Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tecavüzcülere neden katı yasalar uygulanmıyor , kazığa oturtma , işkence vs.

Biliminsani

Öne çıkan mesajlar

Cuce said:

hee karısını dövdüğü için, komsulardan şikayet geldi diye koca kadını dahda dövüyo hastanelik ediyo, karısı yüzünden hapse düştüyse kadın en iyi ihtimal sakat kalıyo. yargı hakkını kadına vericez böylece bi ordan bi burdan asar astırırız artık, kenan usta misali.

kadına şiddet suçlularına ağır cezalar verilmesinin istenmesinin sebebi bu, ama kadın beni öldürecek diyor, yalvarıyor yakarıyor, polis gülüyor, mahkeme iplemiyor, adam gelip kadını öldürüyor, öldürülen kadınların yarısından fazlası şiddet gördüğü için eşini polise şikayet edenler ki bu şikayetler sonucunda hiçbir önlem alınmamış/ya da göstermelik önlemler söz konusu

bi yerlerde bir yazı vardı oranları falan da veren kaynakçalı aradım ama bir türlü bulamadım daha da uğraşamayacağım

http://www.sendika.org/2012/10/buton-uygulamasi-gercekci-degil/
http://www.sendika.org/2012/11/rakam-ofke-isyan-ozgurluk-ayse-duzkan/

said:
Geçtiğimiz ay Kayseri’de Cafiye Kaya kendisi için koruma kararı, boşanma davası açtığı kocası için de “eve yaklaşmama” kararı aldırmıştı. Ama kocası Rafet Kaya kadın kılığına girerek kadına yaklaştı ve onu bıçaklayarak öldürdü. 4 gün önce Giresun’da “6 ay evden uzaklaştırma” cezası alan ve 1,5 ay önce cezası biten Hasan Özer av tüfeğiyle karısı Yeliz Özer’i öldürdü.

ama zannedersem şunlar biraz açıklayıcı olur, sorunun temel kaynağı cezalandırmanın çok hafif oluşu(neredeyse ödüllendirme sistemine geçilecek) ağır oluşu falan değil, ağırlığı geçtim doğru düzgün cezalandırma yok
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

Kadın hakları için insan haklarına paydos! Bir dakika ya, kadınlar da insandı. Tecavüzcü de senin benim kadar insandır. Cezasını da çekmelidir. Ama hakettiği cezasını.

Bu işin bir yönü, diğer yönü ise biliyorum tahayyül etmeni< zor ama cezaları ağırlaştırınca suç azalmıyor. Anlamayanlar için şöyle anlatıcam, futbolda faulün cezası kırmızı kart olsaydı fauller azalmazdı, hakem düdüğünü çalamazdı sadece.

Nerede suçu engellemek için cezalar ağırlaşıyorsa bilin ki orada cezalar uygulanmıyordur.

yok öyle bir şey ben asla insan haklarından bahsetmedim, sosyalist düşüncede böyle bir şey yok zaten, yaşama hakkı, beslenme hakkı, sağlıklı yaşama hakkı, ulaşım hakkı vs var, ama saçmasapan çarptırılan ve "şiddetin her türlüsüne karşıyım ama polis şiddetine, tecavüzcünün şiddetine vs değil" kıvamına yol veren "insan hakları" palavrası yok, nitekim "insan hakları" diye uygulanan politikalar ve söylemler bizzat hak gaspının faşizmin aracı dünyanın pek çok yerinde
Sosyal ağlarda paylaş

işte bu sorduğun soru materyalizmi bırakıp idealizme, ütopyacılığa giriştir, yanlış hüküm her cezalandırma sisteminde her koşulda mümkün

eğer kadın cinayetleri, kadın tecavüzleri çok büyük oranda engellenebilecekse birkaç tane yanlış hükümden haksız cezalandırma ihtimali de göze alınabilir, saf ve mükemmel bir sistem mümkün değil nitekim
Sosyal ağlarda paylaş

insan hakları yok demiş yaşama hakkı var demiş. Sonra gelmiş idam diyorsun. Neymiş sosyalist düşünceymiş. Sosyalist düşüncenin ne olduğunu bilmesek yiyeceğiz.

Kardeş adam gibi açık açık hangi fraksiyondansın söylesene bilelim ona göre davranalım. Sosyalistim deme ama millet bir yeriyle güler
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

eğer kadın cinayetleri, kadın tecavüzleri çok büyük oranda engellenebilecekse birkaç tane yanlış hükümden haksız cezalandırma ihtimali de göze alınabilir, saf ve mükemmel bir sistem mümkün değil nitekim

kolektifinsan said:

burası Norveç değil Türkiye

Şurada artık tutarsızlığın dibine battın. Madem burası Norveç değil madem burası Türkiye, insanları yargılama konusunda bu kadar hata yapabilen, bu kadar şike dönebilen bir ülkede sen hala "tecavüz edilen kadın tecavüzcüsüne verilecek cezaya kendi karar versin" diyebiliyorsun? Nasıl bir mantık abi bu?
Sosyal ağlarda paylaş

@ardeth
ben bu sistemin tüm dünyada gerekli olduğunu savunuyorum, norveç değil türkiyedeyiz derken norveçte devletin tecavüzü azdırma politikası gütmediğinden bahsettim

@üslubundan leş kokuları gelen bebe, ben hangi fraksiyondan olduğumu hiç saklamadım (halkın devrimci yolu)

düşüncelerimin bu çizgiyle %100 uyması da zorunlu değil bu arada
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

işte bu sorduğun soru materyalizmi bırakıp idealizme, ütopyacılığa giriştir, yanlış hüküm her cezalandırma sisteminde her koşulda mümkün

evet o yüzden kısmi geri dönüşü olan cezalar tercih edilmelidir. gerekirse suçlunun suçsuz olduğu kanıtlanmadığı dışında, affı olmayan hayat boyu hapis olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

bunlar ayrıntı, suç sabitse geri dönüşü olmayan ceza da verilir, ama "asla gerçeği bilemeyiz" gibi şüpheciliğe girersek mevzu ateizm-agnostizm tartışmasına döner

şu şartlarda kadına şiddete ve tecavüze müebbet bile çok ileri bir şey zaten ve bir hayal, ancak militan mücadeleyle mümkün olabilecek bir şey
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

@ardeth
ben bu sistemin tüm dünyada gerekli olduğunu savunuyorum, norveç değil türkiyedeyiz derken norveçte devletin tecavüzü azdırma politikası gütmediğinden bahsettim

işine gelince olayları Türkiye çerçevesi içersinde değerlendiriyorsun, işine gelince bir kaç hata olabilir sorun değil diyorsun. Türkiye mi oluyor bu yargılama konusunda bir kaç hata yapacak ülke? Senin söylediğin şey benim söylediklerimden çok daha ütopik, normalde bile uygulanması sakatken şuan ki Türkiye'de uygulanması imkansız, yapılacak hatalardan dolayı. Sonra da ben çözüm ürettim siz üretmediniz diye ortada dolaşıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

şu şartlarda kadına şiddete ve tecavüze müebbet bile çok ileri bir şey zaten ve bir hayal, ancak militan mücadeleyle mümkün olabilecek bir şey

klavyeye parmak uçlarınla verdiğin tahrip gücü yüksek militanca darbeler yetmiyor mu yani :(

Yargı ve Hukuk ayrı şeylerdir. Bir hukuk yaratırsın onun çerçevesinde insanları yargılarsın. Senin yargı sistemin hukuku doğru uygulamıyorsa sorun yargıdadır. Hukuku değiştirerek yargıyı düzeltemezsin. Yargının kabul etmediği hiç bir şey hukuk kuralı pratiğe dökülmez bunun tüm dünyada binlerce de örneği var. Bunu kabullen artık sorun cezalarda ya da suçlularda değil cezayı veren insanlarda ve toplumda.
Sosyal ağlarda paylaş

@xieon
türkiyede mevcut sömürge tipi faşizm rejimi kaldıkça bu iş böyle gidecek zaten, ben reformizmden söz etmiyorum. hangi cezalandırma stilinin doğru olduğundan bahsediyorum ki esasen bu bile ütopik bir tartışma, ama attığım ilk 2 mesajın ardından cevap-cevap-cevap ekseninde tartışma buralara kadar geldi
Sosyal ağlarda paylaş

Akito said:

kolektifinsan said:

klavyeye parmak uçlarınla verdiğin tahrip gücü yüksek militanca darbeler yetmiyor mu yani :(

tartıstıkca kolektif insanlığımızın kolektifliğini görüp seviniyorum ben mesela, biraz bu yuzden tartısıyorum. baya bi sürü sahaeninsan var işte paticikte herkez aynı sey diye
Sosyal ağlarda paylaş

xieon said:

Olaya bakış açınız en başından yanlış.

Ortadaki sorun hukuk değil, hukukun yanlış uygulanması. En basitinden tahrik indirimi gibi saçmalıklar. Bunları uygulayanlar hakimler, bunu yasaya koyanlar milletvekilleri, kadını korumayan gerekli önemleri almayanlar polisler.

Kısacası bunun sorumlusu toplum yani hepimiziz. Ataerkil yapıya karşı çıkmadığımız gibi bu yapıyı güçlendiriyoruz. Sistemi bozuyoruz daha sonra da tamir etmek yerine ne uğraşacaz idam edelim kurtulalım, diyip geçiyoruz

baştan beri aynısını söylüyorum da "kes gitsin"le çözüleceği zannedildiği için, masum-suçlu ayırt edilmeden herkesin direk öldürülmesi, işkence edilmesi felan savunuluyor.
anlaması tuhaf..
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

abi iyi güzel de tartışmanın en başından beri dokunmadığın bir nokta var. tecavüzden yanlış hüküm yiyip idam edilen insanın hayatı ne olacak sen bana bi onu açıkla sonra devam edelim tartışmaya.

kolektifinsan said:

işte bu sorduğun soru materyalizmi bırakıp idealizme, ütopyacılığa giriştir

adam yargı sisteminlerinin temellerini idealizm, ütopyacılıkla karıştırıyor ya,
ver peynir ekmek yiyelim bunun üstüne diyecek başka bişi yok
Sosyal ağlarda paylaş

tecavüzcülere neden katı yasalar uygulanmıyor sorusunun cevabı(katı yasalar uygulanmasının suçu azaltacağı kabulüyle(gerçeğiyle)):
(tartışma önce "konuyu tartışmalı mıyız" sonra bu gerçeğin kabulü reddi üzerine yürüdüğü için hukukla ilgili tartışma gölgede kaldı)

devlet tekelci burjuvazinin malı ve tekelci burjuvazinin çıkarları cinsiyetçiliği gerektiriyor, mahkeme de polis de yargı da, istihbarat teşkilatı da bu devletin elinde, parlamento ise ancak göstermelik, bahsedilen çıkarlar parlamentoyla gerçekleştirilemediği zaman 12 eylül 12 mart gibi darbeler geliyor

devlet tecavüzü ve tecavüzcüyü koruyor ve teşvik ediyor

bu noktada bütün mevzu sömürge tipi faşizmi kabul etmek veya etmemekte, bütün mevzu tarihsel diyalektik materyalizmi en gelişmiş düşünce sistemi olarak kabul etmekte veya etmemekte,

eğer ki bu 2sini insan kabul etmiyorsa, çözümü "polise eğitim vermek" "başka partiye oy vermek" gibi şeylerde arayabilir, ha işte ben de diyorum ki başka partiye oy vererek, çözümü yasaları değiştirmekten ya da uygulanması için bürokrasi içinde denetim sistemi kurarak sorunu çözmeye çalışmakta aramak basbaya idealizm, bu devletin tekelci burjuvazinin malı olduğunu, polisin tekelci burjuvazinin çıkarlarını korumak için varolduğunu ve o çıkarların cinsiyetçiliği gerektirdiğini görememek.

yine bu hatalı algı topu halka atıp kaçmayı gerektirir, materyalizmin halk ile birey arasındaki bakış açısı olan "toplumların bireylerin bilinçlerini oluşturduğu" düşününü yanlış anlamayı getirir

ayaküstü bu temel konular üzerine kabul/red durumu kimsenin değişmeyeceği için de ben doğru bildiğimi söylüyor ve bu temel kabuller/redler üzerine daha fazla tartışmıyorum, tartışma esasen çok önce doyum noktasına ulaşırdı şu an olduğu gibi ama işte "tartışmak kötüdür" gibi fikirleri dahi tartışmak durumunda kaldık

çözüm teklifi özetlemesi:
kami said:

İdam etmiyoruz, işkence etmiyoruz, hapse atınca da suçlu dalga geçiyor, umursamıyor bile. nasıl olsa beleşe yemeğini yiyor, yatacak yeri oluyor, belki dışarıda olduğundan daha fazla konforu elde ediyor. kışın periyodik olarak içeri girmeye çalışan evsizler çok. geçen tecavüz haberi okudum, 3 yaşındaki bebeğinin önünde kadına tecavüz etmiş, sonra da duruşmalara götürülürken "çok sıkıldım bu git gellerden ne ceza verecekseniz verin niaha" tarzı yorum yapıyordu. hapiste çözüm değil. kimi zaman ceza yerine ödül olmasını geçtim müebbet verseler neyse, elbet tekrar toplum içine çıkıyorlar ve suçlarını tekrarlıyorlar. o zaman ne yapalım. Sevdiklerimizi nasıl koruycaz, meşru müdafaa olayı bile çok sınırlı. Kendini korumaya çalışırken karşındakini öldürürsen GG.

Myshkin said:

benim anlamadıgım müebbet verilmesinden korkmayan adamlar idam olunca mı korkacak

işte kadın kaderini tayin edecek tecavüzcülerin %98i korkacak %2 oranında yine yaşanacak olaylar, gerisi de eğitim sistemi, pedagoji, psikoloji-psikiyatri vs

ha bu devlet asla bunları yapmayacak, en ufağından bile mücadele etmeyecek cinsiyetçilikle

burda idealizmden ayrılan kısmın, eninde sonunda bu iş yüzyıl sonra olsa da dediğim cezalandırma biçiminin gelecek oluşu, cinsiyetçilik karşıtını yaratacak ve karşıtı cinsiyetçiliği kabaca böyle bir cezalandırma sistemiyle kontrol altına alacak(sonunda hukuk da ortadan kalkana kadar)
Sosyal ağlarda paylaş

kadınlar milletin kafasını koparmadan da bu işler zannımca eğitimle, aklı başında politikacılarla ve cinselliği tabu olmaktan çıkarmakla falan çözülebiliyor kuzey avrupa ülkelerine bakınca bunu görüyoruz. ama tabi politikacılar ve avrupa ülkeleri global sermayenin uşakları olduğu için bütün kadınlara birer giyotin tahsil edelim daha kesin çözüm olur.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...