Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Limited Şirket Lisans ve Güvenlik

drlanbn

Öne çıkan mesajlar

lisan almasan dahi bir süre sonra onlar seni bulup, "olm niye lisans almıyorsunuz bu kadar güzel, şekil şekil programlar yapıyoruz her sene, her sene, ayıp değil mi?" diye soruyorlar

diğer bir husus ise şirket ismine naçizane önerim olarak,

Danışmanlık Proje Elektrik Elektronik İnşaat Sanayi ve Ticaret LTD. ŞTİ

diye bir isim sıfat aşuresi yapmayın,

ben şahsen çekin arkasında ciro veya cari hesap talebi olarak unvanında, "inşaat, sanayi, ticaret" allah allah "elektrik, elektronik..." diye kopup gelen bir şirkete denk geldiğimde, kıllanıyorum, bana hiç güven vermiyor.

genelde bu kanı hakim zaten bu gibi firma unvanları, yeliz marketleri veya okan ünivesitesi ne çağrışım yapıyorsa kafada onu yapıyor ve amaçlanan "ben bu bu işleri yapıyorum bakın görün ooo yeaaa" intibasını ise anca sungurlunun kavşut beldesinde merkez kahvesinde oturanlar kafasını kaldırırsa "aaaa danışman diyor bir danışak" kısmında işe yarıyor ama bununda güvenilir bir ölçümü yok.

sonuç olarak benim önerim, düzgün bir isim koyun, sonuna ticaret veya sanayi veya ana iştigal konunuz neyse onu ekleyin LTD. ŞTİ. diye bitsin veya a.ş. olsun çok gerekirse, kaşe/fatura veya site logo altı olarak açıklamayı yazın, böyle daha hoş gözüküyor...
Sosyal ağlarda paylaş

bombilo said:

unvanin sadece hos gozukmesi icin oldugunu mu dusunuyorsun? yahut soyle sorayim, oldu ki unvana ekleme yapman gerekti ne kadar fazla evrak isi icin kosturman gerektigine dair fikrin var mı?

Abi bu arada yeni TTK ile sanırım tamamen anlamsız oldu o unvanlar Ltd istediğini yapabiliyor, da önceden dediğin gibiydi tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

bombilo said:

unvanin sadece hos gozukmesi icin oldugunu mu dusunuyorsun? yahut soyle sorayim, oldu ki unvana ekleme yapman gerekti ne kadar fazla evrak isi icin kosturman gerektigine dair fikrin var mı?

öyle olsa bile, olduğunda bile, adam, inşaat, akaryakıt, tekstil diye unvan almış, ne iş yapıyor? çelik eşya/sandalye imalatı...

neden böyle bir şey yapmış?
-dedemden/babamdan kalan bir arsa var yarın belki inşaat yaparım veya yeri müsait belki benzinci açarım...

gerçekten var bu adamlardan
Sosyal ağlarda paylaş

feamer, türkiye böyle bi yer. kimse de ona bakmıyor yani çünkü türkiye'nin böyle bir yer olduğunu biliyor.

adam işkembeci, rumeli işkembecisi işte ankara'daki. adamın duvarına astığı tabelada turizm, inşaat ltd şti yazıyo. tabelada saçma tabi ama, bura türkiye abi deyip geçiyosun. çorbanı içiyosun, yine hıncahınç dolu.

kimse çek senet işinde ya bu niye böyle yapmış demez, bilir çünkü ve mantıklı olan da o. yapma ihtimlin olan bir iş varsa yazacaksın. ya da bombilo'nun dediği gibi önceden sürünüyordun evrak kürekle ekleticem diye.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

bombilo said:

öyle olsa bile, olduğunda bile, adam, inşaat, akaryakıt, tekstil diye unvan almış, ne iş yapıyor? çelik eşya/sandalye imalatı...

neden böyle bir şey yapmış?
-dedemden/babamdan kalan bir arsa var yarın belki inşaat yaparım veya yeri müsait belki benzinci açarım...

gerçekten var bu adamlardan

Cidden bu kafada alındı. lol

Aslında ileride farklı iş kollarına yayılabilmek için o şekilde aldık. Başlangıç olarak resmi evraklar hariç sadece Elektrik olarak geçiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

sonuç olarak benim önerim, düzgün bir isim koyun, sonuna ticaret veya sanayi veya ana iştigal konunuz neyse onu ekleyin LTD. ŞTİ. diye bitsin veya a.ş. olsun çok gerekirse, kaşe/fatura veya site logo altı olarak açıklamayı yazın

Hiç ticaret sanayi odası koridoru aşındırmamış adam ne de güzel kendini belli ediyor. Çok gerekirse anonim şirket kurun 50bin sermayeyi de artık bi yerden bulursunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

diğer bir husus ise şirket ismine naçizane önerim olarak,

Danışmanlık Proje Elektrik Elektronik İnşaat Sanayi ve Ticaret LTD. ŞTİ

diye bir isim sıfat aşuresi yapmayın,

ben şahsen çekin arkasında ciro veya cari hesap talebi olarak unvanında, "inşaat, sanayi, ticaret" allah allah "elektrik, elektronik..." diye kopup gelen bir şirkete denk geldiğimde, kıllanıyorum, bana hiç güven vermiyor.

genelde bu kanı hakim zaten bu gibi firma unvanları, yeliz marketleri veya okan ünivesitesi ne çağrışım yapıyorsa kafada onu yapıyor ve amaçlanan "ben bu bu işleri yapıyorum bakın görün ooo yeaaa" intibasını ise anca sungurlunun kavşut beldesinde merkez kahvesinde oturanlar kafasını kaldırırsa "aaaa danışman diyor bir danışak" kısmında işe yarıyor ama bununda güvenilir bir ölçümü yok.

sonuç olarak benim önerim, düzgün bir isim koyun, sonuna ticaret veya sanayi veya ana iştigal konunuz neyse onu ekleyin LTD. ŞTİ. diye bitsin veya a.ş. olsun çok gerekirse, kaşe/fatura veya site logo altı olarak açıklamayı yazın, böyle daha hoş gözüküyor...

Abi su kisim yanlis. Kimse killanmiyor. Firmalarin %90i falan boyle unvanlar kullaniyor zaten. Eger sirf 50 tane unvan yaziyor diye cekten killanip almazsan da senin hatan olabilir ancak.

Onca zaman bankada kimbilir kac tane cekle ugrastim boyle birseyi de ilk defa duydum :) Bu unvanlarin mantikli oldugunu iddia edecek degilim ama piyasada dedigin gibi bir algi oldugunu hic sanmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Feamer said:

sonuç olarak benim önerim, düzgün bir isim koyun, sonuna ticaret veya sanayi veya ana iştigal konunuz neyse onu ekleyin LTD. ŞTİ. diye bitsin veya a.ş. olsun çok gerekirse, kaşe/fatura veya site logo altı olarak açıklamayı yazın

Hiç ticaret sanayi odası koridoru aşındırmamış adam ne de güzel kendini belli ediyor. Çok gerekirse anonim şirket kurun 50bin sermayeyi de artık bi yerden bulursunuz.

öyle değil, yazım hatası, ...LTD. ŞTİ. diye bitsin veya a.ş. olsun. çok gerekirse...

diye olacak
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi niye sorun olarak oluyor veya ne zaman oluyor diye bir örnek vereyim ama telefondan yazıyorum yarım kalır, arkası yarın olabilir

Şimdi, patiden adam topladık şirket kuruyor olalım ortaklı. Bir inşaat müh. , bir tekstil müh., bir makine müh., bir elektrik, bir bilgisayar müh. ve bir grafiker olsun. Bu kadar çeşit yeter. Şirket 2016 da kurulmuş olsun ve ünvanı ortaklar yüzünden paticik inşaat, tekstil, makine, elektrik ve tasarım ltd. olsun iş yapılır diye ama tekstil mühendisinin elinin altında bir makine ve hazır iş olduğu için bu alandan ilerliyor şirket...

Şimdi sorun şu, her ne kadar iyi niyet ile alınmış olsa dahi bu kadar uzun ve karışık ünvanların algısı gece kondu şirket algısı oluşturuyor, niye? Çünkü, genel kaptı kaçtıcı icrası, böyle allah allah bir isim ile tutturabildiğine tutturmak.

Diğer bir mesele ise Yeni kurulan şirket az sermaye ile düşük cirolarda uzun ünvanı varsa bu şirket sahiplerinin iş bilmemesinde delalet ediyor

Vurgulamak istediğim nokta "yeni" olması şirketin. Çeşitli nedenlerden yaygın evet ama eski şirketler için değil...

30 senelik bir firma istihbaratı için böyle şeylere bakılmaz ve ünvanın ne yazdığı önemli değildir. Yukarıdaki ünvandaki paticik şirketi eğer 10 senelik, ihracatı olan, en az iki büyük markaya fason yapan, 100+ İşçili bir şirket ise diğer yazanlar önemli değildir ama bir makine ile pazar konfeksiyonunu yapmaya çalışan bir firmanın, bu kadar uzun ünvan alması en hafif tabir ile kafası karışık, işi bilmeyen veya en olası ve en çok karşılaşılan durun ya tutarsa durumu.

Bana niye sıkıntı? Bu şirket 3-4 ay çekle 50k civarlarında cari isterse, geçerli bir teminatta alamadığın için diğer bazı değişkenleri de analiz etmek lazım buda bunlardan biri. Eski müşavir ve banka müdürleri ile konuşunca yine benzer noktaya varıyoruz tecrübe zira bu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...