Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Solara Tarikatı,

felixxx

Öne çıkan mesajlar

said:
Pirvan, 26 Ocak 2005 00:51 tarihinde demiş ki:
Politika'da hoşgörünün sınırı, benim çıkarıma kadardır.
hoşgörüsüzlüğünün sebeplerini irdelediğimi / önemsediğimi kim söyledi?

said:
Yani o adam saçma söylemlerle zenginleri kapıp benim ülkeme hain yetiştiriyorsa, hoşgörü o noktada biter ve devreye hukuk girer.
bir kişiye hırsız demek için bile mahkemeye çıkarılır. bu "vatan hainidir" diye yargı koyamazsın. kaldı ki düşündüklerinle değil yaptıklarınla yargılanırsın.

said:
Bana bu boş söylemleri tekrarlamayın hoşgörü ve kelebekler gibi..
: isabetsiz bir benzetme. herneyse.

said:
Bu düşünceyle bakacak olursak bir kadına tecavüz eden adamı da "buna inanıyor ihtiyacından dolayı böyle" diye yargılamamız gerekir. Bu da aynı şeydir.
isterse tecavüz etmeye ihtiyacı olduğuna inansın.inançları değil kişinin hareketleri yargılanır. tecavüz etmeye inanması hukuksal açıdan suç değil, ancak tecavüz etmesi suçtur.

inanç özgürlüğü inanç özgürlüğüdür kafanda olup bitenin özgürlüğüdür. inanç adına veya değil, eylemlerinin yargılanır, ceza alır. (sırf bu başlıkta bile bunu kaç defa tekrarladım.)[signature][hline]h u m a n i t y - i s - t h e - o n l y - s u p e r p o w e r !

[Bu mesaj Rahan tarafından 26 Ocak 2005 01:22 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

E tamam.. Bu kadın da söylemlerinde her ne diyorsa desin, gittiğimiz sonuç ne? Ülke için kaybedilmiş bireyler ve maddiyat. O zaman eylemi, ülkenin zararına oluyor ve bu yüzden ceza görmesi gerekir senin mantığına göre. Ben ceza görsün demiyorum, değirmenin suyu nereden geliyorsa yallah oraya gitsin benim insanlarımı rahat bıraksın. Solarayı umursadığım da yok gerçi, onun kişiliği altında bütün bu sahte emperyalist dinciklere söylediğim şey.
Rahan, ben senin her gün görebileceğin cahil bir velet değilim cümlelerimi tek tek değil kelimelerimi tek tek alıp cevap da versen bu konularda üste çıkamazsın bu yöntemle.
Bu Solara'nın yaptığı uyuşturucu satıcılarının yaptığıyla aynı şey. Bakın karşılaştıralım.
1-İkiside zengin insanları tuzağına düşürmeye çalışır ve paralarıyla onlara mutluluk verdiğini söyler.
2-İkisine de kişisel yaşamındaki boşluktan dolayı sıkıntıda olan insanlar düşer ve esiri olurlar.
3-İkisi de bireyi hem maddi hem manevi olarak sömürür.
4-İkisi de yurtdışından ülkemize enjekte edilmiştir ve daha da artırılmaya çalışılmaktadır.
5-İkisine gidip para veren insan da şikayetçi değildir. Yani ikiside bu durumdan mutlu olduğunu söylerler.
6-İkisi de köşeye sıkışınca, bireysel özgürlük ve hoşgörüden dem vururlar.
Aralarındaki tek fark ise; bir tanesi cezalandırılır,bir tanesi cezalandırılmaz.[signature][hline]Yaşamın ALTIN kuralı: Altını Olan,Kuralı Koyar.
Hordish MannerDefence Officer
I kill two dwarves before i kill two dwarves
And then i kill two more..

Sosyal ağlarda paylaş

Bir zamanlar "muz öptüren şeyh" vardı hatırlarsınız. Namaz kılarken millete pandik atardı.. Bu yakalanıp dergahı kapatıldıktan sonra eski müritlerinin birçok sabıka aldığı görüldü.
Birçoğu hala bu şeyhin ailesine para yardımında bulunuyormuş. Bununla yurtdışında bir akrabasının ev aldığı ve şeyhin yakınlarının arada bir gidip geldiği görülmüştür.
"İnanç özgürlüğü" benim en çok savunduğum şeylerden biridir belki de. Ancak inanç, insanlara doğru şeyler vaad etmeli ve topluma zarar vermemeli. Tek koşul budur. Yani doğru öğretilere ve eyleme sahip olmalıdır. İnanç diyerek insanları maddi ve manevi açıdan sömürüyorsa bir kimse, engellenir. Sanıroyum ki Solara'nın akıbeti de muzcu şeyh'ten farklı olmayacaktır.[signature][hline]Yaşamın ALTIN kuralı: Altını Olan,Kuralı Koyar.

Sosyal ağlarda paylaş

çok daha radikal örneklere zorluyorsun :.
umarım kimseyi kırmam dökmem.

said:
Pirvan, 26 Ocak 2005 01:47 tarihinde demiş ki:
E tamam.. Bu kadın da söylemlerinde her ne diyorsa desin, gittiğimiz sonuç ne? Ülke için kaybedilmiş bireyler ve maddiyat. O zaman eylemi, ülkenin zararına oluyor ve bu yüzden ceza görmesi gerekir senin mantığına göre.
2 örnek vermek istiyorum sana, birincisi sigara.kanserden kaybedilmiş birey ve yurt dışına akan milyarlarca $.

sigara içenlere ceza verilmeli mi?

yoksa sigara içmek kendi seçimleri midir? bu ve benzeri durumlarda arada ki çizgi yani özgürlük ve ülkeye olan yarar her zaman ülkeye olan yarar yönünde seçilmez. seçilemez çünkü özgürlük yanında farklı güzellikleri de getirir

bir de başka bir açıdan bakalım, onların kaybedilmiş olduğuna kanaat getirmiş olman onların gerçekten kaybedilmiş olduğu anlamına mı gelir? veya tam tersi diyelim senin için kazanılmış olan bir başkası için kaybedilmiş olamaz mı?

said:
Rahan, ben senin her gün görebileceğin cahil bir velet değilim cümlelerimi tek tek değil kelimelerimi tek tek alıp cevap da versen bu konularda üste çıkamazsın bu yöntemle.
paragraf paragraf veya konu konu alıyorum hepsi birbirine çorba olmasın diye. üste çıkmak gibi bir derdim yok zaten. hatalıysam düzeltirim. (sırf bu tartışmalar sayesinde o kadar çok şey düzelttim ki düşüncelerimde.. :) )

hem hergün görebileceğim bir veled değilsen o zaman biraz sakin yaz. dambıl dumbul girişme.

said:
Bu Solara'nın yaptığı uyuşturucu satıcılarının yaptığıyla aynı şey. Bakın karşılaştıralım.
1-İkiside zengin insanları tuzağına düşürmeye çalışır ve paralarıyla onlara mutluluk verdiğini söyler.
2-İkisine de kişisel yaşamındaki boşluktan dolayı sıkıntıda olan insanlar düşer ve esiri olurlar.
3-İkisi de bireyi hem maddi hem manevi olarak sömürür.
4-İkisi de yurtdışından ülkemize enjekte edilmiştir ve daha da artırılmaya çalışılmaktadır.
5-İkisine gidip para veren insan da şikayetçi değildir. Yani ikiside bu durumdan mutlu olduğunu söylerler.
6-İkisi de köşeye sıkışınca, bireysel özgürlük ve hoşgörüden dem vururlar.
Aralarındaki tek fark ise; bir tanesi cezalandırılır,bir tanesi cezalandırılmaz.
evet Marx'ın benzetmesi, "Din kitlelerin afyonudur". ancak burda sadece dincikleri kastetmediğinin altını şiddettle ve şiddetle çizerim. ve aynı şablona solaranın dışında ve çoğunluk tarafından da kabul edilmiş kimi inançlarında oturduğunu da yine aynı şiddetle ve hiddetle hatırlatırım. yeterince açık sanıım?[signature][hline]h u m a n i t y - i s - t h e - o n l y - s u p e r p o w e r !

[Bu mesaj Rahan tarafından 26 Ocak 2005 02:34 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Rahan, 26 Ocak 2005 02:33 tarihinde demiş ki:
2 örnek vermek istiyorum sana, birincisi sigara.kanserden kaybedilmiş birey ve yurt dışına akan milyarlarca $.

sigara içenlere ceza verilmeli mi?

yoksa sigara içmek kendi seçimleri midir? bu ve benzeri durumlarda arada ki çizgi yani özgürlük ve ülkeye olan yarar her zaman ülkeye olan yarar yönünde seçilmez. seçilemez çünkü özgürlük yanında farklı güzellikleri de getirir

Bir şeyin olanağı vardır. Ben olsam türk tütününün kilosunu yurt dışına 1 milyona satıp bir paket sigarayı 4milyon liraya aldırmam. Ancak, kendi tesislerimizde üreterek aynı kalitede, paranın ülke içinde kalmasını sağlarım. Hükümet ben olmadığıma göre bunun hesabını ben vermiyorum. Ayrıca, sigara çok abest bir örnek. Çünkü öyle ya da böyle Türkiyenin büyük kısmı içiyor. Ve keşke temizlenebilse ancak olanak dahilinde değil. Solara ise 50-100 tane adam kandırabilmiş durumda henüz, bu nedenle daha kolay uğraşabiliriz.

said:
bir de başka bir açıdan bakalım, onların kaybedilmiş olduğuna kanaat getirmiş olman onların gerçekten kaybedilmiş olduğu anlamına mı gelir? veya tam tersi diyelim senin için kazanılmış olan bir başkası için kaybedilmiş olamaz mı?

Felsefenin ortaokul yıllarında zihnimizde ilk yer ettiği zamanlar, bu tip sorularla başlar insan. Ancak politika'da bu sorular yoktur. Herkes kendi çıkarını düşünmek zorundadır öncelikle. Yani ABD, bu insanları kazanıyor gibi düşünebiliriz. Ancak ben Türk'üm ve Türkiye Cumhuriyetinin çıkarlarını düşünmek zorundayım. Sen kendini ABD li olarak görüyor ve hissediyorsan o zaman ABD bu insanları kazanıyor ve bu faaliyet güzeldir diyebilirsin. ABD nin bu insanları ve paralarını kazanması, bizi ve bizim gibi diğer dünya devletlerini daha çok sömürmesi, daha yaygın olarak içimize sızması, daha çok savaş açması demek olabilir. Öyleyse, bu tip hareketlere destek veren bir kişinin savaş karşıtı ya da ABD politikaları karşıtı durması beklenemez. Neyse daha fazla girmeyim bu yöne.

said:
evet Marx'ın benzetmesi, "Din kitlelerin afyonudur". ancak burda sadece dincikleri kastetmediğinin altını şiddettle ve şiddetle çizerim. ve aynı şablona solaranın dışında ve çoğunluk tarafından da kabul edilmiş kimi inançlarında oturduğunu da yine aynı şiddetle ve hiddetle hatırlatırım. yeterince açık sanıım?

İşi mecburi olarak dini boyuta sürüklüyorsun kanımca, o şiddet ve hiddetin de boşunadır. Bu şablona oturan dinlerin hepsine aynı biçimde tepki gösteriliyor. Ancak, şablon açık ve net. Anadolu insanı yüzyıllardan beri islamiyete inanır. Bunun doğruluğunu ya da yanlışlığını gerekli platformda sorgularsın. Ya da sorgulamazsın. Ben yeri geldiğinde yaparım ancak halktan kopuk ve burnu büyük bir edayla zırvalayarak değil. Doğru ya da yanlış olsun, veya fikirsel olarak ilkel tabir edin, islamiyet'in Anadolu halkı üzerindeki olumlu etkilerini görmezden gelemezsin. Yani bazen düzeni sağlamak adına afyon kullanılmıştır. Bunları konuşmak için forum çok dar. Ve şimdiye kadar çok konuştum ve yazamayacağım. Ancak bahsettiğim şey, günlük yaşayışında insana ne sağladığı, ne vaatlerde bulunduğu. Solara, cebinden para çalmak ve dandirik bir iki psikodrama seansı haricinde birşey vaad etmiyor. Kadim olsa ne, olmasa ne.. Ancak ülkemde islama yüzde 95i inanıyor ulusumun, öyleyse onlardan koparak,onları aşağılarak bir yere varamam. Kaldı ki, İslamiyet bu insanlara birçok güzellik sunuyor, sevgi ve hoşgörü öğütlüyor, paylaşım ve empati öğütlüyor. Bu nedenle bu zımbırtıları islamın yanında sorgulamaya sakın kalkmayın.
Hiddetinizi ve şiddetinizi saklayın, sakata gelmeyin.[signature][hline]Yaşamın ALTIN kuralı: Altını Olan,Kuralı Koyar.

Sosyal ağlarda paylaş

Ya hanginiz gitti Solara'ya? Hanginiz kadinin tam olarak dediklerini biliyo? $100mis da somuruyomus da... Simdi buraya cikip kadini oole boole diye suclayacaginiza... allah akil fikir versin size ve sizin serrinizden korusun diyorum.

Kelebek bilmem neymis... Belki her seyi iyi yonuyle degerlendirerek bi yere varamayiz, ama paranoyaklikla da bi gidim one gidemedigimiz alenen ortada. Amerika'da nolur... Insanlar birakirlar. Zamaninda cikti biraktilar da. Amnish bi yigin kisi cikti.

Kurulu duzenin uzerine alternatif bi sey gelince hemen tepki verin siz. Hemen size gosterildigi gibi algilayin. 70 milyonluk ulkede 100 kisi sirf size gore yanlis yola sapti diye ates puskurun. Ya sen bu insanlarla boyle ugrasacagina gidip beyin gocunu engelle. Inan o Solara'ya "kaptirdigimiz" $10k'dan daha degerli.

Ya somuru falan derken dikkat edin ya. Insan gercekten bi sey sanacak. Yani onca derdimiz bitmis, onca somuruldugumuz yer bitmis, Solara size batar olmus. Ustelik bilmiyosunuz bi de. Kendinize gore basma kalip bi tabela asmissiniz kadinin onune hababam konusun.[signature][hline]Tulahr
Sosyal ağlarda paylaş

Evet. Zararın küçüğü büyüğü farketmez. Beyin göçüne de karşıyım, buna da karşıyım. Bir sömürüye karşı olmak bir diğerine karşı olmayacağım anlamına gelmez. Sen onca gitmişsin işte buyur anlat diye söyledik kaç defa.. Bu kadın senden ne istiyor? Namaz mı kılacaksın? Kiliseye mi gideceksin? Fakire yardım mı edeceksin, zekat mı vereceksin? Ne yapacaksın,karşılığında ne vaat ediyor? Bir kere elçi, sözcü ya da bir dinin peygamberi olduğunu iddia eden bir kimsenin parayla görüşlerini aktarması kadar komik birşey olabilir mi? Madem sözcü olarak seçildi ve doğruları öğütlüyor(ki sırf yabancılardan çıkar bizim memlekette bunlar) o zaman neden 50 tane zengine anlatıyor? Savaşsıni kadimliğini göstersin çıksın halka anlatmaya çalışsın. Öyle kör ve özenti olmuş ki buna giden insanlar, bir yabancı karı gelip osursa tapınacaklar. Üstüne de bilet alacaklar, kadının üstüne para verip öğretmesi gereken şeyleri paralarıyla dinleyecekler. Gerçek inancın ne demek olduğunu Vahdettin gibi yabancı papazlara gidenler değil, Halide Edip gibi, M.Kemal gibi halka gidenler bilir ancak sanıyorum. Dine olan inançla sınırlı değil konumuz. Buralara giden insanların birçoğunun(hepsi değil aralarında düzgün insanlar vardır elbet) gerek dini olarak, gerek fikirsel olarak, hiçbir inancı taşıdıklarını sanmıyorum.
Ps: Ben şu anda anladığınız ve gördüğünüz biçimde bir müslüman değilim. Ben, hoşgörünün sınırlarını ve dinsel özgürlüğü kendi içimde belirlemiş ve ona göre davranırım. Solara'ya, Muzcu Şeyh'e, Müslüm Gündüz'e, Fethullah Gülen'e, Uzaylılara tapınan geçenki tarikata, Ağızlarından,Karınlarından şiş geçiren tarikatlere hoşgörüm bu ülke sınırlarında yoktur.[signature][hline]Yaşamın ALTIN kuralı: Altını Olan,Kuralı Koyar.

Sosyal ağlarda paylaş

said:
riglous, 20 Ocak 2005 20:55 tarihinde demiş ki:
said:
Pirvan, 20 Ocak 2005 20:35 tarihinde demiş ki:
Dememiş miyim? Afedersiniz Solara ve tarikatı ajandır bunu da ekleyeyim.

Solara ne diyor hadi bilen bir ağızdan duyalım. Sen anlat biz cevabını verelim. Kadim ve büyüğüm ezelden beridir varım kıçımdan alev atarım diyorsa, buyursun çıksın karşıma kim daha kadim bir görelim bakalım.

Kadının bi dinle alakası yok. yani kadın gelin ben tanrıyım bana tapın falan demiyo. yok böyle bi şey. kadın her şeyin aslında tek olduğu tezini sürüyo ortaya. bizim tanrının bi parçası olduğumuzu söylüyo ki kuranda bu allah gücünün bilmemkaçta birini üfledi ve insana can verdi diye bi bölümde geçmektedir. hepimizin bunun bi parçası olarak burada yer aldığımızı ve bulunduğumuz yerde, dünyada kendimize şekil vererek ikamet ettiğimizi söylüyo. tamam bundan sonrası kendi kurgusu; yani 11:11 kapısının açılması ve burdan geçeceğimiz, pozitif enerji.. bunlara inanmanız için metafiziğe inanmanız gerekiyo. ama bunun dinle uzaktan yakından alakası yok.
ha metafizik kısmı, reiki bu kadar popülerken... şimdi tartışmak bence konuyu ayrı bi yere taşır, solaradan çıkarız.

bunun yanı sıra, arada siz de bu kadim varlığın bi parçasısınız dediğinde bunu geçiştirdi star. geçmişteki insanları anlamanız için psikodrama yapıyoruz dediğinde bunu geçiştirdi star. felsefede bilgi öğrenim yollarını anlatırlar; yaşayarak gündelik bilgiyle öğrenmeyi hatırlarsanız burda, solaranın orda insanları ilk insanlar gibi hissetmelerini söylediğini de garipsemezsiniz sanırım. bilinçlerini açmak için bu yola başvurdu. ki star inatla bu ilk insan olayını geçiştirip aslan muhabbetine takılmış durumdaydı. üstelik buna ayin diyip durdu. hayır, bu ayin diildi, orda da doğadaki canlılarla bi bağ kurmaları için insanlara yol gösterdi.

ben solaranın tezini savunmuyorum. ama insanların daha tezin ne demek olduğunu bile bilmeden bunu din tartışmasına çevirmesi beni cidden dumur etti. ortada bi şey varsa, bi araştırılır be. yani farklı olanı kapı dışarı atmakla bi arpa boyu bile yol gidemeyiz. nedenini niçinini düşünmemiz gerekiyo di mi ama?

aramaya inanmak diyo ya insanlar, ben de okumaya inanmak diyecem yakinda.
ben $100 falan vermedim. ama oturdum arastirdim, basma kalip ahkam kesmedim.[signature][hline]Tulahr
Sosyal ağlarda paylaş

Sende okuduğunu anlamaya inanmalısın. Bunları sormuyorum ben sana
said:
Bu kadın senden ne istiyor? Namaz mı kılacaksın? Kiliseye mi gideceksin? Fakire yardım mı edeceksin, zekat mı vereceksin? Ne yapacaksın,karşılığında ne vaat ediyor? Bir kere elçi, sözcü ya da bir dinin peygamberi olduğunu iddia eden bir kimsenin parayla görüşlerini aktarması kadar komik birşey olabilir mi? Madem sözcü olarak seçildi ve doğruları öğütlüyor(ki sırf yabancılardan çıkar bizim memlekette bunlar) o zaman neden 50 tane zengine anlatıyor? Savaşsıni kadimliğini göstersin çıksın halka anlatmaya çalışsın.

Bunları soruyorum. Yok herşey birmiş de tanrının parçasıymış da... EEEE? Ne olacak yani öyle ya da değil. Ne yapacağız biz sayıklayacak mıyız herşey birdir bik bik diye? Ne istiyor, para vermemizden başka? Ohoo yazık insanıma oturup şunu araştırıp övünüyorsunuz, araştıracak şey kalmamış gibi. 5dk lık bir bilgi yeter bu tip basitlikleri anlamanıza. Çünkü temeli ve derinliği yok, uydurmaca 2 söz, çalıntı iki laf.. Sonra bunu diğer dinlerle karşılaştırıyorsunuz. Dediğim gibi, inancın ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu anlatmak zor.[signature][hline]Yaşamın ALTIN kuralı: Altını Olan,Kuralı Koyar.

Sosyal ağlarda paylaş

"Bu kadın senden ne istiyor? Namaz mı kılacaksın? Kiliseye mi gideceksin? Fakire yardım mı edeceksin, zekat mı vereceksin? Ne yapacaksın,karşılığında ne vaat ediyor? Bir kere elçi, sözcü ya da bir dinin peygamberi olduğunu iddia eden bir kimsenin parayla görüşlerini aktarması kadar komik birşey olabilir mi? Madem sözcü olarak seçildi ve doğruları öğütlüyor(ki sırf yabancılardan çıkar bizim memlekette bunlar) o zaman neden 50 tane zengine anlatıyor? Savaşsıni kadimliğini göstersin çıksın halka anlatmaya çalışsın."

Bu kadin senden bi sey istemiyor. Bu kadin sana kendi dusunce yolunu anlatiyo. Bunun karsiliginda da iste $100 veriyosun. Din diil ki bunun peygamberi olsun. Din diil ki bunun namazi vs.si olsun. Hic Lutfu Kirdar'da bi calistaya katildin mi? Onu gectim hic mi parali calistay gormedin? Sen parasini verirsin karsiliginda sana bilgi verirler, yol gosterirler. Bu da oyle bi sey. Felsefik bi seyler anlatiyo kadin. Sen de buna para veriyosun.

said:
Ohoo yazık insanıma oturup şunu araştırıp övünüyorsunuz, araştıracak şey kalmamış gibi. 5dk lık bir bilgi yeter bu tip basitlikleri anlamanıza. Çünkü temeli ve derinliği yok, uydurmaca 2 söz, çalıntı iki laf.. Sonra bunu diğer dinlerle karşılaştırıyorsunuz. Dediğim gibi, inancın ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu anlatmak zor.

bosa laf atip tutmasini beklemektense arastiririm daha iyi. Ayrica bilginin hangisinin degerli olduguna sen mi karar veriyosun? Sen kimsin? 5dk'lik bilgiyle bunu anladigini saniyosan... eh zaten anlamamissin iste. Diger dilerle karsilastiran sensin. Basindan beri din olmadigini soolememe ragmen kalkmis bana hala namaz ziya'dan bahsediyosun uzerine peygamber vs. diyosun.[signature][hline]Tulahr

[Bu mesaj riglous tarafından 26 Ocak 2005 06:38 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Namaz Ziya mı? AHAHAHAHA! Lan ona namaz niyaz denir. Eheh güne süper açılış yaptık bakalım.

said:
Sen kimsin?

Ben kimim biliyor musun? Solara Yalara Molara zırvalarına karşı gözü açık Türk'üm. Binlerce aydın'ım ben. Sokaktaki halkım. Ya sen? 50 tane burnu büyükten biri misin? Hükmü ben veririm. Sen ise zırvalar durursun. Kadın az evvel elçi olduğunu iddia ediyordu şimdi ise filozof oldu çıktı. 100$ a gidip de, neredeyse 2.sınıf psikoloji öğrencilerinin dahi çok iyi bildiği psikodrama yapıyorsan, enayiliğine doyma. Ha yok gerçekten misyoner faaliyetlerin üstünü balçıkla da sıvamaya kalkıyorsan, başarılar.[signature][hline]Yaşamın ALTIN kuralı: Altını Olan,Kuralı Koyar.

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Pirvan, 26 Ocak 2005 04:06 tarihinde demiş ki:
Ve keşke temizlenebilse ancak olanak dahilinde değil. Solara ise 50-100 tane adam kandırabilmiş durumda henüz, bu nedenle daha kolay uğraşabiliriz.
sen benim göstermek istediğimi atladın ama. sigara yasak olmalı mı? asıl soru buydu?

evet insanlar kendine zarar veriyor ama buna hakları yok mu??

X kişisine göre "kendine zarar" olan bir şeyi insanların yapmaya hakkı yok mu?

ben ölümden sonra yaşam inancının insanın kendisine ve topluma zarar verdiğini düşünüyor olsam, bunu kimse yapmayacak mı?

anlatmak istediğim bu. zarar da görecelidir. kesin ve tek bir doğru varmışçasına konuşmayalım.

said:
Felsefenin ortaokul yıllarında zihnimizde ilk yer ettiği zamanlar, bu tip sorularla başlar insan. Ancak politika'da bu sorular yoktur. Herkes kendi çıkarını düşünmek zorundadır öncelikle. Yani ABD, bu insanları kazanıyor gibi düşünebiliriz. Ancak ben Türk'üm ve Türkiye Cumhuriyetinin çıkarlarını düşünmek zorundayım. Sen kendini ABD li olarak görüyor ve hissediyorsan o zaman ABD bu insanları kazanıyor ve bu faaliyet güzeldir diyebilirsin.
"sen kendini ABD li gibi görüyorsan" ben bunu cidden ve cidden hakaret olarak algılıyorum. :

Hepimiz sürekli günde 15 saat çok düşük maaşla devlet için çalışsak bu devletin çıkarına değil midir?

veya Istanbul'da her gün olağan üstü hal olsa suç en minimum düzeylere inmez mi? bu devletin çıkarına değil mi?

devletin çıkarı olarak addettiğin herşey yapılmalı mıdır?
insanların özgürlükleri yok mudur?

said:
İşi mecburi olarak dini boyuta sürüklüyorsun kanımca, o şiddet ve hiddetin de boşunadır.
hayır konu baştan beridir din üzerine. "Solara din değildir" diye iddia eden sensin.

said:
Bu şablona oturan dinlerin hepsine aynı biçimde tepki gösteriliyor. Ancak, şablon açık ve net. Anadolu insanı yüzyıllardan beri islamiyete inanır.
Türkiye de sadece anadolu insanı yaşamıyor. bu şekilde bir mantık güdemeyiz. Anadolu da müslümanlığın dışında ne biliyim misal Yezidiler de var. ideal bir anadolu insanı çizip ona göre yaşayamayız.

said:
Bunun doğruluğunu ya da yanlışlığını gerekli platformda sorgularsın. Ya da sorgulamazsın. Ben yeri geldiğinde yaparım ancak halktan kopuk ve burnu büyük bir edayla zırvalayarak değil.
popülizme kaymayalım olmuyor..

said:
Doğru ya da yanlış olsun, veya fikirsel olarak ilkel tabir edin, islamiyet'in Anadolu halkı üzerindeki olumlu etkilerini görmezden gelemezsin.
kime göre olumlu? sana göre mi? ya benim gördüklerim olumlu değilse? ya ben öbür dünya inancını olumsuz olarak görüyorsam? ya daha burda yazmak istemediğim bana göre olumsuz yönü varsa?

said:
Ve şimdiye kadar çok konuştum ve yazamayacağım. Ancak bahsettiğim şey, günlük yaşayışında insana ne sağladığı, ne vaatlerde bulunduğu
dinleri pragmatist bir yaklaşımla mı sıralıyoruz? eğer bu şekilde sıralayabiliyorsak, başka inançlarla beraber İslam'ı da sıralayabilir miyiz? kaçıncı sıraya düştüğünü merak ettim şimdi.

Bu hiç hoş bir yaklaşım değil bence..

said:
Kadim olsa ne, olmasa ne.. Ancak ülkemde islama yüzde 95i inanıyor ulusumun, öyleyse onlardan koparak,onları aşağılarak bir yere varamam.
her nüfus kağıdında İslam yazanı sayarak %95 diyemezsin. onlardan koparak? yani ben de mi müslüman olayım halktan kopmamak adına? bütün hristiyanlar da mı müslüman olsun kopmamak adına?

halktan kopma da halktan kopma? bu nasıl bir özgürlük anlayışı? halk sadece çoğunluk olan mıdır? ben bu Türk halkının bir bireyi değil miyim??? ne demek halktan kopmamak yaw..

inanç özgürlüğü ilkesinden bahsediyoruz bunun halkla bir alakası yok. din ve vicdan özgürlüğü yasalarla korunmuştur.

said:
Kaldı ki, İslamiyet bu insanlara birçok güzellik sunuyor, sevgi ve hoşgörü öğütlüyor, paylaşım ve empati öğütlüyor.Bu nedenle bu zımbırtıları islamın yanında sorgulamaya sakın kalkmayın.
çoktan sorgulamaya kalkıştım bile, biraz geç kaldın.

en azından senden gördüğüm kadarıyla hoşgörüyü öğütlemesi yeterli olmuyormuş.[signature][hline]h u m a n i t y - i s - t h e - o n l y - s u p e r p o w e r !

[Bu mesaj Rahan tarafından 26 Ocak 2005 13:24 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Sana senin usulünle cevap vereyim.

said:
sen

Ne demek sen? Buradaki sen derin anlamlar taşıyor olabilir. Aynı zamanda sen diyerek toplum içinde ayrılık yaratmış oluyorsun. Sen, ben, o, şu, bu yoktur. Sen diyerek kimseyi aşağılayamazsın.

said:
benim

Benim diyerek burada imalı bir yaklaşımda bulunmuşsun. Lütfen karşıdakine saygı gösterelim, sevgi, saygı, hoşgörü, mutluluk ve kelebekler..

said:
göstermek

Bu göstermek kelimesiyle bulunduğum imayı pekiştirmişsin. Bu ülkede fikir özgürlüğü vardır. İnanç özgürlüğü..

said:
istediğimi

Burada istediğimi diyerek olayı kişiselleştirmiş, iyelik eki kullanmışsın. Herkesin farklı istekleri olabilir ve özgürlüğe sahip olmalılar. Konuyu derinlemesine ele almak lazım. İnanç özgürlüğü..

said:
atladın

Burada ben bunu hakaret olarak görüyorum kendime. Atladın diyerek sanki bana sazan demeye çalışmışsın :/ (yamuk ağız)

said:
ama

Burda ama bir bağlaç olarak kullanıldığı gibi Kör anlamında da kullanılabilmektedir. Yani sen bana kör mü demeye çalışıyorsun? Lütfen böyle ithamlarda bulunmayalım. İnanç özgürlüğü..

Ayrıca sondaki o "."(nokta) işaretini de atladım sanma.
Evet gördüğün gibi tek tek parçaladım,cevapladım ve kazandım!. KAZANDIIIM NIHOHOHA. Tartışmanın galibi benim!![signature][hline]Yaşamın ALTIN kuralı: Altını Olan,Kuralı Koyar.

Sosyal ağlarda paylaş

Ya benım kendı gorusum,
Eğer bı dıne ınanıyorsanız;
Yerı geldıgınde bı hrıstıyan'a yerınde afrıkadakı kabılerlerın taşa, toprağa, güneşe, yada suya tapmaları yada atheistlere kendi dinlerine duydukları gibi saygı duymak zorundadırlar...
Sız Islamıyet hakkında bır laf edıldıgınde nasıl sert cvp verıyorsanız solara yada budizm'de de bu sertlıkte cvp vermek zorundadırlar...
Unutmayınkı Her "din" aynıdır... Farklı olsalardı hepsıne dın demezdık![signature][hline]Ultima Online, Hayat Offline...
http://forum.paticik.com/view.php?id=105586
Absolut, 13 Aralık 2004 17:31 tarihinde demiş ki:

Hayır fareden çok kokran biri değilim ama kulağımı burunumu yerse küserim :)
Sosyal ağlarda paylaş

İçinde boşluk kalan ve diger dinlerle tatmın olamayan insanların gittiği bişi bence.Hani haberlerde abartıldıgı kadar yoktur bence.Zaten ne televızyon ızlıcen bu ulkede ne gaste okucan.
Adam parasını alıyor sana düşündüklerini hayat hakkındaki görüşlerini söylüyor.Bunda zararlı birşey yok.[signature][hline]Chemical, 25 Ocak 2005 14:39 tarihinde demiş ki:
en süperi şeydir
uçan balona uzuuun bi patlayıcı fitili bağlıyorsun taşıyacağı kadar (kapsülü da olucak) yakıyosun bırakıyosun uçuyo
en tepede kapsülü patlıyo süper oluyo
ayrıca karanlık ama kalabalık bi yerde olursan ufo sanıyor herkez
Sosyal ağlarda paylaş

said:
FakeAccount, 26 Ocak 2005 14:39 tarihinde demiş ki:
Unutmayınkı Her "din" aynıdır... Farklı olsalardı hepsıne dın demezdık!

Her din AYRIDIR. Eğer aynı olsaydı din kavramı özel isim olurdu...Şu anda cins isim...

Sen nasıl her HAYVAN aynıdır diyemezsen - ki dersen hayvan çeşitliliğini inkar edersin - her din de aynı değildir...[signature][hline]Amor omnia vincit.
Cogito, ergo sum.
Dabit deus his quoque finem.
Damnant quod non intelligunt.

Bilinçli INTERNET Kullanıcısı için ELELE!
Sosyal ağlarda paylaş

gaste ve televizyon olayi abartir orasi oyle de insanlar nasil inaniyor. bosluk diyoruz o nasi bi bosluk ya. amele dambil bi katinin teki gecmis yok ben tekim ben birim falan filan atiyo birseyler insanlarda bole gozunu acip dinlio bunu. deli ederler adami[signature][hline]Don`t mess with the best
Until you past the test
When you past the test
Then come and wrest with the best
Sosyal ağlarda paylaş

Yunus emrede o benım dıyordu;Once tamamen dinlemek lazım soyleyen kimseyi.Ondan sonra yargılamak lazım.Medya gercekten cok carpıtır.Tabi başına gelmeden bilemezsin[signature][hline]Chemical, 25 Ocak 2005 14:39 tarihinde demiş ki:
en süperi şeydir
uçan balona uzuuun bi patlayıcı fitili bağlıyorsun taşıyacağı kadar (kapsülü da olucak) yakıyosun bırakıyosun uçuyo
en tepede kapsülü patlıyo süper oluyo
ayrıca karanlık ama kalabalık bi yerde olursan ufo sanıyor herkez
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...