boşuna çalmayın kendinizi kandırırsınız.insanlar salakmı mozart salakmı o kadar beste yapmışlar. ama kalkıp bana " ama malmsteen nota bilmiyor ama adam çok iyi" hayır adam nota biliyor! paco de lucia'da öyle!
nota müziğin abc sidir!
notasız bir sey olmaz.tesekkür ettim.
Sosyal ağlarda paylaş

bence tab yönetir
ben notayla 1.5 satte çokardığım şarkıyı tab ile 15 dakikada çıkardım ve artık mümkünse tab kullanıyorum
bu arada güzel olmuş tebrikler :)[signature][hline]Sphere, 24 Temmuz 2004 14:24 tarihinde demiş ki:
Herkesin yazdigini herkes bilebilir ama geriye kalan herkes bilemez.
Sosyal ağlarda paylaş

• 9 ay sonra ...
biraz up gibi olcak :)
bir yanlış

said:
bütün bunlara göre; gitarın en üst telini boş çaldığımızda "mi" sesini elde ediceğimizi biliyoruz. eğer en üst telde 1. perdeye basarsak nolur? nota ½ ses kalınlaşır değilmi? ( her perde arasının ½ ses olduğunu sölemiştik, burdada 0. perdeden 1. perdeye geçiyoruz.) mi notası ½ ses kalınlaşıyor ve ne oluyor? (yukardaki tablodan hemen bakıyoruz mi'den yarım ses gidince ne geliyor) "fa". mi-fa arasının yarım ses olduğunu sölemiştik. mi'den yarım ses ilerledik ve fa notasına geldik.

Müzikte ses kalınlaşıp incelmez... Tizleşir ve Pesleşir... Ayrıca porte üzerinde ses yükseldikçe tizleşir yani frekans artar ve ince bir ton alır... Yani gitar üzerinde E teline boş basarsanız bir Mi elde edersiniz E telinin 1. perdesine basarsanız Fa sesini elde edersiniz yani yarım ses tize gitmiş olursunuz... Bunun dışında basit ama yararlı bir yazı...
Tab Nota olayına gelince iyi bir müzisyen olmak isteyen kişi bence hem nota hemde tab okuyup yazabilir... Nota öğrenmeden tab kullanmak zaten ordan burdan kod araklayıp program yazmakla aynı şeydir...[signature][hline]Die or Not Today
Who wants to live in Sanitarium ?
Benimle uçmak ister misin ?
Yavuz Çetin Since 1975 to 2001

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...