Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kanlı Pazar'ın yıldönümü bugün...O ne diyenler okusun.

KuddusiMavra

Öne çıkan mesajlar

Biri herhangi bir siyasi görüşüm yok allaha şükür yazmaya çalışır onu bile beceremez, diğerleri trollük yaptım sanar ama mallıktan öteye geçemez. Tamam ülke internette kurtarılmayacak ama neden bu halde olduğumuzu merak ederseniz şuraya yazılanlara bir bakın yeter.

Facebook linkinde şöyle bir yorum var, güzelmiş. Yıllar önce de bir MHP milletvekili "eskiden solcuları sevmezdik ama en azından delikanlı adamlar olduklarını bilirdik, artık onlar da kalmadı" demişti. Onun gibi birşey

said:
Ben bir sağcı olarak o gençliği arıyorum. Nerde şimdi Deniz Gezmişler diyorum.Gençlik susturuldu malesef
Sosyal ağlarda paylaş

typo'dan insan tahlili yapmak seviyesinde bir insan sarraflığına nasıl eriştin Aket-atum?

seninki insan sarraflığı da değil gerçi, toplumu silip atmışsın bir kalemde.

gecenin bir saati niye bu kadar agresifsiniz anlamıyorum. şurda güzel bir geyik çok nadir döner oldu resmen. peace.
Sosyal ağlarda paylaş

Bence cok da yerinde bir durus. Politika cok sacma ve yozlasmis geliyor bana. Sanat ve insanla ilgilenmeyi cok daha yararli buluyorum kendime su kisitli omrumde.

Ama siyaset ve politika da insana dair diyeceksin de benim derdim varolan politika ve siyaset ortamiyla. Hic bir seyin degisecegini dusunmedigimden kendimce hayatimi yasiyorum. Bilmem anlatabiliyor muyum ama "kitap okuycaama film izlerim" diyen adamdan farkli bir sekilde siyasi gorusum yok demeye calisiyorum.

Yoksa biz de lisede ocaktan reyislerle pikniklere gittik. Shdj
Sosyal ağlarda paylaş

bi kere o günümüz sağcı-solcu yakınlaşmasını, hak teslim etmesini falan geçiceksiniz.

ikincisi kanlı pazar'daki kitle bugün çoğunlukla ulusalcılığa evrilmiş durumda. kökenlerinde bu vardı zaten. çoğu solcu bilir bunu ama rasim ozan dillendirince, 68'lilerde milliyetçilik vardı diyince olay oldu mesela. evet 68'lilerde tip'i ve ibrahim kaypakkaya istisnasını bir kenara koyalım, çoğu çevrede vardı bu.

kuddusimavra'ya bakalım. o geleneğin beslediği bir "solcu". kürt sorununda, azınlık sorunlarında falan hiçbir politika üretemeyen bir zihniyet. ki bu insanların sınıf bilinci de küçük burjuvalıklarını daha da küçültmemekten başka bir amaca hizmet etmez çoğu zaman.

öbür taraftan ilerleyenler bugün karadeniz gezisi düzenlerken mhp ve bu sözümona solcu ulusalcılar birleşerek karşı-devrimci pozisyonunu alıyorlar. ki sırrı süreyya gibi haklarını yemeyelim ulusalcılarin, benim gözlemlediğim kadarıyla mhpli, turancı falan sayısı çok daha fazla. ama facebook'ta falan bakın, ulusalcılar da "samsun'a ancak atatürk çıkar" tarzı sayıklamalar içerisindeler.

vaziyet bu yani. ilkelleri bir kenara koyalım, başka kanlı pazarlar olmasın diyorsak solcunun da solu iyi anlaması gerekiyor bugün. solculuk banu avar'ın anti-emperyalist belgesellerinden ibaret değil, bir sevgi olayı ercan.
Sosyal ağlarda paylaş

moncici said:

bi kere o günümüz sağcı-solcu yakınlaşmasını, hak teslim etmesini falan geçiceksiniz.

ikincisi kanlı pazar'daki kitle bugün çoğunlukla ulusalcılığa evrilmiş durumda. kökenlerinde bu vardı zaten. çoğu solcu bilir bunu ama rasim ozan dillendirince, 68'lilerde milliyetçilik vardı diyince olay oldu mesela. evet 68'lilerde tip'i ve ibrahim kaypakkaya istisnasını bir kenara koyalım, çoğu çevrede vardı bu. (1)

kuddusimavra'ya bakalım. o geleneğin beslediği bir "solcu". kürt sorununda, azınlık sorunlarında falan hiçbir politika üretemeyen bir zihniyet. ki bu insanların sınıf bilinci de küçük burjuvalıklarını daha da küçültmemekten başka bir amaca hizmet etmez çoğu zaman.(2)

öbür taraftan ilerleyenler bugün karadeniz gezisi düzenlerken mhp ve bu sözümona solcu ulusalcılar birleşerek karşı-devrimci pozisyonunu alıyorlar. (3)ki sırrı süreyya gibi haklarını yemeyelim ulusalcılarin, benim gözlemlediğim kadarıyla mhpli, turancı falan sayısı çok daha fazla. ama facebook'ta falan bakın, ulusalcılar da "samsun'a ancak atatürk çıkar" tarzı sayıklamalar içerisindeler.

vaziyet bu yani. ilkelleri bir kenara koyalım, başka kanlı pazarlar olmasın diyorsak solcunun da solu iyi anlaması gerekiyor bugün. solculuk banu avar'ın anti-emperyalist belgesellerinden ibaret değil, bir sevgi olayı ercan.(4)

(1)arkadaşım...r.o.k. veya n.a. kaç kuruşluk adamlar, ne kadar yazarlar, ne kadar aydın insanlar ki sen kendine bunların söylediklerini referans alıyorsun? atasözümüz var, kılavuzu karga olanın burnu b.ktan çıkmaz diye.işte bu atasözündeki karga r.o.k.tur. 68lilerin solcu olup olmadığını tartışacak değilsin sanırım ya da tartışıyorsan da lütfen tartışma. sapına kadar devrimci adamlardı...ve sapına kadar da milli değerlere,bayrağa,atatürk'e sahip çıkan adamlardı.ne demek bu? ister ulusalcı de,ister milliyetçi de işte öyleydi o solcular.

(2)sen benimle oturup ne konuştun da benim sınıf bilincimi ya da kürt sorununda(azınlık sorunlarında demiyorum,daha hangi azınlık sorunu var türkiye'de? olmayan sorun mu yaratıyoruz?)nasıl çözüm önerim olmadığını nereden bileceksin? insaf...hee,tabi ki çözüm adı altında apğo'ya özgürlük,teröriste özgürlük,doğu-g.doğuya özerklik,batıdaki kürt kökenliler türk kökenlilere eşit ama doğu ve g.doğudaki türk kökenliler kürtler tarafından ezilsin düşüncesine her zaman karşıyım. aç yeni anayasa önerisini oku; akp ve bdp destekliyor bu yeni anayasayı.orada tam da benim söylediğim yazıyor.adamlar diyor ki,"türkiyeyi birlikte yönetelim ama doğu ve g.doğuda bize özerklik verin,karışmayın iç işlerimize.".milli durmak önemli.çin,küba,venezüella,brezilya,arnavutluk,yugoslavya...sosyalizmin geçmişte ve günümüzde başarılı olduğu ülkeler hep milli durmuşlardır.milli duruş sola,solculuğa,devrimciliğe ters değildir. bu yalan bizzat amerikan emperyalizmi zamanında türkiyede zavallı ülkücüler tarafından topluma kabul ettirilmiştir.bu tuzağa chp'den tutundan tkp'ye kadar tüm partiler bir dönem kanmışlardır ve bayrağı bile o sivri uçlu bıyıklı adamlara bırakmışlardır. gördüğün gibi<> değilim. Kemalistim ve ille de sol-sağ seç lan diyorlarsa tabi ki solcuyum.

(3)karadenizdeki olaylar tamamen provokasyon.akp gençlik örgütü başkanının,eski akp il başkanının olaylardaki rolleri ortada. mhp veya chp ile bu işlerin alakası yok. inanmayın boyalı basının yazdıklarına,çizdiklerine.dandik tvların verdiği haberlere. hala cnn,habertürk,ntv haberlerini izleyip inanıp yorum yapabiliyorsunuz.

(4)kanlı pazarın bir daha olmaması için solun kendine gelmesi gerektiği doğru ama bugünkü gibi kürtçülerin g.tüne takılan sol değil, deniz gezmiş gibi solcular lazım türkiyeye. ve sağcıların da hiç olmadıkları şekilde antiemperyalist olmaları gereklidir.böyle bu zamana kadar olduğu gibi amerikan çıkarlarının peşine takılan sağcılardan bu ülkeye hiçbir fayda gelmez. gelmedi zaten...
Sosyal ağlarda paylaş

Umuruk said:

O değilde wow kategorisinde trollerden bu kadar nefret eden adam diğer bölümlerde nasıl bu kadar başarılı bir troll oluyor kestiremiyorum.Fincim chaotic neutralsın tam neyse hadi öptüm hepinizi :)-D

buttmad nerden geliyor,wow bölümü zerre umrumda değil çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

moncici said:

ikincisi kanlı pazar'daki kitle bugün çoğunlukla ulusalcılığa evrilmiş durumda. kökenlerinde bu vardı zaten. çoğu solcu bilir bunu ama rasim ozan dillendirince, 68'lilerde milliyetçilik vardı diyince olay oldu mesela. evet 68'lilerde tip'i ve ibrahim kaypakkaya istisnasını bir kenara koyalım, çoğu çevrede vardı bu. (1)

uplamak gibi olacak ama şunu söylemek zorundayım,

"istisnalar dışında milliyetçilik vardır" söylemi baştan aşağı yanlıştır

niye yanlış olduğuyla ilgili şu yazılardaki tip-fkf-mdd-devgenç gelişim sürecini kapsayan parçalar örnek gösterilebilir
http://www.devrimcigenclik.com/yazi-7-gencligin-devrimci-eyleminin-birligi-icin

http://www.devrimcigenclik.com/yazi-6-dev-gencin-mucadelesini-dogru-kavrayalim

EK: Yazıların alındığı dergi:
http://www.devrimcigenclik.com/dergiler/1975/yasasin-gencligin-devrimci-eyleminin-birligi

türkiyede hatalı olarak avrupadaki gençlik hareketleriyle bir tutulup 68 hareketi diye adlandırıldı. türkiyede o dönemin gençlik hareketi

oysa o dönem türkiyedeki gençlik hareketi çok kabaca şu şekilde gelişti(eylem-ideolojik saflaşma-eylem-ideolojik saflaşma olarak gelişti sosyalist düşünce)
1)tip tarafından açılan fkf(fikir klüpleri federasyonu)
2)fkfnin pasifizminin rahatsızlık yaratması ve eylem taraftarı MDD'cilerin FKF yönetimine gelmesi
3)MDD'nin küçük burjuva eğilimlerinin rahatsızlık yaratışı, MDD çizgisinin FKF içinde güç kaybetmesi
4)Dev-Genç'in kuruluşu
5)THKO ve THKP-C'nin kuruluşu

[Bu arada MDD düşüncesi hızla güç kaybederken PDA'cıların(PDA'yı çıkaranlar Doğu Perinçek ve çevresi) ayrılışı, sonra PDA'dan Kaypakkaya ve çevresinin ayrılması ve TKP/ML'yi(silahlı kanadı TİKKO) kurması]

Genel olarak bir gençlik hareketinin oluşumu yavaş yavaş küçük burjuva ideolojisinden sıyrılması ve proleter enternasyonalizmine yaklaşması söz konusu, türkiye'nin şartlarını göz önüne alan türkiye'ye ait bir sosyalist devrimci çizginin ilk kuruluşunu içinde barındıran bu gelişimin evrelerinde elbet kemalizm, parlamentarizm, pasifizm vs pek çok hatalı eğilim ve ideoloji bulundu.

Peki Dev-Genç çizgisi denince anlayacağımız nedir? Milliyetçilik mi? Hayır. TİP parlamentarizmi mi? Hayır. O zamanlar oportünizmken bugün toptan şovenizme çeviren Aydınlık çizgisi mi? Elbette hayır.

Anlayacağımız Mahir Çayan, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının kanlarıyla yazdığı tarihtir, bugün olayların seyriyle doğruluğu ispatlanmış olan Mahir Çayan'a ait tespitlerdir ve onun Kızıldere'ye giden süreçte kendi teorisinin ötesine geçişidir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...