Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oracle PL/SQL

Anhora

Öne çıkan mesajlar

Sektörde çalışan bir abim tavsiye etti. Sen SAP'yi boşver, yazılıma yönel diye. Nasıl bir dil bu Oracle PL/SQL ? Sektörde hangi iş ilanlarına başvurabiliyoruz? Geleceği nasıl ? Maaş olanakları nasıl? Fikir verebilecek var mı?

Bir de benim aklıma yazılımcı deyince çok sıkıcı bir profil geliyor. Yazılımcı olanlar meslekleri hakkında bilgi verebilirler mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Evet haklısınız sıkılmak değişebilen bir alan :)
Oracle olduğu için kurumsal firmalarda çalışma imkanı varmış. Bu işte uzmanlaşmak kaç sene alıyor?

Ama sıkıcı deyip de kestirip atmayın. Sektör nasıl? Muhattap olduğunuz insanlar nasıl? Yurtdışı imkanları neler?
Sosyal ağlarda paylaş

dur ciddi cevap vereyim.

hacit.
bizim sektorde sunu bilen cok kazanir bunu bilen az kazanir is bulamaz gibi birsey yok.
networkcu isen, iyi isen isinde aranan adam olursun
oracle'ci isen iyiysen sentifikalrini almissan aranan adamsindir
iyi javaciysan, frameworkleri biliyor core'un saglamsa aranan adamsindir
linuxcu isen isini iyi biliyorsan aranan adamsindir
c uzerine uzmanlasmissan aranan adamsindir.

sen hiic mi hic kimseyi dinleme, bak xx ogren bak yy ogren diye, bi tanesine bulas seversen devam ettirirsin sevmezsen zaten o zaman kadar bir gorus bi kultur edinmis olursun ona gore baska alanlara yonelirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

2 seçeneğin var:

kurumsalda çok paraya 100 yıl önce çıkan dilleri kullanarak sürünmek var, daha düşük paraya küçük firmada zevkli projeler yaparak sürünmek var.

ama az bilinen ve genç bir programlama dili üstüne kendini geliştirirsen, hem çok paraya çalışırsın hem de zevkli projeler yaparsın. türkiye'de az da olsa var bu tarz yazılım şirketleri.
Sosyal ağlarda paylaş

3. seçeneğin daha cazip geldi (tu)

Zaten ilgi alanımıza göre yeni çıkan her şeyden haberdarız.

Bu yazılımcılar yurtdışına çıktığında iş bulabiliyorlar mı? O imkanlar nasıl?

Bide ben rekabetin çok olduğunu düşünüyorum bu alanda. Herkes yazılımcı değil mi ?
Sosyal ağlarda paylaş

Ya ben belediyede çalıştım 2 ay. Orada sorunlu bir yazılım firması vardı. Java durmadan sorun çıkartıyordu. Adamlar resmen birbirleriyle kavga ettiler, kimse sorumluluk almadı. Ben de yazılımcılıktan soğumuştum o adamların halini görünce.
Sosyal ağlarda paylaş

Laorx said:

2 seçeneğin var:

kurumsalda çok paraya 100 yıl önce çıkan dilleri kullanarak sürünmek var, daha düşük paraya küçük firmada zevkli projeler yaparak sürünmek var.

ama az bilinen ve genç bir programlama dili üstüne kendini geliştirirsen, hem çok paraya çalışırsın hem de zevkli projeler yaparsın. türkiye'de az da olsa var bu tarz yazılım şirketleri.

su genellemeleri nasil elde ediyorsunuz...
"az bilinen genc programa dilleri" dedigin seyi bak bakalim kimler yaratiyor, ben sana soyliyim kurumsal firmalar ;)
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

SIKICI.
ben kendimden sikiliyorum, dusun millet nasi sikiliyordur benden.

kardesim de tutturdu yazilimci olayim diye
onu da vazgecirmeye calisiyorum.

oracle ile uğraşıyorsan sana birkaç soru, "ben pl/sql biliyorum" diyip işe girebiliyor muyuz yoksa bilmemiz elde etmemiz gereken advanced konular oluyor mu?

bi de sıkıcı diyorsun da neye göre sıkıcı? sabah akşam aynı databasele uğraşmak mı sıkıcı yoksa pl/sql yorucu olması mı sıkıcı?
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

senko said:

SIKICI.
ben kendimden sikiliyorum, dusun millet nasi sikiliyordur benden.

kardesim de tutturdu yazilimci olayim diye
onu da vazgecirmeye calisiyorum.

oracle ile uğraşıyorsan sana birkaç soru, "ben pl/sql biliyorum" diyip işe girebiliyor muyuz yoksa bilmemiz elde etmemiz gereken advanced konular oluyor mu?

bi de sıkıcı diyorsun da neye göre sıkıcı? sabah akşam aynı databasele uğraşmak mı sıkıcı yoksa pl/sql yorucu olması mı sıkıcı?

direk oracle admin degilim
ama bildigim kadari ile cevaplayayim.

sadece sql biliyorum diyip is alman zor, pl/sql dedigin de temelinde bir query language, senin sapkanda baska seylerde olmasi lazim. oracle db biliyorum diye girersin, ama bu hem sql den anlarim hem db yonetmekten anlarim demektir.

sikici dedigim benim kisisel gorusum, yazilim gelistirmek sikici.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...