Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

komunizmin felsefesini açıklıyorum

Shean

Öne çıkan mesajlar

kapitalizmde insan herşeyi yapabileceğini sanıyor ya ben ona yanıyorum. her insan her şeyi yapamıyor işte. bazı insanlar bazı şeyleri daha kolay yapıyorlar.

ayrıca evet para önemlidir ama para her şey demek değildir. orta sınıf insanların kimseye muhtaç olmaması için bütün hayatını random bir işte çalışarak para kazanma amacı ile geçirmesi sizi rahatsız etmiyorsa, birşey diyemem tabi.

örnek verirsek, bazı insanlar memur oluyorlar.. neden? çünkü para kazanmaları gerek, bir takım kendilerini garantiye alma gibi düşünceleri var. (gerçekten ideali olduğu için öğretmen olan ya da bir takım kamu görevinde olan insanları tenzih ediyorum)

bu memur olan insanlara hayatlarının sonlarına geldiğinde, çekip bir kenara aga sen bu hayatta ne yaptın? diye sorsak. para kazandım, muhtaç olmadım der.

bir insanın ideali muhtaç olmamak olmamalıdır. bir insanınn ideali para kazanmak da olmamalıdır.

işte aslında para kazanmak için yaşayan insanların hali bu memurlardır. ancak ne kadar zengin oldukları ile alakalı olarak bunu göremezler. 5 tuvaletli 6 banyolu evde yaşamak güzeldir. ancak 90 yaşında aga sen ne yaptın diye sorulduğunda ben 5 tuvaletli 6 banyolu evde yaşadım, ferrariye bindim dersen. zengin memursundur.
Sosyal ağlarda paylaş

tartışılan insanların hayattaki başarıları değil öncelikle. bir insan için 5 odalı evde yaşayıp şampanya dolu havuzda yüzmek başarıdır. başka biri için çocuğunu düzgün okutup yetiştirebilmiş olmaktır başarı. kimi için de hayatta iz bırakmak harici herşey önemsizdir.

kalkıp "zengin olmak önemsizdir" dersen bu sadece senin hayat görüşünü yansıtır.
Sosyal ağlarda paylaş

ya abi nasıl bir insan çıkıp benim hayattaki amacım jakuzinin içerisine bir demet gül serpmek der.

bu adam sığ bir adam değil midir? kapitalizmde de olsa misyonizmde de olsa sığdır. bir insan hiç mi kendisine ben bir birey olarak neden varım diye sormaz?

var olmanın amacı abi bu, demek ben lüx içinde olmak için varım diye cevaplayabilen var bu soruyu.. saygı duymak lazım ne diyeyim.
Sosyal ağlarda paylaş

Ren said:

ya abi nasıl bir insan çıkıp benim hayattaki amacım jakuzinin içerisine bir demet gül serpmek der.

der?
Ren said:

bu adam sığ bir adam değil midir?

sana göre evet?

Ren said:

bir insan hiç mi kendisine ben bir birey olarak neden varım diye sormaz?.

sormaz sormaz ne var ki?

Ren said:

var olmanın amacı abi bu, demek ben lüx içinde olmak için varım diye cevaplayabilen var bu soruyu.. saygı duymak lazım ne diyeyim.

olabilir.

veya "madem varım lüks içinde olayım" diyordur misal?

bunların hepsi "senin hayata bakışın" vs "o kişinin bakışı"
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Suark said:

e sığ bi adam olabilir, nolacak.

de
jakuzi içine gül serpmek için ihtiyacın olan şeyler şunlar,

Bitane küvet, alttan tazyikli su bide gül yaprakları hehe.
niye zengin olasın ki?

lamborghinim ve 3 katlı evim olsun, aylık gelirim de 30k usd altı olmasın istiyorum desem peki?

lamborghini sıkıntı,
3 katlı evi kendinde yaparsın, e aileysen zaten yaparsın direk.1 senede falan bitirebilirsin.
30k usd geliri de,
kağıtlara 30k usd yazıp her ay sana veririm :).

yahu şu anda yaptığınız şey, 2013 tarihiyle 1650 yi kıyaslamak falan.
koncükkktür diye bişi var hehe.

yani elma diyosak, ama o zaman armutun çöpünü nasıl yapıcaz diosunz.
ne lamborghinisi, zaten olmayacaktı o. Ne parası, ne gerek vardı paraya hı, çiftçi olup dünya fikine minare kaseye takılacaktın free free.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...