Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

göz tansiyonu ilacı

topsakallihitler

Öne çıkan mesajlar

arkadaşlar merhaba

bende glokom rahatsızlığı var, diğer adıyla göz tansiyonu. bu yüzden çeşitli ilaçlar denedim, ancak alerji yaptı. yurt dışında olan bir ilaç kullanıyorum. ilacın ismi saflutan. bazı ülkelerde de taflotan diye geçiyormuş.

bu ilaç yurt dışında da yasaklandı diye duydum, internette baktım pek bir haber göremedim. acaba yurt dışında yaşayan arkadaşlar eczaneye uğradıklarında öğrenebilirler mi, durumu nedir? bir de eğer ilaç varsa, sipariş vermek isterim.

konusunu açmışken kamu spotu patlatayım, farkındalık yaratayım. bu glokom piç bir şey arkadaşlar. belirtisi yok, tedavisi yok, sadece kontrol altında tutabiliyorsunuz. tansiyon göz sinirlerinizi yavaşça öldürüyor, ve büyük oranda görüş kaybı yaşadığınızda sıkıntıyı fark edebiliyorsunuz. bir kontrole gittiğinizde ölçtürün, acısız, kısa süren bir işlem. bi alet var gözünüze pıst pıst hava üflüyo 2-3 kere o kadar. ailenizde olan varsa mutlaka gidin, genetik çünkü. teyzemde vardı benim, kendi rahatsızlığımı öyle öğrendim. yardımlar için de şimdiden teşekkür ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

Geçmiş olsun öncelikle. Biraz bakındım da dediğin ilaç türkiyede bulunuyormuş burada yazdığına/benim anladığıma göre.

said:
Glokom, kuru göz gibi kronik ilaç kullanımı gerektiren hastalıklarda preservan içermeyen damlalar, hem hasta konforu hem de konjonktiva sitolojisinin korunması açısından önemlidir. Glokom hastalarında gelecekte yapılacak cerrahilerin başarısı açısından bu tür ilaçların seçilmesi büyük önem arz eder.

Ne yazık ki ülkemiz glokom pazarı preservansız ilaç sunumu açısından kısır bir konumdadır. Bugün kullanabildiğimiz tek ilaç bir tafluprost olan Salutan’dır. Saflutan piyasada 3 yıldır mevcut olmasına rağmen SGK ödemesi alamadığından dolayı önemsenmeyecek kadar düşük bir piyasa payına sahiptir.

İyi niyetle bu tür ilaçları seçseniz bile 2 yıl içinde büyük olasılıkla ikinci bir preparata ihtiyaç duyulacağı için ikinci ilaç tercihiniz preservan içeren bir ürün olacaktır. Ülkemiz koşullarında pek kaçacak yer yok gibi görünüyor.

Günümüzde Ganfort, Cosopt gibi ilaçların preservan içermeyen formaları mevcut olmasına karşın ülkemizde halen satışı yapılmamaktadır.

Saflutan’ın da timolol ile birlikte fiks kombinasyonu yakın zamanda piyasaya sürülmüştür. Taptiqom adını taşıyan ilaç Saflutan gibi tek kullanımlık poşetlerde satılmaktadır ve %33’e varan basınç düşüşü sağlamaktadır.

Glokom tedavisi bir maratondur. Tanıyı koyan, takibi yapan, ameliyat kararını veren doktoru ameliyatı yapan kadar cerrahi başarının veya başarısızlığın sorumlusudur. Bu yüzden konjonktivanın korunması büyük önem arz eder. Bu tür ilaçların Türkiye’ye getirilmesi ve SGK tarafından ödenmesi hususunda kamu baskısı yaratmamız ve ilgili kişileri bilgilendirmemiz gerekir.
Sosyal ağlarda paylaş

Komodo said:

Geçmiş olsun öncelikle. Biraz bakındım da dediğin ilaç türkiyede bulunuyormuş burada yazdığına/benim anladığıma göre.

hocam teşekkür ederim çok. paylaştığınız şeye bakmıştım daha önce hatta eczacılar odası ile çeşitli uğraşlar sonucunda 1 kere sgk desteğiyle de ilacı alabilmiştim. önce sgk desteği sonra da ilaç komple kalktı ülkeden. yurt dışında olup olmadığından emin değilim, sadece bir duyum aldım olmadığına dair. internette baktım biraz, o tarz bir habere rastlamadım ama bir de buraya sorayım dedim. bulan olursa ilaç siparişi vermek istiyorum, yurt dışında yaşayan tanıdığım yok malesef.

yardımınız için çok teşekkür ederim tekrar.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
topsakallihitler said:

arkadaşlar merhaba

bende glokom rahatsızlığı var, diğer adıyla göz tansiyonu. bu yüzden çeşitli ilaçlar denedim, ancak alerji yaptı. yurt dışında olan bir ilaç kullanıyorum. ilacın ismi saflutan. bazı ülkelerde de taflotan diye geçiyormuş.

bu ilaç yurt dışında da yasaklandı diye duydum, internette baktım pek bir haber göremedim. acaba yurt dışında yaşayan arkadaşlar eczaneye uğradıklarında öğrenebilirler mi, durumu nedir? bir de eğer ilaç varsa, sipariş vermek isterim.

konusunu açmışken kamu spotu patlatayım, farkındalık yaratayım. bu glokom piç bir şey arkadaşlar. belirtisi yok, tedavisi yok, sadece kontrol altında tutabiliyorsunuz. tansiyon göz sinirlerinizi yavaşça öldürüyor, ve büyük oranda görüş kaybı yaşadığınızda sıkıntıyı fark edebiliyorsunuz. bir kontrole gittiğinizde ölçtürün, acısız, kısa süren bir işlem. bi alet var gözünüze pıst pıst hava üflüyo 2-3 kere o kadar. ailenizde olan varsa mutlaka gidin, genetik çünkü. teyzemde vardı benim, kendi rahatsızlığımı öyle öğrendim. yardımlar için de şimdiden teşekkür ederim.

Dostum 2 gün önce daha önce yaşadığım görme bozukluğu sonrası baş ağrısı çektim, normalde 3 sene önce 1 gün sonrası geçmişti ama 2 gündür baş ağrısı ve hafif sağ gözüm odaklanamıyor sanki. Gözlerim iri oldugundan daha önce glokom oldugunu söylemişti biri. Yarın doktora gideceğim, ne yapmalıyım?
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 yıl sonra ...
  • Yeni Oluştur...