Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Spring MVC + hangi frontEnd

senko

Öne çıkan mesajlar

Spring Boot üzerinden REST back-end, önüne de AngularJS çakmak fazla mı kaçar?

Edit: Şu an bi projemizi Spring Boot'a geçiriyoruz ve inanılmaz memnunuz da, bizim proje single page application olarak çalışabildiği ve front-end işini direkt paslayabileceğimiz adamlar olduğumuz için bu kadar rahat ettik gerçi.
Sosyal ağlarda paylaş

spring boot'a gerenk yok sanirim
hali hazirda tomcat veya jboss var, ben tomcat kullanirim muhtemelen
boot'un esprisi standalone yapmasi degil mi spring'i?
baska bir olayi varsa onu bilmiyorum.
arkada zaten spring core + mvc beraber calisacak tomcat ustunde

angularJS bakmaya deger, kolay mi bunun componentlerini kullanmasi?
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında bizimki derinlemesine araştırıldıktan sonra yapılmış bi tercih değil. Proje önceden Play Framework ile yazılmıştı ve Play'i de embedded Netty sunucusu ayaklandırdığı ve convention over configuration prensibini benimsediği için çok sevmiştik.

Yalnız Play non-servlet olduğu ve community desteği Spring'e göre yerlerde olduğu için biçok şeyi kendi elimizle yapmamız gerekti ve bu da boş yere bi sürü maliyet çıkardı. Hazır proje rölantiye geçince yeniden yazalım dedik, o esnada da "neyle yazalım" sorusuna cevabımız hem içinde embedded server olduğu (sanırım Tomcat o da), hem de konfigürasyon için adamı XML'lerle boğmadığı için Spring Boot oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

Henüz cluster'lama deneyimimiz olmadığı için bilmiyorum sdf

Ama önceki halinde uygulamayı tek instance çalıştırsak da session'ları Hazelcast üzerinde tutuyoduk ve kullanıcıya bu session'ları düşürme imkanı tanıdığımız için user-session ilişkilendirmesi problem oluyodu. O yüzden bu sefer DB'de tutuyoruz direk sdf
Sosyal ağlarda paylaş

isabetli secim olmus :)

ama benden size tavsiye, xml'lere bogulmak demissin de siz yine de IoC taraflarini xml yapin. ilerde maintain edilirken heryerde @auto-wired gormek hos olmuyor. Hele kapsamli bir proje ise

onun yerine her modulun altina bi tane xml koymak, dependency injectionlari ve bean propertylerini orda vermek daha buyuk kolaylik sagliyor. simdiki ide'ler zaten IoC gordu mu direk xml'e gecebiliyorlar
Sosyal ağlarda paylaş

Bence xml'e hiç gerek yok configurationda. Butun herşey annotation ve beanlerle konfigüre edilmeli.
Spring boot'un esprisi de seni bütün konfigurasyondan hızlıca kurtarıp projeyi ayaga kaldırabiliosun başlıosun projeyi yapmaya.
Tek bir properties veya yaml dosyasından projeyi ayarlayabilisoun. Dünyalarca spring dependencyleriyle dee uğraşmıosun pomda.
Hatta şöyle birşey var istediğin spring teknolojilerini seçip direk projeyi oluşturan. start.spring.io

Bir de jhipster var yeoman kullanarak proje oluşturan spring mvc + angular. Arkada spring stack önde angular ve javascript tabanlı birsürü şey.

Sorunun cevabı da açık. Spring mvc+ angular ya da spring mvc +thymeleaf+ jquery
Sosyal ağlarda paylaş

spring + angularjs'e karar verdim
kalkarim umarim altindan

bu arada tek ben projeyi yapiyor olsam ben de annotaion tercih edebilirim belki ama, proje buyudukce calisan sayisi fazlalastikca bana kontrolden cikiyor gibi geldi. o yuzden xml daha temiz dedim.

her module 1 veya bikactane xml verdiginde tek okumayla anlayabiliyorsun ne oluyor ne bitiyor, maintainability acisindan xml daha yararli geldi bize.

ama hibernate'te mesela cuk diye oturuyor annotaionlar.
Sosyal ağlarda paylaş

projeler işte monolithic oldugundan acayip kompleksleşiyor. Moduller üstüne modüller geliyor. Ondan sonra bi bakışta anlaşılmıyor hiçbirşey. Xml orda sadece injectionlari toplu olarak görebilmeni sağlıyor. Ama bu xmlin dogru oldugu mu anlamına mı geliyor yoksa projenin tasarımının kötü olduguna mı ona karar veremiyorum.

Önceki şirkette bu şekildeydi.Xmllerdeydi herşey.Tek projeydi. Şimdiki şirkette projeler ayrı deploy ediliyor. Herşey annotation. Çok daha rahat şimdilik. Bakalım ilerde nolacak.

Angular da buarada 2.0'da herşey değişicek. Şuanki angulara destek kalmayacak böyle bir sıkıntı olabilir. Şuanki angulara yatırım yapmakta da baya bir tartışma var o yüzden. Ama hertürlü jqueryden iyi bir seçim angular
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
senko said:

spring + angularjs'e karar verdim
kalkarim umarim altindan

bu arada tek ben projeyi yapiyor olsam ben de annotaion tercih edebilirim belki ama, proje buyudukce calisan sayisi fazlalastikca bana kontrolden cikiyor gibi geldi. o yuzden xml daha temiz dedim.

her module 1 veya bikactane xml verdiginde tek okumayla anlayabiliyorsun ne oluyor ne bitiyor, maintainability acisindan xml daha yararli geldi bize.

ama hibernate'te mesela cuk diye oturuyor annotaionlar.

son durum ne oldu angularjs için ne diyorsun merak ettim yorumlarını
Sosyal ağlarda paylaş

eheh tam o donemde sirket degistirdigim icin cok derinlerine inemedim angularJS'in
ama spring ile entegre etmekte zorlandim bayagi, bu benim hic js tabanli front end tecrubem olmadigindan da olabilir.
prototip icin vakit kaybetmeden direk jsp template'lerini kullanmistim, ben ayrilinca da devirlanlar devam ettmirmis jsp ile, branchte angular'li versiyon oldgunu bile cok sonra gorduk dediler :)
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...