Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Python string format sorusu

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

Şu adresteki tutolara bakıyorum ama şu en aşağıdaki kısım biraz kafamı karıştırdı.

data = ("John", "Doe", 53.44)
format_string = "Hello %s %s. Your current balance is $%s."

print(format_string % data)

% ile string formata bakıp haa kolaymış diyordum ama şurada ters köşe oldum. 

Şimdi, bu %s listin içinde dönüp sırasıyla her itemı mı koyuyor oraya? Sanki öyle gibi geldi biraz. Doğru anlamış mıyım?

Peki diyelim sadece birinci ve üçüncü itemı almak istediğimde ne yapacağım? Başka bir editorde data[0], data[2] gibi denedim de olmadı pek.

Aket-Atum tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

print(f"Hello {name} {surname}. Your current balance is {balance}.")

Bu yeni yontem baya basarili ama tum yazdiracaklarini degiskenlere koymak zorunda kaliyorsun. Ama genelde programlar sittin tane parametre alacağı için ve bunları yazdırmak için kullanacağın zaman böyle tek tek değişkenlerle uğraşmak kasıyor. Onun yerine format_map kullanmak daha kolay. Hem parametreleri toplu olarak tutabilirsin hem de benzer bir yapiyi her sey icin kullanabilirsin.

kv = {'a': 'z', 'b': 'y'}

print('asd {a} asd'.format_map(kv))

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, riglous dedi ki:

print(f"Hello {name} {surname}. Your current balance is {balance}.")

Bu yeni yontem baya basarili ama tum yazdiracaklarini degiskenlere koymak zorunda kaliyorsun. Ama genelde programlar sittin tane parametre alacağı için ve bunları yazdırmak için kullanacağın zaman böyle tek tek değişkenlerle uğraşmak kasıyor. Onun yerine format_map kullanmak daha kolay. Hem parametreleri toplu olarak tutabilirsin hem de benzer bir yapiyi her sey icin kullanabilirsin.

kv = {'a': 'z', 'b': 'y'}

print('asd {a} asd'.format_map(kv))

hayir degiskene almak zorunda degilsin, {} arasina aldigin kisim evaluate ediliyor;

print(f'asd {kv["a"]} asd')

yapabilirsin.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...