Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

meslek odalarının sol güdümlü hareket etmesi

chrome

Öne çıkan mesajlar

iyi yanları olduğunu kesinlikle yoksaymıyorum.(üye hakları, dayanışma vs.)
fakat bu şekilde olmasının kötü yanları da beni rahatsız ediyor.
mesela kendi meslek odamı ele alacak olursam.
inşaat mühendisleri odası kapitalist diye avrupa ve amerika ile neredeyse hiç ilişkiye girmiyor, oradaki meslek odaları ile ortak platformlar kurmuyor, yeniliklerin sadece yurt içinde olanlarına açık diğerlerine ise sürekli mesafeli davranıyor. yıllardır bir scia kursu açılmadı ama 50 tane idestatik kursu açılmıştır mesela. yeni yapı teknolojileri alanında uluslararası hareketlere örgütlere ve gruplara karşı hep mesafeli duruyorlar.
gelişmenin önünü tıkıyor ister istemez bu tavır.
meslek odasının siyasi görüşü olmaması gerekiyor bence. tamamen gelişim ve dayanışma odaklı olması gerekiyor. 50 yıllık süreçte irdelediğin zaman bir ingiltere meslek odası ice(www.ice.co.uk) ile aramızda çok ciddi farklar var.
bu düzenin değişmesi gerektiğini düşünüyorum.

(tl;dr : meslek odaları gelişimden çok sol görüşün düşüncelerine hizmet ettiği için teknolojik gelişimi ve inovasyonu baltalıyor. ülke geri kalıyor.)
Sosyal ağlarda paylaş

Görüşleri çok umrumda değil de, genel olarak siyaseti meslek desteğinin önüne taşıma durumu var tüm odalarda gördüğüm kadarıyla.

Kurs pek açmıyor bursa mmo, açsa da hep aynı ufak bi kesimin haberi oluyor ne yazık ki. Ben zaten kurs murs sevmiyorum programı ıvırı zıvırı kendim öğrenmek daha kolay geliyor da, çok fazla ihtiyacı olan insanlar var. Maddi anlamda da dışarıda kursa gidemeyecek kadar kötü durumda insanlar bulunuyor ayrıca.

Odaların bu kişilere yardım etmesi lazım eğitim bakımından ki, zaten zor durumda okuyan insanlar bi de donanımsızlıktan düşük ücretle çalışmak zorunda kalmasın mezun olunca köle gibi.

Bide çok saçma 2 olay daha var. Biri, oda toplantılarında sağcılar solculara, solcular sağcılara yardırıyor, 45. dakikadan itibaren tamamen sözlü atışma üzerine dönüyor organizasyonlar. İkincisi, çıkardıkları dergilerin içeriği çok kötü. 70 sf dergiyse 40 sf reklam, 25 sf yönetimde kim varsa onların kendi propagandaları, 5 sf fln makale hemen hemen. Çok çirkin duruyor açıp bakınca. Bide yine oda dergilerinden en azından bi 20-30 tane fakilteye gönderip bölümlerde öğrencilerin incelemesini sağlayabilirler, onu da yapmıyorlar. Sadece asil üyelere gidiyor, öğrenci üyelerin ulaşması zor.
Sosyal ağlarda paylaş

MMO'nun yayınları sebil gibi abi her tarafta sadece ajanda karaborsa. Eğitim konusunda yetersizler sözde solcular işlerine geldiğinde eğitimler, konferanslar gayet pahalı oluyor.
http://www.mmo.org.tr/yayinlar/dergi_listele.php?dergi=1

kendi odam için Metalurji Müh. öğrenciyken çok kovaladım şimdi üye olma ihtiyacı bile hissetmiyorum. Örgütlenme yok Bursa'ya İzmir'e 2 sene önce temsilcilik açtılar, yayınlar tırt, aktivite yok denecek kadar işleri güçleri siyanürlü altın, hes, nükleer ıvır zıvır. ama yönetimin çoğuyla bizzat tanıştım siyasi olarak acayip donanımlı adamlar hatta Eti bakır ve birkaç özelleştirmeleri AİHM'e gitti AKP mahkeme sonucunu uygulamadığı için.

Zaten ülke tamamen sermayenin elinde bırakın da bir kısım mühendisler düzene başkaldırsın göstermelikte olsa. İMO MMO yetkin mühendislik için alttan alttan çalışmalar yaparken zaten solcu olduklarını unutmuş vaziyetteler.
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten odalar bir nevi sendika, herhalde sol güdümlü hareket edecekler, iktidarın fikrini taşırlarsa o zaman ne anlamı var ?
Yani ben anlamıyorum, odalarda sağcılarla solcular tartışıyormuş ulan bende bir yığın odaya takıldım, faaliyet durumu yerine göre değişiyor, makine mühendisleri odası, inşaat mühendisleri odası, çevre mühendisleri odası, gıda mühendisleri odası az çok oradaki insanlar bir şeyler yapmaya çalışıyor.
Mesela Gıda mühendisleri odası Ankara'da eyleme gidiyor, haberi bile görünmüyor, kimse iplemiyor. Katılım pek fazla olmuyor vs.

Odalar işe yaramıyor ya diye bir durum yok, odalar çok işe yarıyor, o odalar olmasa şu ülke de mühendislerin durumu içler acısı olur. Keşke her mühendis adayı ve her mühendis gidip oda da takılsa biraz, ben mühendis değilim makine mühendisleri odasına gittim kırmızı halıyla karşılayacaklardı, herkes yardım edelim diye atladı. Ben zaten anlamıyorum oda da belli konularda yardım istediniz de s.ktir mi çektiler ?

Bazı odalarda üye sayısı da hayli az oluyor, lan gelin bir şeyler yapalım diye adamlar uğraşıyor, kimsenin geldiği yok bazı illerde. Katılım olmadan adamlar ne yapabilir ?

Meslek odalarının anlam ve önemini kavrayamamışsınız ciddi anlamda. Odası olmayan meslek dallarına ve o bölümden mezun olanların hallerine bakın ne demek istediğimi anlarsınız.
Sosyal ağlarda paylaş

Sarı sendika kavramını duymamış bünyeler hala türk- iş'e bağlı sendikalardan, genel olarak sendika çıkarımı yapıyor. Ne anlatsan boş, ne açıklasan farazi yani. Türk - İş'in amacı ve tutumu belli zaten. Sendika- oda hepsi aynıymış. Sendika'nın amacı nedir ? Sendikalar neden kurulmuştur ? bir bilginiz var mı ? Yok. Araştırmaya merakınız var mı ? Yok. "Ama hepsi rerörerö" Beynin kamusal mal olmasından dolayı böyle bedavacılık problemi ve üstüne tembellik problemi ortaya çıkıyor. Yarın öbür gün disk ve kesk gibi sendika federasyonlarının içi boşaltılırsa o zaman işçilerin halini görün bakalım, o zaman anca anlarsınız sendikaların amacını ve işlevini.
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 ay sonra ...
Ticaret odaları ayrı bir vurguncu mekanı tek a4 kağıt için 35 tl alıyorlar ve en az alan 3-5 tane alıyor böyle düzenin ancak içine zıcılır arkadaş solcusuda yiyici sağcısıda yiyici

X yılında tarım kredi koop başkanına kuzenle gittiğimizde hollandadan ithal günlük 25-30 kg süt verebilen ineklerden getirip çiftlik kuracağımızı söyldiğimizde şehrime yaptırmam demişti

Be ibinenin evladı valimizin? Kaymakammısın?

Kaotik bir düzen istiyorum arkadaş ,gücü yeten yettiğini düdüklüyor kaotik ortamlarda tutanın tutanı düdüklemesi daha adil
Sosyal ağlarda paylaş

1 mayısta kübaya gezi düzenliyor makina mühendisleri odası falan. o derece siyasetin içindeler. odaların meslegi geliştirmeye yönelik bir yanı yok ki. o kadar gelirler var üyelerden aidat falan bile alıyorlar üstüne. ücretsiz kurslar falan hikaye. sertifika programları da öyle ucuz falan değil. o kadar kazanç nerelere gidiyor bir fikrim yok. bilen biri varsa yazsın ben de ogrenmiş olayım

http://www.mmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=32736&tipi=1&sube=10#.UeWxeW00v3A
Sosyal ağlarda paylaş

Odalar sadece sendikal faaliyet alabi degil, odalarin egitim misyonu da var. Olmak zorunda.

Bizim odalarda en bukuk eksik bu. En azindan bursa mmo oyle. Herhangi bir eylem yapildigi zaman sagir sultan bile duyuyordu ama egitim yapilacagi zaman 10 kisilik bi gruptan baskasi duymazdi. Sonradan ogrenirdik panodan "mmo xyz egitimi verdi huloggg" diye.
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

neyi yanlis anlamis?
senin bildigin dogrusunu da ayrica yazabilir misin?
tşk

Meslek odalari siyasal orgutler ya da sedikalar degildir. Meslek sahiplerinin mesleki egitim ve gelisimini saglayan, uyelerinin onlerini acip vizyonlarini genisleten ve dunya capinda daha hatri sayilir ve basarili projeleri yonetmis bireyler olmasi icin faaliyet yuruten parlak ve genc zihinlerin bir arada bulundugu catidir.

Yani tam tersi kapitalizmin icindeki bir carktir, bir aractir. Serbest ticaretin daha iyi islemesini temin eder.
Bence tabii. En azindan bokuyla oynamayan ulkelerde boyle.
Ornek: American Bar Association
Sosyal ağlarda paylaş

Giovanni said:

Fistan said:

neyi yanlis anlamis?
senin bildigin dogrusunu da ayrica yazabilir misin?
tşk

Meslek odalari siyasal orgutler ya da sedikalar degildir. Meslek sahiplerinin mesleki egitim ve gelisimini saglayan, uyelerinin onlerini acip vizyonlarini genisleten ve dunya capinda daha hatri sayilir ve basarili projeleri yonetmis bireyler olmasi icin faaliyet yuruten parlak ve genc zihinlerin bir arada bulundugu catidir.

Yani tam tersi kapitalizmin icindeki bir carktir, bir aractir. Serbest ticaretin daha iyi islemesini temin eder.
Bence tabii. En azindan bokuyla oynamayan ulkelerde boyle.
Ornek: American Bar Association

Meslek odasının görevi oligarşinin sömürüsüne hizmet etmek, kariyerizmi örgütlemek değil, halkın mühendisi, halkın doktoru anlayışına uygun olarak bulunduğu alanda bir yandan halkın gerçek çıkarlarını bir yandan meslek grubuna dahil kimselerin haklarını savunmak, tabi bunu becerebiliyorlar mı tam olarak, hayır. ama hiç yoktan iyidir, sermaye güdümlü yapılar olmalarından iyidir

Mesleki eğitim istiyorsanız yer gök kariyer kursu, çok pahalı geliyorsa merak etmeyin o meslek odaları da istediğiniz kıvama gelirse 5x fiyat biçerler. Bireysel çıkarlarınızı karşılıksız destekleyecek bir meslek odası kesinlikle beklemeyin, nitekim o meslek odası kariyerist bir yapıya dönüştüğü zaman bireysel çıkarlarınızı desteklemiyor sizin kanınınızı emmeye uğraşıyor olacak.

Bu arada gezi olaylarında gözler çıktıysa, insanlar öldüyse ve biz bugün operasyonlara maruz kalıyorsak hepsinin arka planında sermaye tahakkümü vardır, resmen tmmob gibi saldırı altında oluşumlara karşı sermayeyi destekliyorsunuz söylediklerinizle.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...