Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vektorel Resimler

MartinLGore

Öne çıkan mesajlar

Böyle bir teknoloji var mı? Veya olabilir mi? Teknik olarak -varsa- imkansızlıkları nelerdir..

Yani kısaca flash gibi, zoom yapılabilinir fotoğraflardan bahsediyorum. Böyle bir teknoloji mümkün mü?

Birde mesela çok büyük apt. lara afişler asıyorlar. Onları hangi fotoğraf makineleri ile o kadar kaliteli çekebiliyorlar? Yani nasıl mümkün bu? Herhalde o resimlerin tanesinin boyutu 20 gb vardır..[signature][hline]AAL'05
Troil, 26 Ocak 2005 01:37 tarihinde demiş ki:
10k postlu madalyalıya veriyorum !
Sosyal ağlarda paylaş

vektörel olarak çok kaliteli işler hazırlanabiliyor. fakat tabii henüz fotoğraf kalitesine ulaşılabilmiş değil... çok başarılı bitmap to vector converterlar var. bi süre sonra onu da görürüz muhtemelen...

o devasa afişleri hazırlarken de çok yüksek çözünürlüklerde taranıyo resimler. dijital kamerayla çekilmiyo genelde çünkü hala renk problemleri var...[signature][hline]I feel, I can do anything - except, perhaps, live up to the expectations of the others have of me
-The Legend of Selim Wormrider

[Bu mesaj Grudge tarafından 26 Ocak 2005 21:42 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

vector tabiki mumkun, hatta iyi araba fotograflarina audi volvo mini cooper vb gibi coguna deli gibi photoshop temizliginden sonra istenilen konsepte gore (gavur bu kavrami bizden farkli kullaniyo..) vectorel islemler uygulayabiliyor..mesela genc havasi karikatur havasi vermek icin minicooper in dergi ilanlarindaki fotograflarda araba vector mu yoksa raster mi ayirt edilemez gibi oluyo..

onun disinda buyuk boyutlu fotograf kaplamalarinda 2 madde var..

1. hangi boyutta basilacak
2. ne kadar uzaktan/yakindan istenilen etkide görünülecek..

ama genelde cogu kisi medium format film kullaniyor..bunlar sigara kutusu/kibrit kutusu boyunda filmler, scanlenip oynaniyor manuel camiada...ha moda vb degilse (turkiyede kilerin %80 i orta formatla cekilmis denebilir) ileri duzeyde kaliteli resimleri icin large format film kullaniliyor..ki bunlarin film boyutu not defteri/kitap roman kapagi ebatlarinda oluyor...kalitesini siz dusunun =)

digital camia ise henuz ortaformat filme dişini gecirebilmis durumda..ortalama 22mpixel bir digitalback (20bin dolar civarinda oynar fiyati) kibrit kutusundan az daha buyuk bir manuel filme esdeger denebilir en yuksek sıkıstırılmamis halde cekilirse..ki modacilar kullanmaya coktan basladi bile...

onun disinda Large format bir sheet filmin mpixel karsiligi tahminimce 75-90megapixel olmasi lazim..

bina kaplama durumunu da siz degerlendirin iste..ürüne gore muamele hehe =)

ha ben 5 siz 7 yil diyin digital platformun manueli yemesi icin gerekli sureye...

uzun oldu pardon :p

not: bu arada su anki yeni cikmis 22mpixel ortaformat bir digital back in en artist haldeki dosya boyutu 512mb civari..

[signature][hline]http://fuysal.com

*curiosity res-kills*
...mono

[Bu mesaj hilikus tarafından 26 Ocak 2005 21:55 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

yapılıyo güzel şeyler. benim de hevesli olduğum bi konudur. zor olduu için. çok beendiim bi kardeş vardı dergiler ve makyaj firmalarına çalışan, bayaa az curve filan kullanarak mega işler yapıyodu. çok takdir ediyodum. bulamadım şimdi. ama meşur bi deli var. onu koyiyim ben.

http://www.photoshopcn.com/bbs/viewthread.php?tid=150569[signature][hline]freeedom, 15 Ocak 2005 19:35 tarihinde demiş ki:
beyler kotulemeyin nargileyi sutlu nargilede var peki o damı zararlı o nası zara veriyo acaba sutle su farklı maddeler o zmn o alveollere ne yapıo bunacaıklık getirin
Sosyal ağlarda paylaş

bir de çok büyük ebatlı duvar resimleri öyle dergi kalitesi gibi 300 dpi falan basılmıyor. 20-30 dpi'a kadar çözünürlüğün rahatça düşürüldüğünü biliyorum. sonuçta bir duvar resmine hiçbir zaman 50 cm'den bakılmaz. algılama mesafesi resmin ebadına göre en az birkaç metreden başlar. birkaç metreden bakılan düşük dpi basılmış bir resim de göze, 40-50 cm'den bakılan yüksek dpi basılmış bir resimmiş gibi görünür.

ama tabi şu son 1-2 senede hasta ruhlu bi takım insanlar 8m x 15m ebadında bir duvar resmini 300 dpi basmaya başlamışlarsa onu bilemem :D[signature][hline]Her hakkı mahfuzdur. ©2005
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...