Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kaz tüyü nasıl elde edilir? +18

Xenus

Öne çıkan mesajlar

aquila said:

sahtesini uretmek daha zararli lan.

poliüretanın en büyük sıkıntısı doğa deri ceketi 50 yılda dönüştürebilirken, poü yani bildiğin plastiğin dönüşümü yüzlerce yıl sürüyor. e bundan ötürü sen de alıp insan eliyle geri dönüştürüyorsun.

mesela nedir, plastik doğaya bıraktın mı teorik olarak yok olmuyor değil mi? plastik şişe ürettin, suyu içtin bitti. marks and spencer'dan bi ceket almıştım, ceket 'pet su şişelerinden' yapılmıştı. hammaddesi su şişesi yani. aldım bi süre giydim, eskiyince yine geri dönüşüme attım, muhtemelen o arkadaştan şimdi başka bir şey yapacaklar. öyle gidecek. doğaya vermek zorunda kalmayacaksın yani.
Sosyal ağlarda paylaş

15 Ekim 1978'de Paris UNESCO evinde ilan edilen Hayvan hakları evrensel bildirisi.

1. Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler.

2. Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. Bir hayvan türü olan insan , öbür hayvanları yok edemez. Bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez. Bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir. Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma, ve korunma hakları vardır.

3. Hiçbir hayvana kötü davranılamaz, acımasız ve zalimce eylem yapılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu olursa, bu bir anda, acı çektirmeden ve korkutmadan yapılmalıdır.

4. Yabani türden olan bütün hayvanlar, kendi özel doğal çevrelerinde karada, havada ve suda yaşama ve üretme hakkına sahiptir. Eğitim amaçlı olsa bile özgürlükten yoksun kılmanın her çeşidi bu hakka aykırıdır.

5. Geleneksel olarak insanların çevresinde yaşayan bir türden olan bütün hayvanlar uyumlu bir biçimde türüne özgü yaşam koşulları ve özgürlük içinde yaşama ve üreme hakkına sahiptir.

6. İnsanların yanlarına aldıkları bütün hayvanlar doğal ömür uzunluklarına uygun sürece yaşama hakkına sahiptir. Bir hayvanı terk etmek acımasız ve aşağılık bir davranıştır.

7. Bütün çalışan hayvanlar iş süresi ve yoğunluğunun sınırlandırılması ve güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.

8. Hayvanlara fiziki ya da psikolojik bir acı çektiren deneyler yapmak hayvan haklarına aykırıdır. Tıbbi, bilimsel, ticari ve başkaca biçimlerdeki her türlü deneyler için de durum böyledir.

9. Hayvan beslenmek için yetiştirilmişse de bakılmalı, barındırılmalı, taşınmalı, ölümü de acı çektirmeden ve korkutmadan olmalıdır.

10. Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır.

11. Zorunluluk olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı suçtur.

12. Çok sayıda yabani hayvanın öldürülmesi demek olan her davranış bir soykırım, yani bir suçtur.

13. Hayvan ölümüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanın öldürüldüğü şiddet sahneleri sinema ve televizyonda yasaklanmalıdır.

14. Hayvanları koruma ve savunma kuralları, hükümet düzeyinde temsil olunmalıdır. Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmalıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi convallis fermentum diam ut mattis. Integer semper tortor pretium odio rhoncus et ultricies ligula tincidunt. Donec ante erat, tempus ac accumsan vitae, sollicitudin dictum mauris. Aliquam vitae sapien ac urna facilisis dapibus. Morbi tincidunt erat eget metus accumsan molestie. Phasellus fringilla mattis viverra. Suspendisse gravida semper metus at tempus. Ut a congue ante. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec eget nunc vel felis dictum mattis ut id est. Vivamus volutpat volutpat enim, quis consequat nisl laoreet in. Nunc sodales lectus vitae quam mattis non fermentum justo imperdiet. Ut sem metus, porta non volutpat nec, rhoncus quis purus.

Aenean eget enim arcu. Maecenas imperdiet ipsum quis massa ullamcorper ac iaculis mauris bibendum. Cras nisi tortor, congue non semper eu, varius at turpis. Vivamus id dolor orci, eget rutrum arcu. Etiam tristique iaculis elementum. Integer tristique magna suscipit massa rutrum lobortis. Nullam in dolor ligula, ac adipiscing ante. Aenean scelerisque ligula ut massa porta id ultrices erat varius. Morbi tempus faucibus laoreet. Donec pharetra mauris imperdiet augue semper varius.

Ut magna nisi, cursus eget egestas id, porta eu massa. Fusce nec nunc augue. Sed ut elit dui, et mollis ante. Vivamus ac nunc a elit lobortis posuere. Sed consectetur pulvinar metus. Aliquam varius pellentesque purus, et ornare mi bibendum dapibus. Curabitur in enim a quam facilisis aliquet eu non magna. Pellentesque dolor leo, dictum ac porta fermentum, volutpat eget tortor. Proin gravida sollicitudin vulputate. Sed ac eros libero, vel sodales purus. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Ut egestas, tellus in tempus interdum, odio lectus tincidunt dui, et bibendum nisl risus sit amet mi. Morbi tempus mollis sollicitudin.

Cras sed tortor at risus congue pulvinar dapibus sit amet nulla. Phasellus venenatis tincidunt orci at lacinia. Sed molestie dignissim orci et dapibus. Integer pretium dolor in libero laoreet egestas. Cras a nibh ac nibh adipiscing semper. Sed eget ipsum at purus sollicitudin lacinia. Phasellus consectetur porta semper. Morbi feugiat, lectus at dapibus laoreet, eros turpis volutpat nisl, vel tincidunt nisi eros non enim. Nam ornare sollicitudin consequat. Vivamus tristique metus in augue imperdiet congue. Vestibulum molestie malesuada tellus, non hendrerit mi iaculis nec.

Etiam quis metus mauris, a bibendum eros. Aenean neque sapien, dignissim rhoncus tempus et, lacinia id ipsum. In hac habitasse platea dictumst. Donec semper fringilla scelerisque. Integer sem sapien, aliquam id lacinia sed, vestibulum sed turpis. Sed dui nulla, porta quis congue id, fringilla sit amet nibh. Phasellus volutpat mi a elit pharetra porttitor.
Sosyal ağlarda paylaş

"İnsan bir hayvanı öldürmeye kalkınca, kendisinin adaletin hasretini çektiğini unutur. İnsan insaf için dua eder, fakat bunu başkasına uzatmaya hevessizdir. O zaman insan neden tanrıdan insaf beklemeli? Vermeye hevesli olmadığın şeyi beklemek haksızlıktır."
Sosyal ağlarda paylaş

Abi cidden, hayvanlar insanlara hizmet için var.

Eziyet falan tabi işin ayrı kısmı, ama et için inek kesiliyor, kürk için tilki öldürülüyor, yemek için üveyik vuruluyor, balık tutuluyor vs vs diye düşünmek çok saçma.

Hayvan abi bu, insan yemedikten sonra balığın ineğin tek başına ne artısı var. Kıbrısta milyar tane eşek var, sabahtan akşama anırıyorlar. O eşekler olmasa ne olur orda?

Eşeğe yük vurursan bi faydası olur. At aynı şekilde.

Neslini tüketin demiyoruz tabi ama "hayvanlar ölir" demenin de alemi yok. İnsan ölüyo lan, hayvan tabi ölücek.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Eziyet falan tabi işin ayrı kısmı, ama et için inek kesiliyor, kürk için tilki öldürülüyor, yemek için üveyik vuruluyor, balık tutuluyor vs vs diye düşünmek çok saçma.

Hayvan abi bu, insan yemedikten sonra balığın ineğin tek başına ne artısı var. Kıbrısta milyar tane eşek var, sabahtan akşama anırıyorlar. O eşekler olmasa ne olur orda?

Neslini tüketin demiyoruz tabi ama "hayvanlar ölir" demenin de alemi yok. İnsan ölüyo lan, hayvan tabi ölücek.

nileppezdel account'ını satın mı aldı naptı
Sosyal ağlarda paylaş

Masticore said:

Ulen deri ceket almayı düşünüyordum bir garip oldum şimdi senin söylediklerinden sonra kazların ki can da ineklerin ki patlıcan mı. Ama bizim yapabileceğimiz birşey yok ki abi. insanız biz ben mesela markete gittim mi free range chicken alıyorum olsa yemin ediyorum free range inek derisinden ceket alıcam... Bir hayvanı öldürüyorsan veya yoluyorsan bir adabı vardır elbet böyle olmamalı.

ya deri öyle değil tam bence, yani inek/manda açısından diyorum. timsah yılan olsa neyse de, ineği derisi için öldürmüyosun. deri bonus gibi geliyo. yok derisi için öldürüyolarsa skeyim böyle aşkın feryadını.
herşey insana hizmet için vardır denmiş ona da s. git diyorum
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

mesele hayvanlar olir degil zaten bunu anlamak cok zor degil. savasta bile karsidaki askeri oldurmekle karsidaki askere iskence yapmak arasinda fark gozetiliyor hayvanlarda da gozetilecek elbet
Sosyal ağlarda paylaş

Gerilen okumasın aga, her gerilen birbirine siktir çekerse işimiz var.

Eziyet edilmedikten sonra, aşırıya kaçıp soyunu tüketmedikten sonra hayvanları öldürmek ağlanacak bi durum değil. Kürk de yaparsın, etini de yersin, boynuzundan bıçak sapı da yaparsın, tüylerinden boya fırçası da imal edersin.

Doğaya saygı duymak istiyosanız sürdürülebilirliği savunun önce. İnek derisinden ceket yapmayalım diye suni deriyle doğanın ağzına sıçılmasını savunmak hiç hoş değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

SeaGle said:

mesele hayvanlar olir degil zaten bunu anlamak cok zor degil. savasta bile karsidaki askeri oldurmekle karsidaki askere iskence yapmak arasinda fark gozetiliyor hayvanlarda da gozetilecek elbet

Abi ben onu belirttim zaten;

said:

Ben "hayvanlar öldürülüyor =(" olayına karşıyım. Hayvan öldürülür, hayvandan faydalanılır.

Hayvanlar insana hizmet eder diyosak fokların kafasına kafasına levye vurup vahşice öldürüp kürk yapın demiyoruz. Kazı canlı canlı yolun da demiyoruz. Ben demiyorum en azından. Vahşice olmadığı sürece hayvanlardan her şekilde yararlanılabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

LoL

sonuna da doğu aksanıyla sempatiklik katmak istemesi
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

İnek derisinden ceket yapmayalım diye suni deriyle doğanın ağzına sıçılmasını savunmak hiç hoş değil.

roket açıklamasını yaptı bu konuda, gayet de tatmin ediciydi. doğaya zararlı olduğunu düşünüyorsan suni derinin o zaman bunu destekleyecek verilerle gel bence.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...