Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Beşiktaş 2017 - 2018 Sezonu Genel Tartışma

Llama

Öne çıkan mesajlar

Larin o ligdeki en iyi adamlardan biriydi, bugün zaten ABD'ye adam göndersen bize 5 kişilik bi liste çıkart gençlerden gel desen o listeye herkes koyardı. Ben koymuştum gönüllü çalışırken mesela asdfsd

İş bölümü yapmıştık, arkadaş Larin'i incelemişti Larin İncelemesi

Ben de Jordan Morris ve Matarrita yapmıştım.

Atiba önerdi diye iyi de çıkmaz kötü de çıkmaz bu adam ama katkısı kesinlikle yadırganamaz. Atiba diretmese alınmazdı çünkü %100 eminim. Umarım para kazandırır, kazandıracak da eminim.

Bunlara ek bir de Roldan ve Jack Harrison zaten ligin top class gençlerinden.

23 yaş altılardan girdik tabii, yoksa yaşı ileride iyi adamlar var. Ha bir de Miguel Almiron falan lige giriş yaptı gerçi ama onlar zaten büyük transferler. Lavuk şu haliyle bile MLS'e 7.5 milyon euroya gitti zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:

Pepe'ye kimse bir şey diyemez zaten, diyemedi de. Sıkıntı zaten mesela bence Vida'nın aldığı para. Senede 3 milyon alıyor, Ukrayna'daki miktar bilinmiyor ama 1 milyondan fazla değildir eminim. Hadi 1.5 olsun.

Ne bileyim ne kadar efektif katkı alsak da Babel'in aldığı para mesela, Tosic'in aldığı para. Bunların hepsi standartlarına oranla aşırı yüksek para alıyor.

Yüksek katkı veriyorlar diye bu paraları tartışmıyor ya da sorgulamıyor kimse ama fazla işte, yok neymiş Babel Kasımpaşa'da da bu parayı alıyormuş. Kıyas bu mu şimdi? Kasımpaşa'nın hali ortada...

Seviye arttıkça maaş ortalaması tabii artacak ama bu ortalamayı Pepe gibi adamlarla arttırmak gerek, Tosic gibilerle değil. Onlarla arttırınca çünkü artışın önünü alamıyorsun.

Babel'in kıyası kariyeri olabilir aslında Kasımpaşa'yı dahil etmiyorum buna ancak adam başarılı bir kariyere sahip. Ancak genel manada haklısın. Zaten kulüplerin bu ekonomik durumlara gelmesinin en büyük sebebi bu. Her ne kadar eleştirsek de geçen sene hükümetin teşvik etmiş olduğu oyuncu ücretlerini TL bazına ödeme konusu çok mantıklı olabilir ekonomik durumları düzeltmek için. Çünkü oyuncular ile 3-4 senelik kontrat yapıyorsun atıyorum 2 M euro diyorsun kontratı yaptığında 9 M TL yaparken kontratın son senesinde kur farkından dolayı 13-14 M civarına çıkma durumu olabiliyor. Oyunculara öncelikle TL bazında kontratlar önerilmeli.
Sosyal ağlarda paylaş

ülkesinde kaç alıyordu bilmiyorum ama napoli ile 500 ya da 600k euroydu tam hatırlamıyorum, yıllık ile anlaşmış. aynı bonservise satılacaktı. biz işte yıllığı iki katına çıkartınca bize geldi.

aynı şekilde larin'de yanılmıyorsam 250k dolar alıyordu mls'te mesela yıllık. 1.5 milyon euro alacak şimdi. onu da gladbach'ın elinden almışız.

tr'ye adam getiriyorsan üstünü vermek zorundasın farkındayım ama işte biraz erken davranıp, bu adamları toplarsan gelecek yıllarda iyi maaşa adam getirebilirsin, satma eğilimine devam edersen tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

https://forum.paticik.com/read.php?29,8043799,8402845#msg-8402845

Misal bu sene Stuttgart'a 6 milyon euroya transfer edildi. Zenit ile son anda anlaşamadı bundan 2 ay önce, ondan önce birçok kulübün kapısından döndü de en son Almanya'ya gittiler.

Bu çocuk, bu postu attığım yıllarda 2-3 milyon civarında paraya alınabiliyordu. Alsan maaşı maks 1 milyon euro ederdi ki daha düşüğe imza attırırdın.

Medel'i almazdın atıyorum, Atiba'nın arkasında buna yatırım yapardın. Eğitmenler, yetiştiriciler bulup ki elinde Şenor hamsisi var; devler gibi eleştirsem de tutarsa bi adamı eğitiyor yalan yok işte buna oynardın.

Medel'i yine alırdın atıyorum yine buna örnek olurdu ya da, elinde 1-2 sene sonrasına harika bir potansiyel + Arjantin milli takımının yatırım yaptığı bir orta saha olurdu.

Bu adamları kaçırdıkça işte geleceğini ipotek ediyorsun. Adam bulamayınca gidip Negredo'lara 4.5 milyon, Lens'lere 2.5 milyon euro vurunca "başka çaremiz yok, adam yok piyasada :( :( " diye dolanıyorsun.

Adam çok, sende fark ediyorsun o adamları ama işte pas geçip gitmeyi her seferinde tercih ediyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

vida için her yer 2,2m - 2,3m yazmış onun üstünden konuşuyorum
bu yaştaki kontratı normal en çok para kazanacak yaşı, başka takıma gitse de benzer kontrat yapacaktı zaten cenk olayının aynısı yani, everton sen 1,5m’a oynuyorsun al 1,6m diyemedi doğal olarak
negredo hariç kontratlar normal bence ona çok para gitti karşılığını nasıl göreceğiz bilmiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

cenk tosun yılda 4.3 milyon euro kazanacak ama vergisini kendi ödeyecek, ingiltere'de futbolcular %45 vergi ödüyor. Kulüpler ödemiyor.

O da 1,9 - 2 milyon euro civarında bir şeye denk gelecek. Yani artış öyle dramatik değil, oyuncular kontrat imzalarken zaten vergiyi göz önüne alıp ona göre ödeme yapıyorlar. Kulüplerde maaşı ona göre veriyor.

Bizim ülkede oyuncuların cebinden para çıkmıyor vergi konusunda, ekstradan o maaşın vergisini de kulüp ödüyor. Neyse ki vergi cennetiyiz, futbolcuya falan vergi yok.

Gerçi niye neyse ki dediysem. Bize giriyor sonuçta
Sosyal ağlarda paylaş

Vida'ya da kimse o parayı vermezdi kendinizi kandırmayın. 30 tane kulüp vardır belki isteyen ama vergisiz şu parayı kazanacağı başka yer yoktu.

Ki bu adam Kiev'den geliyor. 5 senedir Ukrayna futbolunda, oyuncuların üstüne hiçbir şekilde değer katmadan geri döndüğü ender ülkelerden Avrupa'da yani gidip başka yerde orada aldığını bile bulsa kendisi adına müthiş işti.

Tamam biz de BJK'yi seviyoruz, başkan güzel adam iyi işler yapıyor ama çıkıp her boklarını korumaya gerek yok. Vida iyi adam ama ötesi yok, o paraların adamı kesinlikle değil.

Üstüne 1 koyup Negredo oynatabiliyorsun misal, ben ona da karşıydım yazdım ama o paralara çıkılacaksa en azından Negredo gibi Pepe gibi gerçekten kaliteli adamlara yatırım yapacaksın. Ya Pepe 4 alıyor daha ne.
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:

cenk tosun yılda 4.3 milyon euro kazanacak ama vergisini kendi ödeyecek, ingiltere'de futbolcular %45 vergi ödüyor. Kulüpler ödemiyor.

O da 1,9 - 2 milyon euro civarında bir şeye denk gelecek.

haftalık 125k pound'a imzaladı abi cenk 3,5m pound yıllık net alacak
bu bonuslarla maç başılarla felan toplamdır sanırım ingilizler böyle yazıyor hep rakamları ama kılçıksızı 3m eur çok rahat vardır kafadan, direk 3'e katlamış yani kazanacağı parayı

vida mitroviç vs de aynı şekilde katkı alabileceğin adam için mecbur katlıyorsun maaşını, katlamak istemiyorsan pedro - milo gibi 1m'a imzalatırsın ama işte onlara da 10m gitti 5 yılda elde bir şey kalmadı o da riskli

vida 2,3m uygun her yerde bu rakam yazıyor, 3 verildiyse imza parası peşin verilmeyip yıllara bölünmüştür diye düşünüyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

Amk sikko ulkesinde niye yasasin abi? Fiyat pahali da ulke cennet sanki.

Gider londrada kral hayati yasarsin her turlu

Ülke sikko ama parası olana cennet asıl burası, hangi futbolcu burayı kolay kolay bırakıyor.

Sneijder'a gelen teklifin belgesini koymuştum buraya, adam yılda 9 milyonu reddetti Çin'den gelen buradaki yaşamı iyi diye. GS göndermese gitmeyecekti, niye gitsin?

Vergi yok, kulüp çoğu ihtiyacını karşılıyor. Altındaki arabaya kadar genelde sponsorlar veriliyor. Güzel karın varsa ünlü ediliyor, para basıyor.

Hayat ucuz bir kere ya döviz ile kazanana, euro ile kazanan beyaz yakalı bile kral oluyor bu ülkede şu adamlar şu parayı kazanıyor belki yılda 500k'sını harcamadan kral gibi lüks içinde yaşayıp eğleniyorlar ülkede daha ne olsun?

Ha ligin kalite düşüklüğü ayrı, çoğu üst kalite oyuncu çok az çalışıp, çok iş yapıyor gibi gözüküp yıllarda kalabiliyor vs...

2 pazarlık ile kral para kazan, üstüne ülkeyi de her açıdan sömür git. Niye İngiltere'ye gitsin? Buradaki yaşam her şekilde daha kolay ve karlı akıllı adam için.
Sosyal ağlarda paylaş

Stringray said:

haftalık 125k pound'a imzaladı abi adam 3,5m pound yıllık net alacak
bu bonuslarla maç başılarla felan toplamdır sanırım ingilizler böyle yazıyor hep ama kılçıksızı 3m eur çok rahat vardır kafadan, direk 2-3'e katlamış yani toplam kazanacağı parayı

vida mitroviç vs de aynı şekilde katkı alabileceğin adam için mecbur katlıyorsun maaşını, katlamak istemiyorsan pedro - milo gibi 1m'a imzalatırsın ama işte onlara da 10m gitti 5 yılda elde bir şey kalmadı o da riskli

bbc haftalık 90 net diyordu, 120 haftalık olsa da 3.5 net etmiyor zaten vergi düştükten sonra 2.5 civarında bir şey ediyor net ücret olarak. neyse burası resmileşince tekrar konuşuruz şuan net bir şey yok çünkü, resmen açıklanmadı.

katlamak gerek zaten ona lafım yok benim, ama katlayacaksan 500'den katla işte 1.5 - 2 milyondan değil.

sportif başarı için daha çok risk ama sportif gelir tablosu için çok daha büyük istikrar demek oluyor.

sportif gelirini istikrara bağlarsan çok net diyorum her 3 senede en az 1 şampiyonluk alırsın. sana çelme takarlar, seneye daha iyi gelirsin çünkü eksikliklerini görüp.

şuan sadece bjk için değil, çelme yiyen zaten 2 sene yerden kalkamıyor ekonomik durumlarından ötürü. fb ve gs'de o kadar gelir olmasına rağmen görüyoruz hallerini.

bjk çelme yerse ki bu sene şl'ye gidemeyeceğiz, bu kadroyu elde tutman da imkansızlaşacak. elden çıkartamayacaksın adamları kolay kolay vs...

neyse defalarca konuştuk bir şey değişmeyecek zaten. olan oldu. umarım bir şekilde karambole şampiyon falan oluruz bala da göte de zararı minimuma indirebiliriz.
Sosyal ağlarda paylaş

zaten fb gs nasıl çeviriyor bilmiyorum, biz 2 senedir hayvani gelir elde ediyoruz + oyuncu satışları var cenk satışından sonra kulübe yakın gazeteciler gelirin büyük kısmı 'kulüp içinde' kullanılacak felan diyordu yani maaş ödemelerinde sıkıntı varmış demek ki maaş kotamız daha düşük bizim fb ve gs'den

bu takım cl'de bu sene 4g 2b yaptı ve gruptan çıktı sadece şuradaki gelir 7m, + grup + yayın derken 45m eur'a yakın para

tamam stat yapıldı felan da yine de bu duruma düşülmemeliydi, gerçi fb de bayağı kemer sıktı 2 senedir gs de arazi parasını yiyor şu an
Sosyal ağlarda paylaş

gs ve fb'nin sabit gelirleri bjk'ye göre halen çok daha fazla, özellikle stadyumlarından elde ettikleri gelir şuan bizim iki katımız.

yani adamların kemer sıkmaları zaten halen bjk'nin bir tık altı haline geliyor.

o yüzden bjk'de öncelik önemli bir süre lige önem verip, geliri doğru kullanıp ekonomik istikrar sağlamak olmalı. ekonomik istikrarı sağladıkça diğer gelirleri de rayına oturtup o seviyelere çıkabilirsin.

bjk her gelirini arttırıyor adım adım, 3 sene önceye göre büyük gelişme var ama halen yetersiz çünkü kendi kendini devam ettirebilecek bir yapı yok.

edit:

İsmail Şayan'ın şu derlemesine bakının işte en özet ve temel kaynak bu şuan;

https://twitter.com/is_xs/status/951163060835807233

Şunlar aslında güzel örnekler, yani ne anlatmaya çalıştığıma yönelik. Bu kafada gidersek hiçbir gelişme olmayacak ve ŞL'ye gidemeyince patlayacağız.

http://pbs.twimg.com/media/DTXWl71X0AAvqgD.jpg
http://pbs.twimg.com/media/DTXWnMsXcAE_Vu7.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...