Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sözleşme değişikliğinden dolayı tazminat alınabilir mi?

Loxias

Öne çıkan mesajlar

Loxias said:

Çalıştığım şirket 3-4 ay önce global bir şirkete satıldı. Bu ay itibari ile de net üzerinden aldığımız maaşları, yıllık olarak değişmeden brüt olarak almaya başlayacağız. Bize açıklanana göre de, artık eski sözleşmemiz geçerliliğini yitirip, global şirketin sözleşmesini imzalamak durumundayız.

Sözleşmeyi imzalamadığım taktirde tazminatlarımı alarak şirketten ayrılabilir miyim?

ücret esaslı değişiklik sebebidir, sözleşmenin yazılı rızanızı alarak karşılıklı anlaşma durumunda değiştirilmesi mümkündür. netten brüte aynı rakam üzerinden geçtiğiniz için kaybınız olacaktır, baz maaşın düşmesi zaten mümkün değil, bu sebeple 60:40 gibi prim sistemin varsa 100ün eski net maaşı tutması ve razı olmanız makuldür.

eski şirket izin, (duruma bağlı) ihbar ve kıdeminizi ödeyip sözleşmenizi tek taraflı feshedebilir, işe iade davası açacağınız şirket yeni şirket olur. bunu da iş akdinizin sona ereceğini bildiren yazılı verilen ihbarın tebliğ tarihinden itiraben bir ay içinde açmanız gerekmekte.
yeni şirket yeni teklifle geldiğinde kabul etmemeniz durumunda geçerli bu. teklifle gelmek durumunda bu arada.

kıdemlilik süresine ait tüm haklarınızla yeni şirkete geçmeniz durumunda izin ve kıdem süresi de devredeceğinden sorun yok.

biz de yakın zamanda bir şirketi aldık, daha da yakın zamanda birini devrettik. bilgiler taze.
Sosyal ağlarda paylaş

nyks said:

Hayır kaçırmıyoruz ayrıca asgari de göstermiyoruz :P Mavi yaka istemiyor brüt olayını. Eskiler zaten anlamıyor anlatamıyorsun vergi dilimi vs. Gençler anca öğreniyor. Ama brüt çalışmak daha iyi tabi ki de ben veriyorum adamların vergilerini böyle olunca.

türkiyede kobiler vergi kaçırmıyor demek hakkaten ilginçmiş
bin tane firma görmüşümdür rahat yıllardır zarar ediyor gösteren
kredi almaya gelince işler değişiyor tabi, orada yazana bakmayın şşş
altındaki arabanın taksitini de ben ödüyorum zaten

Not: Senin firmana yönelik bir şey değil yazdığım, sistemin nasıl çalıştığı ortada sadece
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...