Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

EllisLab Codeigniter'ı geliştirmeyi bıraktı yeni sahip arıyor

ugurz

Öne çıkan mesajlar

jeffrey way'ın tutorialları vardı

öve öve bitiremedi laravel'i.

hepsini denedim en iyisi bu filan diye.

laravel sağlam mı ? yarın bi gün bıraktık bu işleri demesinler onlarda ?

sen denedin mi ? denediysen codeigniter'a kıyasla ne avantajı var günlük kullanımda göze çarpan ?

benim en sinir olduğum activerecord'un kullanışsızlığıydı. bir çok karmaşık sorgu için çıplak sql yazmak gerekiyordu.

bir de orm'lerde performans durumu nasıl ?
Sosyal ağlarda paylaş

Laravel 3.x ile proje gelistirdim, 4 e yeni geciyorum. 4 surumunun Zend Framework'ten pek bi farki kalmamis.

Laravel'in guzelligi Symfony'nin datli routing class'ini kullanmasi ve her isi en basit sekilde halletmesi. Bi dene derim, hosuna gider muhtemelen.

Yarin bir gun destek cekerlerse bile daha fazlasina ihtiyacin olmaz bir sure.

Kendi SQL'ini kendin yazmak en guzeli bence ama illa ORM diyorsan Eloquent ve adini hatirlamadigim bir sistem daha kullaniyorlar, baya baya rahat ediyosun.

Mesela;

DB::table('news')
->where('category','=','science')
->where('status','=','published');
->take(50)
->order_by('ASC')
->get(array('title','summary'));
Sosyal ağlarda paylaş

Yii kullanmadim ama soyle biseye denk geldim bugun, artik framework'un kendisinden mi yoksa developer hatasindan mi yoksa alakasiz bir yontem ile mi hack'lenmis bilmiyorum ama.

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1074902_10151560631457297_809029427_o.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Index'i nerden atmislar belli mi ? Illa FTP olmasi gerekmiyor cunku.

Neyse detayindan haberim yok dedigim gibi ama arastirmakta, adamlarin aciklamasini duymakta fayda var.

Bu arada PSR-0'a uygun hemen her framework ayni isi yapiyor gibi. Haliyle hangisi olsun diye cok kasmayin, cok kullanilan, hosunuza giden birini alip kullaniverin.

Sik kullanilan diye onermemin sebebi de kolay is bulma imkani yuzunden.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Is ilanlarina goz atarken aklima bu konu geldi, gozlemledigimi ekleyeyim istedim;

An itibariyle ne Laravel'in ne de Yii'nin esamesi okunmuyor. Simdiye kadar gezdigim yuzlerce ilandan sadece bir tanesinde Yii bilen eleman araniyordu. Nispeten yeni oldugundan olsa gerek Laravel'e hic denk gelmedim.

Millet ne ariyor derseniz, Zend ve Symphony basi cekiyor, sonra Code Igniter ve Cake geliyor.

Haliyle ogrenecekseniz Zend2 ya da Symphony 2 ile baslayin ise.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
Profesyonel işlerde Zend ve Symfony daha çok ilgi çekiyo sanırım. Geçenlerde gittiğimiz bi toplantıda PHP üzeirnden büyük bi proje yürüten bi grup eleman özellikle Zend'i bilen adam bulmakta büyük güçlük çektiklerini söylemişlerdi.

CI öldü gibi ya, en azından ben artık kaldıramam heralde bu saatten sonra. Yakın zamanda Java'ya daldım, anonim veri tipleri vesaire olmayınca OOP'un dibine vurdum, o zaman biraz aydınladım ve CodeIgniter'dan illallah ettim. Ne adam gibi MVC, ne ORM var, ihtiyaç duyabileceğin her libraryi Phil Sturgeon yazmış, o da bi kısmını terk etmiş, obsolete olmuşlar falan.

Yeter lan diyip gidip fellik fellik adam gibi bi ORM'i olan, adam gibi OOP kullanabilecğim bi framework aramaya başladım PHP için, Laravel'i gördüm ilk, biraz daha bakınca Symfony falan çıktı karşıma da, ilk başta elimdeki bi CI projesini Laravel'e geçireyim diyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Direkt Symphony daha iyi bence. Laravel Symphony'nin kutuphanelerini ve routing sistemini kullaniyor zaten. Bir de Laravel 4 ile birlikte bundle sistemini kaldirdilar. Boyle 3rd party bi library kullanirken composer isini goruyor ama icinde view'lari falan olan bir yonetim paneli yaratip diger projelere de cat diye aktarayim istersen o kismi yalan oluyor biraz. Halile Symphony daha islevsel o konuda.

Bir de Java ile kiyaslandiginda PHP falan cok tirt ya.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...