Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vikings (2013) - History

BiTcH_oFBaT

Öne çıkan mesajlar

Ragnar'ın yasadıgının bile kesin olmadıgı bir "tarihte", kadının baya guc sahibi olabildigi bir ırktan "kesinlike kadın jarl cıkmamıstır" kesinliginde konusabilmek. WOW.

Ayrıca Lagertha'nın gectigi hikayede

said:
Lagertha's tale is recorded in passages in the ninth book of the Gesta Danorum, a 12th-century work of Danish history by Saxo Grammaticus. According to the Gesta, Lagertha's career as a warrior began when Frø, king of Sweden, invaded Norway and killed the Norwegian king Siward. Frø put the women of the dead king's family into a brothel for public humiliation. Hearing of this, Ragnar Lodbrok came with an army to avenge his grandfather Siward. Many of the women Frø had ordered abused dressed themselves in men's clothing and fought on Ragnar's side. Chief among them, and key to Ragnar's victory, was Lagertha. Saxo recounts:

Ladgerda, a skilled Amazon, who, though a maiden, had the courage of a man, and fought in front among the bravest with her hair loose over her shoulders. All-marvelled at her matchless deeds, for her locks flying down her back betrayed that she was a woman.

Impressed with her courage, Ragnar courted her from afar. Lagertha feigned interest and Ragnar arrived to seek her hand, bidding his companions wait in the Gaular valley. He was set upon by a bear and a great hound which Lagertha had guarding her home, but killed the bear with his spear and choked the hound to death. Thus he won the hand of Lagertha in marriage. According to Saxo, Ragnar had a son with her, Fridleif, as well as two daughters, whose names are not recorded.

After returning to Denmark to fight a civil war, Ragnar (who, according to Saxo, was still annoyed that Lagertha had set beasts against him) divorced Lagertha in order to marry Þóra Borgarhjǫrtr, daughter of King Herrauðr of Sweden. He won the hand of his new love after numerous adventures, but upon returning to Denmark was again faced with a civil war. Ragnar sent to Norway for support, and Lagertha, who still loved him, came to his aid with 120 ships, according to Saxo. When at the height of the battle, Ragnar's son Siward was wounded, Lagertha saved the day for Ragnar with a counterattack:

Ladgerda, who had a matchless spirit though a delicate frame, covered by her splendid bravery the inclination of the soldiers to waver. For she made a sally about, and flew round to the rear of the enemy, taking them unawares, and thus turned the panic of her friends into the camp of the enemy.

Upon returning to Norway, she quarreled with her husband, and slew him with a spearhead she concealed in her gown. Saxo concludes that she then "usurped the whole of his name and sovereignty; for this most presumptuous dame thought it pleasanter to rule without her husband than to share the throne with him"

Bunun 12. yuzyılda yazıldıgını da soylemek lazım. Tabi ozamanın tarih yazarlarının da populariteyi dusunerek degisiklikler yaptıgını iddaa edebilirsin o sana kalmıs.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
"kadının baya guc sahibi olabildigi bir ırktan"

Özgür bir erkege sadece savaşabiliyorsa *yaklaşabilmek* =/= güm sahibi olmak bu bir.

Text tümüyle tumblr fanfic tierinde bu iki.

Texte göre bütün ihtişamına ragmen Lagherta iyi bir insan değil.

Eleştirdigim kadınların savaşabilmesiymiş gibi konusuyorsun, eleştirdigim şey çok basit ve buna cevap vermek yerine hala dans ediyorsun konunun etrafında.

3. kere yazıyorum gerçekten, sürreal gerçekten;

said:
Diyorum ki savaşmak istemeyen, savaşamayan kadınların hepsi içten pazarlıklı, kötü, tırto.

Textte hatunun Jarl gibi bir statüde oldugu yazmıyor.

Ben de seviyorum savaşabilen kadın. Bir kadın savaşabiliyorsa ilginç bir karakter, savaşamıyorsa internalized sexism maduru uyuz karı narrative'ini itici buluyorum.

Kusura bakma dizinin kendi senaristlerinin hatunu legitimize etmeye senin 3 postta kastıgın kadar kastıgını sanmıyorum.

said:
Ragnar'ın yasadıgının bile kesin olmadıgı bir "tarihte", kadının baya guc sahibi olabildigi bir ırktan "kesinlike kadın jarl cıkmamıstır" kesinliginde konusabilmek. WOW.

ALLAHIN OLMADIGINI KANITLAYAMAZSINIZ, YOUR MOVE ATHEISTS.

http://i.imgur.com/cucagSP.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Ahmetcim seni havlu gibi sallarım canım. simdi hic oyle konuyu saga sola cekmenin alemi yok. Derdimiz yonetemeyecek olması degil miydi? YOK ORDA JARL DEMIYOR. Hade lan.

http://www.amazon.com/Saxo-Grammaticus-History-Danes-Bks-1-9/dp/0859915026

burdan 9. kitabı alıp okuyabilirsin

Eski Nordikcen iyiyse asıl texti bulalım ordan oku istersen simdi ceviriyi de yanlıs yapmıslardır belki?

Zaten olay sagaların da "fanfic" olması senin anlamadıgın sey bu. Allahın varlıgı gibi bi muhabbet degil bu. Sagalar "efsane ve tarihin" karısımı olarak anlatılan hikayeler. Yani gercek hangisi efsane hangisi tam olarak bilinemiyor. Ve hikayeler birbiri ile kesisip farklı tarihceler ve efsaneler sunuyor.

Mesela bu herifin yazdıgında Ragnar, Lagertha'dan bosanıp Isvec kralının kızı ile evleniyor. Baska bir kac kaynakta Ragnar Lagertha'dan bosandıktan sonra Aslaugla evleniyor. Lagertha'dan 3 cocugu var ilkinin adı burda Björn degil, daha baska bir kaynakta oyle. Ölen kızları bazı kaynaklarda var bazı kaynaklarda yok.

Adamlar bu hikayeleri alıp "harmanlayıp" sana Viking tarihi ve Mitolojisini anlatıyor. Bu bir duz tarih belgeseli degil.

Ama tabi orda lagertha kocasını öldürüp başa geçmiştir yazan yere "ama jarl demiyor" diyen adama ne anlatsam hava cıva.
Sosyal ağlarda paylaş

Of ne boş konuşuyorsun be. Bıktım muhabbetimin olmadıgı, kim olduklarını bilmedigim insanların da adımla hitap etmesinden.

Strawman'in de bu kadar textbook olur. 4. kere mi yazayım? Ok, yazayım abi, sen de alakasız neresinden tutabilirsen hiçbirşey demeden bir ton konuş.

said:
Diyorum ki savaşmak istemeyen, savaşamayan kadınların hepsi içten pazarlıklı, kötü, tırto.

Bu sadece dizi tarihi olarak inaccurate demek değil, yaptıkları artistic tercihler tırt demek. Karakterler 2 boyutlu demek.

Evet orada neyin başına geçtigi yazmıyorsa Jarl yapmaları saçma, ok? Mercenary band lideri mi? Raider lideri mi? Köy lideri mi? Neyin başında? Diger karakterlerin assign oldukları postlar bu kadar belliyken Lagherta'nın postuna inatla "Kesin Jarl, bariz yani." gibi tahminini fact gibi sunman çok komik. Throne yazıyor orada. Kraliçe mi yani Lagertha? Madem mitolojiyle mix, neden inatla Lagertha dizinin ahlaki olarak en yüksek tutulan hatunu? Neden Ragnar başkası için onu bırakan sexist pig slotunda? Senin koydugun texte göre Lagertha'nın tek bir pozitif quality'si var, kılıç savurabiliyor. Ve baya bitches & whores tier. Neyi savunacagını şaşırmak.png.

Ki en basında tartıştıgım, yukarda eleştirdigim şey de sadece Lagertha değil.
Sosyal ağlarda paylaş

5 tane yan karakter var zaten viking kadını olarak

Lagertha, Porunn, Aslaug, Siggy ve Helga

Lagertha, Ragnar'ın esi efsanevi shieldmaiden, History of Danes'de anlattıldıgına benzer bir anlatımı var. Kitaba gore kocasını oludurup basa gecmis. Ve tek basına yonetmenin tadına varmıs diyor. Yani simdi sadece "beni yanlıs cıkarıcaksın" hesabına girmeden bakarsan yoneten kisi olmus. Suana kadar vikingste Jarl'dan daha dusuk yonetici/lider seviyesi gormedik. Okudugum yerlerde de karsılasmadım. Ozaman en dusuk ihtimalle Jarl oldugunu soyleyebilirsin. Karakterin ahlak abidesi oldugunu sen soyluyosun. Viking zamanında ahlaklı guclu kadın karakter olamıyor muymus? History of Danes'de sıradan herkese vermis de burda farklı mı anlatılmıs derdin ne bi anlasam?

Porunn, Sturlunga Saga: Shorter sagas of the Icelanders'da geciyor belki Saga of Ragnar Lodbrok ve Ragnar Lodbrok's son sagalarında da vardır. Cok fazla okumakla ugrasamadım ama ogluna da babası gibi eş vermişler. Belki biraz daha kurcalasam birinden shieldmaiden muhabbeti cıkardı.

Aslaug zaten legendary shieldmaiden Brynhildr ve Sigurd'un kızı. Gelecegi görme ve hikayenin mitoloji ayagı. Mitoloji diyince sadece Odin'i dusunerek olmaz. İleri gorme muhabbetleri, Ragnar'ın yeni cocukları ile ilgili olan muhabbetler falan gibi gercek olmayan ogelerin tamamını dusunmek lazım. Sagalardaki anlatım boyle cunku. Sen mitoloji sevmiyor - karakteri begenmiyor olabilirsin ama bir işlevi var hikayede.

Siggy ve Helga geriye. Bunlardan sadece 1 i arkadan iş ceviren kişi kaldı. Nerdeki butun kadınlar lame arkadan is ceviren?

Bu arada Torstein de sagalarda varmıs bi kac yerde gozume carptı. Havadan bi karakter degilmiş. Kolunun kesilmesinin de sagalarla bir baglantısı olabilir.

Bak iste Ragnar'ı sexist pig slotuna sen koyuyorsun. Cunku bugunku yargılarını oraya yapıstırıyosun. Alakası yok. Vikinglerde concubine muhabbeti var. Birden fazla es alabiliyorsun zaten bu konuyu da islediler. Lagertha istemiyorum dedi. Ki kendini kocasını oldurup basa gecicek kadar saglam goren bir karakterin boyle bir sey yapması da gayet olabilir bisey yerini 2. biriyle paylasmamak hele de 2. karakterinde Sigurd ve Brynnhildr in kızı gibi agır bir karakter oldugunu dusunursen.

Şimdi bu kadar anlattım tek resimle cevap verip kazandıgını varsay hepimiz evlere dagılalım.

Biri tum History of danes ve Ragnar's son ile Legend of Ragnar Lodbrok sagalarını okusunda tam olarak. kitapları daha iyi desin diye bekliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi nerenle izliyorsun bilmiyorum.

Aslaug evli oldugu halde Ragnar'ı baştan çıkaran, sürekli Ragnar'ın ev hayatını geren hatun konumunda. Literally shit tier.

Siggy zaten ilk sezondan beri hayatta kalmak için, statüsünü geri almak için kimin altına girebiliyorsa giriyor. Whore on wheels.

Helga kocasının sürekli onları bırakıp raide çıkmasından muzdarip. Sürekli mutsuz ve sefil.

Bu sırada savaşan iki tane hatunumuz gayet content. Mesaj gizli, subtle değil yani. Ha tabi bide asla unutmayalım, savaşan kızlar alev alev, Ragnar'ın karısından daha süslü püslü ihtişamlı(ama savaşa gidiyolar)

said:
Bak iste Ragnar'ı sexist pig slotuna sen koyuyorsun.

Ben koymuyorum bro, dizi kendi narrative içinde yapıyor bunu. Lagertha'nın "Am I not enough?" lafı ortada yani.

Ve hala senin verdigin textte gayet antagonist tierinde olan Lagerthanın, text counterpartıyla tek kesiştigi yer kılıç kullanması.

Dizi Lagertha: Shieldmaiden, eskiden çiftçi olup Ragnar'la beraber yükseliyor. Ragnar tarafından aldatılıyor, sikerler diyip bırakıyor çünkü pure taşşaktan hatun. Hah buradan sonrası zırva; o aynı Lagertha iki kere yüzüne bakmayacagı adamla evleniyor(lolwat), sonra o adam ona tecavüz etmeye kalkıyor, domestic abuse var, öldürüyor, Jarl oluyor.

Text Lagertha: Shieldmaiden, Ragnar'ı ayılı börtülü böcekli tuzak kuran self-entitled hatun. Ragnar kıl kapıp bosuyor. Lagertha başka biriyle evleniyor, sonra onun altında olmayı kabul edemeyip adamı katledip bütün mal varlıgına ve rütbesine el koyuyor.

Text Ragnar'ın hareketleri anlasılabilir ve human tepkiler. Dizi Ragnar karısını aldatıp baskasından cocuk sahibi olan sexist denyo. Zaten sahneyi hatırlatırım, ögrendiginde dalıyor Lagertha pat küt. Madem zamanın normlarından dem vuracaksın, o adam zamana göre normal bir hareket yapıyor, karısı dalıyor, bakalım o kadın o tartışmadan canlı çıkıyor mu?

Yani çok yüzeysel yaklaşıyorsun, başka ne denir bilemiyorum. Karakter analizlerin de korkunc yüzeysel ve neredeyse kasıtlı olarak plotun sana verdigi veriyi incelemiyorsun, bilemedim.

Sanki daha sezonun ilk bölümünde gemileri ugurlama sahnesini görmemiş gibi. Raide çıkan kadınlar heyecanlı mutlu, arkada kalan literally her kadın sinirli, mutsuz veya gergin. Aç tekrar izle.

said:
Şimdi bu kadar anlattım tek resimle cevap verip kazandıgını varsay hepimiz evlere dagılalım.

Evet çünkü ben sadece img koyuyorum, hiçbir argüman sunmam söz konusu değil.

http://i.imgur.com/nWqZljt.png
Sosyal ağlarda paylaş

Eger Vikinglerde cok eslilik olmasaydı Aslaug un yaptıgına bastan cıkarma diyebilirdin. Ama cok eslilik(concubine almak) muhabbetinin var oldugu bir yerde Ragnar sexist pig olmaz. Cunku kulturlerinde var. O yuzden sen kendi deger yargılarını yapıstırıyosun.

Savasan kadın iyi durumda/savasmayan kadın kotu durumda. Hikayede suan pozisyon o olabilir. Ama ilk sezonda Lagertha'ya ingiltereye ilk seyahatlerinde nerdeyse tecavuz ediliyordu, savascı olmasına ragmen kac kez saldırıya ugradı, dayak yedi agzını burnunu yeni kocası eline verdi. Aslaug hikayeye ilk dahil edildiginde el ustunde tutuluyor, Ragnar cocuklarımın anası diye onu sayıklıyodu. Hikayenin akısında karakterlerin hic baslangıctan suana gosterdikleri degisik "karakterler" yok. Hep aynı karakterdeydiler. Lagertha daha episode 1 de beni ingiltere goturuyorsun ve beraber savasıyoruz diye basladı. Aslaug seriye "ben mitolojik bir yapıyım ve cocuklarının anası olurum" diye girdi ve hala oyle. Siggy ilk bolumden beri bitch ilk basta istedigini elde ediyodu hic miserable falan degildi simdi miserable istedigini elde edemedigi icin, Helga ilk bolumden beri female Floki zaten hic miserablelıgını daha gormedim. Hayır dizi herkes tarafından sevilmemisken de aynı seyleri yapıyodu karakterler zaten.

Sen mesela suan sana History of Danes i gostedigim icin onun textini yapıstırıyosun text lagertha olarak. Artık soylemekten sıkıldım, ama tek bir text yok bir cok var ve onların kombinasyonu seklinde anlatıyorlar hikayeleri. History of danes de mesela aslaug yok, ozaman nasıl olucakta lagertha aslaug var diye ragnar'dan ayrılacak?

xunn said:

Sanki daha sezonun ilk bölümünde gemileri ugurlama sahnesini görmemiş gibi. Raide çıkan kadınlar heyecanlı mutlu, arkada kalan literally her kadın sinirli, mutsuz veya gergin. Aç tekrar izle.

Heralde gormek istedigin gibi gormek bu olsa gerek. Biri kardesini cocugunu babasını yolluyo savasa, uzaga, denizde giderken bile olebilir. Digeri adventure a cıkıyo kafasında.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi hala text text. Text eleştirmiyorum abi ben, diziyi eleştiriyorum. Zaten diziyle text çok az örtüşüyor, bu sorun değil. Ama bu çok saçma dedigimde tekrar TEXT diyorsun, korkunc bir mantıksızlık çemberine giriyorsun sürekli.

Şimdi senin postladıgın text üzerinden dissectledigimde "BİR TEK O TEXT YOK AMA." Amma dans ettin ya.

said:
Eger Vikinglerde cok eslilik olmasaydı Aslaug un yaptıgına bastan cıkarma diyebilirdin.

Allah seni kahretsin ya. İnsanlık tarihinde Aslaug'un yaptıklarına baştan çıkarmaktan başka tanım ekleyecek bir sen varsın. Erkegin eve concubine getirebilmesi = kadının bunda bir söz hakkına sahip olmaması demek zaten. İnsan dogası senin şu cümlene izin vermiyor.

"Vikinglerde concubinelık var, o zaman bu kadınların evli erkekleri baştan çıkarmasını normal, ahlaki olarak okey buluyor. Ve eşleri bu durumla gayet okey çünkü kültürlerinde var."

Tek sorun Lagertha agzına sıçtı Lagertha'nın ögrendiginde. E hani okeydi concubine? Kültürlerinde vardı? Niye gitti Lagertha?

MUH FEMINISM çünkü. Tek cevabı bu yani. Sadece o hareketi bütün patriarchal insanlık tarihini yalanlıyor.

Tamamen işine geldiginde historical accuracy kovalaman, gelmediginde BUNLAR MYTHLOGY ZATEN, GERÇEKTE BÖYLE İNSANLARIN YAŞADIGI BİLE BELİRSİZ çekmen başarılı.

said:
Heralde gormek istedigin gibi gormek bu olsa gerek

Hayır abi senin ki pleb gibi izlemek
Sosyal ağlarda paylaş

Ahmet haksızsın kardeşim. (az önce öğrendim adını kehkeh)

Dizinin biraz ağırlaştığına ve kopukluğuna katılıyorum. Bence en büyük etmen bu aralara soktukları zaman. Diziden,karakterlerden soğuyoruz bölüm beklicez diye, tam hikayenin içindeyken vs.vs.
Sosyal ağlarda paylaş

Kulturde concubinelık olması demek bu durumun toplum tarafından kabul edilebilir olması demek. Yani birinin evli bir erkek olup olmamasının senin ona yaslamandaki oneminin sadece erkek ve esine bırakılmıs olması durumu. Ragnar o toplulukta sexist pig degil. Arap cok esliligi gibi de degil ben aldım sana ne gibi bi durumda yok cunku viking kadınları ile arap kadınlarını gordugu muamele birbirinden farklı. Ragnar "bi ayar ceksek ya ne dersin boyle seyler olur" diyo, Lagertha sie cekiyo. Ki ikisi de yazanlara gore o toplumda norm olan seyler.

Hala aynı sey. Vursaydı yasar mıydı, soyle olsa boyle olur muydu? Kendi deger yargılarını/o zamana dair genel gecer deger yargılarını yapıstırıp duruyosun baya isolated bir topluluga. Bana tarihi accuracy aramamdan bahsediyorsun. Kendin de istedigin yerde tarihi accuracy arıyorsun. Ki yanlıs arıyosun cunku avrupa tarihini direk viking tarihine yerlestirmeye calısıyorsun. Oyle bi yazıyosunki 7-8. yuzyılda kattegatta seni itekleyen esini bacaklarından tavan astın sanar okuyan. Patriachy her yerde herkese aynı seyleri ifade etmeyecegi gibi efsanevi karakterlerden olusan bir hikayede viking tarihin "en guclu" kadınlarından birinin istedigine sie cekemeyecegini kendine sart kosmussun. Ragnar'ın norm dısı kişiliğinin bu tip hareketlere asla yer tanımayacagını varsayarak yola cıkmıssın.

Bir onceki postunda textle diziyi karakter by karakter karsılastıran sensin. Ben de yanlıs karsılastırdıgını anlatıyorum sana.

Varsayımalarını ve kendi bugune/farklı cografyalara ait onyargılarını bir kenara koyup izlersen daha rahat edecegine eminim.
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

Abi hala text text. Text eleştirmiyorum abi ben, diziyi eleştiriyorum. Zaten diziyle text çok az örtüşüyor, bu sorun değil.
Bunu kacırmısım. Nerden cıkarttın bunu işte? Zaten en buyuk sorun bu? Senin onyargılarını yapıstırman sıkıntısı burdan cıkıyor. Yazanı tarihi bastan sona okumuyoruz sonra heriflerin yarattıgı karakteri "bu feminist olmus" diye hor goruyoruz. Ya ulan karakter/kişi belki gercekten oyle? Hayır Avrupa'da oyle degildi vikinglerde de olamaz. Cunku Patriachy dedigin sey her yerde tamamen aynı. Lolz.
Sosyal ağlarda paylaş

Avrupa kafasıyla yaklaştıgım önermesi tamamen tabansız.

Text ve Dizi counterpartlarını da sadece sen dedin diye karsılastırdım. Birçok şeyi mediumla beraber editlersin ama bir Myth karakterinin degistiremeyeceğin tek şeyi ahlaki spectrumda durdugu yer.

Loki'yi gidip Thor gibi yazamazsın kuzum, yok öyle bir scriptwriterlık. Lagertha'dan bahsediyorum tabii ki.

Şu tartışmayı da sadece endurance'la kazanmaya calısıyorsun, artık wot yazacak vaktim yok.

Dizinin kadınları 2D, erkekleri 3D. Savaşçı kadın şahane, morally superior hotties. Evdekiler ya la içten pazarlıklı lamer, ya kıskançlıktan çatlıyor veya domestik sorunlar yaşıyor. Ve direkt feminist narrative subtexti, laf olsun diye orada olan birşey değil.

O utangaç kekeme Porunn gitti yerine smug, skrillex porunn who needs no man geldi. T-thanks.
Sosyal ağlarda paylaş

xunn beni ikna etti.

http://i.imgur.com/52LebcW.png

sunun üstüne wotwota gerek yok yani.
said:

bide lagherta ve diger hatun + ragnarın yatak sahneleri falan vardı eu versiyonunda. anlatılan senaryoda bir garip kaçıyor dolasıyla.

neyse abi sadece memişlerin yarısnı kapıyan zırhlarla sallanan female warriorlardan sonra sevdik işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Daesu said:

xunn beni ikna etti.

sunun üstüne wotwota gerek yok yani.
said:

bide lagherta ve diger hatun + ragnarın yatak sahneleri falan vardı eu versiyonunda. anlatılan senaryoda bir garip kaçıyor dolasıyla.

neyse abi sadece memişlerin yarısnı kapıyan zırhlarla sallanan female warriorlardan sonra sevdik işte.

Ben de seviyodum abi Jarl olana kadar. O açıdan baya başarılı kadın karakterler.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi ben anlamadı. Helga 10/10 karakter ama en başta en işsiz ve olaysız kadın karakter de o yani dizide şöyle bir bakınca. E o zaman?

Bilmiyorum ben siggy dışında hiçbir baağyan karakter için olumsuz işe yaramaz gibi fikirlere kapılmadım.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi bir karakterin olayı senin için "Abi kılıç savuruyo"ysa haklısın. Yoksa Helga çok olaylı karakter. İnsani açıdan baktıgın zaman özellikle. Hayvanlar gibi devout, Floki'yle resmen ruh eşi ilişkileri var(dizide daha iyi bir kimyaya sahip çift yok) ve overall insancıl bir hatun. Ragnar yaralıyken onları saklıyorlar dırdır etmiyor etc.

Kendi başlarına incelendikleri zaman sıkıcı değil karakterler. Siggy'nin arc'ı da kötü değil, evet "WHORE OF BABYLON" tier ama o bile bi character developmenttan geçti Ragnar'ın cocukları ve Aslaug'la.

İzlerken bir an bile Lagertha veya Porunn'a birşey olması söz konusu değil mesela, o erkekler dogranacak. Mesela Porunn o savaşta yaralansaydı tecrübesizliginden o zaman hah okey madem derdim. Ölmesine de gerek yok yani.

Savaşmak isteyen kadınların plot armor'ı çok baydı sadece hepsi bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Senin feminist narrative subtext olarak aldıgın, sagaların temelinde yazdıgı seyler olmasın? Cunku tarih efsane karısımı yazılar belkide lagerthayı morally super hottie olarak tasvir ediyordur? Ama tabi canım texti bilmiyorum, aslında lagertha'nın jarl olmasının 12. yuzyılda yazılmıs kitaptan basis'i oldugunu bugun ogrendim ama diziyi textle alakasız olmakla suclayabiliyorum. Buna da bullshit narrative subtext diyelim.

7. yuzyıl Avrupa duzleminde degerlendirdigin de bariz. Cunku direk olarak "elini kaldırsa doverdi", "buna hayır diyememeli" gibi basmakalıp ezberleri yapıstırıyosun/bekliyorsun. Bilmedigin Viking tarihi degil senin ezber tarihini bekledigin icin de "boyle olamaz tarih boyle mi, bugunku populist kaygılarla yazılmıs" diye yaftalıyosun.

Endurancela falan alakası yok. Yaz ya da yazma. Ama cıkıp da "ama orda jarl demiyor" dediginde zaten bitmisti bu tartısma.

Tarih/mitoloji belgesel/fantazi'de plot armor demek. Wow.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...