Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

medyum oldum.

Black-ice

Öne çıkan mesajlar

dejavu bayadır olmuom ya
sms falan da yok abi olsa söylerdi arkadaşım niye şaşırdın sen istedin ya derdi fasd

dejavunun bilimsel açıklaması da youtubeda bir adam açıklıyordu çok güzel.

https://www.youtube.com/watch?v=CSf8i8bHIns

daha önce yaşadığın bilmem kaç belirli olay aynı anda olunca gerisini beyin tamamlama çalışıyordu sanırım bu da sana dejavu dediğimiz hissi yaşatıyordu. yanılsama yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

WaNTeD said:

deli gibi dejavu şeyi oluyor bana ya bilimsel açıklaması neydi bunun. bi de rüyamda görmüşüm daha önce gibi geliyor hep

beynin milisalise mi saniye mi durması vs gibi bişi diyolla sanırım.

bilimci kim vardı bizde gelip cevaplasın

Tam bir fikir birliği yok sanırım, genel olarak gördüğün şeyi beynin işlemeden hafızaya atıp sonra işlemesi yüzünden olduğunu söylüyorlar.

Normalde input->process->memory şeklinde bir işleyişi var beynin. Görüyorsun, algılıyorsun sonra hafızaya atıyorsun. Deja vu, bu sıranın bozulup input tan sonra memory->process mekanizmasıyla (yani hatırlama mekanizmasıyla) algılamasına deniyor. Bazıları dediğin gibi veri işlemin gecikmesine bağlıyor bu yüzden beyin o aşamayı atlayıp hafızaya bakıyor, process geciktiği için olayı daha önce yaşamış gibi hissediyorsun.
Daha yaygın bir görüş olarak ise zaten hafızanda olan benzer bi olayı o andaki deneyimine benzetmen. Beyin bayağı tembel bi organ. "Ya ben buna benzer bi olayı daha önceden process etmiştim zaten, şimdi baştan yapmıyim" diyip kolaya kaçma eğilimi gösterebiliyor yani. Eski hazır işlenmiş veriyi alıp yeni duruma uyarlıyor, bu da aynı memory->process mekanizmasına sebep olduğundan yaşanmışlık hissine sebep olabiliyormuş işte.
Bunların sentezleri filan var, birkaç benzer açıklama daha okumuştum da genel olarak zaman algısındaki eksiklikler işte.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...