Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Freelance front-end, back-end ve full-stack'ler

di

Öne çıkan mesajlar

Ahali selam,

Sali gunu bir toplantim var yeni kontrat icin. Isin bir kismini Turkiye gibi, UK'e gore daha ucuz olan ulkelere yaptirmak gibi bir niyetleri var. "Daha ucuz" kismi sizi aldatmasin, geliriniz yine Turkiye ortalamasinin epey ustunde kalacaktir buranin ucuzuyla bile. Haliyle isini hakkiyla yapan pati'ler icin guzel bir is firsati dogma olasiligi var.

Bugune kadar Pati'den bir suru adamla calistim bu arada, hemen hic biri iyi bitmedi, o yuzden ne aradigimi en acik sekilde yazacagim. Bu ne bicim ilan demeyin, kendinizi o kefeye koymuyorsaniz iletisime gecin goruselim.

said:
* Ingilizce olmazsa olmaz. Buradaki Ingiliz ile konusup anlasabilmeniz gerekiyor.
* Fatura kesebilmeniz gerekiyor ki faturayi alip size odeme yapabilelim. Bu asamada fatura sizden gelmis, arkadasinizdan gelmis, kahveci Salih Abi'den gelmis onemli degil. Ustunde ne yazdigi onemli.
* Acik ve durust bir is iliskisi surdurebilen biri olmalisiniz. Ise basladiktan sonra babaniz ya da baska yakin bir akrabaniz 23. kere olmemeli. Gunlerce ortadan kaybolup sonra ortaya cikip "bu is olmadi cunku" dememelisiniz.

Ne aradigimiza gelecek olursak;

said:
* FE dev : SASS/Gulp/Webpack gibi araclari ve bilinen CSS Framework'leri kullanabilecek
* FE dev : template engine'lerle deneyimi olacak, mumkunse ucundan azicik PHP/Laravel anlayacak
* BE dev : PHP/Laravel bilecek, OOP neymis, PSR-4 neymis, composer seytan icadi demeyecek
* BE dev : RESTful API neymis bilecek, su guideline'i takip et deyince anlayacak.
* Su araci kullanmak istiyoruz denilince "ben kullanmam, kendim yazarim" demeyecek.

Bu ozelliklere uydugunuzu dusunuyorsaniz;

said:
* Kimsiniz?
* Ne bilirsiniz?
* Neler yaptiniz? Github hesabiniz nedir?
* Bilginizi olcmek icin bir kac saatinizi alacak bir task yollasak yapar misiniz? (Yapmam diyebilirsiniz, np)
* Gunluk/saatlik ucretiniz nedir?

Gunluk/saatlik ucret konusunda "projeye gore degisir" cevabini kabul etmiyorum bu arada zira degismemeli. Nasil hesaplayacaginizi bilemezseniz su yontemi izleyebilirsiniz;

Aylik cebinize girmesini istediginiz parayi belirleyin. Sonra ay basina ortalama 22 gun, gun basina da 7.5 saat mesai yapacaginizi dusunup, bunun ustunden gunluk ve saatlik ucretinizi cikarin. Bu 7.5 saate yemeniz, icmeniz ve fiziksel ihtiyaclariniz dahil olmayacak tabiki.
Sosyal ağlarda paylaş

(tu)
muhteşem fırsat bence,
bi arkadaşım türkiyeden bu şekilde isviçreye çalışıyor çok mutlu
hem lokasyon zorunluluğu yok (seferihisarda 2 ay ev kiralayıp sonra laraya geçebilirsiniz, kışında yaz olan ülkelerde takılabilirsiniz)
hem de parası iyi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...