Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yurtdisi nakliye

GEd

Öne çıkan mesajlar

Türkiye'den Almanya'ya bazi seyler getirmek istiyorum. Almanya gumrugune girip 19% veya daha fazla sanirim vergi odenmesi gerektigini gordum.

Bu durumda turkiyede odedigim KDV'yi geri alabiliyor muyum? Tamamen kisisel amacli urunler olacak bunlar.

Seramik, mobilya veya kapi pencere gibi seyler olabilir, kendi yaptirdigim evde kullanmak istedigim urunlerin bazilarini getirtmek istiyorum. Normalde bu gibi seyler dogu avrupadan getiriliyor, EU da olduklari icin direk vergi dahi odenmiyor ama ben Turkiye ile olan durumu merak ediyorum.

Nakliye konusunda tecrübesi olan var mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Bu aralar bnu baya kisi soruyor Turkiye'ye guvenmediklerinden olsa gerek.

Alabiliyorsundur mutlaka ama oturum veya vatandaslik olmadan islemleri yurutmek oldukca zor olur. En temizi güvendigin, gercekten guvenebilecegin birisi uzerinden halletmek olur.

Bu guvendigin kisinin senden gelen parayi devlete aciklayabilmesi gerekli birde. Soruyorlar para nerden geldi diye, aciklayamazsan vergi kaciriyorsun die ceza var.

Turkiyenin aksine burda her onune gelen apartman dikemedigi icin ev bulmak da ayrica zor. Ben 2 sene aradim. Cevremde 7 sene arayanlar var. Genelde arazi alip herkes kendi evini dikiyor. Arazi bulmak da deli zor.
Sosyal ağlarda paylaş

ingilterede vergi acaip fazlaydi sanirim % 30 40 civari birsey..araziler de cok ucuz degil ingilterede..anlayabildigim kadariyle yerel otoritelere bagli hersey ..hani biryerde ikamet edip surekli isin pesinde kosturmak lazim gibi..

onun disinda avrupanin hangi sehirlerinde hangi bolgeler ucuz istatistiklerini gosteren yerler de var..atiyorum ispanya icin kuzey batisi okyanus kiyisi oviedo santander coruna daha ucuz muhemelen ulkenin ekserisine gore daha az is daha kisitli imkanlar vs diyedir..

baya para 500k euro..portekiz.. oturum sarti yok aldigin an oturumu veriyor avrupada..ispanya yilda bilmem kac ay sarti var..almanya belli degil ama tukkan acarsan 2 almana is verirsen vs vs deniyor..ama almanya evle birlikte vatandasli vermiyor..is yeri acip isletmen lazim..belli zaman sonra sinavdan gecip vs vs..
Sosyal ağlarda paylaş

kisi basi nakit siniri 10k euroymus..

kizilot sey diyor nakit goturemezsin ama kaynagini aciklayabilecegin bir para ise- karapara aklama vs degilse yani banka ceki kredi karti banka hesabi ile yurtdisinda da harcama yapabilirsin diyor..

atiyorum almanyada da olan bir bankanin ceki banka karti kredi karti ile doviz ustunden bir hesap acilip para buradan yatirilip yurtdisinda kullanilabilir sanirim..
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de para ev satisindan carttan curttan geliyosa onu aklaman gerekmiyo zaten.

Lok diye sokuyosun sisteme kaynagi gosterip. Uzun donem mevduat ya da kaattan gelen bisi varsa o da oluyo.

Ama yok bi yerden geldi lok diye para ve fatura bilmemne yoksa o zaman sorduklarinda bi ihtimal sikinti yasarsin
Sosyal ağlarda paylaş

esasinda sisteme nasil sokulacagi onemli..yani atiyorum istanbulda ev sattin saf tc vatandasisin ..para bankada gittin euro aldin 1 mil euro etti filan..bunu atiyorum almanya ya nasil transfer edeceksin kirpilmadan..

almanya vergisi- gelir vergisi % 47 satis vergisi % 19 satisi tr de yaptin ..ama gelir oldugu icin 47 cart diye giriyor..almanyada 6 aydan kisa bulunanlara yok ama 6 ayi gecmissen kesiveriyorlar..mis tabi ki..
Sosyal ağlarda paylaş

dana22 said:

esasinda sisteme nasil sokulacagi onemli..yani atiyorum istanbulda ev sattin saf tc vatandasisin ..para bankada gittin euro aldin 1 mil euro etti filan..bunu atiyorum almanya ya nasil transfer edeceksin kirpilmadan..

almanya vergisi- gelir vergisi % 47 satis vergisi % 19 satisi tr de yaptin ..ama gelir oldugu icin 47 cart diye giriyor..almanyada 6 aydan kisa bulunanlara yok ama 6 ayi gecmissen kesiveriyorlar..mis tabi ki..

Oyle bi vergi kesintisi olamaz da, hani diyelim almanya yapiyo.

Cek parayi isvicreye, al arabaya nakidi gotur almanyaya
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...