Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sabancı Telekom aka Turk Telekom Tekeli bitince

MrMedia

Öne çıkan mesajlar

TT'nin özelleştirilmesi de toplu olarak yapılmayacak, yani şu an için planlanan parça parça satılması, Data kısmı satılmaz TT'de kalırsa sadece pstn telefon santrallari satılırsa vs. gibi durumlarda yine verilecek olan hizmetin kalitesinde ciddi bir değişim olmayabilir..

Zaten yukarıdaki yazıda değinilen konu gibi, önemli olan özelleştirme değil yani sadece özelleştirme ile hizmet kalitesinde bir artış göremeyiz, liberalleşmesi lazım, bir firmanın tekeli altında olmaması lazım, pazara girişlerin serbest olması lazım ki rekabet nedeniyle kalite artsın fiyatlar düşsün..

Tabi burada devletin aşamadığı noktalar var, TT'yi özelleştirecekse telekom sektöründe liberalleşmeyi bir süre rafa kaldırmak zorunda, aksi takdirde kimse TT'yi almaz. Liberalleşmeyi bekler kanun çıkınca herkes kendi şirketini kurar. TT'de devletin elinde patlar..

Bu durumda hangisi daha mantıklı.. ?? 1-2 konu var ciddi üzerinde düşünülmesi gereken.

TT şu gün türkiyedeki tüm iletişim altyapısını elinde tutmakta.. nasıl yönetildiğinin bu konu ile alakası yok ama TT özelleştirildiği zaman yabancı menşei'li bir firmanın alması durumunda yaşanabilecek bazı sorunlar var.. Siz ülkenin tüm iletişimini yabancı bir şirkete teslim ederseniz, ki buna askerin, devletin mit'in vs. vs. hepsinin iletişimi de dahil, devlet güvenliği tehlikeli bir şekilde sıkıntı yaşıyabilir.

Bana göre TT'net belli bölümler dışında devlet elinde kalmaya devam etmeli ve resmi iletişim sağlayıcı olarak görevini sürdürmeli ama piyasaya girişler serbest hale getirilmeli ve diğer operatörlerin kendi omurgalarını veya ne gerekiyorsa onları kurmalarına izin verilmeli..

Yani olayı sadece internet olarak düşünmemek lazım, tamam TT canımızdan bezdiriyor bizi ama onun başlarlarının eline geçmesi durumunda yaşanabilecek komplikasyonları da ciddi bir şekilde tartmak lazım.[hline]
IT Geek, NooBi C# Developer, Network Associate, System Admin, VoIP Technician, Ex Online Gamer.. Addicted to Paticik..

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Zed, 26 May 2003 17:25 tarihinde demiş ki:
diyelim ki yurtdışı kaynaklı bi şirket ülkenin bütün haberleşme ağını aldı. bu avantajı kendi ülkelerinin yararına kullanmak isteyemezler mi? istedikleri her türlü bilgiyi kimsenin haberi olmadan elde edebilirler. bence bu önemli bi sorun.[hline]open your heart | i'm coming home[/b]

abicim ne farkeder ha yabanci sirket yapmis ha bizim ulkemizden bir sirket yapmis. zaten privacy diye bisey yok ki turkiyede. polisin paldir kuldur yerel isslerin burolarina girip kullanici emaillerini istedigini, kanuna aykiri oldugu gerekcesiyle verilmeyince dovup zorla aldiklarini duymustum. boyle olacagina oyle olsun.[hline]www.mizzah.com
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Zed, 26 May 2003 17:26 tarihinde demiş ki:
ehe yani tabi bütün haberleşme ağını falan kimseye vermezler de, güvenlik konusundaki sorun bu.[hline]open your heart | i'm coming home[/b]

biktim artik guvenlik guvenlik guvenlik. ne yapsak guvenlik. herseye engel. guvenligimiz saglanarak bizim korunmak istedigimiz seylerden farksiz bir ortamda yasiyoruz neredeyse.[hline]www.mizzah.com
Sosyal ağlarda paylaş

said:
unity100, 29 May 2003 15:48 tarihinde demiş ki:
telekomun cok buyuk altyapisi var liberallesme ciksa bile en cazip secenek o olur.[hline]www.mizzah.com

şu anda yeni bir omurganın kurulması ( son teknoloji ) mevcur TT altyapısının güncellenmesinden daha ucuza geliyor...[hline]
IT Geek, NooBi C# Developer, Network Associate, System Admin, VoIP Technician, Ex Online Gamer.. Addicted to Paticik..

Sosyal ağlarda paylaş

çok yakında...
bütün bunlara güçlü bir rakip geliyor..
6 haziranda açıklayacağım..
Arcanebuo

:P[hline]I'm going to paint a picture.A picture with a twist.I'll paint it with a razorblade.I'll paint it on my wrist.And if I paint my picture right.A fountain will appear,.And through this little fountain.All my troubles disappear.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya beyler önemli olan ne biliyormsunuz?
Şİmdi bu yavaşlık düzelince herkez bunu unutucak evet kesinlikle öle olucak aynen kablo nu hıznın düşünce milet isyan etti sonra düzelince birdaha söz edilmedi
bu olaydan bir ders çıkarmalıyız ve bence peşini bırakmamalıyız böyle bir olay yaşadık yine başımıza gelebilir[hline]Freeware.WeB.Tr
IpAdresimNe.Com
Matrix Code System
Komiter Gosudarstvennoi Bezopasnosti
Sosyal ağlarda paylaş

Sizin bahsettiğiniz yavaşlık, hani deprem sonucu denizlerdeki kabloların kopması sonucu amerikadaki sitelere girememek değil mi? TT'nin suçu değil ki o. Kabloları da TT değil, başka bir ülke yapıyor, çünkü kendi sınırları içindeydi. Ha, başka bir yavaşlıktan bahsediyorsanız, o zaten hep vardı.

said:
WindShade, 25 May 2003 23:22 tarihinde demiş ki:
10bmit baglanti burda 25 dolar

biz burda ümitler içinde bekliyoruz. Ancak 15 seneden önce olmaz. İddiasına bile girerim. Bizim zaten omurgamız 10 mbit (abarttım biliyorum)

Bir aralar onlarca dial-up şirketi vardı. Ama şimdi birkaçtane var. Ve bunlardan en ucuzu TTNET. 9.5 milyon 1 ay sınırsız.
Superonline felan bir sürü rakibi var. Ancak onlar da 15 milyon felan. Hatta bir aralar onlarca kampanya yapıyorlardı. Yok 10 saat, yok 30 saat, yok 1 ay 10 gün felan ama onların çoğu bitti gitti. İxir de yok artık mesela.

Hiç umutlu değilim. Sabancı felan gelse birşey değişmiycek. TT kadar yayılmış ve geniş hatlara sahip değil. Ayrıca kablonet 64k 10 milyonken, netSa 64k 20 milyona olur.

TT, bilmemkaç katrilyon kardan vazgeçse, devlet düşüncesinden vazgeçse, "ooh yatıyorum para kazanıyorum, şu vatandaşı biraz daha kazıklıyım" düşüncesinden vazgeçse, biz sabancıya felan ihtiyacımız olmuycak. Ancak devletimiz hala yatarak para kazanmaya çalışıyor.[hline]You want a piece of me, boy?
Sosyal ağlarda paylaş

abi fiber optik kabloyu naapsın adamlar.

insanlar kablo deyince bakır twisted pair zannediyo ama değil. fiber optik bu. kabaca cam yani(çok kabaca oldu ama). esneklik payı coaxial veya twsited pair'a göre çok az. ve de öle kırılınca bildiğiniz kablolar gibi ikisini birbirine deydirince sinyali aktarmıyo. lazerle birleştiriliyo. o yüzden kabloyu yapan şirketide tamir eden şirketide suçlamak mantıksız.

Asıl yurt dışı çıkışının %80'inni tek bi fiber optik hatta bağlayan uydu bağlantılarını neredeyse hiç kullandırtmayan telekomu şuçlamak göreceli olarak daha doğru.[hline]And Ra'd glorifies and praises Him,
and so do the angels because of His Awe.
Sosyal ağlarda paylaş

TTNET açıklaması :
Cezayir depremi nedeniyle kopan İtalya ile Fas arasındaki SMW3 kablosundaki arıza,kablonun işletmecisi olan Singapur Telekom tarafindan verilen bilgiye göre 09 Haziran 2003 tarihinde giderilecektir. Bu depremde yurtdışı internet (ABD-Sprint 622, ABD-C&W 155, İngiltere-C&W 155) hatlarımız kesilmiş olup,müşterilerimizin mağduriyetlerini giderebilmek amacıyla, yeni devreler hizmete verilmiştir. Şu anda çalışan toplam kapasitemiz 389 Mbps hızındadır. Yeni devrelerin hizmete verilmesi amacıyla Kamu İhale Kanunu çerçevesinde çalışmalarımız devam etmektedir. [hline]Freeware.WeB.Tr
IpAdresimNe.Com
Matrix Code System
Komiter Gosudarstvennoi Bezopasnosti
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Zed, 26 May 2003 17:26 tarihinde demiş ki:
ehe yani tabi bütün haberleşme ağını falan kimseye vermezler de, güvenlik konusundaki sorun bu.

sorun o degil diye sanirim. ordunun haberlesme sistemleri ve emniyet gibi kurumlarin sistemleri tt'den bagimsiz diye biliyorum.[hline]W.A.N.D.E.R.E.R.: Wireless Artificial Neohuman Designed for Efficient Repair and Efficient Reasoning

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Adiemus, 25 May 2003 19:48 tarihinde demiş ki:
Nete gelinceye kadar çok şey var memleketin kalkınması gereken.[hline]`eğer tanrı varsa, parmağını bile kıpırdatmadan tüm kötülüklere nasıl katlanıyor` stendhal

[Bu mesaj Adiemus tarafından 25 May 2003 19:49 tarihinde değiştirilmiştir]

Türkiye çok büyük bir ülke herşeyi tek tek değil,aynı anda yapabilecek güce sahip.70 milyon nüfusu olan dev bir ülke hemde.[hline]Ne elbiseler gördüm içinde insan yok,ne insanlar gördüm üstünde elbise yok.
Sosyal ağlarda paylaş

o 70 milyonluk dev ülke küçücük bir isviçre kadar bile değil.. Neyse konu bu değil..

Evet sonuçta deprem karşısında ttnetin yapabileceği hiçbirşey yok ama bu aldığımız hizmet verdiklerimizin karşılığı hiçbir şekilde olamaz! yapılan alt yapı yatırımı adam başına 20$ mış. Bu ne şimdi? ben sadece 1 aydı bunun 4 mislini veriyorum!!
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...