Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Finansal Şirket Türü İsmi

Mithat

Öne çıkan mesajlar

Bir türlü bulamadım türkiye de var mı bilmiyorum hatta genel olarak var mı bilmiyorum.

Bir firma, sen paranı veriyosun , 1 lira da olsa 1 milyon lira da olsa para veriyosun , adamlar bu paralarla hisse senedir bond etf artık allah ne verdiyse alıyor (tabii hisse senedi alanın adı başkadıır bond alanın başkadır belki bilmiyorum inanın).

Her sene belirli bir gün temettü dağıtıyor şirket veya işte her ne deniliyorsa.

Baktım mutual funds var hedge fund var etf var o var bu var kafam karıştı , hangisi şu dediğime daha çok uyuyor?

Bi de bazıları sanırım hisse senedi gibi satılıyor , atıyorum böyle bir firma var adamların kendi hisselerinden alıyosun sen adamlar o parayla hisse senedi alıp satıyor ve yılda %20 falan kazandı dıyelim kendi hisseleri de %20 mi artıyor noluyor?
Sosyal ağlarda paylaş

Hissesini alabildiklerin mutual funds. Onlar kayıtlı SEC'e. Hedge fund ise ufak yatırımcıların giremediği daha büyük yatırımcıları pool'layan fundlar. Bunlar kayıtlı olmuyor, daha büyük, daha riskli oynuyorlar tabii elbette portfolio'ya göre değişiyor ama en kaba hatlarıyla böyle..
Sosyal ağlarda paylaş

o dediğin mutual funds ve etf. hedge fund değil.

mutual fund ve etflerin hisselerini alabilirsin. mutual fund'ı hedge fund'ın hisselisi gibi düşün.

etfler ise biraz daha farklı. bir çok asset class, sektör hatta stock exchangin etf'ini alabilrsin. tax açısından da daha avantajlı etf.

ama milyarların olacak ya da pension fund falan olacaksınki etfe adam gibi yatırım yapabilesin.

bi kaç bin tl'yle kapıdan içeri almazlar seni
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...