Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bilgi/içerik hırsızlığı

Killer

Öne çıkan mesajlar

internette copyright'ı olmayan tüm içeriklerin izinsiz kullanım hakkı vardır diye biliyorum. atıyorum adriana lima'nın internetetki fotolarını alıp adrianalima.com açıp orda yayınlayabiliyo myuuz mesala?

ya da atıyorum adamın biri kitap yapmış derleme.başarı hikayelerini derlemiş diyelim. biz bunları kullanıp aynısının kitabını ya da sitesini açsak, bu derleyen kişinin bize karşı bir yaptırımı olabilir mi? (yani o benim kitabımdan alıntı falan gibi) çünkü adamın derlediği tüm bilgi zaten internette var.

bilişim suçlarına mı giriyo bu olar bir de elektronik bir ortamda ise? bilen avukat ve şirket çalışanlarını topice çağırıyorum plx
Sosyal ağlarda paylaş

Telif hakkı olan şeyleri hak sahibinden izinsiz kullanamazsın. Birilerinin hikayelerini derleyen kişiye hikaye sahibi izin verir, adam kullanır. O adam kullandıktan sonra oluşturulan eserin de telifi olur. Yani "bu icat internette anonim olarak var ben bunu izinsiz kullanırım" gibi bir olay yok. Telif hakkı olan şeyleri izinsiz dağıtmak da kullanmak da suç
Sosyal ağlarda paylaş

sanırım iyi anlatamadım olayı. fin'in de bu aralar beyin dalgalarında sorun var sanırım tamamen ters anlıyor

copyright olanları sormuyorum zaten. verdiğim örnekteki gibi mesala adam başarılı iş hikayelerini internetten sağdan soldan topladı kitap yaptı. derleyen ismail kükürt diye. sen de gittin aynı içerikte site açtın bitane. adam diyoki e kardeşim aynı içeriği yapmışın. sen de diyosunki internetten buldum.

sonuçta bunun herhangi bi kanıtı falan var mı? herif araya çakal gibi cümleler yerleştirmediyse falan taib.

aquilanın dediği olur en fazla heralde. ilk uyarı, sonra yaptırım oluyor diye biliyorum ben de.

+
hangi resimlerin copyright olduğunu nerden bilebiliriz mesala? dediğim gib ialdım açtım adriannın resimleriyle site. heryerde resmi var ztaen kadının vs
Sosyal ağlarda paylaş

Killer said:

copyright olanları sormuyorum zaten. verdiğim örnekteki gibi mesala adam başarılı iş hikayelerini internetten sağdan soldan topladı kitap yaptı. derleyen ismail kükürt diye. sen de gittin aynı içerikte site açtın bitane. adam diyoki e kardeşim aynı içeriği yapmışın. sen de diyosunki internetten buldum.

Şimdi aynı içerik derken adamın kitapta kullandığını söylüyorsan telif hakkı olur. Kitap yayınlanmadan hikaye sahiplerinden izin alınmıştır. Verdiğin örneği kullanırsak bir adamın başarı hikayesini internetten okuman onu kullanabileceğin manasına gelmiyor. Normal şartlar altında o yazıyı yazandan hikayenin sahibine kadar izin almış olman gerekiyor. Şayet hikaye sahibi kullanıma açık hale getirmişse kitapda geçse de kullanabilirsin. Ama kar amacı gütmüyorsa genelde pek sallayan olmaz.

Uyarmak gibi bi yükümlülükleri yok o sadece iyi niyet. Bakın kalıdırın bu içeriği demek adamların insiyatifi. Misal bi mp3 koyarsan seni uyarmaksınız hakkında dava açabilirler. Zira sen o mp3 ü koymadan önce telif hakkı var mı diye bakmakla yükümlü oluyorsun. Bu telif haklarının tonla zerzevatı, kanunu var. Sen yapmaya niyetli olduğun şey konusnda bi bak kanunlara sonradan başın ağrımasın.
Sosyal ağlarda paylaş

yasağın taraftarı çok olur. fazla sorma. adam interneti indexliyip satıyor google diyoruz. ya da arşiv yapıyor japonlar. 2009 mart ayı paticiği orada. sen spesifik olarak bir şeyden para kazanacaksan onu iyi araştır. bu konuda kukuki boşluklar var. ayrıca korsan partisi gibi alayına gider çeken düşünce akımları da var.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...