Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Macbook seçiminde yardıma ihtiyacım var

Gluskap

Öne çıkan mesajlar

Merhaba herkese.

Evde hemen hemen tüm ihtiyaçlarımı karşılayan masaüstü bilgisayarım var. Yazın yapacağım staj ve daha sonrası için bir adet Macbook alacağım. Xcode ve Unity gibi araçları kullanarak oyun geliştireceğim.

Ancak büyük ihtimalle alacağım makine ana bilgisayarım olmayacak. Yani iOS tarafı için Xcode ile çalışmadığım zaman kardeşim kullanacak. (Şimdi böyle diyorum ama makine geldiğinde durumlar değişebilir diye de düşünmüyor değilim :D)

Giriş kısmını anlatabilmişimdir umarım. Bu duruma göre şu makineye 4GB RAM ekleyip almayı düşünüyordum.

http://store.apple.com/tr-edu/buy-mac/macbook-air?product=MD760TU/A&step=config

2850TL Havale fiyatı

Gezdiğim yerli, yabancı forumlarda bunun yerine Pro alınmasını ve harici bir monitöre bağlanması öneriliyor. Retina ekran videolardan gördüğüm kadarıyla dahi çok cezbedici ama bu durumda ortaya şöyle bir şey çıkıyor.

Macbook Pro

http://store.apple.com/tr-edu/buy-mac/macbook-pro?product=ME865TU/A&step=config

+

Harici bir monitör (ilerisi için)

=

+4000TL

Sizlerin de bu konudaki görüşlerinizi almak istedim. Macbook Pro'ya doğru açılmak zor olacak benim için bu yüzden Air'ın verimliliğini merak ediyorum.

Not: Eski nesil veya 2. el bir cihaz düşünmüyorum. Ancak her önerinizi dikkate alacağım.

İyi günler.
Sosyal ağlarda paylaş

O linklediğin macbook air'ı kullanıyorum ben. 2400 liraya almıştım bir kampanyadan. Benim işimi fazlasıyla görüyor.

Ama eğer coding için kullanacaksan sana yetmeyecektir. Neden dersen; klavyesi rahat ama o kadar rahat değil. Bir de ekran cidden küçük. UI minimal olduğundan ve küçük fontla çalıştığımdan hiç sıkıntı çekmiyorum gerçi ama evdeki 24" monitörü arıyorum özellikle Excel, Word, STATA falan kullanırken.

Bir de işlem gücü pek yetmeyebilir air'ın, o yüzden pro tercih etmelisin bence. Fiyat önemli bir kıstas olduğundan retina olmayan macbook pro'lara bakmanı tavsiye ederim. 13" ekranda gayet yeterli 1440x900 çözünürlük.
Sosyal ağlarda paylaş

retina olmayan pro alıp , çok cüzi fiyatlara kendin ram eklemesi yapabilirsin ,
hatta storeda eklenmiş haline vericeğin parayla dvd-rom unun yerine ssd takıp
ssd yi main , hdd yi depo olarak kullanırsan retina ile arasında fark kalmıyacaktır,
monitöründe varsa , her türlü en iyi seçenek olacaktır. kendim böyle kullanıyorum pişman olmadım retina almadığıma.
Sosyal ağlarda paylaş

Unity'nin hâlâ Retina ekran için desteği yokmuş. Okuduğum onlarca konu ve izlediğim videolara bakarak, bahsettiğim Pro'nun, vereceğim fiyat farkına değmeyeceğini düşünerek 13" Air alacağım.

Cacik'in dediği gibi yapmak daha mantıklı geliyor ancak parçalarla uğraşmak istemiyorum, almışken de Haswell'e geçeyim diyorum.

Açıkçası durumum olsa, bahane üretmeden direkt 15" Pro alırdım. Her neyse, cevaplar için teşekkür ediyorum.

İyi günler.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir şey daha sormak istiyorum. Tüm Mini-Display Port to XXX ile gecikmesiz olarak monitöre görüntü alabiliyor muyuz? Aktardığımız görüntünün çözünürlüğünü artırabiliyormuşuz. 1440x900'de kalmıyormuş.

Şuna 60 küsür Lira vermek ne kadar doğru olur? Ya da Apple'ın kendi to VGA tipi dönüştürücüsüne falan.

Siz hangi kabloyla, nasıl kullanıyorsunuz? Markanın çok bir önemi var mıdır?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...