Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bu Adam İnsansa Ben İnsan Değilim

Jeeztro

Öne çıkan mesajlar

coco said:

Ayfon said:

Olur mu hic. Iyi insan kriterlerinden bahsediliyo kur'an'da. Hak yemiyceksin, zina yapmayacaksin, calip cirpmayacaksin... bi ton yasak var. Iyi insan böyle olur diye bir satirda aciklamasa da egri ile dogruyu kesin bi sekilde ayirt ediyo. hakkini yeme simdi.

iyi insan kriterleri dediğin şey evrensel ahlak kuralları değil mi?

yani din,dil,ırk gözetmeksizin her insanın insan olma durumuna yakışır şekilde davranma biçimi.
hem de yasaklar olmadan! (hukuk'a giren detaylar hariç)

özetle bahsini ettiğin kriterleri belirleyen ya da ilk bahseden kuran değil.

Ben öyle birsey iddia etmedim zaten. Kur'an da gectigini söyledim o kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

dünyanın en iyi insanı bir idealizasyon. ama muhtacı olana yardım eden, fitne fesat da hiç bir zaman gözü olmayan ve nispeten kanaatkar hayatlar geçiren (en azından yolsuz bir şekilde para kazanma olasılıkları varken bunları reddeden hatta bunları yapanlara karşı çıktıkları için başları derde giren vs) fakat inanmayan insanlar tanıyorum. kendimden bahsetmiyorum tabi ki saçma olurdu kendimden bahsetsem. ama bu insanların cehenneme gidecek olmasında bir gariplik var.

sonuçta dediğim doğru değil mi, bir insanın er geç cennete gitmesi için iyi bir insan olmasına gerek yok, kötü olmaması yeter (islamın diğer temel şartlarının yanında). İdeal bir müslüman olmasa bile benim bildiğim kadar kurandan anladığım bu insanın cennete gideceğidir, gerekirse cezasını çekip. Yukarda tasfir ettiğim insan ise sonsuza kadar cehennemde yanacak hatta canı daha çok acısın diye dersini soyulup soyulup tekrar çıkacak. Bunun tek sebebi de yaratıcıya inanmıyor oluşu, o kadar.

bir insanın er geç cennete gitmesi için iyi bir insan olmasına gerek olmadığı doğru değil. kötülerin cehenneme, iyilerin cennete koyulacağı ve oralardan çıkamayacakları yazıyor ayetlerde

infitar 6-16

6- Ey insan, seni engin kerem sahibi Rabbine, karşı aldatan nedir
7- O, seni yaratan, belini doğrultan ve seni dengeli kılan.
8- Dilediği biçimde sana şekil veren Rabbine.
9- Hayır! Aksine siz dini yalanlıyorsunuz.
10-Şüphesiz başınızda bekçiler vardır.
11- Şerefli katipler.
12- Yaptıklarınızı bilirler.
13- Şüphesiz iyiler cennettedirler.
14- Kötüler de cehennemdedirler.
15- Din günü oraya sürülürler.
16- Oradan bir daha çıkamazlar.

araf 7-

O gün tartı yapılacağı gerçektir. Kimin sevabı ağır basarsa onlar umduklarına kavuşurlar. Kimin sevabı hafif kalırsa onlar da âyetlerimiz karşısında yanlış davranmaları sebebiyle kendilerini harcamış olurlar. (Araf 7/8-9)

biraz baktım, inandım diyen ama iyi iş yapmayan herkesin önce cehenneme gireceği, cezasını çekip cennete gireceği konusunda net bir ayet bulamadım. ayetler sonsuza kadar kalınacağını söylüyor cehenneme giren için. hele hele sandığın gibi jesus christ'i saviour olarak kabul et ve ebedi hayatı kurtarla ilgisi yok islamın.

eline fırsat geçip çalmayan, çalmadığı için başına bela alan biri eğer yolsuzluk yapsaydı başına çok daha büyük bela alma ihtimalini göz önüne almadan sadece yolsuzluk yapmamak için sakınmışsa kötü işten iyi bir iş yapmıştır. durumun bu olduğunu sanmıyorum ama, iyilik için iyilik yapmışsa ve hayatını bu şekilde yaşamışsa (ki pek olası değil) akılsızca yaşadığını söylerim o insanın. eğer gerçekten bilerek inanmadığını düşünüyorsa bir insan yapacağı en mantıklı şey hedonistçe yaşamaktır. ama kafası karmaşıksa iyi olmanın mükafatlandırılıcağı, insana değer katacağı veya bir şekilde doğru olduğu konusunda ve bundan dolayı iyilik yapıyorsa zaten bir arayış içinde bulur kendini ve arayış içinde olanın da islamı bulması zor birşey değil.
Sosyal ağlarda paylaş

şurda ilk 3 sayfayı okudumda 1. sayfadan sonra tecavüz eden adam bırakılmış sadece islama yüklenilmiş

Yazık ya inanmıyorsunuz ama inananlara laf atmak onları aşağılamak ta bir o kadar zevk haline gelmiş sizde

Ben sizi bilmem ama benim inancımda sizleri cidden çok kötü bir azap bekliyor öbür tarafta

Ama birde işe şu açıdan bakmak lazım tüm inançlar içerisinde inanmayanlar olarak küçük bir azınlıksınız ve olayı şöyle değerlendirmek lazım

İnanmayan olarak %10 sanız inanlar olarak %90 ız

öldükten sonra bakacaz ya %90 biz haklı olacağız

yada %10 siz

hesap ortada

ama en azından bugünden itibaren inanmıyorsanızda inananların dinine laf atmayı bırakın artık

Bir an durup düşünün ya öbür taraf varsa ... Ya müslümanlar haklıysa ???
Sosyal ağlarda paylaş

Katibim said:

Ben sizi bilmem ama benim inancımda sizleri cidden çok kötü bir azap bekliyor öbür tarafta

sen o tehditi kutsal goruyosun, bazi insanlar da komik ve acinasi goruyo. fark bu.
Katibim said:

Ama birde işe şu açıdan bakmak lazım tüm inançlar içerisinde inanmayanlar olarak küçük bir azınlıksınız ve olayı şöyle değerlendirmek lazım

yada %10 siz

hesap ortada

evet gercekten cok mantikli.

Katibim said:

ya varsa falan diye endisesi olan adam zaten ateist, agnostik degildir. lise sonda kiz tavliyodur.

bir de ya varsa diye inaniyomus gibi yaparak, tum evreni yarattigina inandigin varligi mi kandiricaksin?
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

Katibim said:

sen o tehditi kutsal goruyosun, bazi insanlar da komik ve acinasi goruyo. fark bu.
Katibim said:

yada %10 siz

hesap ortada

evet gercekten cok mantikli.

Katibim said:

ya varsa falan diye endisesi olan adam zaten ateist, agnostik degildir. lise sonda kiz tavliyodur.

bir de ya varsa diye inaniyomus gibi yaparak, tum evreni yarattigina inandigin varligi mi kandiricaksin?

hahaha klasik ateist tripleri aynen devam çok sevimli duruyorsun böle yapınca
Sosyal ağlarda paylaş

Katibim said:

şurda ilk 3 sayfayı okudumda 1. sayfadan sonra tecavüz eden adam bırakılmış sadece islama yüklenilmiş

Yazık ya inanmıyorsunuz ama inananlara laf atmak onları aşağılamak ta bir o kadar zevk haline gelmiş sizde

yada %10 siz

hesap ortada

ama en azından bugünden itibaren inanmıyorsanızda inananların dinine laf atmayı bırakın artık

tamam düşündüm

tanrıya soracam, gerçekten trilyonlarca gezegeni yıldızı yaratıp hala hala çözemediğimiz kadar karışık sistemler yarattıktan sonra, benim sana tapmamdan gelecek egoya mı ihtiyacın var?
1 yaşında ölen bebekler cennete mi gidiyor cehenneme mi gidip cayır cayır yanıyor?
eğer cennete veya cehenneme gideceğimiz zaten belliyse niye seçim şansımız varmış gibi bir illüzyon yaratıyorsun?
beni yaratırken seçenek şansı sundun mu da karşılığında sana tapmamı bekliyorsun?

bütün insanlara sevgiyi anlayışı barışı vs öğütlemek için yolladığın kitapta neden peygamberin cinsel hayatını düzenlemeye uğraştın?
bunlara cevap verip beni ikna ederse isterse cehennemde yakabilir

peki sen peygamberim diye taptığın adamın sara hastası bir dolandırıcı olması ihtimaline hazır mısın?
Sosyal ağlarda paylaş

Katibim said:

yada %10 siz

hesap ortada

neden laf edilmiş peki dinine? bi düşün bakalım neden laf edilmiş?
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

Katibim said:

yada %10 siz

hesap ortada

tamam düşündüm

tanrıya soracam, gerçekten trilyonlarca gezegeni yıldızı yaratıp hala hala çözemediğimiz kadar karışık sistemler yarattıktan sonra, benim sana tapmamdan gelecek egoya mı ihtiyacın var?

Allahın senden ve senin gibi insanlardan gelecek egoya ihtiyacı yok merak etme ;)

1 yaşında ölen bebekler cennete mi gidiyor cehenneme mi gidip cayır cayır yanıyor?

Ergenlik çağına ermeden ölen her çocuk günahsız olarak cennete gider cehenneme gitme durumu söz konusu değil

eğer cennete veya cehenneme gideceğimiz zaten belliyse niye seçim şansımız varmış gibi bir illüzyon yaratıyorsun?

Cennete ve cehenneme nasıl gideceğin hususu kuranı kerim de zaten belirtilmiş senin seçimin seni ilgilendirir

beni yaratırken seçenek şansı sundun mu da karşılığında sana tapmamı bekliyorsun?

Seçim şansın tabiiki de var allah bunun için kuranı kerim i göndermiş bunu öğrenip nasıl güzel yaşayacağını düşünesin diyede beyin vermiş...

bütün insanlara sevgiyi anlayışı barışı vs öğütlemek için yolladığın kitapta neden peygamberin cinsel hayatını düzenlemeye uğraştın?

Peygamberin cinsel hayatının düzenlenmeye çalışılması gibi bir durum söz konusu değildir burda öğretilmek istenen insanlara düzgün ve seviyeli bir cinsel hayatı öğretmek

- dip not islamda anal ve oral sex kati olarak yasaklanmıştır keza tıbben de bu olayın insan vücuduna zarar verdiği ıspatlanmıştır.. Gördünmü bak kuran da bu kaç yıl önce zaten bilinen bir gerçekti....
,
(Bu ve bunun gibi nice şeyler var daha aç bak oku )

bunlara cevap verip beni ikna ederse isterse cehennemde yakabilir

o da allahın bileceği iş ama inanmayanların sonunun ne olacağı kuran da belli

peki sen peygamberim diye taptığın adamın sara hastası bir dolandırıcı olması ihtimaline hazır mısın?
Bu senin fikrin ben böyle düşünmüyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Katibim said:

Allahın senden ve senin gibi insanlardan gelecek egoya ihtiyacı yok merak etme ;)

Gel gör ki besteyle güfte uymuyor.

Katibim said:

- dip not islamda anal ve oral sex kati olarak yasaklanmıştır keza tıbben de bu olayın insan vücuduna zarar verdiği ıspatlanmıştır.. Gördünmü bak kuran da bu kaç yıl önce zaten bilinen bir gerçekti....

Sigara içmek, terli terli su içmek, televizyonu yakından izlemek de günah mı? Kitap kaç yıl önceden biliyodu hani, sigarayı da bilseymiş o zaman.

Seksten doğabilecek sorunların önlemini alıp da anal ve oral yüzünden sağlığı bozulmuş insan var sanki.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...